Miasto przyjazne rowerzystom

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor tematu
redakcjazh
Prytan
Posty: 129
Rejestracja: 07-10-2011, 11:34
Lokalizacja: po co Ci to wiedzieć?

Miasto przyjazne rowerzystom

Post autor: redakcjazh »

A gdyby tak zrobić więcej miejsc "parkingowych" dla rowerów? Istnieją ale w małej ilości chodzi mi o kina, teatr, bilard :-) co o tym myślicie?


kato
Rhetor
Posty: 2693
Rejestracja: 24-08-2009, 11:27
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: kato »

Chyba nie spuściłbym z oka mojego pożeracza dróg. Musiałbym zainwestować w jakiś mało atrakcyjny dla złodzieja rower.
Inna sprawa, że dla mnie Tarnów jest za mały, żeby do centrum jechać rowerem. Te 3 km na Rynek wolę na piechotę. Do teatru rowerem? Ciekawy pomysł.
Nikt Panu nie da tyle, ile ja mogę obiecać (KMN)


Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Kato, daj spokój. Właśnie dzięki odległościom w granicach 3-5 km Tarnów jest IDEALNy do poruszania się właśnie rowerem...

Byłem niedawno we Wrocławiu, tam na szczęście ktoś myślący wpadł na pomysł robienia przed ważniejszymi instytucjami porządnych parkingów dla rowerów, czyli nie wyrwikółek jak w Tarnowie, tylko poręczy na wysokości ramy, do których można rower bardziej bezpiecznie przypiąć.

Ktoś z władz musi sobie najpierw zdać sprawę, że 10 osób, które przyjadą na przykład do urzędu miasta rowerem, to 10 miejsc parkingowych na samochody wolnych... A 100 osób poruszające się rowerem po mieście, to 100 miejsc parkingowych na samochody, które pozostaną wolne.

Tak, że redakcja, jestem bardzo ZA!

Awatar użytkownika

mirak
Archont
Posty: 840
Rejestracja: 30-09-2009, 19:53
Lokalizacja: Tarnów Strusina

Post autor: mirak »

Kato trochę ma racji bo nie zapominajmy, że poruszanie w rozsądny sposób po Tarnowie grozi mandatem. Tymczasem możne inaczej:
Chodnik z dopuszczonym ruchem rowerów (oznakowany znakami C-16 i T-22) to nie to samo co droga dla rowerów i pieszych (oznakowana znakiem C-13-16). O ile bowiem droga dla rowerów i pieszych jest dla rowerzysty obowiązkowa i za nie jechanie nią może grozić mandat, o tyle chodnik z dopuszczonym rowerem nie zobowiązuje rowerzysty do jazdy po nim.
Link do całego artykułu:

http://polskanarowery.sport.pl/msrowery ... o.html#Cuk
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba mówić do ludzi"


Miłek
Prytan
Posty: 131
Rejestracja: 28-05-2011, 00:38
Lokalizacja: Piaskówka

Post autor: Miłek »

Ciekawy jest komentarz pod spodem
Art. 33. 1. 70) Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. "Droga dla pieszych i rowerów" nie jest równoznaczna z "drogą dla rowerów" i nie ma obowiązku się nią poruszać. Nakaz poruszania się drogą dla pieszych i rowerów został wykreślony z PoRD w 2011 roku.


Nie jestem pewien czy ta interpretacja jest słuszna choć faktycznie przepis się zmienił i wcześniej było 'lub z drogi dla rowerów i pieszych.' W Tarnowie i tak mało gdzie by przeszło bo raczej wszędzie przy okazji drogi pieszo-rowerowej są znaki zakazu ruchu rowerów.

Awatar użytkownika

starówka
Archont
Posty: 824
Rejestracja: 14-03-2010, 11:56
Lokalizacja: od zawsze ze starówki

Post autor: starówka »

Fajnie, że temat powraca. Parkingi rowerowe i normalne stojaki to marzenie w naszym mieście. Osobiście chciałbym wiedzieć do robi Grupa Rowerowa przy Prezydencie Miasta Tarnowa. Z moich informacji wynika, że wielkie nic. No cóż jeśli ma się wspólne interesy to nie koniecznie pamięta się o tych dla których miało się społecznie pracować.

Gdzie można znaleźć jakieś sprawozdania ze spotkań tej grupy? Gdzie są dostępne wyniki ich pracy?
3150ml ARh- & DKMS

Awatar użytkownika

mirak
Archont
Posty: 840
Rejestracja: 30-09-2009, 19:53
Lokalizacja: Tarnów Strusina

Post autor: mirak »

Co ci po papierach skoro efektów nie widać.
Panie prezydencie obiecał pan na czacie rozwiązać sprawę poruszania się po górnym odcinku Krakowskiej. Znaki znakami C-16 i T-22 to idealne rozwiązanie.
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba mówić do ludzi"


Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Starówka - też chętnie bym się tego dowiedział (o działaniach tej grupy doradczej). Papiery czy nie, jakikolwiek głos by mogli dać.

Wyremontowali w ogóle ten odcinek Wojska Polskiego, który wygląda jakby miał 30 lat, a był w zeszłym roku robiony?

Awatar użytkownika

gosis
Prytan
Posty: 244
Rejestracja: 26-06-2010, 23:10
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: gosis »

Nie wyremontowali.


Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Czekają na listopad?


MST wónraT
Rhetor
Posty: 1893
Rejestracja: 05-05-2011, 22:57

Post autor: MST wónraT »

Marcin Zaród pisze: Wyremontowali w ogóle ten odcinek Wojska Polskiego, który wygląda jakby miał 30 lat, a był w zeszłym roku robiony?
W 2010 chyba?

http://www.tarnow.pl/Miasto/Aktualnosci ... -Polskiego

Obrazek

TEMI 13 marca 2013r.

A beton się "łuszczy" chyba z innego powodu niż fuszerka.


Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

no, krakowskim targiem 2011 :)

Ale skandal pozostaje skandalem... Dokładając do tego wieści o słabej podbudowie ulic robionych w Tarnowie przez wiele lat, krótko i brutalnie mówiąc daliśmy się po prostu nieźle "d-mać".


MST wónraT
Rhetor
Posty: 1893
Rejestracja: 05-05-2011, 22:57

Post autor: MST wónraT »

Marcin Zaród pisze:no, krakowskim targiem 2011 :)
Dla okresu gwarancji istotne czy 2010,11,12 by nie dać się "d-mać"


Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

W związku z tym, że w tym roku Europejski Tydzień Bez Samochodu w Tarnowie najwyraźniej (?) ograniczył się w Tarnowie do rozdania kasków i odblaksów na tarnowskim rynku (jeśli jestem w błędzie, to mnie oświećcie proszę), zapraszam wszystkich zainteresowanych na spontaniczny krótki wyjazd rowerowy, który odbędzie się jutro (środa 25 września) o godz. 15.00 spod budynku V LO w Tarnowie przy ulicy Rejtana 20.

Wyjazd organizuje turystyczne koło PTT im. ks. W. Gadowskiego przy V LO. Trasa obejmuje przejazd ulicą Skargi do Romanowicza, następnie ciągiem rowerowo pieszym do Klikowskiej i ścieżką rowerową do ulicy Zagumnie, a następnie będziemy kontynuowali jazdę ulicą Zagumnie aż do stadniny koni w Klikowej. Akcja jest spontaniczna, a każdy jest mile widziany.


trix
Rhetor
Posty: 5081
Rejestracja: 02-09-2009, 19:17

Post autor: trix »

Może dzień bez roweru ??:D.
Szmaciak chce władzy nie dla śmichu, lecz dla bogactwa, dla przepychu, chce mieć tytuły, forsę, włości i w nosie przyszłość ma ludzkościĄ - Tow Szmaciak.

ODPOWIEDZ