Uchwała śmieciowa w Tarnowie

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ

suraiw
Thesmothetai
Posty: 1013
Rejestracja: 01-09-2009, 17:01
Lokalizacja: Tarnów-Mościce

Post autor: suraiw »

Goscinny, skoro stawka za tonę jest ta sama dla nas, jak i dla nich, to dlaczego my mamy wyższe stawki od nich? Przecież im dochodzi jeszcze wyższy koszt transportu.

I nie jest to pytanie do Ciebie, bo przecież nie Ty uchwalałeś stawki. Odniosłem się tylko do Twojej informacji, a odpowiedzi powinni udzielić Ci, co te stawki uchwalili i uświadomić Tarnowian, dlaczego ludzie z gminy tarnowskiej nie chcą przyłączenia do miasta.
Ja też bym nie chciał, skoro oni mają wszystko taniej, a korzystają z dóbr miasta tak samo, jak ja :->
Bądź tak mało konkretny, jak to tylko możliwe, dzięki temu nikogo nie urazisz.


imlazy
Thesmothetai
Posty: 1006
Rejestracja: 17-12-2011, 21:45
Lokalizacja: ze świata, obecnie Tarnów

Post autor: imlazy »

Goscinny pisze:A teraz ciekawostka:
http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/kr ... omosc.html

Najważniejszy fragment:

"Konsorcjum czterech firm wygrało przetarg na wywóz i zagospodarowanie odpadów w Krakowie. Ich oferta okazała się o ponad połowę niższa cenowo niż pierwotnie zakładano - poinformował krakowski magistrat."
"Oferty złożyły cztery podmioty."
"Grupa zaproponowała roczną stawkę za wywóz i zagospodarowanie śmieci w wysokości około 24 mln zł (28 mln zł mniej niż szacowano)"

Tak wygląda przetarg kiedy jest kilku oferentów.
Czy ktoś biegły w naszym BIP (albo może Kuba) może odpowiedzieć na dwa pytania:

1. Jakie koszty roczne UM szacował ogłaszając przetarg?
2. Ile zaproponował najlepszy :) oferent?
3. Pytanie bonusowe - co się dzieje z odpadami posegregowanymi PRZEZ NAS, za wywóz których zapłacimy?

Oczywiście taka rozbieżność w Krakowie może wynikać ze złego oszacowania miasta (ew. z próby skoku na kasę przy okazji wprowadzania podatku od śmieci), ale może oni liczyli wg kosztów miejskiej spółki.

suraiw, stawka jest za tonę - bez względu na to, kto przywozi na 'nasze' wysypisko.
Dodałbym jeszcze pytanie dlaczego normalna opłata zyskała nagle miano podatku ?! Czy ustawodawca już całkiem 'odleciał' ?!
Im Lazy and I like it

Awatar użytkownika

lll
Rhetor
Posty: 2927
Rejestracja: 27-06-2012, 10:28
Lokalizacja: Prawda w oczy kole

Post autor: lll »

imlazy pisze:dlaczego normalna opłata zyskała nagle miano podatku
Tak na nosa wydaje się, że opłata musi mieć uzasadnienie w wydatkach. Miasto nie może na niej zarabiać. A podatek... to podatek. Przecież wiadomo, że będzie spora nadpłata.


imlazy
Thesmothetai
Posty: 1006
Rejestracja: 17-12-2011, 21:45
Lokalizacja: ze świata, obecnie Tarnów

Post autor: imlazy »

lll pisze:
imlazy pisze:dlaczego normalna opłata zyskała nagle miano podatku
Tak na nosa wydaje się, że opłata musi mieć uzasadnienie w wydatkach. Miasto nie może na niej zarabiać. A podatek... to podatek. Przecież wiadomo, że będzie spora nadpłata.
A to nie prościej tak jak w energetyce/gazownictwie aby każdy płacący miał indywidualne konto i w razie nadpłat te by się kumulowały na koncie. Miasto by na tym nie zarabiało. Poza tym, teraz przy podatku też jest różnica między tym co płacimy my a tym co płaci miasto odbiorcy, część kasy zostanie w mieście - to jest zarobek. Jakby tego nie kamuflować miasto wyjdzie na plus.
Więc to tłumaczenie to takie lekko na siłę ;)

Ogólnie zrobienie pośrednika jakim jest miasto ( między mną a firmą odbierającą śmieci ) z definicji podnosi koszt. Bo w miasto musi dostać kasę na kogoś kto się kwestią śmieci zajmie.
Ostatnio zmieniony 17-06-2013, 08:40 przez imlazy, łącznie zmieniany 1 raz.
Im Lazy and I like it


lula28
Obywatel
Posty: 88
Rejestracja: 04-01-2010, 23:40
Lokalizacja: centrum

Post autor: lula28 »

A nas nikt nie pytał czy będziemy segregować czy nie :( mamy płacić 15 zł od osoby bo nie ma gdzie koszy do segregacji postawić ! Że jest nas mało lokatorów w dudynku to się z nami nie liczą .Może ktoś się orientuje jak to jest czy można żądać koszy do segragacji i płacenia 10 zł od osoby ? Czy mogą kazać lokatorom płacić po 15 ..........

Awatar użytkownika

lll
Rhetor
Posty: 2927
Rejestracja: 27-06-2012, 10:28
Lokalizacja: Prawda w oczy kole

Post autor: lll »

imlazy, No właśnie w tym rzecz, żeby miasto na tym zarobiło. Taki bonus z Wiejskiej.

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7673
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

Ja w tych wszystkich ruchach nie rozumiem jednego - dlaczego ustawodawca nie zastosował "wariantu Singapurskiego" - za wyrzucanie śmieci do lasu - koszt ich usunięcia + 5 tys pln, za brak aktualnej umowy z firmą wywożącą śmieci - 1000 pln - przecież mamy od tego Straż Miejską, mogła by dostać od tych 4 firm wykaz umów, i potem pochodzić po domach i nakładać mandaty na tych, co nie mają umowy o wywóz... A tak - dalej to samo, tylko 2x drożej.
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński


imlazy
Thesmothetai
Posty: 1006
Rejestracja: 17-12-2011, 21:45
Lokalizacja: ze świata, obecnie Tarnów

Post autor: imlazy »

lula28 pisze:A nas nikt nie pytał czy będziemy segregować czy nie :( mamy płacić 15 zł od osoby bo nie ma gdzie koszy do segregacji postawić ! Że jest nas mało lokatorów w dudynku to się z nami nie liczą .Może ktoś się orientuje jak to jest czy można żądać koszy do segragacji i płacenia 10 zł od osoby ? Czy mogą kazać lokatorom płacić po 15 ..........
Pewnie można. Znając życie trzeba będzie o to bardzo zabiegać i głośno krzyczeć. Tłumaczenie, że nie ma gdzie koszy postawić jest głupie - zwykłe powiedzenie 'sp***' w urzędowy sposób.
Napisz jeszcze kto powiedział, że na kosze nie ma miejsca i w której części miasta.
ad2222 pisze:Ja w tych wszystkich ruchach nie rozumiem jednego - dlaczego ustawodawca nie zastosował "wariantu Singapurskiego" - za wyrzucanie śmieci do lasu - koszt ich usunięcia + 5 tys pln, za brak aktualnej umowy z firmą wywożącą śmieci - 1000 pln - przecież mamy od tego Straż Miejską, mogła by dostać od tych 4 firm wykaz umów, i potem pochodzić po domach i nakładać mandaty na tych, co nie mają umowy o wywóz... A tak - dalej to samo, tylko 2x drożej.
Bo gdybyśmy kopiowali działające i proste rozwiązania nie byłoby tak fajnie ;)
Teraz mamy własne, autorskie rozwiązanie. Kiepskie, skomplikowane i nikt poza politykami nie wie co dobrego wnosi. Ale jest powód do dumy narodowej ;)

W Turcji o głupi park zaczęło się coś dziać, u nas sypią już tak idiotycznymi rozwiązaniami że głowa boli i nadal nic... anielska cierpliwość w narodzie :P
Im Lazy and I like it


lula28
Obywatel
Posty: 88
Rejestracja: 04-01-2010, 23:40
Lokalizacja: centrum

Post autor: lula28 »

To "wytyczne " MZB a dzielnica ścisłe centrum /czyli stare budownictwo kamienica...

Awatar użytkownika

maup
Thesmothetai
Posty: 1254
Rejestracja: 03-07-2010, 22:45
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: maup »

jeszcze ciekawostka przyrodnicza z Łęgu Tarn. - nie dość, że stawki o wiele wiele niższe niż w Tarnowie, to jeszcze się okazało, ze lokalny żabieński zakład gospodarki komunalnej przegrał przetarg a śmieci będzie zbierał tarnowski operator. czyli można dać spokojnie w oddalonym terenie i w luźnej zabudowie konkurencyjną cenę i dalej pewnie wychodzić na swoje. logicznie rzecz ujmując na miejscu i w zabudowie zwartej, gdzie koszty logistyki w przeliczeniu na tonę odpadów są nieporównanie mniejsze mniejsza powinna być i cena.
szkoda, że taka logika obowiązuje wszędzie, z wyjątkiem ośrodków władzy rozmaitego szczebla.
pozdrowienia z kraju k**** i szatana :evil:
Zwierciadła Nehaleni dzielą się na uprzejme i rozbite

Awatar użytkownika

lll
Rhetor
Posty: 2927
Rejestracja: 27-06-2012, 10:28
Lokalizacja: Prawda w oczy kole

Post autor: lll »

Sprawa jest prosta. Gdyby wystartowały 3 firmy to byłaby konkurencja cenowa i wygrałby ten co dał najmniej - musiałby się orobić, zarabiając relatywnie niewiele. Gdy wystartowali jako konsorcjum, każda cena była dobra więc i zarobią więcej, i zawsze ktoś może dostać w łapę. Życie.

Awatar użytkownika

figa
Archont
Posty: 755
Rejestracja: 19-07-2011, 21:55

Post autor: figa »

A ja mam takie pytanie.
Gdzie od dziś do 1 lipca mogę wyrzucać śmieci? Dziś był ostatni odbiór odpadów i kosz mi zabrali. Zostało 2 tygodnie do czasu obowiązującego nowego prawa, a ja nie mam gdzie wyrzucać śmieci.


kato
Rhetor
Posty: 2709
Rejestracja: 24-08-2009, 11:27
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: kato »

Do lasu.
Nikt Panu nie da tyle, ile ja mogę obiecać (KMN)


suraiw
Thesmothetai
Posty: 1013
Rejestracja: 01-09-2009, 17:01
Lokalizacja: Tarnów-Mościce

Post autor: suraiw »

figa pisze:A ja mam takie pytanie.
Gdzie od dziś do 1 lipca mogę wyrzucać śmieci? Dziś był ostatni odbiór odpadów i kosz mi zabrali. Zostało 2 tygodnie do czasu obowiązującego nowego prawa, a ja nie mam gdzie wyrzucać śmieci.
A to dziwne, że Ci kosz zabrali :shock:

Ja też mam dwutygodniowy cykl odbioru śmieci w MPGK i dzisiaj opróżnili mój kosz, ale go nie zabrali. Przecież ja umowę wypowiedziałem z dniem 1 lipca i do końca czerwca mam mieć kosz i nie ma uproś.
Chyba że inne firmy stosują inne zasady, to współczuję :(
Bądź tak mało konkretny, jak to tylko możliwe, dzięki temu nikogo nie urazisz.


imlazy
Thesmothetai
Posty: 1006
Rejestracja: 17-12-2011, 21:45
Lokalizacja: ze świata, obecnie Tarnów

Post autor: imlazy »

figa pisze:A ja mam takie pytanie.
Gdzie od dziś do 1 lipca mogę wyrzucać śmieci? Dziś był ostatni odbiór odpadów i kosz mi zabrali. Zostało 2 tygodnie do czasu obowiązującego nowego prawa, a ja nie mam gdzie wyrzucać śmieci.
A umowe z dotychczasowymi 'śmieciarzami' do kiedy się miało ? Do dzisiaj ? Bo jeśli do dzisiaj to zapytać administracji co za geniusz tak pomyślał - jeśli nie pomyślał to do administracji można nosić.
Im Lazy and I like it

ODPOWIEDZ