Tarnów - Cmentarz wojskowy nr 202 tarnowskim "skwerkiem

Coś budują? Coś wyburzają? Masz jakieś własne pomysły (nawet futurystyczne)? Tutaj jest miejsce dla ciebie

Dorota1975
Rhetor
Posty: 2028
Rejestracja: 23-10-2009, 16:15
Lokalizacja: TARNÓW

Post autor: Dorota1975 »

Guzio, jeden drobiazg: ja piszę, że jest przetarg i będą odtwarzać, a Ty - że informacje o planowanym odtworzeniu są nieprawdziwe. I tyle w tym temacie.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Guzio.zhp
Prytan
Posty: 120
Rejestracja: 01-07-2010, 20:36
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: Guzio.zhp »

Prace dotyczące odnawiania, cmentarzy, dbania o ich stan, prace ogólne porządkowe nie są problemem. Od wielu lat szkoły, organizacje pożytku publicznego sprawują opiekę nad wybranym przez siebie cmentarzem wojskowym z I WŚ. Harcerze również niebawem obejmą opieką kolejny cmentarz, tj. nr 178 na Woźnicznej (koło Słonej Góry) tak więc jest możliwość, ażeby młodzież mogła dbać o wygląd, częściowo odnawiać zniszczone elementy. nie potrzebnych jest do tego wynajętych pracowników, renowatorów zabytków i innych fachowców w tej dziedzinie. Koszty np. skoszenia trawy, pomalowania ogrodzenia, krzyży nagrobnych, zaszpachlowania ubytków w płytach nagrobnych itp. nie są kosztowne a tym bardziej jeśli z taką inicjatywą wychodzi młodzież która chce robić te prace w formie ogólnie rozumianego czynu społecznego. A właśnie przez chociażby takie systematyczne drobne prace cmentarz nabiera estetycznego wizerunku.
Tomasz Guziak

ZHP Hufiec Tarnów
1TWDH "Czarna Jedynka"
http://czarna1.prv.pl/

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7679
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

Guzio.zhp, chciałoby się rzec "Amanda, Helllołłłł!!!!" - Dorota pisze o przetargu na odtworzenie tego cmentarza.


Chryste, przeczytaj te posty!!!!!!
zaszpachlowania ubytków w płytach nagrobnych
A tego nie róbcie, jeżeli nie chcecie mieć Pana Konserwatora Zabytków na karku.
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński


Keleos
Rhetor
Posty: 4114
Rejestracja: 24-10-2009, 13:57

Post autor: Keleos »

Nikt chyba nie chciałby z nas aby w przyszłości z cmentarza na którym spoczywamy zrobiono park
Oj wielu by wolało, w tym i ja. Nie mam jakoś specjalnie zachcianek by z uwagi na moje ciało (dawno już zjedzone przez robaki) miasto nie mogło się rozwijać.

W miejscu mojego pochówku życzyłbym sobie centrum handlowe, park lub cokolwiek, co zamiast przeszkadzać, będzie służyć.

Będąc martwym raczej mi wisi, czy robię za parking, czy za sanktuarium.

Awatar użytkownika

misha
Proedroj
Posty: 460
Rejestracja: 22-09-2009, 20:55
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: misha »

Jest problem bo pies może narobic na ziemke pod która 1,5 m ktos spoczywa. Problemu nie ma jak inne zwierzęta narobią - bo chyba mi nie powiecie ze ptaki wykazują się aż takimi konwenansami:)
Mnie w kazdym razie za życia ptactwo w parku nie oszczędziło...

Awatar użytkownika

Autor tematu
Guzio.zhp
Prytan
Posty: 120
Rejestracja: 01-07-2010, 20:36
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: Guzio.zhp »

Wolne żarty z tymi konserwatorami zabytków na głowie :)

Koleżanka jest konserwatorką zabytków i z jej informacji wiem, że w przypadku renowacji obiektów I Wojny Światowej nie ma aż tak drastycznego wymogu odnośnie konserwacji jak w przypadku zabytków jako obiektów użyteczności publicznej, architektury sakralnej itp.

Podobno wystarczy napisać projekt realizacji prac związanych z wykonywanymi czynnościami na danym cmentarzu z I WŚ, czyli szczegółowo napisać co będzie robione, jakimi materiałami, harmonogram prac ... Skierować wniosek wraz z projektem do Starostwa Powiatowego i nie ma jakiś zbytnio utrudnień ażeby uzyskać pozwolenie na działanie na rzecz danego cmentarza, zwłaszcza gdy taki wniosek jest opatrzony pieczęcią i zwierzchnictwem władz ZHP :)

Nie dziwię się, temu że Urząd Miasta wyraża przychylność na działanie młodzieży, organizacją w zakresie dbania min. o cmentarze z I WŚ, gdyż jak sama Dorota pisze nie ma wystarczająco dużo funduszy ażeby poradzić sobie z ogromem problemów jakie przez lata dotykały te cmentarze. Natomiast zawsze jest to pewne odciążenie Miasta, chociażby już od następnego cmentarza, a roboty z tym mają dużo.
Tomasz Guziak

ZHP Hufiec Tarnów
1TWDH "Czarna Jedynka"
http://czarna1.prv.pl/

Awatar użytkownika

Autor tematu
Guzio.zhp
Prytan
Posty: 120
Rejestracja: 01-07-2010, 20:36
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: Guzio.zhp »

jako takim samym problemem nie jest to, że ptaki czy inne zwierzątka latają sobie po tym miejscu. Jest to oczywiście normalne, że zwierzęta są wszędzie i nie da im się zabronić hasania akurat tam.

Problemem jest już, gdy ludzie nie są sami świadomi tego, że są tam pochowani ludzie, że był kiedyś cmentarz z prawdziwego zdarzenia, nie znają i nie czują w sobie żadnego obowiązku w jakiś choćby symboliczny czyn (zapalenie znicza) uszanować to miejsce.
Tomasz Guziak

ZHP Hufiec Tarnów
1TWDH "Czarna Jedynka"
http://czarna1.prv.pl/


Keleos
Rhetor
Posty: 4114
Rejestracja: 24-10-2009, 13:57

Post autor: Keleos »

Ja nawet na zwykłych cmentarzach nie czuję obowiązku zapalenia znicza...
Ktoś sobie żył, komuś się zmarło. Koniec filozofii.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Guzio.zhp
Prytan
Posty: 120
Rejestracja: 01-07-2010, 20:36
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: Guzio.zhp »

Keleos pisze:Ja nawet na zwykłych cmentarzach nie czuję obowiązku zapalenia znicza...
Ktoś sobie żył, komuś się zmarło. Koniec filozofii.
Co ty wiesz o filozofii, o życiu skoro nie szanujesz ludzi, a i oni odpłacą ci kiedyś tym samym.
Jaki z ciebie musi być człowiek skoro nie czujesz żadnej wrażliwości, potrzeby choćby zadumy nad ludźmi, którzy kiedyś walczyli również za twoją wolność, nie wspominając już o bliskiej rodzinie :shock:

Resztę pozostawiam każdemu do oceny twojej wypowiedzi :-?
Tomasz Guziak

ZHP Hufiec Tarnów
1TWDH "Czarna Jedynka"
http://czarna1.prv.pl/


Keleos
Rhetor
Posty: 4114
Rejestracja: 24-10-2009, 13:57

Post autor: Keleos »

Ano człowiek taki, dla którego najważniejsi są żywi. Wolę skwerek, na którym starsze panie będą mogły odpocząć, niż cmentarz, gdzie co najwyżej koty będą miały gdzie srać.


dafi33
Rhetor
Posty: 2913
Rejestracja: 07-12-2009, 08:03

Post autor: dafi33 »

Guzio sadząc po twoich wypowiedziach to przejście podziemne w newralgicznym punkcie miasta to dla ciebie bezsens :shock: natomiast z całym szacunkiem ale odrestaurowywanie starego cmentarza to nie jest pierwszoplanowa inwestycja daj sobie na wstrzymanie .... interesujesz się tym twoja sprawa ale nie rób z tego pempka świata bez przesady .

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11091
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

dafi33, daj spokój człowiekowi. Ma swój cel i niech do niego dąży. Dla jednego ważny jest cmentarz, dla drugiego rondo, dla trzeciego stadion. I dobrze - bo może dzięki temu uda się zrealizować wszystkie trzy rzeczy, a nie jedną.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Guzio.zhp
Prytan
Posty: 120
Rejestracja: 01-07-2010, 20:36
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: Guzio.zhp »

Keleos pisze:Ano człowiek taki, dla którego najważniejsi są żywi. Wolę skwerek, na którym starsze panie będą mogły odpocząć, niż cmentarz, gdzie co najwyżej koty będą miały gdzie srać.
różnica w tym, że tam jest już cmentarz a nie chce się go zrobić.

To przyjdę kiedyś nasrać na twój grób i poleżeć na leżaku :lol:
Tomasz Guziak

ZHP Hufiec Tarnów
1TWDH "Czarna Jedynka"
http://czarna1.prv.pl/

Awatar użytkownika

Autor tematu
Guzio.zhp
Prytan
Posty: 120
Rejestracja: 01-07-2010, 20:36
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: Guzio.zhp »

Wcale Mickiewicza nie jest "newralgicznym" punktem miasta. Chociażby okolice Świtu, Plant.
Można stwierdzić, że tam nawet niekiedy jest gorzej.
Tomasz Guziak

ZHP Hufiec Tarnów
1TWDH "Czarna Jedynka"
http://czarna1.prv.pl/

Awatar użytkownika

Autor tematu
Guzio.zhp
Prytan
Posty: 120
Rejestracja: 01-07-2010, 20:36
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: Guzio.zhp »

ja już mam tyle do powiedzenia w tym temacie.
Poczekamy, zobaczymy co będzie :)

pozdrawiam
Tomasz Guziak

ZHP Hufiec Tarnów
1TWDH "Czarna Jedynka"
http://czarna1.prv.pl/

ODPOWIEDZ