Smutny los niepełnosprawnych w Tarnowie

Wiadomości "z miasta".

Autor tematu
Jasia
Obywatel
Posty: 5
Rejestracja: 29-10-2009, 08:15

Smutny los niepe³nosprawnych w Tarnowie

Post autor: Jasia »

Witam. To mój pierwszy post na tym forum. Widzę , że pojawiają się tutaj również radni miejscy, tak więc może uda się coś zmienić. Dużo jeżdżę po Tarnowie samochodem, jestem osobą niepełnosprawną od wielu lat. Przyszło mi ostatnio załatwić sprawę w Azotach Tarnów, czyli spółce notowanej na giełdzie, którą to bardzo chwalą się władze Tarnowa przy każdej okazji. Jednak, jak się okazało, wokół największego pracodawcy w Tarnowie nie ma ANI JEDNEGO MIEJSCA PARKINGOWEGO dla osoby niepełnosprawnej! Czy Azoty Tarnów dyskryminują takie osoby? Czy jest to aż tak duży koszt i trudność by wyznaczyć kilka takich miejsc zaraz przy bramach wejściowych? Niestety, wiele osób ma problemy z poruszaniem się a przejście kilku metrów stanowi dla nich wielki problem, bardzo często też i ból :(. W mieście też rewelacji pod tym względem nie ma, jednak to co mnie ostatnio bardzo zasmuciło to brak właśnie takich miejsc przy tak dużym zakładzie pracy w regionie :( Czy Azoty Tarnów nie są wrażliwe na potrzeby osób niepełnosprawnych? Nie przewidują obsługi takich osób? A może władze firmy są w pełni sprawne, przynajmniej fizycznie, że nie widzą lub też nie chcą widzieć tego problemu :( Smutna jest ta nasza rzeczywistość :( Liczę, że wspólnie uda się nam zmienić to miasto.
Pozdrawiam.
pozdrawiam

Awatar użytkownika

Beaver
Rhetor
Posty: 1579
Rejestracja: 31-08-2009, 15:46

Post autor: Beaver »

Powiem tak:
smutne, brutalne acz prawidzwe. Współczuję wszystkim osobom które sa w jakiś sposób niepełnosprawne. Jeśli chodzi o miejsca parkingowe i azoty. To jest to sytuacja dwuznaczna. Bo po 1 nie wiem czy na Azotach pracuję jakaś osoba niepełnosprawna. Gdyby była pewnie by i takie miejsce sie pojawiło. W tym momencie (podejrzewam) takich osób tam nie ma więc problem dla szefów firmy nie istnieje.
Gdyby taki problem miał dyrektor, prezes, uwierz mi pojawiło by się z 10 miejsc dla niepełnosprawnych.
A po 2 azoty nie odstają jakos specjalnie od standardów Polskich. Czyli osoba niepełnosprawna - "a kto to?"
Niektorzy nie widza problemu gdy problem ten ich nie dotyczy.
Różnica pomiędzy małym a dużym miastem polega na tym, że w dużym mieście można więcej zobaczyć, a w małym więcej usłyszeć. - Jean Cocteau


Deto
Thesmothetai
Posty: 1350
Rejestracja: 07-09-2009, 12:50
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: Deto »

Pewnie gdyby ktoś z władz Azotów czy innych instytucji miał takie problemy - miejsca takie już dawno by były.

Przykre to w sumie. :roll:

Najlepiej zachowywać się jakby problemu nie było.


Autor tematu
Jasia
Obywatel
Posty: 5
Rejestracja: 29-10-2009, 08:15

Post autor: Jasia »

Niepełnosprawność przecież nie eliminuje z pracy w normalnym zakładzie wiec wielce prawdopodobne jest, ze wśród tak licznej załogi są ludzie pokrzywdzeni przez los.
pozdrawiam

Awatar użytkownika

Beaver
Rhetor
Posty: 1579
Rejestracja: 31-08-2009, 15:46

Post autor: Beaver »

Wiem tylko chodzi mi o to że pewnie nie ma takich osób dla tego dla nich problem ten - nie występuje.
Różnica pomiędzy małym a dużym miastem polega na tym, że w dużym mieście można więcej zobaczyć, a w małym więcej usłyszeć. - Jean Cocteau

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11091
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

Ewentualnie mają inny parking "dla pracowników".
Jeśli przepisy nie przewidują, że miejsce MUSI być, to tylko dobra wola władz spółki może takie miejsce stworzyć.
Z drugiej strony - może napatrzyli się na "niepełnosprawnych" koło marketów, na miejscach parkingowych w centrum miasta itd. i wyszli z założenia, że większość tych samochodów z naklejkami to ściema i nie ma sensu cwaniakom robić jeszcze jednego miejsca.
Niestety nasze przepisy są tak skonstruowane, że naklejkę może dostać w zasadzie każdy i korzystać z niej do woli.


Deto
Thesmothetai
Posty: 1350
Rejestracja: 07-09-2009, 12:50
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: Deto »

Goscinny pisze:Z drugiej strony - może napatrzyli się na "niepełnosprawnych" koło marketów, na miejscach parkingowych w centrum miasta itd. i wyszli z założenia, że większość tych samochodów z naklejkami to ściema i nie ma sensu cwaniakom robić jeszcze jednego miejsca.
Super.

Tylko, że jak pokazuje przykład powyżej krzywdzi się niewinnych.
No ale po co myśleć o chorych. Zresztą takich miejsc powinno być jak najwięcej, a już napewno pod tak dużym zakładem pracy. A koszt stworzenia takich miejsc jest bardzo mały, troche farby i znak. Ech...

Niech cierpią niewinni.


Jakub Kwaśny
Rhetor
Posty: 3058
Rejestracja: 24-08-2009, 17:06
Lokalizacja: Tarnów - Lwowska
Kontakt:

Post autor: Jakub Kwaśny »

W najbliższym czasie skieruje oficjalne pismo do Prezesa Zarządu Zakładów Azotowych w tej sprawie z prośbą o naprawienie błędu - jakim niewątpliwie jest brak takiego miejsca na parkingu przez spółką notowaną na GPW.

Pozdrawiam
http://www.kubakwasny.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
ponad > 22000 ml A Rh +, a TY?


Deto
Thesmothetai
Posty: 1350
Rejestracja: 07-09-2009, 12:50
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: Deto »

Jakub Kwaśny pisze:W najbliższym czasie skieruje oficjalne pismo do Prezesa Zarządu Zakładów Azotowych w tej sprawie z prośbą o naprawienie błędu - jakim niewątpliwie jest brak takiego miejsca na parkingu przez spółką notowaną na GPW.

Pozdrawiam
I o to chodzi własnie. Zmieniajmy to miasto na plus. Z tego co pamiętam "na Azotach" jest chyba 3 bramy którymi wchodza pracownicy. Sądzę, że przy każdej z tych bram + budynek, gdzie znajdują się władze ZA powinny byc takie miejsca. A jeżeli nie to niech zrobią ankietę ile takich osób jest w Polsce. 6 mln takich osób było w 2002 roku, nie chce mi się szukać noiwszych danych ale zakładam, że tendecja jest zwyżkowa. Sądze, że około 20 % Polaków to osoby pokrzywdzone przez los.

Jeżeli na Azotach pracuje 4 tysiące ludzi, to nie ma bata by wszyscy byli sprawni :)

Kubo, sądze, że masz dostęp do danych w których podasz nam ilu niepełnosprawnych ejst w naszym mieście.

Niepełnosprawnośc to nie tylko ludzie bez nóg czy rąk. Bez przesady. Z tego co również wyczytałem "karta parkingowa osoby niepełnosprawnej" może zostać wydana tylko w przypadku niepełnosprawności związanej z narządem ruchu.

Co do zasadności takich orzeczeń, nie mnie je oceniać. Wiem też jedno. To, że po kimś nie widać niepełnosprawności nie oznacza, że ten ktoś jest w pełni sprawny.

Choc jak wszędzie i zawsze zdarzaja się Ci, którym coś ktoś załatwił.

Awatar użytkownika

gushman
Rhetor
Posty: 3355
Rejestracja: 14-10-2009, 20:59

Post autor: gushman »

Idąc Twoim tropem myślenia Deto, w Polsce jest blisko 50% zwolenników PO. Wobec tego nie ma bata - w Radiu Maryja też jest ich na pewno wielu. :)

6 mln niepełnosprawnych? Czy może raczej rencistów? Bo to nie jest to samo. Na pewno dobrze o tym wiesz.

Poza tym nieprawdą jest, że "inwalidę" mogą otrzymać tylko inwalidzi narządów ruchu. W rodzinie mam osobę z uprawnieniami, bo dziecko ma chore serce.

Tak czy siak: wstyd, że największy pracodawca a regionie nie dostrzega tego problemu. Ale wydaje mi się również, że interwencja Kuby, poza tym że pod publiczkę, może być również pożyteczna i skuteczna. Azoty niewielkim kosztem mogą naprawić błąd a zdejmą sobie z głowy drażliwy społecznie problem.
900 ml, grupy krwi nie pamiętam

Cały Tarnów na Facebooku


Deto
Thesmothetai
Posty: 1350
Rejestracja: 07-09-2009, 12:50
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: Deto »

gushman pisze:Idąc Twoim tropem myślenia Deto, w Polsce jest blisko 50% zwolenników PO. Wobec tego nie ma bata - w Radiu Maryja też jest ich na pewno wielu. :)

6 mln niepełnosprawnych? Czy może raczej rencistów? Bo to nie jest to samo. Na pewno dobrze o tym wiesz.

Poza tym nieprawdą jest, że "inwalidę" mogą otrzymać tylko inwalidzi narządów ruchu. W rodzinie mam osobę z uprawnieniami, bo dziecko ma chore serce.
Co ro Radia Maryja, to pewnie tacy są. W końcu skąd przecieki z wykładów Rydzyka, itd.

Co do liczby 6 mln, jest mniej ale i tak to spora liczba. http://www.tvn24.pl/1,1594808,druk.html 5 milionów na 38 to spory odsetek. No ale myślę, że Kuba przedstawi nam tutaj dane dotyczące naszego miasta ;)

Co do kolejnej sprawy. Masz rację. Taka karta jest ważna dla osoby niepełnosprawnej jak i "opiekuna", może to być np. kierowca, który podwiózł chorego samochodem na zabiegi.

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11091
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

I dlatego te karty są nagminnie wykorzystywane przez osoby nieuprawnione, które mają osobę niepełnosprawną w rodzinie - i to mnie wkurza, bo nie ma jak tego sprawdzić i ukrócić.
Czy ktoś jadący po zakupy dla osoby niepełnosprawnej (SAM!) musi parkować na kopercie? Nie - ale parkuje, bo mu wolno. A zakupy robi dla siebie. I tak wszędzie.
No i na parkingach nie musi płacić, prawda?


Jakub Kwaśny
Rhetor
Posty: 3058
Rejestracja: 24-08-2009, 17:06
Lokalizacja: Tarnów - Lwowska
Kontakt:

Post autor: Jakub Kwaśny »

gushman pisze:Ale wydaje mi się również, że interwencja Kuby, poza tym że pod publiczkę, może być również pożyteczna i skuteczna..
Jakbyś na to nie patrzył, to wszystko co robię, nawet to, że kupuję "jajka od kury grzebiącej", czy piszę na tym forum to jest to wszystko pod publiczkę. :-)
http://www.kubakwasny.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
ponad > 22000 ml A Rh +, a TY?


Autor tematu
Jasia
Obywatel
Posty: 5
Rejestracja: 29-10-2009, 08:15

Post autor: Jasia »

Nie miałam dostępu do kompa przez dwa dni i dlatego dopiero dzisiaj piszę. Dziękuję wszystkim którzy podjęli ten temat i wyrazili swoją opinie! Serdecznie dziękuję Panu Kwaśnemu za zainteresowanie tematem i deklaracje pomocy! Ufam, że Pana głos w tej sprawie nie pozostanie bez echa!!! Szczerze mówiąc, to bardzo liczyłam na zainteresowanie! Wiem, że nie pozostaje Pan obojętny na problemy innych ludzi.
W imieniu licznych osób dotkniętych przez los trzymam kciuki i czekam na efekty Pana działań!
Pozdrawiam
pozdrawiam

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6908
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

Tylko pozostaje pytanie ile z tych miejsc wykorzystają faktycznie osoby niepełnosprawne zanim zajmą je cwaniaczki którym tyłki przyrosły do siedzenia?

ODPOWIEDZ