Tarnów. Stąd wyjechało najwięcej ludzi w Polsce!

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ

MST wónraT
Rhetor
Posty: 1893
Rejestracja: 05-05-2011, 22:57

Post autor: MST wónraT »

Kulfon pisze:Mój znajomy z cała rodzina 5 lat temu wyjechał ale dalej jest zameldowany więc te statystyki i tak sa optymistyczne.
A mój przyjechał, ale też nie jest zameldowany. Czyli bilans mamy na zero.
patrycjaa pisze:- Samo tempo ubytku ludności umieszcza Tarnów na 15 miejscu wśród 66 miast na prawach powiatu w Polsce. Biorąc pod uwagę liczbę wyjazdów zagranicznych na stałe, Tarnów w 2013 roku plasował się na 9 miejscu w Polsce wśród miast na prawach powiatu - podkreśla Elżbieta Niemiec z Urzędu Statystycznego

http://www.rdn.pl/rdn/index.php/wiadomo ... -i-spokoju
Z 7,5 procent pozostał jeno pył to przyjrzyjmy się bliżej kolejnym rewelacją.
Elżbieta Niemiec, starszy specjalista w tarnowskim oddziale Urzędu Statystycznego w Krakowie pisze:
W 2013 roku z Tarnowa na stałe wyjechało ponad 300 osób.
Rzeczywiście ponad 300, a dokładnie 341.
Elżbieta Niemiec, starszy specjalista w tarnowskim oddziale Urzędu Statystycznego w Krakowie pisze:- W ubiegłym roku z Tarnowa do innych miast wymeldowało się 400 osób, czyli o 18 proc. więcej niż w 2012 roku.
Natomiast na obszary wiejskie przeniosło się ponad 700 osób z Tarnowa

I też prawda, w ubiegłym roku wymeldowało się nie 400 osób, ale do miast i wsi 1 470 osób. A 400+700 to 1 470?
A 18 procent więcej, bo 2012 roku wymeldowało się 1 494.
Elżbieta Niemiec, starszy specjalista w tarnowskim oddziale Urzędu Statystycznego w Krakowie pisze:Zwiększa się jednak liczba osób, które z innych polskich miast migrują do Tarnowa. W ubiegłym roku na stałe zameldowało się blisko 300 takich osób, czyli o 11 proc. więcej niż w 2012 roku.

Co za precyzja. W ubiegłym roku migracja do Tarnowa z miast i wsi to 860 osób, to też o 11% więcej niż 2012 roku, bo wtedy przybyło 943 osoby.


itd.


Wnioski nasuwają się same.
RDN i Patrycjo Drożdż czekamy na ciąg dalszy. Może małe sprostowanie lub wyjaśnienie?


Gdyby KTOŚ dalej miał ochotę pobawić się danymi to poniższa tabela do wykorzystania:

MIGRACJA W TARNOWIE

Obrazek

________________________________________________________________________

"jestem przyjacielem wujka – Wieśka F. – a przy okazji prezydentem miasta Tarnowa"

My w Tarnowie wszystko mogli

TARNÓW - POLSKA STOLICA KORUPCJI


JacLe
Prytan
Posty: 271
Rejestracja: 28-03-2014, 23:22
Lokalizacja: Starówka

Post autor: JacLe »

MST wónraT pisze:Czyli bilans mamy na zero.
Trochę pochopne wnioski - nie znamy liczebności migrujących rodzin.

W rzeczywistości dane podawane za wydziałami meldunkowymi mogą znacznie odbiegać od faktycznej liczby mieszkańców.
L'union fait la force


MST wónraT
Rhetor
Posty: 1893
Rejestracja: 05-05-2011, 22:57

Post autor: MST wónraT »

JacLe pisze:
W rzeczywistości dane podawane .......
Masz racje.

I dlatego liczba osób zameldowanych w Tarnowie w 2013 roku to 112 507 , a liczba stałych mieszkańców to 109 524 osób. ;)

________________________________________________________________________

"jestem przyjacielem wujka – Wieśka F. – a przy okazji prezydentem miasta Tarnowa"

My w Tarnowie wszystko mogli

TARNÓW - POLSKA STOLICA KORUPCJI


JacLe
Prytan
Posty: 271
Rejestracja: 28-03-2014, 23:22
Lokalizacja: Starówka

Post autor: JacLe »

MST wónraT pisze:a liczba stałych mieszkańców to 109 524 osób.
Jeśli stały mieszkaniec to osoba z meldunkiem stałym to wciąż nie znamy faktycznej liczby mieszkańców przebywających w Tarnowie dłużej niż 180 dni w roku.
L'union fait la force


MST wónraT
Rhetor
Posty: 1893
Rejestracja: 05-05-2011, 22:57

Post autor: MST wónraT »

JacLe pisze:
Jeśli stały mieszkaniec to osoba z meldunkiem stałym to wciąż nie znamy faktycznej liczby mieszkańców przebywających w Tarnowie dłużej niż 180 dni w roku.
Pojęcie stosowane w badaniach statystycznych statystyki publicznej wyjaśnią Ci ten problem.

________________________________________________________________________

"jestem przyjacielem wujka – Wieśka F. – a przy okazji prezydentem miasta Tarnowa"

My w Tarnowie wszystko mogli

TARNÓW - POLSKA STOLICA KORUPCJI


patrycjaa
Obywatel
Posty: 16
Rejestracja: 18-12-2011, 20:20

Post autor: patrycjaa »

MST wónraT pisze:
Elżbieta Niemiec, starszy specjalista w tarnowskim oddziale Urzędu Statystycznego w Krakowie pisze:- W ubiegłym roku z Tarnowa do innych miast wymeldowało się 400 osób, czyli o 18 proc. więcej niż w 2012 roku.
Natomiast na obszary wiejskie przeniosło się ponad 700 osób z Tarnowa
I też prawda, w ubiegłym roku wymeldowało się nie 400 osób, ale do miast i wsi 1 470 osób. A 400+700 to 1 470?
A 18 procent więcej, bo 2012 roku wymeldowało się 1 494.
18 proc. nawiązuje do wymeldowania się do innych MIAST
Poza tym dane podawane są przez urząd statystyczny, więc nie mnie prostować ich badania
MST wónraT pisze:
Elżbieta Niemiec, starszy specjalista w tarnowskim oddziale Urzędu Statystycznego w Krakowie pisze:Zwiększa się jednak liczba osób, które z innych polskich miast migrują do Tarnowa. W ubiegłym roku na stałe zameldowało się blisko 300 takich osób, czyli o 11 proc. więcej niż w 2012 roku.
Co za precyzja. W ubiegłym roku migracja do Tarnowa z miast i wsi to 860 osób, to też o 11% więcej niż 2012 roku, bo wtedy przybyło 943 osoby.
Wciąż mowa o MIASTACH

itd...

Zainteresowani tematem mogą poszperać tutaj: http://krakow.stat.gov.pl/aktualnosci/

Poza tym Urząd Statystyczny jeszcze w sierpniu ma opublikować dokument szczegółowo opisujący migracje na terenie województwa Małopolskiego, więc wystarczy trochę poczekać a wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane (przynajmniej formalnie, bo wiadomo, że liczby od rzeczywistości nieco odbiegają).


MST wónraT
Rhetor
Posty: 1893
Rejestracja: 05-05-2011, 22:57

Post autor: MST wónraT »

patrycjaa pisze: 18 proc. nawiązuje do wymeldowania się do innych MIAST
Poza tym dane podawane są przez urząd statystyczny, więc nie mnie prostować ich badania
patrycjaa pisze: Wciąż mowa o MIASTACH
i dokładnie to wyraźnie zaznaczyłem.

Wnioski z jednego z kierunków migracji, budowanie na tej podstawie itd.

To tak jak 300 i 341 to statystycznie ...


________________________________________________________________________

"jestem przyjacielem wujka – Wieśka F. – a przy okazji prezydentem miasta Tarnowa"

My w Tarnowie wszystko mogli

TARNÓW - POLSKA STOLICA KORUPCJI


JacLe
Prytan
Posty: 271
Rejestracja: 28-03-2014, 23:22
Lokalizacja: Starówka

Post autor: JacLe »

MST wónraT pisze:Pojęcie stosowane w badaniach statystycznych statystyki publicznej wyjaśnią Ci ten problem.
Szkoda, że nie podaje się informacji jak urzędnik stwierdza czy dana osoba zamieszkuje pod danym adresem.
L'union fait la force



Ricardo
Archont
Posty: 645
Rejestracja: 09-10-2009, 15:30
Lokalizacja: Tarnów - Piaskówka Płn.

Post autor: Ricardo »

Swoją drogą 4 lata temu przeprowadzałem z kolegą w ramach projektu na studia drobny research w danych migracyjnych GUS, z którego wyszło że sporo osób wymeldowuje się z Tarnowa nie tylko do gmin podmiejskich ale i do innych większych miast w Polsce, więc nie jest tak że te 7,5 % to tylko suburbanizacja... choć byśmy tak chcieli.


JacLe
Prytan
Posty: 271
Rejestracja: 28-03-2014, 23:22
Lokalizacja: Starówka

Post autor: JacLe »

Goscinny pisze:JacLe, z deklaracji śmieciowych
Rzeczywiście dobry trop:
Około 9 tysięcy radomszczan "zaginęło" przez ustawę "śmieciową". Według złożonych przez mieszkańców i podliczonych przez urzędników deklaracji jest nas bowiem około 40 tysięcy. Tymczasem według magistrackiej ewidencji miasto powinno zamieszkiwać 48.721 osób, zameldowanych na stałe i czasowo.
http://radomsko.naszemiasto.pl/artykul/ ... ,t,id.html

Róznica ok. 18 % wzgledem stanu z ewidencji mieszkańców. Ciekaw jestem czy ktoś już porównywał te dane w Tarnowie.
L'union fait la force


Autor tematu
Kulfon
Rhetor
Posty: 2185
Rejestracja: 14-11-2012, 08:37

Post autor: Kulfon »

Wszystko w temacie....


''To, że z Tarnowa się wyjeżdża, to nie nowość, ale chyba nikt nie zdawał sobie sprawy, że jest aż tak źle ...''
''To najczęściej młode osoby, niekiedy bardzo dobrze wykształcone, dla których w Tarnowie nie ma pracy''
''Często właśnie za granicą zakładają rodziny, co powoduje, że szanse na powrót są bardzo małe. - Mam tutaj swój biznes, ale w ostatnicha latach jest bardzo źle''
''Fakt, że wyjeżdżają głównie młodzi potwierdza się choćby w statystykach Urzędu Stanu Cywilnego. W porównaniu do roku 2009, w którym w mieście odbyło się najwięcej bo 1166 ślubów, ich liczba spadła do 763 w roku 2013''

'' Mimo znacznego spadku liczba zawieranych małżeństw, nie spada liczba rozwodów''
''Z roku na rok widocznie zmniejsza się także liczba urodzeń w tarnowskich szpitalach. W ciągu ostatnich lat spadła o 650 noworodków rocznie (z 3058 w roku 2010, do 2385 w 2013 r.)''

''Tarnów się starzeje. Przeciętny wiek mieszkańca Tarnowa z roku na rok jest coraz wyższy i na koniec 2011 r. wynosił 40,3 lat podczas gdy w 2005 r. - 37,7 lata''
http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/3 ... ,id,t.html
''Bliższy Bogu jest niewierzący stosujący w życiu siedem przykazań, niż katolik, który wypełnia tylko trzy pierwsze''


MST wónraT
Rhetor
Posty: 1893
Rejestracja: 05-05-2011, 22:57

Post autor: MST wónraT »

Kulfon pisze:
Wszystko w temacie....

Najpierw dane później wnioski, a może najpierw wnioski później dane.
Grunt, że wszystko pasuje do wcześniej zakładanych tez.

________________________________________________________________________

"jestem przyjacielem wujka – Wieśka F. – a przy okazji prezydentem miasta Tarnowa"

My w Tarnowie wszystko mogli

TARNÓW - POLSKA STOLICA KORUPCJI


MST wónraT
Rhetor
Posty: 1893
Rejestracja: 05-05-2011, 22:57

Post autor: MST wónraT »

Po 7,5% kolejna rewelacja.

"Dodajmy, iż 30 proc. mieszkańców Małopolski przebywa w USA."

http://www.rdn.pl/index.php/wiadomosci/ ... zas-rosnie

______________________________________________________________________

"jestem przyjacielem wujka – Wieśka F. – a przy okazji prezydentem miasta Tarnowa"
My w Tarnowie wszystko mogli
TARNÓW - POLSKA STOLICA KORUPCJI

Awatar użytkownika

marwaldor
Archont
Posty: 748
Rejestracja: 10-05-2013, 06:43

Post autor: marwaldor »

Kruszycie kopie o dane statystyczne.
A ja powiem coś od siebie: Kilkanaście lat temu znalem może dwie osoby przebywająca na obczyżnie .
Teraz znam kilkanaście takich osób (bezpośrednio i pośrednio).
Kilka z tego grona wyjechało z rodzinami.
A najgorsze jest to, że wcześniej wszyscy w/w jechali tam zarobić na mieszkanie, samochód itp, Czyli wyjeżdżali z zamiarem powrotu. Teraz wiekszość z nich olało powrót do ojczyzny i tam układa sobie życie.

Myślę, że niedługo Tarnów zwyczajnie (przepraszam za określenie) zdechnie (patrz umierający sektor prywatnej przedsiębiorczości), zostaną emeryci i renciści, a na Krakowskiej i Wałowej będą tylko banki i operatorzy GSM. No i zostaną jeszcze kościoły-ale to inna bajka.

Ostatni zgasi światło.

ODPOWIEDZ