Budżet obywatelski - kolejna edycja

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor tematu
Goscinny
Rhetor
Posty: 11050
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Budżet obywatelski - kolejna edycja

Post autor: Goscinny »

Przeglądnąłem sobie listy projektów zatwierdzonych i odrzuconych.
Jak co roku, jedne projekty lepsze, inne trochę z czapy :)
Kilka wygląda jakby był pisane przez urzędników UM, bo kto normalny opisałby projekt tak:
Połączenie funkcji kulturalnych i społecznych z aktywnością różnych grup wiekowych. Utworzenie z tych wydarzeń w perspektywie roku 2025 regularnych i samodzielnych aktywności społecznych lub miejskich
:)

Albo kto z mieszkańców chciałby konferencji? Zgłaszać się :)
Konferencja informacyjna przedstawiająca idee projektu dla profesjonalistów, mediów i osób bezpośrednio zainteresowanych.
Kampania promocyjna w Internecie przed i po konferencji – działania integracyjne i promocyjne poprzez rady osiedlowe, domy kultury, tarnowskie stowarzyszenia i fundacje; wielopokoleniowa integracja na tarnowskim Rynku – rodzinna gra miejska;
Rozśmieszyło mnie coś takiego w opisie (tego samego projektu o konferencji):
Luźne spotkania „Przyjdź i pogadaj z innymi” – dzieci uczą dziadków, dziadkowie uczą wnuków, męskie sprawy (spotkania dla ojców i synów), babskie sprawy (spotkania dla córek i matek).
Przepraszam bardzo, ale nie mogą pogadać po prostu w domu? Muszą mieć do tego projekt finansowany z kasy miejskiej i konferencję?

"Ciekawy" projekt parkingu. Uwaga:
Teren po byłym boisku sportowo-rekreacyjnym – projekt obejmuje wykonanie parkingu, który zostanie włączony do Strefy Płatnego Parkowania (30 miejsc, w tym 2 dla niepełnosprawnych), placu zabaw i skweru dla osób starszych.
Masakra jakaś - za pieniądze z BO wybudujemy parking włączony do strefy.


Ale hit jest w projektach odrzuconych (a raczej w uzasadnieniu):
Nowoczesny park sportu i plac zabaw
Propozycja zagospodarowania terenu jest niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w którym lokalizacja ta jest określona jako „tereny usług”.
Ponadto, lokalizacja tego rodzaju placu w sąsiedztwie dwóch kościołów i domu pomocy społecznej nie wydaje się właściwa.
(§ 2 ust. 2 pkt 1 Regulaminu Budżetu Obywatelskiego Miasta Tarnowa)
Mogli zostawić jako uzasadnienie tylko zdanie o niezgodności z planem, ale jakiś nadgorliwiec napisał przez przypadek chyba prawdę. W okolicy kościoła nie można w Tarnowie wybudować placu zabaw, obiektu sportowego (chodziło o siłownię na świeżym powietrzu). Okolice DPS też jak widać mają swoją strefę ochronną.


kari
Thesmothetai
Posty: 1104
Rejestracja: 18-09-2010, 15:11

Re: Budżet obywatelski - kolejna edycja

Post autor: kari »

Te projekty to jakaś porażka. Nie wiem komu ma to służyć ....

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11594
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Budżet obywatelski - kolejna edycja

Post autor: defekator »

Gdzieś w necie jest już lista bo nie mogę znaleźć?

Niektóre z tych projektów lub bardzo podobne (spotkania, konferencje itp) pojawiały się już we wcześniejszych edycjach. Na mój gust to różne fundacje i stowarzyszenia próbowały załapać się na kasę. Obecna forma budżetu wymagająca do zgłoszenia iluś tam podpisów daje im przewagę w stosunku do poprzednich edycji więc można oczekiwać iż takich projektów pojawi się więcej. Rozwiązano problem szkół i przedszkoli, pojawiły się nowe. Może za jakiś czas BO się dotrze, bo jak na razie to eksperyment.

PS. Czy można gdzieś sprawdzić jak wygląda realizacja prac z poprzednich edycji. Bo u nas na osiedlu miał być park z BO na 2016 a jakoś nie widać aby coś w tej kwestii się działo.



Edit:
Znalazłem te listy:
http://www.tarnow.pl/Miasto/Aktualnosci ... -projektow" onclick="window.open(this.href);return false;

Z dopuszczonych jedyna jak dla mnie ciekawa rzecz to nr. 19. Coś mało tych projektów - widać konieczność zbierania podpisów przed zgłoszeniem zrobiła swoje.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM


tarnowianin1330
Prytan
Posty: 146
Rejestracja: 05-03-2011, 16:44
Lokalizacja: Tarnów

Re: Budżet obywatelski - kolejna edycja

Post autor: tarnowianin1330 »

Yhm...według 2 projektu chcą przywrócić do użytkowania kort do tenisa ziemnego na Osiedlu Legionów.Z tego co pamiętam to w ubiegłorocznym budżecie przeszedł projekt aby na tym korcie zrobić parking samochodowy :roll: .No chyba że coś mi się pomyliło :?:

PS.Orientuje się ktoś ile tych projektów ze wszystkich BO zrealizowano do tej pory :?:


wejss
Rhetor
Posty: 1610
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Re: Budżet obywatelski - kolejna edycja

Post autor: wejss »

Głosowanie rozpoczęte: https://budzetobywatelski.umt.tarnow.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;

Kilka fajnych projektów. Osobiście poparłem nr 19.


szopen
Prytan
Posty: 253
Rejestracja: 10-11-2010, 19:32
Lokalizacja: Tarnów - Centrum

Re: Budżet obywatelski - kolejna edycja

Post autor: szopen »

Projekt nr 19 byłby fajny, ale sorry, nie w Tarnowie. Mamy już promenadę nad Wątokiem w samym centrum miasta, która służy jako noclegownia dla bezdomnych. Może trzeba było zastosować takie ławki https://www.parkaria.pl/images/stories/ ... talowe.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;? Plenerowe popijawy małolatów, szczególnie na odcinku pomiędzy mostem na Narutowicza a mostem na Panny Marii, to również częsty widok. Aż nieprzyjemnie tamtędy chodzić porą popołudniowo-wieczorową. A co dopiero plaża poza centrum... Wątok pomimo tego, że istnieje zbiornik retencyjny w Skrzyszowie lubi sobie czasem podskoczyć do góry. Szkoda piasku. Zamiast jakieś "osiedlowej" plaży wolałbym boisko do siatkówki plażowej w którymś z parków. A i nie widziałbym przeszkód żeby na takowym boisku wstawić sztuczne palmy. Większy pożytek by z tego był.

Awatar użytkownika

Dominik_PCH
Rhetor
Posty: 1669
Rejestracja: 08-11-2010, 14:37

Re: Budżet obywatelski - kolejna edycja

Post autor: Dominik_PCH »

Projekt można dopieścić w detalach, tak żeby nie dało się spać na ławkach (żule), ławki z fotek. Co do imprez nocnych. W tamtym miejscu stale jest patrol policji. W dzień to miejsce byłoby super. Głosowałem na 19, mi się podoba.

Wrocław ma wyspę słodową, wszyscy żyją i mają się dobrze. Nikt nie umarł, z ambony też nikt nie grzmi.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11594
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Budżet obywatelski - kolejna edycja

Post autor: defekator »

Też jestem zdania, że unikanie zbudowania czegoś "bo żule będą spały a gnojki piły" jest absurdalne. Są odpowiednie rozwiązania aby jednak żule nie spały a gnojki nie piły.

Również głosowałem na nr. 19 bo ładnie się wyróżnia pośród parkingów i placów zabaw dla dzieci.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM


Kirk
Archont
Posty: 646
Rejestracja: 25-09-2009, 09:18
Lokalizacja: Tarnów

Re: Budżet obywatelski - kolejna edycja

Post autor: Kirk »

Parkingi, place zabaw czy wyremontowane ulice są materialne i namacalne, natomiast sceptycznie podchodzę tych "wirtualnych" propozycji typu "program edukacyjny", "letnie koncerty" czy "Tarnowski Uniwersytet Rodziny" itp. Co z tego zostanie?


Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7655
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Re: Budżet obywatelski - kolejna edycja

Post autor: ad2222 »

@Gościnny: może to i ubaw, ale na krótką metę. Potem odczujemy to wszyscy albo po wyższych składkach zdrowotnych (no bo każdemu po równo), albo po wydłużonym czasie dostępu do specjalistów.

A jeżeli już jesteśmy w temacie, to ja będę głosował na ten projekt, i każdego, kto nie wie co zrobić ze swoim głosem, bardzo proszę o głos:
Załączniki
Budżet Obywatelski 2017.jpg
Budżet Obywatelski 2017.jpg (99.38 KiB) Przejrzano 7255 razy
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński

Awatar użytkownika

Autor tematu
Goscinny
Rhetor
Posty: 11050
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Re: Budżet obywatelski - kolejna edycja

Post autor: Goscinny »

Tyle, że takie pogadanki o odchudzaniu, czy zdrowym żywieniu powinny być np. w szkole. I chyba przyniosłyby lepszy skutek niż jakiś jednorazowy, niewielki projekt.

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: Budżet obywatelski - kolejna edycja

Post autor: Jan Kowalski »

Goscinny pisze:Tyle, że takie pogadanki o odchudzaniu, czy zdrowym żywieniu powinny być np. w szkole. I chyba przyniosłyby lepszy skutek niż jakiś jednorazowy, niewielki projekt.
Bo to jest projekt, który ma na celu wyciągnięcie kasy przez referujących.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.


wejss
Rhetor
Posty: 1610
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Re: Budżet obywatelski - kolejna edycja

Post autor: wejss »

Jan Kowalski pisze:
Goscinny pisze:Tyle, że takie pogadanki o odchudzaniu, czy zdrowym żywieniu powinny być np. w szkole. I chyba przyniosłyby lepszy skutek niż jakiś jednorazowy, niewielki projekt.
Bo to jest projekt, który ma na celu wyciągnięcie kasy przez referujących.
O dokładnie. Ktoś na tym zarobi a efektu nie będzie widać. Projekt nr 19 przynajmniej zostanie fizycznie.

ODPOWIEDZ