Niemiecka stacja radarowa koło Tarnowa

Wiadomości "z miasta".
Awatar użytkownika

Autor tematu
CoVoX
Obywatel
Posty: 14
Rejestracja: 01-01-2013, 00:44
Lokalizacja: Kraków

Niemiecka stacja radarowa ko³o Tarnowa

Post autor: CoVoX »

Witam,

Zwracam się z Wielką Prośbą o pomoc w zlokalizowaniu obiektu przedstawionego na załączonej fotografii. Jest to betonowa podstawa niemieckiego radaru Würzburg-Riese. Kilka lat temu ktoś przysłał mi to zdjęcie do identyfikacji, ale już więcej nie odezwał się. Obiekt podobno znajduje się gdzieś koło Tarnowa. Sprawa jest o tyle intrygująca, że tarnowską stację radarową o kryptonimie Tatzelwurm już odnalazłem, ale fotka na pewno nie została tam wykonana. Według niemieckich dokumentów, w tym rejonie nie powinno już być żadnej innej jednostki radiolokacyjnej, a jednak...
Niestety na fotografii nie ma nic charakterystycznego, co mogłoby pomóc w rozwiązaniu zagadki. W dodatku podstawa jest przysypana od góry ziemią, co praktycznie uniemożliwia jej odnalezienie na zdjęciu satelitarnym.

Poniżej znajdują się fotki podobnych fundamentów wykonane w innych miejscach:

Würzburg-Riese

Wszelkie informacje w tej sprawie proszę kierować bezpośrednio na mój adres e-mail: covox@vp.pl

Dziękuję i Pozdrawiam
CoVoX
Załączniki
bunkier.jpg
radar.jpg


WSK
Prytan
Posty: 228
Rejestracja: 21-04-2010, 08:49

Post autor: WSK »

Witaj CoVoX,
zaintrygowałeś mnie trochę tym radarem. Poszperałem trochę w internecie i nie wiem czy to nie przypadkiem muzeum luftwafe w Gotowie pod Berlinem. Poniżej zdjęcie
Obrazek
Zwródź uwagę, że w szczelinach betonu sa takie same żółte narośla


halford
Rhetor
Posty: 2093
Rejestracja: 21-10-2009, 15:44

Post autor: halford »

I ławka ta sama. W Tarnowie o czymś takim nie słyszałem.


zack
Obywatel
Posty: 62
Rejestracja: 01-12-2011, 15:12

Post autor: zack »

Coś mi się zdaje że autorowi tematu chodziło o to drugie zdjęcie (bunkier) do identyfikacji


WSK
Prytan
Posty: 228
Rejestracja: 21-04-2010, 08:49

Post autor: WSK »

Ano rzeczywiście:)


Proszo
Obywatel
Posty: 15
Rejestracja: 23-05-2012, 18:21

Post autor: Proszo »

Ciężko będzie to znaleźć, ale spytam znajomego, swego czasu interesował się tym..
Ostatnio zmieniony 03-01-2013, 16:13 przez Proszo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6828
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

To może być wszędzie, jak się nie trafi ktoś kto to widział, zapomnij.


petr
Prytan
Posty: 245
Rejestracja: 18-09-2009, 09:06
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: petr »

Przekop może archiwum forum na odkrywca.pl. Coś mi się tak błąka po głowie, że parę lat temu było coś o tych radarach koło Tarnowa.
pozdrawiam
petr

Awatar użytkownika

starówka
Archont
Posty: 824
Rejestracja: 14-03-2010, 11:56
Lokalizacja: od zawsze ze starówki

Post autor: starówka »

Nie chce wprowadzać w błąd, ale jakiś bunkier został znaleziony podczas budowy autostrady na odcinku Bochnia -Brzesko.
3150ml ARh- & DKMS

Awatar użytkownika

pan_wAZOn
Prytan
Posty: 260
Rejestracja: 21-05-2011, 19:13
Lokalizacja: a teraz to z Krzyskiej ...

Post autor: pan_wAZOn »

Ale nie była to podstawa stacji radarowej a klasyczny schron bojowy - KLIK
"Pan Jan z Suwalszczyzny idąc na polowanie przez pomyłkę zabrał papierosy syna - do południa upolował: niebieskiego kangura, jednorożca i dwa smoki..."


Awatar użytkownika

Autor tematu
CoVoX
Obywatel
Posty: 14
Rejestracja: 01-01-2013, 00:44
Lokalizacja: Kraków

Post autor: CoVoX »

Witam,

Bardzo dziękuję wszystkim za odzew! Oczywiście pierwsze zdjęcie zostało wykonane w Muzeum Berlin-Gatow i umieściłem je, żeby pokazać, jak wyglądał radar FuMG-65 Würzburg-Riese.
Drugie zdjęcie przedstawia poszukiwany fundament takiego właśnie radaru. Stację Tatzelwurm udało mi się odnaleźć w pobliżu Łęgu Tarnowskiego:

Tatzelwurm

Zachowały się tam pozostałości Wassermanna M IV, czyli największego radaru, jakim Luftwaffe dysponowało na terenie Polski. Jego wysokość wynosiła 51 m, a zasięg działania aż 300 km! Teoretycznie w pobliżu niego (do 2 km) powinny znajdować się 2 radary Würzburg-Riese. Całą okolicę dokładnie sprawdziłem, ale niestety nie znalazłem tam żadnych innych fundamentów. Ponadto analizując zdjęcie doszedłem do wniosku, że raczej nie było ono wykonane w tym rejonie i to jest właśnie wielka zagadka. Mam świadomość, że w związku z powyższym obiekt przedstawiony na fotografii "może być wszędzie", jak to ładnie ujął kolega LordRuthwe. Liczę jednak, że na Forum znajdzie się ktoś, kto to widział. A może wreszcie odezwie się sam autor zdjęcia?!

Pozdrawiam
CoVoX
Załączniki
Tatzelwurm.jpg

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11050
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

CoVoX pisze:Całą okolicę dokładnie sprawdziłem
W sensie - łażenia po polach, pytania starych górali, itd?

Awatar użytkownika

Autor tematu
CoVoX
Obywatel
Posty: 14
Rejestracja: 01-01-2013, 00:44
Lokalizacja: Kraków

Post autor: CoVoX »

Niestety nie mieszkam w Tarnowie, ale w celu odnalezienia stacji radarowej byłem tam kilkadziesiąt razy. W sensie łażenia po polach, pytania wszystkich napotkanych osób, wielokrotnych wizyt w archiwum państwowym, wysłania setek zapytań drogą elektroniczną i oczywiście wielu nieprzespanych nocy spędzonych na analizie zdjęć satelitarnych ;-)

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11050
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

CoVoX, no to powtórne łażenie po polach i wypatrywanie odpada.
Dam tą fotkę na nasze forum rowerowych maniaków i może ktoś coś skojarzy.

ODPOWIEDZ