ePUAP a tarnowskie urzędy

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor tematu
defekator
Rhetor
Posty: 11724
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

ePUAP a tarnowskie urzędy

Post autor: defekator »

Na tej stronce:
http://epuap.gov.pl/wps/portal/
teoretycznie po zarejestrowaniu i potwierdzeniu w jakimś konkretnym urzędzie można załatwiać różne urzędowe sprawy przez internet. Mam w związku z tym dwa pytania.

1) Czy ktoś z tego korzystał a jeżeli tak to jak to wygląda w praktyce?

2) Jakie sprawy można dzięki temu załatwić w naszych urzędach. Bo po kliknięciu lista spraw przy sprawdzaniu większości z nich po wpisaniu w pole wyszukiwania Tarnów wyskakiwało "brak urzędów w których możesz załatwić tą sprawę". Jedyne co udało mi się znaleźć to składanie różnych wniosków dotyczących prawa jazdy w naszym Urzędzie Miejskim. Coś jeszcze ?


Dorota1975
Rhetor
Posty: 2028
Rejestracja: 23-10-2009, 16:15
Lokalizacja: TARNÓW

Post autor: Dorota1975 »

http://portal.tarnow.bip-gov.info.pl/bi ... ?typ=64431

Na stronie tarnow.pl jest ikonka ePUAP - u góry, po prawej stronie. Tam zestaw spraw do załatwienia w tarnowskim urzędzie właśnie przez ePUAP.


Ravir
Rhetor
Posty: 1788
Rejestracja: 04-09-2009, 10:40
Lokalizacja: Mościce

Post autor: Ravir »

Generalnie ODRADZAM korzystanie z ePUAP do załatwiania spraw ważnych - powód prosty, fatalne zabezpieczenia. Wystarczy "przechwycić" komuś skrzynke pocztową i po zawodach. Mam pełną kontrolę i możeny "w imieniu" ofiary wysylać pisma. Niby malo prawdopodobne, ALE Rząd chce by Prolil Zaufany ePUAP był potwierdzeniem naszej tożsamości w sieci - a to niesie ogromne zagrożenie - zbyt łatwo będzie się można podszyć pod kogoś - a w przypadku ePUAP - mamy doczynienia nie z pisaniem na forum czy Fejsie - ale z dokumentami mającymi moc prawą.

Ja osobisicie korzystam z Kwalifikowanego Podpisu Elektronicznego, w systemie e-Deklaracje można składać wiekszość deklaracji elektronicznie. I ten system działa znakomicie oraz jest bezpieczny.

Zaś ePUAP - nie udostępnia obywatelowi niemal nic i na dodatek jest dziurawy jak ser szwajcarski. Najgorsze jest to, że Podpis Elektroniczny mial być zintegrowany z Dowodem Osobistym - i stosowanie jego miało słuzyć do autoryzacji i podpisy. Ale jak zwykle gów... z tego wyszło, szkoda, bo było to znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie.
Mimo, że jestem maniakiem nowości i gadżetów :mrgreen: ePUAP akurat omijam z daleka.
9000 ml A Rh-

Awatar użytkownika

Blick
Prytan
Posty: 111
Rejestracja: 23-02-2010, 21:08
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Blick »

Ravir pisze:Wystarczy "przechwycić" komuś skrzynke pocztową i po zawodach.
a co ma skrzynka pocztowa do ePUAP ?
Ravir pisze: Mam pełną kontrolę i możeny "w imieniu" ofiary wysylać pisma.
Pisma są wysyłane z podpisem elektronicznym, więc jeżeli ktoś będzie chciał się pod Ciebie podszyć w ePUAP to musi mieć też Twój certyfikat.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6908
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

Blick, ma, radzę poczytać bo to nie jest takie fajne jak wszyscy piszą. Sam autor rozwiązania twierdzi, że MSWiA olało kwestię bezpieczeństwa i wystarczy przechwycenie skrzynki pocztowej, co w czasach, gdzie znaczna część haseł to "123456" lub taka jak login nie jest rzeczą trudną. Dodaj do tego socjotechniki, na które jednak ludzie się nabierają i można tak spowodować paraliż urzędu przez zalewanie wnioskami.
Po przejęciu skrzynki w koncie epuap używamy opcji przypomnij hasło i gotowe, masz hasło, co a tym idzie możesz mieć certyfikat bo wystarczy go pobrać ze strony epuap i podszywać się pod kogoś.

Nie ma weryfikacji kilkustopniowej, w zasadzie to nie ma wcale weryfikacji.


Ravir
Rhetor
Posty: 1788
Rejestracja: 04-09-2009, 10:40
Lokalizacja: Mościce

Post autor: Ravir »

Blick - typowy hurra optymizm i całkowita nie znajomość realiów.

Przejmuję Ci skrzynkę - wchodze na ePUAP i "odpalam" procedurę przypominania Loginu i Hasła - które sa wysyłana na przejętą skrzynkę.

Możliwość odbioru EMail'a to JEDYNA metoda werifikacji tożsamości - o żadnym Kwalifikowanym Podpisie Elektronicznym nie ma mowy.
Zwykli ludzie nie mają Podpisu - ja mam, ale wysyłem dokumenty do ZUS i musze go mieć - owszem można weryfikować tożsamość za pomocą Kwalifikowanego Podpisiu Elektronicznego - ALE nadal wystarczy "przejąć" skrzynkę i Podpis NIE wystarczy. Bo EMAIL jako weryfikacja tożsamości jest w ePUAP traktowany TAK SAMO jak Kwalifikowany Podpis Elektroniczny - co jest totalną bzdurą.

Czyli ogólnie mamy straszną kichę - nie wiem jak Wy ale ja na 100% nie będę używał tak kiepsko i beznadziejnie zabezpieczonej platformy w której się składa dokumenty, które mają powazną moc prawą.
9000 ml A Rh-

ODPOWIEDZ