Światła uliczne z "odliczaniem" zegarowym

Coś budują? Coś wyburzają? Masz jakieś własne pomysły (nawet futurystyczne)? Tutaj jest miejsce dla ciebie

Autor tematu
Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Świat³a uliczne z "odliczaniem" zegarowym

Post autor: Marcin Zaród »

Temat kiedyś wałkowaliśmy na forum, były pomysły na skorzystanie z usług studentów kierunków politychnicznych WSZ, i sprawa ucichła.

Tymczasem: Dziennik Polski 15 grudnia 2010 r.

"Zegary na światłach?
Czy nasze miasto czeka rewolucja na skrzyżowaniach? - podejmuje temat dziennikarz Dziennika Tarnowskiego. W kilku miastach w Polsce testowane są zegary na skrzyżowaniach, które odmierzają czas do zapalenia się czerwonego lub zielonego światła. W Tarnowie, takie urządzenia mają znikome szanse na realizację. Jak wyjaśnia Zdzisław Musiał, dyrektor Tarnowskiego Zarządu Dróg Miejskich, większość świateł drogowych funkcjonujących w mieście funkcjonują acyklicznie. Oznacza to, że światła takie reagują na stopień natężenia ruchu drogowego, na bieżąco dostosowując do niego długość wyświetlania sygnału świetlnego. W przypadku takich sygnalizacji, zegary mogłyby pokazywać inny od rzeczywistego czas do zmiany świateł i dezorientować kierowców. "

Czy skrzyżowanie przy Świcie też jest acykliczne? Bo idealnie się nadaje do tego...

Nikt nie mówi o wprowadzaniu tego typu stoperów na WSZYSTKICH miejskich skrzyżowaniach, więc jeśli istnieje choćby 2 skrzyżowania, które nie są acykliczne, a stoi się na nich długo, to i tak warto to zastosować!

Awatar użytkownika

Baxon
Thesmothetai
Posty: 1375
Rejestracja: 15-09-2009, 21:33

Post autor: Baxon »

W zeszłym roku byłem w Bułgarii i tam chyba na wszystkich skrzyżowaniach takie "liczniki" są zamontowane. Sprawdza się to znakomicie bo w momencie, gdy zegar pokazuje 1-2 sekundy do zielonego większość samochodów zaczyna ruszać. A odstęp pomiędzy zielonym dla różnych kierunków wydaje się nieco większy niż u nas bo nie ma sytuacji, że ktoś rusza, gdy na skrzyżowaniu jest jeszcze auto jadąc z innego kierunku.
Jeszcze jedna sprawa, nie ma takich sytuacji, gdy ktoś z pewnej odległości widzi zielone i przyspiesza żeby zdążyć. Widząc taki licznik można przewidzieć czy mamy szansę przejechać przed zmianą na czerwone.

Awatar użytkownika

TomekMKM
Rhetor
Posty: 2344
Rejestracja: 18-11-2010, 00:24
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: TomekMKM »

Ja takie widziałem na Węgrzech, aha ps. w Rzeszowie też już taki są:)


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Post autor: hurricane »

Skrzyżowanie pod Świtem jest na stałoczasówce, więc tu się da.

Oprócz tego skrzyżowania na stałoczasówkach są w Tarnowie światła ztcw:

Krakowska/Pułaskiego/Dworcowa
Pułaskiego/Mościckiego
Pułaskiego/Szujskiego
Szujskiego/Szkotnik
Solidarności/Szujskiego/Klikowska/Chopina/Krasińskiego
Błonie/Nowodąbrowska/Spokojna
i chyba choć tu nie jestem pewien Klikowska/Elektryczna/Wyszyńskiego

Reszta to sygnalizacje akomodacyjne acykliczne z detekcją bądź indukcyjną (ta gorsza) bądź wizyjną, w przypadku awarii detekcji automatycznie przełączają się na tryb stałoczasowy (cykliczny).


Autor tematu
Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

No to z tych u góry podanych jak w pysk nadają się skrzyżowania:

Skrzyżowanie pod Świtem
Krakowska/Pułaskiego/Dworcowa
Szujskiego/Szkotnik
Solidarności/Szujskiego/Klikowska/Chopina/Krasińskiego
Błonie/Nowodąbrowska/Spokojna
Klikowska/Elektryczna/Wyszyńskiego

Bo na nich się najdłużej stoi....

Dziwne, że Pan Musiał odpowiadając na pytanie dziennikarza nie zauważył tych skrzyżowań, a odniósł się do mitycznej "acyklicznej większości"...

Kubo, please, please ;) Wiesz co...

Awatar użytkownika

pb
Rhetor
Posty: 2004
Rejestracja: 06-10-2010, 13:47
Lokalizacja: Krzyż

Post autor: pb »

Mi zdarza się widzieć przed zmianą na zielone, a także przed zmianą na czerwone dodatkowe światło zółte/pomarańczowe. Kiedy widzę taki kolor to znak dla mnie, że powinienem sie zatrzymać, a nie jechać dalej, bo za chwilę będzie już czerwone. Z kolei kiedy stoję na skrzyżowaniu to światło zółte sygnalizuje mi, że czas ruszać. Dodatkowy zegarek nie jest mi potrzebny.

Awatar użytkownika

BIGer
Proedroj
Posty: 455
Rejestracja: 06-07-2010, 07:40
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: BIGer »

We Lwowie prawie na każdym skrzyżowaniu też są liczniki dla pojazdów i dla pieszych.
Nie jestem pewien czy p. Musiał dobrze zrozumiał ideę takich liczników, bo wg mnie czy światła są cykliczne czy acykliczne nie ma znaczenia - licznik pokazuje czas do zmiany koloru sygnalizacji i raz będzie to np 10 sekund a raz 30 sekund.
pb pisze:Mi zdarza się widzieć przed zmianą na zielone, a także przed zmianą na czerwone dodatkowe światło zółte/pomarańczowe.
A widujesz czasem tylko zielone lub tylko czerwone i zastanawiasz się się ile do końca tego światła pozostało???
Ostatnio zmieniony 17-12-2010, 11:22 przez BIGer, łącznie zmieniany 1 raz.
BIGer
"Wyzwolona energia atomu zmieniła wszystko z wyjątkiem naszego sposobu myślenia."
— Albert Einstein

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6908
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

Jak ktoś już napisał wcześniej - w Rzeszowie takie można spotkać - bardzo fajna sprawa.
pb, tak, ale czasem warto wiedzieć, czy można jechać czy można zrzucić na luz bo za chwilę i tak będzie czerwone.
BIGer, kwestia sterowania, ot co, chyba jednak nie zrozumiał.


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Post autor: hurricane »

BIGer, to nie takie proste, bo w przypadku akomodacji system działa dynamicznie np. podjeżdża samochód detektor daje zgłoszenie do systemu a ten przełącza światło. Jak jest to dobrze zaprogramowane przy stosunkowo niewielkim ruchu to trwa to maksymalnie 2 sekundy i tak jest np. na nowych światłach pod sądem czy na Mostowa/Gumniska
Zapraszam na Internetową Stację Meteo Tarnowiec - meteo.tarnowiec.prv.pl

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6908
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

hurricane pisze:BIGer, to nie takie proste, bo w przypadku akomodacji system działa dynamicznie np. podjeżdża samochód detektor daje zgłoszenie do systemu a ten przełącza światło. Jak jest to dobrze zaprogramowane przy stosunkowo niewielkim ruchu to trwa to maksymalnie 2 sekundy i tak jest np. na nowych światłach pod sądem czy na Mostowa/Gumniska
Takie sytuacje zdarzają się tylko w nocy, wtedy można liczniki wyłączyć.

Awatar użytkownika

BIGer
Proedroj
Posty: 455
Rejestracja: 06-07-2010, 07:40
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: BIGer »

hurricane pisze:BIGer, to nie takie proste, bo w przypadku akomodacji system działa dynamicznie np. podjeżdża samochód detektor daje zgłoszenie do systemu a ten przełącza światło. Jak jest to dobrze zaprogramowane przy stosunkowo niewielkim ruchu to trwa to maksymalnie 2 sekundy i tak jest np. na nowych światłach pod sądem czy na Mostowa/Gumniska
Więc jeżeli sygnalizacja działa w trybie acyklicznym na wyświetlaczu powinny pokazywać się np. zera lu kreski - byłoby wiadomo że system zaraz zmieni światło lub nie działa.
P.S. Szybka wymiana postów :)
BIGer
"Wyzwolona energia atomu zmieniła wszystko z wyjątkiem naszego sposobu myślenia."
— Albert Einstein


Jakub Kwaśny
Rhetor
Posty: 3058
Rejestracja: 24-08-2009, 17:06
Lokalizacja: Tarnów - Lwowska
Kontakt:

Post autor: Jakub Kwaśny »

Marcin Zaród pisze:Kubo, please, please ;) Wiesz co...
Też byłem w Bułgarii i jak sięgniemy wstecz :P to już taki wniosek dwukrotnie i dwukrotnie bezskutecznie składałem do Prezydenta. Nie widzą potrzeby!
http://www.kubakwasny.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
ponad > 22000 ml A Rh +, a TY?


Kirk
Archont
Posty: 646
Rejestracja: 25-09-2009, 09:18
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Kirk »

Nie wiem z jakimi kosztami się taka inwestycja wiąże w przypadku jednego skrzyżowania, ale przecież na jednym z ww. skrzyżowań można byłoby takie coś uruchomić, poprzedzając to np. kilkutygodniową analizą przepustowości, jak również po zainstalowaniu takich liczników przeprowadzić ponowne pomiary przepustowości i ich wyniki porównać. Nie wiem czy takie pomiary przepustowości były przeprowadzane przed montażem takich liczników w innych miastach - przypuszczam, że tak - zatem mają informacje na temat poprawy jakie te zmiany przyniosły.

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11091
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

Ale u nas się nie da, "bo nie". Z TZDM nie ma dyskusji, oni tam mają dobrze opłacanych specjalistów i koniec.

Awatar użytkownika

Beaver
Rhetor
Posty: 1579
Rejestracja: 31-08-2009, 15:46

Post autor: Beaver »

Specjalistów którzy na ul. Słowackiego w kierunku wschodnim walneli 30 znaków. Z czego wszystkie zakazy zatrzymywania i postoju są nie potrzebne. W sensie takim że jest w tym miejscu linia podwójna ciągła. A chyba jest przepis ze jak jest taka linia to parkowac i zatrzymywac sie nie wolno.
Różnica pomiędzy małym a dużym miastem polega na tym, że w dużym mieście można więcej zobaczyć, a w małym więcej usłyszeć. - Jean Cocteau

ODPOWIEDZ