Napisali o nas..(znaczy o Tarnowie)

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ

Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Baxon pisze:Ponadto tłumaczenie nazwisk chyba nie jest dobrym zwyczajem, a mamy w artykule wzmiankę o Bolesław V the Chaste czy Władysław I the Elbow-high. Nikt nie tłumaczy nazwisk w oficjalnych wpisach - no chyba, że jako dodatek do artykułu. Bo czy spotkał się ktoś ze skoczkiem o nazwisku Tom Morningstar czy byłym gubernatorem Teksasu Arnoldem Blackegg?
Mieszasz nazwiska z przydomkami. Chrobry i Łokietek to nie nazwiska, a przydomki. Chrobry nie był z ojca Chrobrego....

Nazwisk się nie tłumaczy, przydomki, jeśli chcemy, żeby odbiorca zrozumiał skąd przydomek się wziął, można tłumaczyć.

Dzięki temu Margaret Thatcher pozostaje Margaret Thatcher, ale już wspomniany Wilhelm Zdobywca jest w polskich podręcznikach Zdobywcą, a nie Conquerorem...

Podobnie mamy Edwarda Wyznawcę, (nawet świętego bodaj), Kanuta Wielkiego (a nie the Greata), Swena Widłobrodego norw. Svein Tjugeskjegg, ang. Svein Forkbeard....

Natomiast to prawda, że angielska wersja o Tarnowie mogłaby być wyczyszczona. Hmmm, właśnie przejrzałem i poziom języka jest tam o niebo lepszy niż na niektórych oficjalnych tablicach w języku angielskim, które można znaleźć na tarnowskich ulicach. Praktycznie tylko ten kwiatek z klubami sportowymi jest pacnięty.

Spróbuję się tym zająć w którymś momencie z moimi klasami na zajęciach (w przyszłym roku otwieramy klasę artystyczno-tłumaczeniową, ale i teraz są klasy poszerzone ang) , jak się nam uda do klasy komputerowej wdepnąć, ewentualnie jakoś wspólnie na jednym lapku z wyświetlaniem zawartości na wielki telewizor.... Robiliśmy w tym roku urodziny Wikipedii właśnie angielskiej, więc to zobowiązuje ;)

Natomiast wyłapywaczom błędów polecam dwa miejsca:
1) tablicę poświęconą tarnowskiemu gettu na Placu Rybnym (wersja angielska masakryczna językowo), z oczywistymi błędami ortograficznymi...
2) tablicę w stylu "nagrobkowym", umieszczoną pod krzewem tarniny znajdującym się na skwerze ks. Olgierda Kokocińskiego, 10 metrów od wejścia do Urzędu Miasta przy Mickiewicza. (jeśli dalej tam jest, bo we wrześniu ten kwiatek zgłaszałem otoczeniu Prezydenta). Tablica w wersji angielskiej (jest też polska obok), usiłuje po angielsku przekazać proste rzeczy o Tarnowie, a wychodzą rzeczy typu, że zamiast "wine was kept in the cellars" [cytuję z pamięci] jest "wine was kept in the sellers".... Czyli zamiast "wino trzymano w piwnicach" wyszło "wino trzymano w sprzedawcach" - do tego jeszcze błąd niemal w każdym zdaniu... - a wszystko wykute w granicie... Pocieszny widok.... [Zaznaczam, że tę nagrobkową tablicę umieszczono jeszcze za któregoś z BYŁYCH prezydentów]


ClNEK
Archont
Posty: 803
Rejestracja: 07-11-2009, 12:36

Post autor: ClNEK »

Goscinny pisze:Cubaza, W tamtym bloku to już druga taka akcja. Poprzednio wyciągali jakiegoś dealera czy kogoś takiego. Fajnie na parkingu AT'ki stali z pełnym uzbrojeniu ;)
To już chyba wiem kto zniszczył (wyrwał ze ściany) antywłamaniowe drzwi Gerda w tamtych okolicach :)

Online

Cubaza
Rhetor
Posty: 3829
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Post autor: Cubaza »

No to głosujemy :D
http://przewodnik.onet.pl/foto/najpiekn ... -male.html
Jak na razie wydaje mi się, że można tylko raz zagłosować. Poprawcie mnie ;) Do pierwszej trójki nam dość dużo brakuje, ale może się uda :)


wejss
Rhetor
Posty: 1650
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Post autor: wejss »

Fotka rynku na głównej stronie Onetu. No no nieźle. Narazie mamy czwarte miejsce.

Awatar użytkownika

Dominik_PCH
Rhetor
Posty: 1669
Rejestracja: 08-11-2010, 14:37

Post autor: Dominik_PCH »

Cubaza pisze:No to głosujemy :D
Na dramatycznie rozpadającą się płytę rynku? Nie, dzięki.

Online

Cubaza
Rhetor
Posty: 3829
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Post autor: Cubaza »

Dominik_PCH pisze:
Cubaza pisze:No to głosujemy :D
Na dramatycznie rozpadającą się płytę rynku? Nie, dzięki.
Usuń płytę z runku i popatrz na sam Ratusz. On nie jest rozpadającym budynkiem :) Załóżmy, że mamy klapki i nie możemy patrzeć pod nogi :D
I głosujemy na to :P


wejss
Rhetor
Posty: 1650
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Post autor: wejss »



Mark
Proedroj
Posty: 334
Rejestracja: 15-10-2009, 20:09

Post autor: Mark »

Nie taka mała:

http://www.dailymail.co.uk/news/article ... years.html

"W 2011 roku Schagrin wydał książkę "Konny adiutant" o swoich wojennych przeżyciach i opiece nad końmi należącymi do esesmanów. Traf chciał, że na początku marca książka trafiła do rąk Adlera. - Zazwyczaj nie czytam takich książek, bo sam przeżyłem Holocaust - mówi mężczyzna. Jeden z jego przyjaciół powiedział mu, że w książce pojawia się miasto Tarnów i nazwy innych miejsc, w których Adler przebywał w trakcie wojny. - Zacząłem ją czytać i znalazłem nazwiska członków mojej rodziny, w tym nazwisko panieńskie mojej matki - opowiadał Adler."

http://m.tokfm.pl/Tokfm/1,109983,113345 ... witz_.html

Awatar użytkownika

pb
Rhetor
Posty: 2004
Rejestracja: 06-10-2010, 13:47
Lokalizacja: Krzyż

Post autor: pb »

Łukasz Maciejewski ze "Złotą Różą"

13 marca 2012

Łukasz Maciejewski, znany krytyk filmowy i teatralny, autor wielu wywiadów z wybitnymi postaciami polskiej kinematografii, wyróżniony został Złotą Różą przyznawaną "postaciom wywodzącym się z Tarnowa i Małopolski, które osiągnęły znaczący zawodowy sukces".

Krytyka nagrodzono m.in. za "profesjonalizm, najwyższy poziom dziennikarstwa kulturalnego, znakomity tom rozmów "Przygoda myśli", oraz zupełnie nową jakość w filmowej krytyce - prasowej i telewizyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem wywiadów publikowanych w miesięczniku "Film".

Na pierwszej stronie portalu filmpolski.pl

Awatar użytkownika

sybirak
Prytan
Posty: 270
Rejestracja: 17-02-2010, 16:51

Post autor: sybirak »

Nauczone doświadczeniem(?) Temi tym razem zamieściło cały artykuł, a może dla tego, że to ichnia nagroda?: http://temi.pl/temi/tarnow/69-cover/371 ... agradzanie


tarnowiack
Archont
Posty: 849
Rejestracja: 27-01-2010, 17:33

Post autor: tarnowiack »

no własnie... bo to juz nie taki "news" http://www.mck.tarnow.pl/aktualnosci,25 ... -rozy.html
co prawda na stronie MCK znowu przesadzili w drugą stronę bo dali datę 1 lutego ;)


Dorota1975
Rhetor
Posty: 2028
Rejestracja: 23-10-2009, 16:15
Lokalizacja: TARNÓW

Post autor: Dorota1975 »

Lista laureatów była znana już w lutym; samo wręczenie wyróżnień zorganizowano kilka dni temu.


Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Hm, a dlaczego rózgę odbierała Pani Maria Zawada-Bilik, to chyba nie wydział marki miasta ją dostał? (chyba że się mylę?)

I dlaczego nie widzę na zdjęciu dyrektora III LO w Tarnowie, które przecież dostało srebrną różę?


Dorota1975
Rhetor
Posty: 2028
Rejestracja: 23-10-2009, 16:15
Lokalizacja: TARNÓW

Post autor: Dorota1975 »

Cóż, władze Tarnowa mają w zwyczaju błyszczeć... W tamtym roku prezydent Tarnowa dostał Złotą Różę, to odbierał osobiście... a nawet w asyście pani rzecznik. W tym roku ten sam prezydent i dodatkowo zastępca prezydenta p. Słomka-Narożański dostali Złote Rózgi... A skoro tak, to po odbiór wysyła się p. Marię... Przy jednej z poprzednich edycji to także p. Maria odbierała rózgę, chociaż przyznaną prezydentowi.

A co do szefa III LO, to nie wiem... widocznie nie przyszedł na spotkanie.

Awatar użytkownika

Baxon
Thesmothetai
Posty: 1375
Rejestracja: 15-09-2009, 21:33

Post autor: Baxon »

Co prawda nie napisali, a powiedzieli, ale za to w ogólnopolskiej radiowej Trójce o testowanym w naszym mieście programie oszczędności w oświetlaniu ulic. Materiał pojawił się w wiadomościach o 17.
W skrócie: w godzinach wieczornych lampy uliczne mają świecić z mniejszym natężeniem niż w nocy, wypowiadał się między innymi pan Kułaga.

ODPOWIEDZ