Ronda w Tarnowie - luźny pomysł

Coś budują? Coś wyburzają? Masz jakieś własne pomysły (nawet futurystyczne)? Tutaj jest miejsce dla ciebie
Awatar użytkownika

Autor tematu
Goscinny
Rhetor
Posty: 11091
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Ronda w Tarnowie - luźny pomys³

Post autor: Goscinny »

Jako, że w Tarnowie powstają nowe ronda, taki mnie pomysł racjonalizatorski naszedł.
Z nazwami rond jest problem - nigdy nie dogodzi wszystkim, a potem rondo nazywa się jakoś długo i bez sensu ;)
Mój pomysł opiera się na tym, żeby ronda były punktami charakterystycznymi, łatwymi do opisania i zapamiętania.
Jak to zrobić? Wymyśliłem, żeby ronda nie miały nazw (albo jak już ktoś się uprze, to niech mają), ale żeby każde z nich było wyraźnie w jakimś kolorze.
Jedno rondo miałoby dużo elementów np. białych, inne niebieskich, zielonych itd. Każde w innym kolorze.
Dzięki temu, można by było łatwo wytłumaczyć komuś bez GPS jak się kierować:
"Na białym rondzie prosto, potem zaraz będzie żółte i tam w lewo, a na czerwonym rondzie w prawo i już masz Reala" :)
Proste i chyba nigdzie nie stosowane. Kolorów łatwo rozróżnialnych i nazywalnych przez facetów jest ponoć 16, więc zostałoby jeszcze kilka na zapas.
Ma to szanse realizacji - i czy jest sensowne?

Awatar użytkownika

lll
Rhetor
Posty: 2927
Rejestracja: 27-06-2012, 10:28
Lokalizacja: Prawda w oczy kole

Post autor: lll »

Tylko pod warunkiem, że czerwone będzie im prezydenta tysiąclecia (wiadomo - męczennik) :D

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6908
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

Goscinny pisze:Kolorów łatwo rozróżnialnych i nazywalnych przez facetów jest ponoć 16, więc zostałoby jeszcze kilka na zapas.
A ja słyszałem o 3... :P

Awatar użytkownika

Autor tematu
Goscinny
Rhetor
Posty: 11091
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

lll, przy "kolorowaniu" rond nazwy i tak byłyby nieważne. Zresztą kto z pamięci powie, jak się które rondo teraz nazywa? Jak znam tylko jedno, które nawet rondem nie jest pomimo nazwy :)


BARIZEH
Obywatel
Posty: 67
Rejestracja: 29-01-2013, 21:10
Lokalizacja: Tarnów

Re: Ronda w Tarnowie - luźny pomys³

Post autor: BARIZEH »

Goscinny pisze:Jako, że w Tarnowie powstają nowe ronda, taki mnie pomysł racjonalizatorski naszedł.
Z nazwami rond jest problem - nigdy nie dogodzi wszystkim, a potem rondo nazywa się jakoś długo i bez sensu ;)
Mój pomysł opiera się na tym, żeby ronda były punktami charakterystycznymi, łatwymi do opisania i zapamiętania.
Jak to zrobić? Wymyśliłem, żeby ronda nie miały nazw (albo jak już ktoś się uprze, to niech mają), ale żeby każde z nich było wyraźnie w jakimś kolorze.
Jedno rondo miałoby dużo elementów np. białych, inne niebieskich, zielonych itd. Każde w innym kolorze.
Dzięki temu, można by było łatwo wytłumaczyć komuś bez GPS jak się kierować:
"Na białym rondzie prosto, potem zaraz będzie żółte i tam w lewo, a na czerwonym rondzie w prawo i już masz Reala" :)
Proste i chyba nigdzie nie stosowane. Kolorów łatwo rozróżnialnych i nazywalnych przez facetów jest ponoć 16, więc zostałoby jeszcze kilka na zapas.
Ma to szanse realizacji - i czy jest sensowne?
Jak dla mnie pomysł świeży, ciekawy i wart rozważenia. Na pewno fajnie by to działało także z nawigacją GPS, łatwa identyfikacja bez zerkania na mapę, co w czasie jazdy nie jest zbyt bezpieczne. Zgłoś się do biura patentowego ;)


Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Gościnny, genialny pomysł. Thumbs up!!!

Warto by się przy okazji zastanowić, czy gdzieś by się nie dało zastosować pomysłu z Anglii, czyli mini-rondek na skrzyżowaniu małych uliczek - powstałych np. przez wymalowanie na ziemi koła i ustawieniu jakiejś choćby doniczki...

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7679
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

Marcin Zaród pisze:powstałych np. przez wymalowanie na ziemi koła i ustawieniu jakiejś choćby doniczki...
Powstało takie na skrzyżowaniu Słonecznej/Nowodąbrowskiej, tylko kosztowało dobrze ponad stówę. :)
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński

Awatar użytkownika

Baxon
Thesmothetai
Posty: 1375
Rejestracja: 15-09-2009, 21:33

Post autor: Baxon »

Marcin Zaród pisze:Gościnny, genialny pomysł. Thumbs up!!!

Warto by się przy okazji zastanowić, czy gdzieś by się nie dało zastosować pomysłu z Anglii, czyli mini-rondek na skrzyżowaniu małych uliczek - powstałych np. przez wymalowanie na ziemi koła i ustawieniu jakiejś choćby doniczki...
Przyłączam się, pomysł świetny i bardzo nowatorski.

Popieram też ideę małych rondek, widziałem je na wyspach i sprawdzają się tam świetnie. Mam też pierwszą propozycję: skrzyżowanie Marynarki Wojennej - Westerplatte, jest rozległe i notorycznie ktoś ma problem z ustaleniem pierwszeństwa, a to przecież strefa zamieszkania i obowiązuje reguła prawej ręki.


Dom
Archont
Posty: 802
Rejestracja: 06-10-2010, 13:53

Post autor: Dom »

Obrazek
Obrazek

Naprawde nie potrzeba wiele.

A co do kolorów, to pomysł fajny, ale nazwy też muszą pozostac, rond będzie coraz wiecej i kolory szybko się skończa.


Kulfon
Rhetor
Posty: 2185
Rejestracja: 14-11-2012, 08:37

Post autor: Kulfon »

ad2222 pisze:Powstało takie na skrzyżowaniu Słonecznej/Nowodąbrowskiej, tylko kosztowało dobrze ponad stówę.
Nie ma takiego skrzyżowania.
Ps.Dom w Dębicy jest okrąg namalowany o promieniu 2 m i to całe rondo :D
''Bliższy Bogu jest niewierzący stosujący w życiu siedem przykazań, niż katolik, który wypełnia tylko trzy pierwsze''


fistal
Prytan
Posty: 120
Rejestracja: 30-12-2010, 12:18
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: fistal »

W Anglii ludzie są nauczeni i przyzwyczajeni do korzystania z takich rond. U nas na początek jednak postawiłbym jakiegoś betonowego pachołka na środku bo jestem tego pewien, że duża liczba madafaków szczególnie wieczorową porą przemykała by na dużej prędkości przez sam jego środek (mowa o tych jadących na wprost oczywiście).
P.S. Kolorowanie rond fajna sprawa... a jakby rond było za dużo to może oznaczanie ich nazwą różnych Państw? ;) tu jest szersze pole manewru z ilością, kolorystycznie też powinno wnieść dużo ożywienia :)

Awatar użytkownika

mirak
Archont
Posty: 846
Rejestracja: 30-09-2009, 19:53
Lokalizacja: Tarnów Strusina

Post autor: mirak »

Coś w tym stylu istnieje w Bochni na Karosek
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba mówić do ludzi"


wejss
Rhetor
Posty: 1650
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Post autor: wejss »

Najprościej jest nazwać rondo nazwą ulicy przy której jest. Przykładowo buduje sie rondo przy Lwowskiej niech się nazywa rondo Lwowska. To przy Błoniu i tak nikt nie będzie na niego mówił rondo niepodległości czy jak je tam nazwali tylko rondo przy Błoniu. Tak samo jest z rondem przy Klikowskiej. wszyscy mówią rondo na Klikowskiej. Urzędnicy potrafią utrudniać życie nadając jakieś udziwnione nazwy ale ludzie i tak sobie poradzą.

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7679
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

wejss, ale na Lwowskiej jest już jedno rondo, drugie się robi, to co - będą numerowane? Lwowska I, Lwowska II?
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński

Awatar użytkownika

rzuf
Thesmothetai
Posty: 1419
Rejestracja: 03-12-2009, 19:20
Lokalizacja: Tarnów/Skrzyszów
Kontakt:

Post autor: rzuf »

Dobry pomysł z tymi kolorami :) Nazw raczej nie zabraknie. Proponuje pierwsze rondo nazwać #00FF00 ;) ;)

ODPOWIEDZ