Mój Tarnów - profil na Facebooku

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor tematu
Dominik_PCH
Rhetor
Posty: 1669
Rejestracja: 08-11-2010, 14:37

Post autor: Dominik_PCH »

huziu pisze:Michał "siedzi" lata w branży i jeśli miastu zależało na prowadzeniu fanpage przez firmę mającą wieloletnie doświadczenie w social marketingu, to dobrze wybrało. Jeśli chodzi o pluginy automatycznie kopiujące treść z oficjalnej strony miasta, to takie rozwiązanie można sobie zrobić, ale na prywatnym blogu.

Kolejna sprawa tyczy się dodawania wpisów przez mieszkańców. Bardzo dobrze że nie ma takiej możliwości, ponieważ od razu zrobiłby się bałagan, a sam prowadzę kilka profili w tym jeden dość spory i jest to bardzo słuszna decyzja. Jeśli komuś zależy na publikacji, wyśle wiadomość i administrator może opublikować. Komentarze natomiast dostępne są przy każdym wpisie, więc o co wam chodzi?

Czy mógłby pan rozwinąć wytłuszczony fragment zdania bo to jest bardzo ciekawe co pan pisze. Chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej.


imlazy
Thesmothetai
Posty: 1006
Rejestracja: 17-12-2011, 21:45
Lokalizacja: ze świata, obecnie Tarnów

Post autor: imlazy »

Dominik_PCH pisze:
huziu pisze:.... Jeśli chodzi o pluginy automatycznie kopiujące treść z oficjalnej strony miasta, to takie rozwiązanie można sobie zrobić, ale na prywatnym blogu.

...

Czy mógłby pan rozwinąć wytłuszczony fragment zdania bo to jest bardzo ciekawe co pan pisze. Chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej.
\

Jak już będą odpowiedzi to ja poproszę o odpowiedź na to co napisałem kilka postów wcześniej:
Prosiłbym zainteresowanego który prowadzi ten 'fanpage' o sprecyzowanie jego roli ( tego profilu ) w odniesieniu do już istniejących oficjalnych kanałów internetowych jakimi posługuje się UMT ?
Im Lazy and I like it


Daresh
Obywatel
Posty: 57
Rejestracja: 31-03-2013, 21:22
Kontakt:

Post autor: Daresh »

Dominik_PCH pisze:
huziu pisze:Michał "siedzi" lata w branży i jeśli miastu zależało na prowadzeniu fanpage przez firmę mającą wieloletnie doświadczenie w social marketingu, to dobrze wybrało. Jeśli chodzi o pluginy automatycznie kopiujące treść z oficjalnej strony miasta, to takie rozwiązanie można sobie zrobić, ale na prywatnym blogu.
Czy mógłby pan rozwinąć wytłuszczony fragment zdania bo to jest bardzo ciekawe co pan pisze. Chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej.
Takie rozwiązanie wygląda bardzo amatorsko, nie ma się wpływu na to jaka grafika się pojawi, nie mówiąc już o możliwości wstawienia jakiejś zajawki zachęcającej do interakcji.

Dobre to może być jeżeli po prostu chce się ludzi informować o nowych newsach, ale na profilu miasta to by jeszcze bardziej zwiększało dystans, obecnie to przynajmniej widać, że żywy człowiek redaguje.


imlazy
Thesmothetai
Posty: 1006
Rejestracja: 17-12-2011, 21:45
Lokalizacja: ze świata, obecnie Tarnów

Post autor: imlazy »

Daresh pisze:
Dominik_PCH pisze:
huziu pisze:Michał "siedzi" lata w branży i jeśli miastu zależało na prowadzeniu fanpage przez firmę mającą wieloletnie doświadczenie w social marketingu, to dobrze wybrało. Jeśli chodzi o pluginy automatycznie kopiujące treść z oficjalnej strony miasta, to takie rozwiązanie można sobie zrobić, ale na prywatnym blogu.
Czy mógłby pan rozwinąć wytłuszczony fragment zdania bo to jest bardzo ciekawe co pan pisze. Chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej.
Takie rozwiązanie wygląda bardzo amatorsko, nie ma się wpływu na to jaka grafika się pojawi, nie mówiąc już o możliwości wstawienia jakiejś zajawki zachęcającej do interakcji.

Dobre to może być jeżeli po prostu chce się ludzi informować o nowych newsach, ale na profilu miasta to by jeszcze bardziej zwiększało dystans, obecnie to przynajmniej widać, że żywy człowiek redaguje.
Jak amatorsko ?
Nie rozumiem.
Chodzi o plugin który z podstawowej, oficjalnej strony miasta: tarnow.pl będzie kopiował wiadomości do innych mediów ( facebook, google itd ).

Skoro człowiek decyduje o tym jakie grafiki umieszcza na tarnow.pl to i te same pojawią się na facebooku i na każdej kolejnej stronie, prawda ?
To samo z 'wrażeniem': jeśli człowiek pięknie napisze tego newsa na stronie oficjalnej to równie pięknie będzie on wyglądał na facebooku i na innych zbukach.

No nie szukajmy na siłę wady prostego rozwiązania. Bo i po co ?
Im Lazy and I like it


Daresh
Obywatel
Posty: 57
Rejestracja: 31-03-2013, 21:22
Kontakt:

Post autor: Daresh »

imlazy pisze:Skoro człowiek decyduje o tym jakie grafiki umieszcza na tarnow.pl to i te same pojawią się na facebooku i na każdej kolejnej stronie, prawda ?
Przecież na stronie tarnow.pl przy newsach nie ma żadnych grafik. Więc facebook sam by sobie coś dobrał co by mu przypasowało, albo był by to suchy news bez grafiki
imlazy pisze:To samo z 'wrażeniem': jeśli człowiek pięknie napisze tego newsa na stronie oficjalnej to równie pięknie będzie on wyglądał na facebooku i na innych zbukach.
W automatach jako opis na FB pobierana jest nie treść newsa a meta-description. A na stronie tarnow.pl dla każdego newsa jest to "TARNÓW. Oficjalny portal miasta Tarnowa". Oprócz tego wrzucając automatem leci tam sam link, pojawia się więc szary boks z obrazkiem i opisem (często obciętym jeżeli jest za długi), bez żadnego wstępu. W automatach (typu dlvr.it) wstęp owszem można ustawić, ale wspólny dla wszystkich wpisów, więc i tak jeżeli się chce coś więcej, to trzeba newsy wrzucać ręcznie.
imlazy pisze:No nie szukajmy na siłę wady prostego rozwiązania. Bo i po co ?
Ja osobiście nie oczekiwałbym na tym profilu newsów typu "Zmiany w organizacji ruchu przy ul. Westerplatte". Poza tym kwestia tworzenia galerii, organizacji konkursów czy odpowiadania na wpisy, tego się nie da porządnie zautomatyzować.

Podstawowe pytanie to jaki cel ma ten profil. Bo według mnie ma promować miasto na zewnątrz, więc potrzeba tam coś więcej niż prostackie forwardowanie newsów ze strony miasta. Chyba, że chcemy budować wizerunek Tarnowa jako miasta ludzi "Im Lazy and I like it".

Porównując to np. do "Tarnów miasto rozwoju", który jest prowadzony przez urzędników podobno, to tam im to o wiele gorzej wychodzi. Moim zdaniem "Mój Tarnów" jest świetnie prowadzony, szczegóły finansowo - organizacyjno - polityczne nie są mi bliżej znane.


imlazy
Thesmothetai
Posty: 1006
Rejestracja: 17-12-2011, 21:45
Lokalizacja: ze świata, obecnie Tarnów

Post autor: imlazy »

Daresh pisze:
imlazy pisze:Skoro człowiek decyduje o tym jakie grafiki umieszcza na tarnow.pl to i te same pojawią się na facebooku i na każdej kolejnej stronie, prawda ?
Przecież na stronie tarnow.pl przy newsach nie ma żadnych grafik. Więc facebook sam by sobie coś dobrał co by mu przypasowało, albo był by to suchy news bez grafiki
{sarkazm on}
No tak, to nie do obejścia
{sarkazm off}
Daresh pisze:
imlazy pisze:To samo z 'wrażeniem': jeśli człowiek pięknie napisze tego newsa na stronie oficjalnej to równie pięknie będzie on wyglądał na facebooku i na innych zbukach.
W automatach jako opis na FB pobierana jest nie treść newsa a meta-description. A na stronie tarnow.pl dla każdego newsa jest to "TARNÓW. Oficjalny portal miasta Tarnowa". Oprócz tego wrzucając automatem leci tam sam link, pojawia się więc szary boks z obrazkiem i opisem (często obciętym jeżeli jest za długi), bez żadnego wstępu. W automatach (typu dlvr.it) wstęp owszem można ustawić, ale wspólny dla wszystkich wpisów, więc i tak jeżeli się chce coś więcej, to trzeba newsy wrzucać ręcznie.
Prosty skrypt może pobierać treść. Piszesz, jakby to było niewykonalne. No proszę Cię...
Gdybym nie wiedział, że się da to może bym skapitulował i łyknął już dawno, że do prowadzenia profilu potrzebne jest wyższe wykształcenie techniczne i sztab ludzi. Taki skrypt nastukaliby pewnie i nasi panowie informatycy z UMT gdyby tylko ktoś im kazał to zrobić.
Daresh pisze:
imlazy pisze:No nie szukajmy na siłę wady prostego rozwiązania. Bo i po co ?
Ja osobiście nie oczekiwałbym na tym profilu newsów typu "Zmiany w organizacji ruchu przy ul. Westerplatte". Poza tym kwestia tworzenia galerii, organizacji konkursów czy odpowiadania na wpisy, tego się nie da porządnie zautomatyzować.
Galerie można dodać ręcznie, skrypt duplikujący newsy z głównej strony ( tarnow.pl ) nie miałby nic przeciwko.
Tak więc tworzenie galerii, konkursów ( WOW, konkursy ? jakie ? kto da więcej Lajków ? )
No i odpowiadania na komentarze - nie na wpisy, bo wpisów samemu na tym profilu dawać się nie da.
No ale do odpowiadania na komentarze chyba nie trzeba zatrudniać SPECJALISTYCZNEJ FIRMY znającej się na socjal marketingu.
Daresh pisze: Podstawowe pytanie to jaki cel ma ten profil. Bo według mnie ma promować miasto na zewnątrz, więc potrzeba tam coś więcej niż prostackie forwardowanie newsów ze strony miasta. Chyba, że chcemy budować wizerunek Tarnowa jako miasta ludzi "Im Lazy and I like it".

Porównując to np. do "Tarnów miasto rozwoju", który jest prowadzony przez urzędników podobno, to tam im to o wiele gorzej wychodzi. Moim zdaniem "Mój Tarnów" jest świetnie prowadzony, szczegóły finansowo - organizacyjno - polityczne nie są mi bliżej znane.
Mojej maksymy się nie czepiaj, bo nie ma ona nic z miastem wspólnego :P To po pierwsze.
Promować 'na zewnątrz' czego ? Polski ? Facebookiem ?
To samo można zorganizować prowadząc dobrze zbudowaną i dobrze prowadzoną stronę miejską. Profil ok - niech i będzie ale jako dodatek i to prowadzony w ramach tej samej pracy i tego samego podmiotu który prowadzi główną stronę. Wtedy to będzie miało ręce i nogi i będzie zorganizowane bardzo dobrze. A tak mamy kolejnego podwykonawcę który coś tam dla miasta robi. Nie mam do niego jako do firmy nic - on tylko robi to co mu zlecili. Mam ale do miasta, że roztrwania na głupoty naprawdę sporo kasy. Projekty informatyczne w naszym mieście ( a sporo ich ) są rozgrzebane masakrycznie.

Jestem za wszelkimi nowinkami, jestem jak najbardziej 'za'. Ale to wszystko musi mieć ręce i nogi.

Wszelkie usprawnienia i nowinki powinny nam życie ułatwiać i co najważniejsze nie powinny sprawiać, że nagle staje się ono droższe bez zauważalnych zysków. A ciężko patrząc z boku na to co się wyczynia w naszym mieście nie oprzeć się wrażeniu, że panuje tu chaos. Totalny chaos organizacyjny na każdym z możliwych szczebli.
Im Lazy and I like it


Daresh
Obywatel
Posty: 57
Rejestracja: 31-03-2013, 21:22
Kontakt:

Post autor: Daresh »

No wierzę, że chaos panuje. Ja na to patrzę z pewnego oddalenia, a z tej perspektywy sam ten profil jako taki mi się podoba.

Mimo wszystko nie uważam za dobry pomysł ścisłe wiązanie tego z tarnow.pl poprzez duplikację newsów. Strona miasta to jak dla mnie bardziej informacje dla samych mieszkańców, a profil społecznościowy dodatkowo dla osób z zewnątrz, chcących wiedzieć co tam w Tarnowie słychać, przy czym niekoniecznie na temat remontu Westerplatte czy wniosków do funduszu alimentacyjnego.

Ten profil jak dla mnie spełnia zadanie świetnie.
Ostatnio zmieniony 04-08-2013, 21:58 przez Daresh, łącznie zmieniany 1 raz.


Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Masakra. Od jakiegoś czasu to forum przestaje mieć podłoże merytoryczne i zaczyna się robić forum narzekactwa. Niektórym normalnie nie dogodzi. Krytykują byle skrytykować - nie było oficjalnego fanpage to źle. Jak się pojawił (a jest prowadzony fajnie, mimo że do twórcy jakichś sympatii specjalnych nie żywię przecież, ale doceniam jego pracę, w tym przypadku profesjonalną) to też źle...

Ludzie, zejdźcie trochę z poziomu ekspertów od wszystkiego, co to wszystko potrafią skrytykować... Dominik, poprowadź profesjonalnie jakiś fanpage na dobrym poziomie (bez przekleństw w komentarzach tak jak to na razie widzę na pewnym Twoim między innymi chyba fanpage), zbierz w ten sposób fajne porfolio obrazujące Twój profesjonalizm, a potem krytykuj. Ech.

Takie podejście powoduje, że głos uczestników forum może zostać postrzegany jako polityczny (programowa krytyka wszystkiego jak popadnie), a to pierwszy krok do śmieszności. Krytyka wszystkiego jak idzie jest równie nieszczera jak wazeliniarstwo w obliczu niedociągnięć. O takie coś Wam chodzi?

Awatar użytkownika

Autor tematu
Dominik_PCH
Rhetor
Posty: 1669
Rejestracja: 08-11-2010, 14:37

Post autor: Dominik_PCH »

Proszę pana mówię prostym językiem przez to zrozumiałym.2:23 Nikogo nie ograniczam nikomu niczego nie zabieram. Administratorów na tym profilu jest "n", przez co nie muszę się przejmować brakiem aktywności.
Ostatnio zmieniony 04-08-2013, 21:45 przez Dominik_PCH, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

lll
Rhetor
Posty: 2927
Rejestracja: 27-06-2012, 10:28
Lokalizacja: Prawda w oczy kole

Post autor: lll »

Nie wiem czy nie miałbym moralniaka prowadząc fanpage dla UMT. Z drugiej strony ktoś to musi robić, więc w sumie fajnie, że zamiast zostawiać pieniądze w kieszeni rodziny, dają ją zewnętrznej firmie.

I jeszcze jedno: przeglądnąłem na szybko i jedna rzecz rzuciła mi się w oczy. nie ma wpisów typu galeriowego: "czy wypiliście już kawę? bo my tak", albo "jak się dzisiaj czujecie na upale? Bo my mamy klimę".
Blondyni idiotyzm większości fanpage'ów nie dotyczy tego.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11724
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Post autor: defekator »

Marcin Zaród pisze:. Niektórym normalnie nie dogodzi. Krytykują byle skrytykować - nie było oficjalnego fanpage to źle. Jak się pojawił (a jest prowadzony fajnie, mimo że do twórcy jakichś sympatii specjalnych nie żywię przecież, ale doceniam jego pracę, w tym przypadku profesjonalną) to też źle...
Ano dokładnie. Profil na FB jest prowadzony na poziomie, na który naszych urzędników, patrząc na ich działalność "marketingową zwyczajnie nie stać. Nie było profilu na FB były płacze i żale ponieważ byliśmy tu cytuję: "100 lat za murzynami" Jest profil na FB są płacze i żale. Rozumiem, że niektórych irytuje to, że z jednej strony mamy wydział promocji miasta czy jak się to nazywa, a z drugiej strony podobna działalność zlecana jest zewnętrznej firmie. Ale wystarczy zerknąć na to co miasto Tarnów "firmuje" sobą w internecie gdy robią to urzędasy, a potem na ten profil aby dostrzec kolosalną różnicę. Osobiście wolałbym, aby całą promocją miasta zajęły się właśnie firmy zewnętrzne. Może wreszcie nabrało zaczęłoby to mieć ręce i nogi. A na pewno wyszło by taniej.

A sensu tego tematu dalej nie rozumiem. W tym jak ta stronka na FB jest prowadzona nie widzę nic złego. Do wszystkich treści z tego co widzę da się dotrzeć. A że wcześniej w tym celu trzeba było kliknąć troszkę z lewej a teraz trochę bardziej po środku na inną ikonę - no cóż do wszystkiego można się doczepić.

lll pisze:Nie wiem czy nie miałbym moralniaka prowadząc fanpage dla UMT.
Dlaczego moralniaka? W przeciwieństwie do większości tarnowskich "mediów" nie widzę tam kolejnych relacji z "ogromnych" sukcesów pana Ścigały tylko stronkę pokazującą Tarnów z tej "fajnej" strony. Która mimo minusów naszego miasta niewątpliwie istnieje.
Jak ktoś ma pomysł jak można wypromować miasto dziurami w jezdni to chętnie wysłucham. Dziurawe drogi są jednak praktycznie w każdym mieście (zapraszam na przejazd 73 do takich Kielc chociażby) jednak nie widziałem, aby jakieś miasto na swoim profilu FB czy w innej formie promocji nimi się chwaliło.
Ostatnio zmieniony 04-08-2013, 22:07 przez defekator, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

huziu
Archont
Posty: 641
Rejestracja: 26-08-2009, 02:10
Lokalizacja: Berlin

Post autor: huziu »

Dominik_PCH: Zaczerpnąłem trochę słońca poza Tarnowem i nie widzę dalszego sensu dyskusji z Tobą w tym temacie, swoje zdanie już wyraziłem. Jeśli trzeba będzie pomóc coś w kwestii Skate Parku, to pomogę i śmiało możesz się zwrócić.
imlazy: Daresh już wyłożył kawę na ławę, a że ma podobne zdanie w temacie "automatu" jak ja, moje słowa są zbędne.
Marcin Zaród: Podzielam Twoje słowa i śmiało można stwierdzić, że coraz częściej pojawia się tutaj hejterswto, niż merytoryczne dyskusje.

AMEN!

Awatar użytkownika

gushman
Rhetor
Posty: 3355
Rejestracja: 14-10-2009, 20:59

Post autor: gushman »

"Trochę" nowych wpisów się tu pojawiło, więc nieco się już pogubiłem co komu chciałem powiedzieć i przekazać, więc zrobię to ogólnie a każdy niech wybierze sobie co mu pasuje.

1. Wciąż czuję, że w temacie edukacji socialno-mediowej jest dużo do zrobienia. Jeżeli spory odsetek osób uważa, że wszystko co związane z internetem to "informatyka" a fanpage spokojnie może poprowadzić specjalista informatyk, to wiedza w tym temacie jest jeszcze słabo rozpowszechniona. Dodatkowo jeżeli ktoś uważa, że zamiast żywego organizmu za sterami fapage'a można posadzić automat, który będzie kopiował wpisy ze strony internetowej... to gratuluję! Poważnie gratuluję! Tak uważa bardzo dużo prezesów dużych firm! Nawet jeden znaczący bank kiedyś wymyślił, że zaistnieje w mediach społecznościowych a prowadzenie komunikacji przekaże do działu informatycznego. :) Drobny kryzys wizerunkowy nadszedł bardzo szybko, bo informatyków temat przerósł i nieumiejętną komunikacją doprowadzili do małego zamieszania w dyskusji z fanami. "Pożar" gasił dział PR i od tej pory to on przejął obowiązki zajmowania się social media.

2. Do ostatniego dnia czerwca 37 spośród 40 największych miast Polski miało profil na Facebooku. Niewiele mniej na YouTube. Tarnów się do nich nie zaliczał. Mówię tu o profilach oficjalnych, formalnie nazwanych fanpage'ami miasta na Facebooku. Jest owszem profil TCI, TOSiRu, BWA i inne, ale każdy z nich realizuje komunikację na swoim "odcinku" i żaden z nich nie reprezentuje miasta jako takiego. Te lukę trzeba było koniecznie wypełnić i stąd Mój Tarnów. Teraz wreszcie i Tarnów ma na swojej oficjalnej stronie internetowej emblemat Facebooka.

3. Po co ten profil? Z kilku powodów: dla gromadzenia miłośników Tarnowa w jednym miejscu, dla zwiększania zasięgu informacji o ważnych wydarzeniach, dla wspólnego ich przeżywania, dla zacieśniania więzi między mieszkańcami, dla budowania poczucia współtworzenia tego miasta i współodpowiedzialności za nie... Czyli od tego od czego są media społecznościowe! Oficjalna strona internetowa w żaden sposób nie zrealizuje tych celów, bo ma zupełnie inny charakter, zupełnie formalny. Natomiast charakterystyka Fejsa jest taka, że tutaj komunikacja sformalizowana ustępuje miejsca językowi mniej formalnemu. Zdjęcia ważnych uroczystości miejskich ustępują pola twórczości mieszkańców (zauważcie, że większość zdjęć na profilu jest autorstwa osób w żaden sposób nie związanych z UM i często pstrykających tylko okazjonalnie albo "do szuflady"). Informacje o działaniach polityków, radnych czy urzędników zepchnięte są na dalszy plan, za sportowców, artystów, twórców...

4. Dlaczego zewnętrzna firma? Wg mnie dlatego, że UM nie stać na pracownika, który mógłby to ogarnąć. Osoba prowadząca komunikację np. na Facebooku to specjalista od PR, marketingu, socjologii, filologii polskiej i informatyki (w mniejszym stopniu od grafiki, fotografii, j. angielskiego czy innych obcych czy prawa). Do tego dyspozycyjna niemal 24 h na dobę. Do tego musi mieć doświadczenie. Taki spec jest dość drogi. Bardzo drogi. Wg mnie, choć mam na to potwierdzenie z niezależnych i obiektywnych źródeł, ja i moja firma spełniamy te warunki, ale w związku z zamiłowaniem do rodzinnego miasta zgodziłem się na niewielkie wynagrodzenie. Od dawna marzyło mi się poprowadzić profil Tarnowa, sam za tym wydreptywałem ścieżki do prezydenta i do Wydziału Marki Miasta i w końcu się udało. Choć z drugiej strony było dość łatwo, bo bardzo dużo (żeby nie powiedzieć, że wszyscy) ludzi, których spotkałem w UM, podzielało moja opinię, że najwyższy czas na oficjalny profil Tarnowa na Fejsie.

To chyba z grubsza wszystko co chciałem przekazać. Wybaczcie jeżeli będzie mi trudno w najbliższym czasie rozwijać te wątki, ale nie samym profilem Tarnowa na Fejsie człowiek żyje. :)
900 ml, grupy krwi nie pamiętam

Cały Tarnów na Facebooku

Awatar użytkownika

Autor tematu
Dominik_PCH
Rhetor
Posty: 1669
Rejestracja: 08-11-2010, 14:37

Post autor: Dominik_PCH »

gushman pisze:"Trochę" nowych wpisów się tu pojawiło, więc nieco się już pogubiłem co komu chciałem powiedzieć i przekazać, więc zrobię to ogólnie a każdy niech wybierze sobie co mu pasuje.

1. Wciąż czuję, że w temacie edukacji socialno-mediowej jest dużo do zrobienia. Jeżeli spory odsetek osób uważa, że wszystko co związane z internetem to "informatyka" a fanpage spokojnie może poprowadzić specjalista informatyk, to wiedza w tym temacie jest jeszcze słabo rozpowszechniona. Dodatkowo jeżeli ktoś uważa, że zamiast żywego organizmu za sterami fapage'a można posadzić automat, który będzie kopiował wpisy ze strony internetowej... to gratuluję! Poważnie gratuluję! Tak uważa bardzo dużo prezesów dużych firm! Nawet jeden znaczący bank kiedyś wymyślił, że zaistnieje w mediach społecznościowych a prowadzenie komunikacji przekaże do działu informatycznego. :) Drobny kryzys wizerunkowy nadszedł bardzo szybko, bo informatyków temat przerósł i nieumiejętną komunikacją doprowadzili do małego zamieszania w dyskusji z fanami. "Pożar" gasił dział PR i od tej pory to on przejął obowiązki zajmowania się social media.
Nie ma pan racji. Staram się uświadomić, nie panu, że przy dostępnych zasobach ludzkich w UMT, pana praca jest zbędna. Informatycy zautomatyzują proces do pewnego stopia, a kilku administratorów (urzędników, którzy już prowadzą kanały na FB) wykona resztę pracy i będzie się komunikować (nie informować) ze społecznością. Poradzą sobie też lepiej w sytuacjach kryzysowych. Wrośnie aktywność na profilu (co dwie głowy to nie jedna).
gushman pisze:2. Do ostatniego dnia czerwca 37 spośród 40 największych miast Polski miało profil na Facebooku. Niewiele mniej na YouTube. Tarnów się do nich nie zaliczał. Mówię tu o profilach oficjalnych, formalnie nazwanych fanpage'ami miasta na Facebooku. Jest owszem profil TCI, TOSiRu, BWA i inne, ale każdy z nich realizuje komunikację na swoim "odcinku" i żaden z nich nie reprezentuje miasta jako takiego. Te lukę trzeba było koniecznie wypełnić i stąd Mój Tarnów. Teraz wreszcie i Tarnów ma na swojej oficjalnej stronie internetowej emblemat Facebooka.
Do tematu jeszcze wrócimy...
gushman pisze:3. Po co ten profil? Z kilku powodów: dla gromadzenia miłośników Tarnowa w jednym miejscu, dla zwiększania zasięgu informacji o ważnych wydarzeniach, dla wspólnego ich przeżywania, dla zacieśniania więzi między mieszkańcami, dla budowania poczucia współtworzenia tego miasta i współodpowiedzialności za nie... Czyli od tego od czego są media społecznościowe! Oficjalna strona internetowa w żaden sposób nie zrealizuje tych celów, bo ma zupełnie inny charakter, zupełnie formalny. Natomiast charakterystyka Fejsa jest taka, że tutaj komunikacja sformalizowana ustępuje miejsca językowi mniej formalnemu. Zdjęcia ważnych uroczystości miejskich ustępują pola twórczości mieszkańców (zauważcie, że większość zdjęć na profilu jest autorstwa osób w żaden sposób nie związanych z UM i często pstrykających tylko okazjonalnie albo "do szuflady"). Informacje o działaniach polityków, radnych czy urzędników zepchnięte są na dalszy plan, za sportowców, artystów, twórców...
i dlatego "schowano" opcję o którą toczę pianę. Sprytne ukrycie, nikomu się nie chcę klikać. To czego oczy nie widzą tego sercu nie żal.
gushman pisze:4. Dlaczego zewnętrzna firma? Wg mnie dlatego, że UM nie stać na pracownika, który mógłby to ogarnąć. Osoba prowadząca komunikację np. na Facebooku to specjalista od PR, marketingu, socjologii, filologii polskiej i informatyki (w mniejszym stopniu od grafiki, fotografii, j. angielskiego czy innych obcych czy prawa). Do tego dyspozycyjna niemal 24 h na dobę. Do tego musi mieć doświadczenie. Taki spec jest dość drogi. Bardzo drogi. Wg mnie, choć mam na to potwierdzenie z niezależnych i obiektywnych źródeł, ja i moja firma spełniamy te warunki, ale w związku z zamiłowaniem do rodzinnego miasta zgodziłem się na niewielkie wynagrodzenie. Od dawna marzyło mi się poprowadzić profil Tarnowa, sam za tym wydreptywałem ścieżki do prezydenta i do Wydziału Marki Miasta i w końcu się udało. Choć z drugiej strony było dość łatwo, bo bardzo dużo (żeby nie powiedzieć, że wszyscy) ludzi, których spotkałem w UM, podzielało moja opinię, że najwyższy czas na oficjalny profil Tarnowa na Fejsie.
Zapomniał pan wymienić ostatnią ważną kwestię: efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi. Jak widać specjalisty w tej dziedzinie BRAK. PRAWO PARKINSONA ponad wszystko! - chociaż pan to zewnętrzna firma ale może to podciągnąć pod to prawo.
gushman pisze:To chyba z grubsza wszystko co chciałem przekazać. Wybaczcie jeżeli będzie mi trudno w najbliższym czasie rozwijać te wątki, ale nie samym profilem Tarnowa na Fejsie człowiek żyje. :)

Koszty: Konsultacje na agorze - 0 PLN. Koszt prowadzania profilu - 0 PLN. Sprawa zamknie się w etatach urzędniczych. Nie oczekuje, że to pan zrozumie. Mam tylko nadzieje, że za rok ta szopka się skończy.
Ostatnio zmieniony 05-08-2013, 12:34 przez Dominik_PCH, łącznie zmieniany 1 raz.


halford
Rhetor
Posty: 2093
Rejestracja: 21-10-2009, 15:44

Post autor: halford »

Jeżeli spory odsetek osób uważa, że wszystko co związane z internetem to "informatyka" a fanpage spokojnie może poprowadzić specjalista informatyk, to wiedza w tym temacie jest jeszcze słabo rozpowszechniona.
Przeglądam ten fanpejżd i widzę tam tylko niusy, które środo rozgarnięta Pani Halinka jest wstanie przeklepać.

Teraz wreszcie i Tarnów ma na swojej oficjalnej stronie internetowej emblemat Facebooka.
Od razu dziury jakby mniejsze, korki znikły, lumpów na rynku nie ma, oferty pracy się mnożą. Wszystko dzięki emblematowi facebooka ! Jest moc...
(zauważcie, że większość zdjęć na profilu jest autorstwa osób w żaden sposób nie związanych z UM i często pstrykających tylko okazjonalnie albo "do szuflady")
A czy UM nie mogło wyjść z inicjatywą typu: dajesz nam fajne zdjęcia z wydarzeń w Tarnowie, a my damy ci bilet do teatru/kina/na żużel ? Czy to nie byłoby lepszą promocją dla miasta ? Czy aby wpaść na tego typu pomysły trzeba speca od PR ? Co ja tam wiem, w końcu jestem tylko "informatykiem".
Osoba prowadząca komunikację np. na Facebooku to specjalista od PR, marketingu, socjologii, filologii polskiej i informatyki (w mniejszym stopniu od grafiki, fotografii, j. angielskiego czy innych obcych czy prawa). Do tego dyspozycyjna niemal 24 h na dobę. Do tego musi mieć doświadczenie.
Ta Twoja wrodzona skromność ;)

ODPOWIEDZ