
więcej: http://polska.zrobcie-halas.pl/tarnow/1 ... w-tarnowiehttp://polska.zrobcie-halas.pl/tarnow/131-region/2077-skazona-woda-w-tarnowie
Nowomodne podejście pismaków. A co, zapytać nie wolno?redakcjazh pisze:tam jest pytanie a nie stwierdzenie
Wg mnie kolejna bzdura, bakterie giną w gotowanej wodzie.redakcjazh pisze:A co do wody musi być coś z nią nie tak skoro nawet po przegotowaniu u mnie w domu wszyscy mieli biegunke,
http://www.tw.tarnow.pl/new/pliki/9_4_2.htmlWoda w regionie tarnowskim, zaopatrywanym przez Tarnowskie Wodociągi Sp. z o.o. jest wodą średnio twardą o twardości wahającej się w przedziale od 160 do 260 mg CaCO3/dm3. Niższe wartości twardości związane są z wodą pochodzącą z ujęcia powierzchniowego z rzeki Dunajec, wyższą twardością charakteryzuje się woda pochodząca z ujęć wód podziemnych. Średnia twardość po zmieszaniu się wody w sieci wodociągowej wynosi ok. 200 mg CaCO3/dm3.
http://www.tw.tarnow.pl/new/pliki/9_4.htmlWoda produkowana przez Tarnowskie Wodociągi Sp. z o.o. jest systematycznie poddawana szeregowi analiz laboratoryjnych dla zapewnienia jej odpowiedniej jakości.
Podstawowym aktem prawnym regulującym to zagadnienie jest rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U.07.61.417, zm. Dz.U. 2010 nr 72 poz. 466). Rozporządzenie precyzuje warunki, po spełnieniu których uważa się, że woda jest bezpieczna dla zdrowia ludzkiego. Tymi warunkami są wymagania dotyczące zawartości wybranych substancji chemicznych i mikroorganizmów w wodzie, a także walorów użytkowych, jak smak, zapach czy mętność wody.
W zależności od rodzaju stosowanej technologii uzdatniania oraz rodzaju ujęcia (ujęcie wody powierzchniowej lub podziemnej) badanych jest 13 parametrów wody w ramach tzw. monitoringu kontrolnego, wykonywanego z dużą częstotliwością, oraz około 50 parametrów w ramach monitoringu przeglądowego, prowadzonego stosunkowo rzadziej. Prowadzenie badań monitoringowych jest obowiązkiem producenta wody w ramach wykonywanej kontroli jakości wody, ale woda podlega również dodatkowo monitoringowi ze strony Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
Przepisy prawne określają nie tylko dopuszczalne zakresy czy wartości poszczególnych parametrów mikrobiologicznych i fizyko-chemicznych, które nie mogą być przekroczone w wodzie podawanej do sieci, ale również częstotliwość badań laboratoryjnych, miejsca poboru próbek do badań a także wymagania dla laboratoriów, które mają prawo wykonywać wszystkie niezbędne analizy wody.
Od czasu wejścia w życie odpowiednich przepisów ww. rozporządzenia, badania pobranych próbek wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi mogą wykonywać laboratoria Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub inne laboratoria o udokumentowanym systemie jakości prowadzonych badań wody, zatwierdzanym każdego roku przez Państwową Inspekcję Sanitarną.
Laboratorium Badania Wody i Ścieków Tarnowskich Wodociągów Sp. z o.o. zostało pozytywnie ocenione przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i jest w posiadaniu decyzji PPIS zatwierdzającej Laboratorium do prowadzenia badań prób wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.