Śmiechu śmiechu. Idźmy dalej, przekonajmy pana Kupca, że po remoncie świtu warto przestać przeszkadzać w zagospodarowaniu OwintaruKlipa201 pisze:Konkurencyjna galeria w centrum hmm Świt ? Rozbudowany i odnowiony mógłby stanowić swoistą równowage.

Śmiechu śmiechu. Idźmy dalej, przekonajmy pana Kupca, że po remoncie świtu warto przestać przeszkadzać w zagospodarowaniu OwintaruKlipa201 pisze:Konkurencyjna galeria w centrum hmm Świt ? Rozbudowany i odnowiony mógłby stanowić swoistą równowage.
A to kina mają być utrzymywane z budżetu miasta? Jak prywatny Inwestor chce inwestować to znaczy że wie co robi. Ale oczywiście u nas Urzędnicy pewnie wiedzą lepiej...Ricardo pisze:[..] Tarnów nie ma szans utrzymać 2 multipleksów i 2 zwykłych kin... któreś muszą paść... i [..]
Pamiętam że jakieś 10 lat temu na Krakowskiej czy na Wałowej było trochę sieciówek które teraz zwinęły się go Gemini i Tarnovii. Co do wysokości czynszów możesz mieć rację że to także jest powód obecnej sytuacji. Jakimś rozwiązaniem wydaje się Specjalna Strefa Rewitalizacji jaką miasto może powołać na okres 10 lat na terenie objętym Miejskim Programem Rewitalizacji. Dopuszcza się w niej pewne ingerencje chociażby w wysokość podatków lokalnych czy bodajże preferencje konkretnych rodzajów usług w parterach... ale szczegółów z głowy nie napiszę... odsyłam do Ustawy RewitalizacyjnejGoscinny pisze:O kinach - jeśli padną, to oznacza, że mają słaby repertuar, albo na "offowe" produkcje nikt nie chce chodzić. Przecież siłą ludzi nie zmusisz do oglądania kina albańskiego.
Co do sklepów - chodząc po mieście widać sporo lokali do wynajęcia. A galeria się jeszcze nie rozbudowała, więc jak widać nie ona jest powodem padania sklepów. Może to ceny wynajmu na które stać przede wszystkim banki i apteki? Może po prostu obciążenia dla firm są tak duże? I co tutaj miasto może zrobić? Przecież nie może narzucić właścicielom lokali maksymalnych cen najmu (choć pewnie pisowcy by chcieli i to regulować). Nie może zmniejszyć podatków które nakłada na firmy państwo.
I powiedz mi - ile z tych małych, niesieciowych sklepów które pozamykały się w mieście, przeniosło się do galerii? Jeden? Reszty i tak nie będzie stać na wynajem sklepu w galerii - oni nie mają cen dumpingowych, zazwyczaj jest drożej niż na mieście.
http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/ta ... j-galerii/" onclick="window.open(this.href);return false;Referendum rozstrzygnie o zgodzie na rozbudowę tarnowskiej galerii?
Wtorek, 26 kwietnia 2016, 09:28
Jest wniosek o referendum w sprawie rozbudowy tarnowskiej galerii handlowej na osiedlu Legionów. Sprawa wywołuje spore emocje. Inwestor przekonuje, że rozbudowa może przynieść nawet 900 nowych miejsc pracy i dodatkowe 1,5 miliona złotych z podatków. Przedsiębiorcy z centrum miasta boją się jednak, że tak ogromna rozbudowa galerii zabierze im resztkę klientów. Wniosek o zorganizowanie referendum w tej sprawie złożył radny Marek Ciesielczyk.
"Jako radny, chciałbym wiedzieć, jak zagłosować. Chciałbym zrobić to tak, by było to zgodne z wolą mieszkańców Tarnowa. Chciałbym mieć pewność, że większość mieszkańców optuje za którymś z rozwiązań. Sam przepytałem kilkanaście rodzin z osiedla Legionów i są oni za rozbudową galerii. Ale nie przesądza to o opinii wszystkich mieszkańców Tarnowa" - przekonywał podczas komisji rozwoju i spraw komunalnych tarnowskiej rady miasta w sprawie rozbudowy galerii Gemini radny Marek Ciesielczyk.
Tarnowscy radni już raz odmówili głosowania w sprawie rozbudowy tarnowskiej galerii handlowej. Kolejne podejście w czwartek. Jeśli i tym razem się nie uda, na majowej sesji można się będzie zająć wnioskiem grupy 5 radnych o zwołanie referendum w tej sprawie.
Jak już informowaliśmy w Radiu Kraków, przez przeciągającą się procedurę przyjęcia zmian w planie zagospodarowania przestrzennego ewentualna rozbudowa galerii odsunęła się o lata. Jak przyznał Leszek Szklener jeśli nawet wszystko by poszło po myśli inwestora, rozbudowa galerii mogłaby ruszyć najwcześniej w 2019 roku, bo w związku z przedłużającymi się procedurami, spółka skupiła się na galerii w Tychach. Pod znakiem zapytania stanęła też zapowiadana od lat budowa kinowego multipleksu. "W związku z tym, że w drugiej tarnowskiej galerii rozpoczęła się budowa kina, nie wiem czy u nas to zaistnieje, chociaż bardzo byśmy chcieli. Jeśli sprawa planu rozstrzygnęłaby się roku temu to być może kino byłoby już otwarte".
Jak poinformowała "Gazeta Krakowska" pod wnioskiem o referendum w sprawie rozbudowy galerii oprócz Marka Ciesielczyka podpisali się: Grażyna Barwacz z Tarnowian, Maria Borys-Latała z PO oraz Piotr Górnikiewicz z SLD.
Ewentualne referendum jeszcze bardziej wydłużyłoby podjęcie ostatecznej decyzji radnych w sprawie rozbudowy galerii.
(Bartek Maziarz/ew)
50 % czegoś jest lepsze niż 100 % niczego.robertoas pisze: Jeśli obiecywane 900 miejsc pracy miałoby bazować głównie na "śmieciówkach" to już widzę masę chętnych do takiej pracy...
Referendum (głosowanie ludowe) – forma głosowania o charakterze powszechnym, najbliższa ideałowi demokracji bezpośredniej, w której udział mogą brać wszyscy obywatele uprawnieni do głosowania (tj. mający czynne prawo wyborcze). W czasie referendum obywatele całego państwa lub jego części wyrażają swoją opinię w kwestii poddawanej głosowaniu.
Moim zdaniem referendum jest czynność dalej idąca niż sprawowanie władzy przez radnych. Przyznacie chyba, że wielu z tej 25-tki robi czasami co innego niż deklarowała w kampanii wyborczej. Dlatego referendum zweryfikuje pogląd obywateli na konkretny problem bez względu na stanowisko radnych. I nie rzucajcie proszę kamieniami na ten pomysł bo wielu radnych straciło pewnie poparcie wyborców w związku ze swoimi zachowaniami a odwołanie radnych to dopiero problem dla wyborców.Referendum przeprowadzane z inicjatywy organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego
Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego podejmuje uchwałę w sprawie przeprowadzenia referendum bezwzględną większością głosów swojego ustawowego składu. Uchwała ta zawiera:
- pytanie lub pytania referendum albo warianty zaproponowane mieszkańcom jednostki do wyboru,
- termin przeprowadzenia referendum,
- wzór karty do głosowania,
- kalendarz czynności związanych z przeprowadzeniem referendum.
W przypadku gdy przedmiotem referendum gminnego jest samoopodatkowanie się mieszkańców na cele publiczne, uchwała rady gminy wskazuje również cel lub cele oraz zasady samoopodatkowania. Uchwała ta podlega ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym, przy czym uchwała rady gminy podlega ponadto bezzwłocznemu rozplakatowaniu lub ogłoszeniu w inny sposób zwyczajowo przyjęty w danej gminie.
Referendum przeprowadza się w dzień wolny od pracy, najpóźniej 50 dnia od dnia opublikowania uchwały w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Jeżeli wojewoda wydał rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdzające nieważność uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum, w przypadku uwzględnienia przez sąd administracyjny skargi złożonej na to rozstrzygnięcie, referendum przeprowadza się w dzień wolny od pracy, najpóźniej 50 dnia od dnia ogłoszenia wyroku sądu administracyjnego.
Referendum - decyzją społeczeństwa
Referendum to dla Szwajcarów najdoskonalsza forma demokratycznego udziału obywateli w zarządzaniu własnym państwem.
Prawo do udziału w głosowaniu ma każdy obywatel szwajcarski, który ukończył 18 lat i jest zdrowy na umyśle. Referendum jest konieczne, gdy chodzi o zmianę konstytucji lub przystąpienie do jakiejś organizacji międzynarodowej. W takich przypadkach wymagane jest spełnienie warunku podwójnej większości. Oznacza to, że dany projekt może być przyjęty tylko wówczas, gdy jest tzw. Volksmehr, czyli większość ważnych głosów oddanych w całym państwie i tzw. Ständemehr, czyli większość kantonów, w których przyjęto dany projekt.
W pozostałych przypadkach wystarczy zwykła większość ważnych głosów oddanych przez uprawnionych w całym państwie.
Zazwyczaj każdego roku są 4 głosowania rocznie (1 w każdym kwartale), a ich daty są ustalone już do końca 2032 r. W tym roku ustalono daty referendum na: 3 marca, 9 czerwca 22 września oraz 24 listopada.