Jeśli chodzi o Akademię Tarnowską to trudno zaprzeczyć temu, że ostatnie 5 lat to okres dynamicznego rozwoju, tak pod kątem nowych kierunków jak i wzrostu prestiżu uczelni. Jednocześnie pojawia się pytanie czy AT ma na siebie pomysł w perspektywie najbliższych 5 lat ? W dobie niżu demograficznego ( wg GUS liczba studentów w Polsce spadła w latach 2013-2023 aż o 34% ! ) najbliższe 15-20 lat przetrwają tylko najzaradniejsi, a przecież chcemy rozwijać Tarnów, a nie tylko przetrwać...
Mnie martwi przede wszystkim zahamowanie rozwoju w Tarnowie Instytutu Politechnicznego. W przywołanym przez Was Nowym Sączu na Wydziale Inżynieryjnym są 3 kierunki ze studiami drugiego stopnia ( informatyka, mechatronika, zarządzenie i inżynieria produkcji). Inne kierunki, już nie inżynierskie, która ma NS, a nie ma w Tarnowie to studia podyplomowe z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz aspektów biznesowych i prawnych sztucznej inteligencji oraz całą gamę studiów MBA na WSB-NLU. Oferta studiów podyplomowych na AT w tematyce biznesowej jest znacznie uboższa.
Jeśli zaś chodzi o studia drugiego stopnia to w Tarnowie na Instytucie Politechnicznym mamy raptem jeden kierunek (technologia chemiczna). Nie zanosi się też w tej materii na nic nowego. Jeszcze dwa lata temu były zapowiedzi, że już niebawem pojawi się informatyka 2. stopnia. Taki wpis pojawił się w 2022 roku na stronie AT:
Tylko w ciągu dwóch ostatnich lat tarnowska ANS uruchomiła studia na kierunkach: Prawo (jednolite magisterskie), Położnictwo (I stopnia), Kosmetologia (I stopnia) i Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (jednolite magisterskie). Kolejne nowości, które już niebawem pojawią się w Tarnowie to: Psychologia (jednolite magisterskie), Informatyka (II stopnia). Cały czas trwają też prace nad przygotowaniem uruchomienia Wydziału Lekarskiego. – To zdecydowanie najtrudniejsze z zadań, jakie przed sobą postawiliśmy. Mam nadzieję, że tak, jak upór i ciężka praca pozwoliły nam zrealizować marzenie o Akademii Tarnowskiej, tak i to uda się urzeczywistnić – kończy Rektor Małgorzata Kołpa.
Źródło:
https://anstar.edu.pl/ans-w-tarnowie-na ... -w-polsce/
Od tego czasu cicho w temacie, nikt z lokalnych mediów przy nie dopytuje dlaczego tak się stało i czy temat definitywnie upadł. A szkoda, bo bliższe jest mi to sądeckie nastawienie na kierunki, których absolwentów może potem wchłonąć przemysł i biznes, podczas gdy u nas postawiono w ostatnich latach na też potrzebne, ale jednak znacznie mniej powiązane z rozwojem i biznesem dziedziny jak psychologia, położnictwo, lekarski czy pedagogika.