Modernizacja linii kolejowej Kraków - Rzeszów

Coś budują? Coś wyburzają? Masz jakieś własne pomysły (nawet futurystyczne)? Tutaj jest miejsce dla ciebie
ODPOWIEDZ

MTar
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 25-02-2010, 22:36

Post autor: MTar »

hurricane aż tak dobrze to nie jest. Linia jest zaprojektowana na 40 km/h. Do tego nie strzeżone przejazdy, trochę ciasnych łuków. Bez rewitalizacji i zabudowy odpowiedniego systemu sterowania ruchem linia nie ma racji bytu.

Awatar użytkownika

gumini_0317
Archont
Posty: 796
Rejestracja: 16-12-2010, 12:52
Lokalizacja: zza Dunajca

Post autor: gumini_0317 »

Głupstwem dla mnie jest zabezpieczanie każdego przejazdu. W Niemczech nie mają problemów. Jest znak stop i jak się nie zatrzymasz to już Twój problem. W Polsce na co drugim przejeździe ograniczenie do 20 km/h :/


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Post autor: hurricane »

MTar, z całym szacunkiem jestem bardzo dobrze zorientowany w tym, co się dzieje na kolei, bo hobbystycznie się tym interesuje, więc nie musisz mi tego tłumaczyć, co trzeba dla szczucinki zrobić. Jesteś też w błędzie, że linia ta jest zaprojektowana na 40 km/h, taka jest obecna jej prędkość szlakowa... Przynajmniej formalnie.

Żeby Ci udowodnić, że pociągi kursowały na szczucince z prędkością przynajmniej 70 km/h, podam mały wyciąg z rozkładu 1994/95:

Tarnów odj. 14:35, Szczucin przyjazd 15:45, czas jazdy 70 minut, długość trasy 49 km. Stąd wyszło, że średnia prędkość wynosiła 42,24 km/h, po odliczeniu postojów i stałych ograniczeń prędkości spokojnie można uznać, że były odcinki z prędkością przynajmniej 70 km/h. Więc zanim coś napiszesz sprawdź :).


MTar
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 25-02-2010, 22:36

Post autor: MTar »

Wszystko się zgadza tylko nie uwzględniłeś zmiany przepisów bezpieczeństwa w tym czasie. Dla przykładu parowozy docierały szybciej z Krakowa do Zakopanego niż obecne pociągi, pomimo gorszych właściwości trakcyjnych parowozu . Obecnie na niezabezpieczonych przejazdach prędkość maksymalna może wynosić 20km/h a takich jest tam mnóstwo. Fakt źle się wyraziłem że linia jest zaprojektowana na 40km/h. Ale taka jest obecna prędkość szlakowa i bez modernizacji nic się w tej kwestii nie zmieni. Aby linia była atrakcyjna czas przejazdu nie może być dłuższy niż godzina, ponieważ w takim czasie docierają busy a to w obecnym stanie nie jest możliwe.

Awatar użytkownika

gumini_0317
Archont
Posty: 796
Rejestracja: 16-12-2010, 12:52
Lokalizacja: zza Dunajca

Post autor: gumini_0317 »

MTar, Ale co w przepisach się zmieniło?
I co za idiota wymyślił 20 km/h?


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Post autor: hurricane »

Z tymi przejazdami też nie do końca jest jak mówisz, nie jest obligatoryjne stawianie rogatek (kat. A, B) czy nawet sygnalizacji świetnej (kat. C) żeby zlikwidować ograniczenia, są przejazdy kategorii D na liniach magistralnych i pociąg nie zwalnia do 20 km/h, wszystko zależy od tzw. iloczynu ruchu drogowego oraz od widoczności na przejeździe, ten pierwszy jeśli będzie przekroczony to trzeba będzie zrobić modernizację, przy braku widoczności w wielu przypadkach wystarczy wykarczowanie krzaczorów.

Do niedawna było sławne zwolnienie do 20 km/h w Jasieniu Brzeskim, ale po ponownych pomiarach stwierdzono, że iloczyn ruchu nie przekracza już dozwolonej wartości dla przejazdu kategorii C.

Reguluje te kwestie rozporządzenie Ministra Transportu.
Zapraszam na Internetową Stację Meteo Tarnowiec - meteo.tarnowiec.prv.pl

Awatar użytkownika

Versacz
Archont
Posty: 641
Rejestracja: 31-08-2009, 12:55

Post autor: Versacz »

W tamtym tygodniu jak szedłem koło tego mostu na Wątkoku koło Lwoskiej to już widziałem, że kładli nowe przęsła na tym jednym torze. Naprawdę widać postęp, ciekawe kiedy będą stawiać nową trakcję.
Wiadomo kiedy ruszy remont tego etapu między Biadolinami a Trn Filia? Miał chyba ruszyć w listopadzie jeszcze a tu nic.

Awatar użytkownika

gumini_0317
Archont
Posty: 796
Rejestracja: 16-12-2010, 12:52
Lokalizacja: zza Dunajca

Post autor: gumini_0317 »

Versacz pisze:Wiadomo kiedy ruszy remont tego etapu między Biadolinami a Trn Filia?
Przecież od Mostu w Bogumiłowicach do Biadolin jest właśnie jeden tor rozebrany.


Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

A propos wiaduktu przy Lwowskiej, niech mi ktoś powie, że miasto sobie wywalczyło tam prześwit na dwa pasy w obie strony?


Mistyczny
Prytan
Posty: 289
Rejestracja: 15-05-2011, 17:12

Post autor: Mistyczny »

Niestety nie, prześwit zostaje taki jaki był, są już wybetonowane przyczółki więc to pewne :(

Awatar użytkownika

Versacz
Archont
Posty: 641
Rejestracja: 31-08-2009, 12:55

Post autor: Versacz »

gumini_0317 pisze:
Versacz pisze:Wiadomo kiedy ruszy remont tego etapu między Biadolinami a Trn Filia?
Przecież od Mostu w Bogumiłowicach do Biadolin jest właśnie jeden tor rozebrany.
Znaczy no chodzi mi o odcinek Bogumiłowice - Trn Filia.

Awatar użytkownika

Baxon
Thesmothetai
Posty: 1375
Rejestracja: 15-09-2009, 21:33

Post autor: Baxon »

Ja sądzę, że modernizację robią etapami żeby zachować jako taką drożność szlaku i możliwość mijanek. Zaryzykowałbym stwiedzenie, że nastąpi to po wykonaniu odcinka od Bogumiłowic w stronę Krakowa. Część od Bogumiłowic do Tarnowa jest na całej długości bardziej dostępna komunikacyjnie niż zachodnia strona położona głównie w lasach. Lepsza dostępność dla wykonawcy to szybsze tempo prac - tak sądzę. Dlatego zapewne zostawili sobie to na "deser".
Poza tym ktoś musi wykonać dodatkowe przęsła mostu na Dunajcu oraz na Białej, które z racji gabarytów są czasochłonne.


Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Mistyczny pisze:Niestety nie, prześwit zostaje taki jaki był, są już wybetonowane przyczółki więc to pewne :(
Czy ktoś z miasta, podbijając decyzję o takiej przebudowie, miał świadomość, że na następne kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt lat utworzył tam wąskie gardło, nie uwzględniając rozwoju miasta i lawinowo rosnącej liczby pojazdów i osób dojeżdżających do Tarnowa z kierunku Ładna/Pogórska Wola?

Czy spojrzenie na parę lat w przyszłość aż tak boli?


halford
Rhetor
Posty: 2093
Rejestracja: 21-10-2009, 15:44

Post autor: halford »

Czy spojrzenie na parę lat w przyszłość aż tak boli?
Boli i to bardzo skoro na Narutowicza co drugi dzień zasypują żwirem uskok myśląc, że w końcu będzie się trzymał.


Mistyczny
Prytan
Posty: 289
Rejestracja: 15-05-2011, 17:12

Post autor: Mistyczny »

Zgadzam się co do wąskiego gardła, widząc jaki ruch jest dzisiaj, za kilka lat pewnie zacznie się myśleć o poszerzeniu Lwowskiej do 2x2 pasy ale już będzie za późno. Może przynajmniej wysokość zwiększą żeby tiry się spokojnie mieściły :-|

ODPOWIEDZ