Poszerzenie granic Tarnowa

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ

Cubaza
Rhetor
Posty: 3829
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Post autor: Cubaza »

Rozumiem, że dzięki temu, że mieszkają w gminie mają tańsze bilety jak przyjadą do Tarnowa i będą się poruszać komunikacją miejską tak ? Bo tak wychodzi z Twojej wypowiedzi.

A mnie śmieszy to ciągłe wracanie do tego, że trzeba rozszerzyć granice administracyjne. Jest cisza przez jakiś czas. Potem ktoś zaczyna pytać czy coś się zaczyna dziać w tej materii. Kolejnym etapem jest przekrzykiwanie się ludzi z gminy z tymi z miasta co mają do zaoferowania i co odbierają jedni drugim i potem znów temat cichnie. I tak za każdym razem aż do następnego artykułu bądź wizji.

Awatar użytkownika

pb
Rhetor
Posty: 2004
Rejestracja: 06-10-2010, 13:47
Lokalizacja: Krzyż

Post autor: pb »

Cubaza pisze:Jest cisza przez jakiś czas. Potem ktoś zaczyna pytać czy coś się zaczyna dziać w tej materii. Kolejnym etapem jest przekrzykiwanie się ludzi z gminy z tymi z miasta co mają do zaoferowania i co odbierają jedni drugim i potem znów temat cichnie. I tak za każdym razem aż do następnego artykułu bądź wizji.

Słusznie zauważyłeś, że wioskowi siedzą z tym tematem cicho aż do momentu, gdy miastowi zaczynają wołać, że ci pierwsi powinni się przyłączyć. A wioskowi generalnie tego nie chcą (nie bez przyczyny), stąd reakcja.

Swoją drogą to dość ciekawa uwaga z tą przemianą prezydenta Ścigały w "zwykłego" burmistrza. Duża piarowska wpadka prezydenckiego kolektywu :D

Awatar użytkownika

lll
Rhetor
Posty: 2927
Rejestracja: 27-06-2012, 10:28
Lokalizacja: Prawda w oczy kole

Post autor: lll »

Cubaza pisze:Rozumiem, że dzięki temu, że mieszkają w gminie mają tańsze bilety jak przyjadą do Tarnowa i będą się poruszać komunikacją miejską tak ? Bo tak wychodzi z Twojej wypowiedzi.
Jak długo mieszkają na "wioskach" busikiem do centrum przyjadą za 2zł. W momencie wchłonięcia, komunikacją zajmie się miasto i będą jeździć za 3zł. Interes życia.

Oczywiście to był tylko taki przykład jak miasto jest w stanie zachęcić do ewentualnej zgody w referendum za przyłączeniem. Takich przykładów można mnożyć.

Pytanie brzmi tylko - Jakie korzyści i dla kogo wypłyną z przyłączenia.

Awatar użytkownika

Dawid D
Prytan
Posty: 226
Rejestracja: 21-04-2010, 20:04
Lokalizacja: Tarnów Pd

Post autor: Dawid D »

Co do kwestii PREZYDENT - BURMISTRZ - fakt, 100 000 mieszkańców to jedno, a drugie to to, że w mieście będącym dawną stolicą województwa (do 1999 r.), również funkcję pełni prezydent - Nowy Sącz nie miał nigdy 100 000 mieszkańców, a ma prezydenta, podobnie jak Mielec, ale tego nie potrafię w żaden sposób wytłumaczyć :shock: Dla porównania - Dębica ma burmistrza.

Co do mieszkańców podtarnowskich wsi... Rozumiem Ich, ale jak już wcześniej ta kwestia była omawiana - żyje Im się taniej i lepiej bo mają w pobliżu duże miasto - Tarnów, które bądź co bądź jeszcze nie najgorzej funkcjonuje... Jeśli jednak liczba jego mieszkańców spadnie poniżej 100 000, automatycznie gorzej będzie zdobywać środki finansowe i dofinansowania do nowych inwestycji, a wtedy nie tylko ucierpią na tym mieszkańcy miasta...

Awatar użytkownika

pb
Rhetor
Posty: 2004
Rejestracja: 06-10-2010, 13:47
Lokalizacja: Krzyż

Post autor: pb »

Dopóki Tarnów nie da wyraźnego sygnału, że wioskom zwyczajnie opłaca się się przyłączyć (w czynach, nie w słowach) nic z tego nie będzie. Wydawanie milionów na wieczne remonty paru ulic w centrum, elektroniczną kartę mieszkańca dla przerośniętego ego zarządu miasta, budowę przejścia podziemnego z wiecznie zepsutą windą czy niby-fontann nie pomoże. A puste gadanie, że po prostu warto nic nie da. Wioski maja na tę sprawę zupełnie inne spojrzenie niż miasto. Każdy kto ma oczy otwarte widzi, że:
- Krzyż i Klikowa (standardowy przykład w tej kwestii) są generalnie olewane przez miasto i taki sam los czeka każdą wioskę, która zdecydowałaby się przyłączyć
- wioski wcale nie muszą się przyłączać i są one generalnie zadowolone z obecnego stanu
- to miastu ewentualnie może na zależeć na połączniu, ale zachowuje się tak aby maksymalnie zrazić do tego pomysłu mieszkańców wiosek


dzik
Archont
Posty: 561
Rejestracja: 29-12-2010, 18:19
Lokalizacja: świat

Post autor: dzik »

Dawid D pisze: Tarnów[...] jeśli jednak liczba jego mieszkańców spadnie poniżej 100 000,
Moim zdaniem jest to nie do uniknięcia,dlaczego:
-utrata statusu województwa
-brak pracy w regionie

Żadne "kosmetyczne" zmiany tego nie zmienią(no może trochę autostrada czy szybka kolej)- tak więc zacznijmy się przyzwyczajać ;)
Polak Szkot dwa bratanki*

Awatar użytkownika

Dawid D
Prytan
Posty: 226
Rejestracja: 21-04-2010, 20:04
Lokalizacja: Tarnów Pd

Post autor: Dawid D »

dzik, masz rację, jeśli będzie tak jak teraz, albo jeszcze gorzej. Zwróć jednak uwagę, że gdyby jednak przyłączyć chociaż część sołectw Gminy (wiejskiej) Tarnów, to Ci ludzie, którzy wyprowadzają się z centrum miasta na jego peryferie (gmina), byliby nadal tarnowianami.

Inny temat w tej sprawie:
Nie rozumiem jednej rzeczy... wszyscy, a na pewno znaczna większość Użytkowników pisze o wyprowadzaniu się z Tarnowa, argumentując to praktycznie tylko jednym czynnikiem - PODATKI? Albo ja myślę nienormalnie albo ten argument nie jest do końca przemyślany... Jak kogoś stać na przeprowadzkę, to korzysta, z drugiej strony ile się zaoszczędzi na tych podatkach? Ogrzewanie w podobnej cenie jak w mieście, media itd. to samo... Uważam, że wyprowadzanie się ludzi z Tarnowa związane jest z chęcią spokojnego życia w zieleni, na peryferiach, zamiast w centrum, przy ruchliwej ulicy. Nie znam osobiście takiej osoby, która wyprowadza się z Tarnowa tylko dlatego, że jego psychika nie znosi tej nazwy, a za to Gmina wiejska Tarnów mu bardzo odpowiada, dla samej zasady i tańszego podatku od nieruchomości.

Proste rozumowanie - jak mam wybór - mieszkanie przy brudnej ulicy w centrum, czy w małym domku przy lasku obok sarenek, to chyba wybór jest prosty... Czy ktoś naprawdę zwraca wtedy uwagę na to, czy to obcowanie z sarenką odbywa się w miejscu, które zwie się Tarnów, czy w Jodłówka - Wałki? :roll:

A na sam koniec - jedyne co tracą mieszkańcy przyłączonych miejscowości, to dofinansowania rolnicze. I to jest jedyny główny problem, uzasadniony oczywiście. Podatki tylko od nieruchomości, rzeczywiście są niższe, ale czy to aż takie wielkie różnice? Same paliwo ile kosztuje, żeby dojechać do miasta, a o straconym czasie w oczekiwaniu na autobus nie wspomnę.

Awatar użytkownika

pb
Rhetor
Posty: 2004
Rejestracja: 06-10-2010, 13:47
Lokalizacja: Krzyż

Post autor: pb »

Dawid, jeśli przypadkiem nie jestem w twoim killfile'u to przeczytaj jeszcze raz co napisałem wyżej. Powodów by nie przyłączać się jest znacznie więcej a miasto robi wszystko by utwierdzać mieszkańców wiosek w trwaniu poza granicami miasta.


dzik
Archont
Posty: 561
Rejestracja: 29-12-2010, 18:19
Lokalizacja: świat

Post autor: dzik »

Dawid D pisze:, masz rację, jeśli będzie tak jak teraz, albo jeszcze gorzej. Zwróć jednak uwagę, że gdyby jednak przyłączyć chociaż część sołectw Gminy (wiejskiej) Tarnów, to Ci ludzie, którzy wyprowadzają się z centrum miasta na jego peryferie (gmina), byliby nadal tarnowianami.
Nie sądzę aby ludzie którzy z miasta uciekli chcieli nagle do niego wrócić.
Polak Szkot dwa bratanki*


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Post autor: hurricane »

Dawid D pisze: Proste rozumowanie - jak mam wybór - mieszkanie przy brudnej ulicy w centrum, czy w małym domku przy lasku obok sarenek, to chyba wybór jest prosty... Czy ktoś naprawdę zwraca wtedy uwagę na to, czy to obcowanie z sarenką odbywa się w miejscu, które zwie się Tarnów, czy w Jodłówka - Wałki? :roll:
Proste rozumowanie, bo mieszkając pod nazwą Tarnów ten mieszkaniec nigdy nie doczeka się asfaltowej drogi pod swój dom, bo mu władza delikatnie da do zrozumienia, że ma go "w d...". Tak jak w Krzyżu, Klikowej etc... Poza tym obecny Prezydent Tarnowa nie ma nic do zaoferowania poza wątpliwym "prestyżem"...

Ja mieszkam poza granicami miasta i jest mi z tym bardzo dobrze, bo wszystkie potrzeby mam zapewnione, nie trzeba prosić się miesiącami o załatanie głupiej dziury w drodze...

Mieszkańcy dwóch ulic z Tarnowa, przyszli kiedyś na zebranie wiejskie do jednej z podtarnowskich miejscowości, by zapytać Wójta Kozioła o możliwość przyłączenia do Gminy Tarnów, bo przez całą zimę miasto nawet pługa nie wysłało, by ulicę odśnieżyć.
Zapraszam na Internetową Stację Meteo Tarnowiec - meteo.tarnowiec.prv.pl

Awatar użytkownika

pb
Rhetor
Posty: 2004
Rejestracja: 06-10-2010, 13:47
Lokalizacja: Krzyż

Post autor: pb »

hurricane pisze:Ja mieszkam poza granicami miasta i jest mi z tym bardzo dobrze, bo wszystkie potrzeby mam zapewnione, nie trzeba prosić się miesiącami o załatanie głupiej dziury w drodze...

I nie musisz się dokładać do rozrzutności, by nie nazwać tego niegospodarnością tutejszej waaaadzy (remont Krakowskiej, karta mieszkańca, sponsorowanie prywatnej spółki itd.). Zazdroszczę. Ja kiedyś też opuszczę Tarnów, to pewne.


Stradie
Proedroj
Posty: 332
Rejestracja: 09-08-2011, 16:37

Post autor: Stradie »

Dletego właśnie jestem za tym, żeby skorygować funkcje powiatów grodzkich. W ich skład nie powinny wchodzić same miasta centralne, ale również okoliczne miejscowości, któe są ściśle z miastem związane. Wtedy byłby wspólny budżet, który jednocześnie po części zostawałby w granicach administracyjnych miast, wspólne zarządzanie, ale i pozostałaby autonomia. DOdatkwym plusem byłby zmieniony przelicznik naliczania mieszkańców. Wtedy możnaby było stosaować to do celów statystycznych jak Australia, Kanada, Wielka Brytania i inni. Mało kto utożsamia Sydney z właściwą liczbą mieszkańców miasta, od którego wzięła się nazwa całej aglomeracji:

http://pl.wikipedia.org/wiki/City_of_Sydney

Zamiast 156 571, które mieszka w właściwym City of Sydney, używa się określenia 4 575 532 osób, zamieszkujących Sydney jako aglomerację.


dzik
Archont
Posty: 561
Rejestracja: 29-12-2010, 18:19
Lokalizacja: świat

Post autor: dzik »

Stradie pisze:Dletego właśnie jestem za tym, żeby skorygować funkcje powiatów grodzkich. W ich skład nie powinny wchodzić same miasta centralne, ale również okoliczne miejscowości, któe są ściśle z miastem związane. Wtedy byłby wspólny budżet, który jednocześnie po części zostawałby w granicach administracyjnych miast, wspólne zarządzanie[...]jak Australia, Kanada, Wielka Brytania i inni.
Stradie,to niemożiwe-do tego trzeba by było" wymienić" wszechobecny jeszcze centralizm .
Polak Szkot dwa bratanki*


GregTrN
Prytan
Posty: 267
Rejestracja: 11-06-2010, 20:20
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: GregTrN »

hurricane pisze:Mieszkańcy dwóch ulic z Tarnowa, przyszli kiedyś na zebranie wiejskie do jednej z podtarnowskich miejscowości, by zapytać Wójta Kozioła o możliwość przyłączenia do Gminy Tarnów, bo przez całą zimę miasto nawet pługa nie wysłało, by ulicę odśnieżyć.
A to dobre jest. Jestem za ! ja też chce żeby Krzyż przyłączono do Gminy Tarnów.

Awatar użytkownika

pb
Rhetor
Posty: 2004
Rejestracja: 06-10-2010, 13:47
Lokalizacja: Krzyż

Post autor: pb »

dzik pisze:Stradie,to niemożiwe-do tego trzeba by było" wymienić" wszechobecny jeszcze centralizm .
O, to, to, to! W Polsce nawet ludzie niegdyś walczący za demokrację twierdzą dzisiaj, że władza centralna jest jednynie słuszna a próby odbierania centrali poszczególnych uprawnień (tych dających korzyści lokalnej społeczności, bo zrzucanie na nich kolejnych obciążeń przychodzi łatwiej) kojarzone są wręcz z zamachem na polskie państwo.
GregTrN pisze:A to dobre jest. Jestem za ! ja też chce żeby Krzyż przyłączono do Gminy Tarnów.
Jest nas więcej.

ODPOWIEDZ