Naziemna telewizja cyfrowa w Tarnowie

Co byśmy bez nich zrobili? Masz problem ze sprzętem? Chcesz kupić grę? Tutaj jest odpowiednie miejsce na takie tematy.
ODPOWIEDZ

Beny
Archont
Posty: 522
Rejestracja: 27-02-2010, 05:10
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Beny »

A ja juz moge potwierdzic pelny pakiet 8 programów z MUX-2 osiedle Jasna piekny odbiór:)antena zwykla blokowa:)

Awatar użytkownika

zicc
Prytan
Posty: 181
Rejestracja: 26-11-2009, 18:28

Post autor: zicc »

Faktycznie, działa. Zatem DVB-T w Tarnowie stało się faktem :)
Aczkolwiek jak się człowiek naogląda i przyzwyczai do TVN w wersji HD to to zwykłe w SD aż razi w oczy swoją nieostrością i brakiem szczegółów :)


Cubaza
Rhetor
Posty: 3829
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Post autor: Cubaza »

zicc pisze:Faktycznie, działa. Zatem DVB-T w Tarnowie stało się faktem :)
Aczkolwiek jak się człowiek naogląda i przyzwyczai do TVN w wersji HD to to zwykłe w SD aż razi w oczy swoją nieostrością i brakiem szczegółów :)
Nie chwal się telewizorem ;) Aż muszę dzisiaj sprawdzić czy mi się uda odebrać :)

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7679
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

zicc, a nie znasz (tak na wszelki wypadek) długości kabla, który należy wetknąć w gniazdko, żeby był ładny odbiór? Ta długość OIDP zależy od częstotliwości nadawania...
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński

Awatar użytkownika

marcin11
Obywatel
Posty: 91
Rejestracja: 17-02-2010, 12:11
Lokalizacja: 50"N 21"E

Post autor: marcin11 »

Kanały odbieram na metrowym kablu koncentrycznym :D

Awatar użytkownika

zicc
Prytan
Posty: 181
Rejestracja: 26-11-2009, 18:28

Post autor: zicc »

ad2222 przy sygnale cyfrowym nie ma pojęcia "ładnego odbioru" - tzn. albo sygnał jest idealny, albo nie ma go wcale - nie ma tu mowy o odbiciach, śnieżeniu itp. Jeśli mieszkasz w Tarnowie bądź najbliższych okolicach i nie masz zasłonietego masztu na G. Sw. Marcina spróbuj wetknąć kawałek druta w gniazdo antenowe (chyba że masz jż wpiętą byle jaką antenę) i powinieneś bez problemu sygnał odebrać - kanał 23. Oczywiście warunek to tuner cyfrowy obsługujący MPEG4


Keleos
Rhetor
Posty: 4114
Rejestracja: 24-10-2009, 13:57

Post autor: Keleos »

Wytłumaczcie mi co to znaczy 'kanał 23'? Bo przecież jest 8 kanałów... to co ma 23 do tego? Nigdy nie rozumiałem tego żargonu ; P

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11091
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

Masz w domu Wi-Fi? Jak masz to rozumiesz ideę kanałów - Wifi masz w domu jedno a kanałów np. 13.
Pasmo telewizyjne jest podzielone na ileśtam kanałów (w wikipedii pewnie znajdziesz na ile). W TV analogowej na jednym kanale masz 1 program. W TV cyfrowej, z racji tego, że jest to kompresowane i inaczej nadawane na jednym kanale "analogowym" można upchnąć dużo programów TV - w tym wypadku 8.
Kanały do programów nie są przydzielane po kolei, z różnych względów, ale przede wszystkim chodzi o to, żeby się nadajniki wzajemnie nie zakłócały i dlatego np. TVP1 w Tarnowie może być na kanale 12, ale ten sam program z nadajnika na św. Krzyżu już będzie leciał na kanale np. 50, a kanał 12 będzie pusty, żeby komuś się nie nałożyły dwa programy.
TV cyfrowej w Tarnowie przydzielono kanał 23.
W nowych odbiornikach nie ma problemu, bo włączasz szukanie i gotowe :) Ale i tak pewnie się na ekranie pojawiają liczby, które właśnie oznaczają kanał.
W starych telewizorach, kiedy stroiło się potencjometrami, dobrze było wiedzieć na którym kanale jest TVP1 a na którym TVP2, żeby nie nakręcić się za dużo :)


Keleos
Rhetor
Posty: 4114
Rejestracja: 24-10-2009, 13:57

Post autor: Keleos »

Hmmm nie mam wi-fi, nie wiem jak działa ; ) Ale dzięki za wyjasnienia.

Ja z ustawiania analogowej Tv wiem tyle, że sa 3 pasma (przynajmniej u mnie na starym TV): UHF, VHF1 i VHF3 bodajże i w nich się szuka programów... no ale to już mniejsza o to. Nie muszę wiedzieć jak to działa, by umieć obsługiwać ; ) Dzięki ; )

Awatar użytkownika

zicc
Prytan
Posty: 181
Rejestracja: 26-11-2009, 18:28

Post autor: zicc »

Kanały to umowne nazwy pasma częstotliwości wykorzystywanych w tym przypadku do przekazów telewizyjnych, i tak np. TVN analogowy dostępny jest w Tarnowie na kanale 35, Polsat na 60 itd. Każdy kanał to oczywiście odpowiednia częstotliwość - MUX2 nadajaje w Tarnowie na 490MHz (czyli umowny kanał 23), dla przykładu RMFu w Tarnowie słuchamy na 95,4MHz a sieci komórkowe działają w systemie GSM na ok. 900MHz a UMTS na ok.2100MHz

Awatar użytkownika

maup
Thesmothetai
Posty: 1254
Rejestracja: 03-07-2010, 22:45
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: maup »

Czy może mi ktoś wytłumaczyć jak toto w ogóle uruchomić? Mam antenę blokową (Azart), telewizor jakiś paruletni (ponoć obsługuje to cyfrowe coś). Najlepiej jak sołtys krowie na miedzy, bo jestem kompletnie atelewizyjny (raz na tydzień obejrzę wiadomości) i tak prawdę powiedziawszy nawet nie wiem od czego zacząć... :shock:
Zwierciadła Nehaleni dzielą się na uprzejme i rozbite

Awatar użytkownika

huziu
Archont
Posty: 641
Rejestracja: 26-08-2009, 02:10
Lokalizacja: Berlin

Post autor: huziu »

Szukałem właśnie na allegro tunerów dvb-t mpeg4 do komputera i natrafiłem na kilka tanich modeli. Co o nich myślicie, czy mieliście z nimi jakieś do czynienia i czy polecacie coś innego lepszego w podobnych cenach. Może być USB i PCI.

http://allegro.pl/najtaniej-cyfrowy-tun ... 84057.html
http://allegro.pl/cyfrowy-tuner-tv-dvb- ... 89430.html
http://allegro.pl/cyfrowy-tuner-tv-usb- ... 33591.html


Keleos
Rhetor
Posty: 4114
Rejestracja: 24-10-2009, 13:57

Post autor: Keleos »

Hmmm i dzięki temu mógłbym oglądać TV na komputerze, czy potrzebne mi coś jeszcze (np. karta telewizyjna czy jak to się zwało)?

Awatar użytkownika

huziu
Archont
Posty: 641
Rejestracja: 26-08-2009, 02:10
Lokalizacja: Berlin

Post autor: huziu »

Dokładnie tak. To są karty telewizyjne dvb-t mpeg 4 i nic już więcej nie jest potrzebne, po za ewentualnym podłączeniem zewnętrznej anteny jeżeli masz słaby sygnał. Dla przykładu, obecnie posiadam kartę na PCI do odbioru tv analogowej i w połączeniu z monitorem 22 cale, daje to ciekawy efekt, dzięki czemu nie potrzeba tv w pokoju :)


Bastekxyz
Archont
Posty: 947
Rejestracja: 05-06-2010, 02:45

Post autor: Bastekxyz »

Odradzam Mediona, miałem ich tuner na PCI i były takie jaja ze sterownikami, że sobie odpuściłem jego użytkowanie :P

O ile napisali prawdę w opisie aukcji, to byłbym skłonny kupić np. ten mały tuner USB, trzeba przyznać, że takie małe coś a tyle potrafi :)

ODPOWIEDZ