Fabryka Maszyn Tarnów - kolejna pod nóż

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7659
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

Tomasz pisze:Jest wolnosc słowa
Pewnie dlatego :)
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński


trix
Rhetor
Posty: 5081
Rejestracja: 02-09-2009, 19:17

Post autor: trix »

Tomasz pisze:Jest wolnosc słowa wiec kazdy ma prawo na swoją wizje Polski,nikogo nie obraziłem swoim wpisem wiec nie rozumiem dlaczego zostałem skrytykowany.
Ja Panu nie zabraniam mieć wizji, nie w pejoratywnym znaczeniu tego słowa, ale miesza Pan pojęcia, a to co się teraz dzieje w Polsce, jest między innymi skutkiem owego.
Szmaciak chce władzy nie dla śmichu, lecz dla bogactwa, dla przepychu, chce mieć tytuły, forsę, włości i w nosie przyszłość ma ludzkościĄ - Tow Szmaciak.


krzychu
Archont
Posty: 881
Rejestracja: 23-09-2009, 19:02
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: krzychu »

no szkoda tych 200 etatow to duza strata dla miasta

moze znajdzie sie inwestor ...

a w polsce traktuje sie dobrze nadludzi ... w imie sprawiedliwosci niespolecznej


WSK
Prytan
Posty: 228
Rejestracja: 21-04-2010, 08:49

Post autor: WSK »

Tak sobie myślę, po co Niemiec kupował to skoro i tak plajtowało. Bo często takie fabryki kupuje się, żeby konkurencja nie przejęła, ale w tym przypadku myślę, że tak nie jest. Myślę, że może rok temu jak to nagle plajtowało, a to był jego podwykonawca, że nagle miał problem i straciłby klientów. Ale wydaje mi się, że to nie przypadek, że teraz ją zamyka bo takich decyzji w dwa tygodnie się nie podejmuje, ani nie zmienia. Dla mnie to była ściema. I dodam, że wg. mnie gdyby chciał to tą fabrykę by uratował. Ale widać, że on nie chciał w nią inwestować. Długi stare leżą...


tarnowski1
Metoikos
Posty: 4
Rejestracja: 30-07-2013, 08:15
Lokalizacja: Zadupie

Post autor: tarnowski1 »

po co kupował? Zaganiczni tak robią, biorą Polskie firemki, a potem głoszą upadłość :)
a bo tak i już


imlazy
Thesmothetai
Posty: 1006
Rejestracja: 17-12-2011, 21:45
Lokalizacja: ze świata, obecnie Tarnów

Post autor: imlazy »

tarnowski1 pisze:po co kupował? Zaganiczni tak robią, biorą Polskie firemki, a potem głoszą upadłość :)
No wiesz, nikt, nawet 'groźny niemiec' nie ogłosi upadłości prężnie działającej firmy. Sytuacja FMT była jaka była i daleko jej było do prężnie rozwijającego się przedsiębiorstwa.
Nie ma potrzeby dorabiania tu jakiegoś podtekstu, że niby zagraniczniaki po cichu kładą nasz przemysł na łopatki ;)
Im Lazy and I like it

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11643
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Post autor: defekator »

imlazy pisze:
tarnowski1 pisze:po co kupował? Zaganiczni tak robią, biorą Polskie firemki, a potem głoszą upadłość :)
No wiesz, nikt, nawet 'groźny niemiec' nie ogłosi upadłości prężnie działającej firmy. Sytuacja FMT była jaka była i daleko jej było do prężnie rozwijającego się przedsiębiorstwa.
Nie ma potrzeby dorabiania tu jakiegoś podtekstu, że niby zagraniczniaki po cichu kładą nasz przemysł na łopatki ;)
Też tak sądzę. Kupując liczył na zysk. Pewnie zbyt optymistycznie podszedł do sytuacji FMT i albo zysku nie miał albo nie na takim poziomie jak oczekiwał no to fabrykę zamyka. Szkoda, ale tak działa się w biznesie - niezależnie od tego czy biznesmen jest niemiecki, polski, czy japoński. Nikt nie wyłoży kasy i nie będzie ryzykował strat tylko po to aby "zniszczyc polski przemysł"

Awatar użytkownika

extremal
Archont
Posty: 887
Rejestracja: 07-09-2009, 12:54
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: extremal »

Tomasz pisze:Jest wolnosc słowa wiec kazdy ma prawo na swoją wizje Polski,nikogo nie obraziłem swoim wpisem wiec nie rozumiem dlaczego zostałem skrytykowany.
Każdy w każdym kraju ma wizje swojego kraju - będzie pięknie, bogato, uczciwie, wspaniale. A tak niestety nie będzie. Tacy prezydenci jak prezydent Urugwaju który jeździ starym samochodem i 90% swoich zarobków przeznacza na cele charytatywne to wyjątek. I tu nawet w dzisiejszym czasie nie chodzi o samych polityków, bo oni są coraz częściej pionkami. Rządzi elita bankierów, szefów korporacji i oni będą doić biednych ile się da. Żaden kraj rozwijający się nie dostaje nic za darmo, wszystko ma spłacać z nawiązką, a jak nie to odbiera się jego dobra naturalne, przemysł, ważne gałęzie, Dotyczy to ogromu krajów świata. A w Europie...
http://forsal.pl/artykuly/649042,rzady_ ... rtuny.html

Nic się nie zmieni, nie ma dobrego systemu czy to kapitalizm czy socjalizm. Póki chciwi ludzie są przy realnej władzy i sterują sobie "motłochem" to tak będzie. Wszyscy ratują banki, tylko jedyni Islandczycy złodziei, którzy zdewastowali ich kraj w ciągu kilku lat postanowili ścigać, a za ich machloje nie płacić.
Zmienić system jest trudno... a jeszcze dużo trudniej jest stworzyć coś lepiej funkcjonującego.

Postawy naszych polityków nie komentuje, bo przyjechali wtedy tylko porobić sobie zdjęcia.
POLAK WĘGIER DWA BRATANKIĄ


trix
Rhetor
Posty: 5081
Rejestracja: 02-09-2009, 19:17

Post autor: trix »

extremal, jest dobry system; to jest kapitalizm. Ma niestety jedną wadę: trzeba pracować.
Szmaciak chce władzy nie dla śmichu, lecz dla bogactwa, dla przepychu, chce mieć tytuły, forsę, włości i w nosie przyszłość ma ludzkościĄ - Tow Szmaciak.


WSK
Prytan
Posty: 228
Rejestracja: 21-04-2010, 08:49

Post autor: WSK »

W Australii nie było kryzysu, z tego co pamiętam w 2008 roku dano każdemu obywatelowi 2 tys dolców zamiast bankom, nastąpiło ożywienie gospodarcze. W Chinach też i Brazyli też nie było. W Chinach teraz żyje się lepiej niż w Polsce. 15 lat temu była tam bieda. Wszystko się zmienia. Europa idzie na dno.

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7659
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

WSK pisze:W Chinach teraz żyje się lepiej niż w Polsce
Taaaa. Bilet kosztuje tylko 2 kpln - jedź, korzystaj!
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński


WSK
Prytan
Posty: 228
Rejestracja: 21-04-2010, 08:49

Post autor: WSK »

ad2222 pisze:
WSK pisze:W Chinach teraz żyje się lepiej niż w Polsce
Taaaa. Bilet kosztuje tylko 2 kpln - jedź, korzystaj!
Śmiej się, śmiej, ale mojemu koledze proponowali 10 tys euro na miesiąc, gdyby został w Chinach przez rok. Zarobki przeciętnych chinczyków w mieście od 1-4 tys. na rękę pln, przy cenach od 30-50% niższych, mieszkania 2tys. za metr(w mieście 1mln) standard budownictwa na prawdę wysoki. Poza tym ciężko nawet porównywać to co się tam dzieje, a co u nas. U nas masz żurawia, może dwa w mieście, tam są całe dzielnice żurawi, drogi 4-pasmowe, mimo, że prawie nikt nimi jeszcze nie jeździ. Jeżeli chodzi o budownictwo, to dogonili zachód, jak nie prześcigneli, bo tam wszystko jest nowe. W miastach wielkości Tarnowa, masz szklane wieżowce w centrum. Brak agresji na ulicy, policja uśmiechnięta, ludzie mili. W pracy luz, mimo całej nagonki na nich w mediach, nikt nikogo nie mobinguje, nie stoi nad głową w pracy. Szacunek szefostwa do pracowników na dole, przywitają się zawsze, uśmiechną.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11643
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Post autor: defekator »

WSK pisze:
Śmiej się, śmiej, ale mojemu koledze proponowali 10 tys euro na miesiąc, gdyby został w Chinach przez rok. Zarobki przeciętnych chinczyków w mieście od 1-4 tys. na rękę pln, przy cenach od 30-50% niższych, mieszkania 2tys. za metr(w mieście 1mln) standard budownictwa na prawdę wysoki
Jedź do Warszawy czy Wrocławia - zarobki są tam większe niż ten średni 1-4 tys na rękę.
Nie ma co porównywać pojedynczych przypadków. Chiny są wciąż biedniejszym państwem niż Polska. PKB na osobę liczony wg siły nabywczej (czyli tego co można za to kupić u nas i u nich) jest wciąż w Chinach o około 50% niższy. A poza rozwiniętymi miastami są tam obszary biedy jakiej u nas można by ze świecą szukać.
Niemniej jednak osiągnięcia gospodarcze Chin są imponujące i za jakieś 10 lat pewnie nas przegonią w zamożności. Liberalna gospodarka (chociaż nie w każdej dziedzinie taka ochrona własności prywatnej leży i kwiczy) plus brak demokracji która oznacza partyjne spory to mieszanka oznaczająca zabójczą wręcz wydajność.
Ostatnio wzrost PKB spadł im poniżej 7,5%. Rząd od razu zawiesił całkowicie pobieranie podatków od 6 mln małych firm!!!!! A u nas Rostowski dokręca śrubę i wyciąga z ludzi i przedsiębiorstw ostatnie grosze - i to ma być recepta na kryzys. Echh... szlag to wszystko jak tak dalej pójdzie trafi.
W pracy luz, mimo całej nagonki na nich w mediach, nikt nikogo nie mobinguje, nie stoi nad głową w pracy. Szacunek szefostwa do pracowników na dole, przywitają się zawsze, uśmiechną.
Znajoma była kadrową w jednej z wrocławskich firm z całkowicie chińskim kapitałem i zarządem. Uśmiechanie się było źle widziane przez chińskich szefów bo czuli się zakłopotani, fabryka przypominała kołchoz, a znajoma rzuciła tą robotę gdy dyrektor kazał jej przełożyć Boże Narodzenie na inny termin. Więc różnie to z tymi Chińczykami bywa.

Zauważ też, że Twój znajomy, który Ci to opowiadał z taką pensją raczej nie zajmował stanowiska jak przeciętny Chińczyk więc i warunki pracy mogły być znacznie inne.


WSK
Prytan
Posty: 228
Rejestracja: 21-04-2010, 08:49

Post autor: WSK »

defekator pisze:
Jedź do Warszawy czy Wrocławia - zarobki są tam większe niż ten średni 1-4 tys na rękę.
Mogą być wyższe i co z tego:) Weź kredyt na dom, samochód i nic ci nie zostanie, Jak w ogóle dadzą:) Tam wartość pieniądza jest inna. Tak 1:1 tego nie porównasz. Na ulicy mase samochodów od 50 do 300 tys (nie przesadzam). Na wsi jest biednie u nich a na wsi mieszka 50% ludzi i zaniża im statystyki. Tak, że same statystyki moga być mylne. Ale w miastach jest lepiej. Co byś nie napisał, to wszystko sprowadza się do tego co napisałem, Była tam bieda teraz jest lepiej, tylko, że cały kraj nie jest w stanie się tak szybko przetransformować, ale ludzie tacy jak my z zawodem, wykształceni, tam mają lepiej. Przeciętny chinczyk, jest uśmiechnięty, dziecinny, pomocny, nie są pracowici jak mrówki jak się mówi, śpią w pracy, nie zawsze słuchją. . Mało osób tam jest srogich. Mogłobyć tak, że raz w Polsce zainwestował taki co się chciał nachapać i wysłał ludzi za karę

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11643
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Post autor: defekator »

WSK pisze:
Mogą być wyższe i co z tego:) Weź kredyt na dom, samochód i nic ci nie zostanie, Jak w ogóle dadzą:) Tam wartość pieniądza jest inna. Tak 1:1 tego nie porównasz.
No to pisałem przecież, że z uwzględnieniem siły nabywczej pieniądza przeciętny Chińczyk jest mniej więcej o 50% biedniejszy niż przeciętny Polak. U nas też jest z tym różnie i są regiony bogatsze i biedniejsze.
Na wsi jest biednie u nich a na wsi mieszka 50% ludzi i zaniża im statystyki. Tak, że same statystyki moga być mylne. Ale w miastach jest lepiej.
No to tak jak u nas. Jeżeli ze statystyk wyłączysz ludzi biednych to się okaże, że w Polsce żyją sami bogaci :P

Aby nie ciągnąc tego offtopa zaznaczam, że nie deprecjonuję Chin bo ich osiągnięcia gospodarcze w ostatnich latach są imponujące i możemy im ich wyłącznie zazdrościć, że do ich tempa rozwoju nawet się nie zbliżamy.

ODPOWIEDZ