Pytania do Pani Rzecznik i odpowiedzi

Wiadomości "z miasta".
Zablokowany
Awatar użytkownika

Autor tematu
Administrator
Proksenos
Posty: 220
Rejestracja: 03-03-2009, 10:01

Pytania do Pani Rzecznik i odpowiedzi

Post autor: Administrator »

1. Kto wykonał pierwszą ekspertyzę ws SP3 i jaka jest jej data.
Na zły stan techniczny sali gimnastycznej w SP3, jako pierwszy zwrócił uwagę Dyrektor Szkoły. Potwierdziła to pierwsza z ekspertyz zleconych przez UMT – wykonana przez firmę INVEST-KOM, zlecona 13 września. Wyniki otrzymaliśmy 29 września ubiegłego roku.
2. Co zamierza zrobić Pani zwierzchnik ws wyroku NSA w sprawie Pana Horbacewicza?
I Liceum Ogólnokształcące ma powołanego z mocy prawa dyrektora.
3. Kto zawalił i kto poniesie konsekwencje związanie z kartami parkingowymi? Ile stracił TZDM za miesiąc styczeń z braku tej decyzji?
Chwilowe zmniejszenie częstotliwości kontroli spowodowane było perturbacjami związanymi ze zmniejszoną dostępnością kart w punktach sprzedaży na przełomie roku 2010/2011. Wynikało to ze zmiany wysokości podatku VAT i spowodowało konieczność wymiany wszystkich zawartych wcześniej umów oraz wycofanie się dwóch największych dystrybutorów kart parkingowych. Karty, które poprzednio obciążone były 22% podatkiem VAT, od początku 2011 roku zostały z niego zwolnione.
Największa z tych dwóch firm już od dnia 12 stycznia 2011r. na nowo podjęła swą działalność, a częstotliwość kontroli wróciła do normy.
4. Dlaczego służby odpowiedzialne za porządek w mieście czyli przede wszystkim SM nie dbają o respektowanie prawa na podziemnym przejściu i wielu innych miejscach na naszych ulicach (parkowanie poza miejscami do tego upoważniającymi)?.
Proszę o uszczegółowienie pytania.
5. Dlaczego skrzynka kontaktowa UMT - Rowerzyści (rowery@umt.tarnow.pl) nie funkcjonuje? Co dalej w sprawie Zespołu ds Ścieżek Rowerowych?
E-mail rowery@umt.tarnow.pl funkcjonuje nieprzerwanie. Zgodnie z planem, podzespół ds. ścieżek rowerowych miał się zebrać po uchwaleniu budżetu, a ten, jak pamiętacie, został zatwierdzony 20 stycznia 2011r. Lada chwila należy się zatem spodziewać zwołania kolejnego, roboczego posiedzenia.
6. Szumnie i dawno zapowiadany monitoring w Parku Strzeleckim - kiedy i za ile?
Zadający na forum pytanie myli pojęcia monitoringu (jako instalacji sieciowej łączącej kamery i rejestratory oraz osoby w centrum monitoringu miasta) z zagadnieniem udostępniania obrazu z kamery ogólnodostępnej na portalu miasta Tarnowa (taka kamera udostępnia obraz z placu zabaw Parku Strzeleckiego).
Liczba kamer ogólnodostępnych na portalu miejskim będzie zwiększana w miarę możliwości finansowych Wydziału Informatyzacji oraz przy uwzględnieniu hierarchii ważności zadań.
7. Mandaty za sranie psami po zieleńcach - bo inaczej tego nazwać nie można - kiedy SM zacznie je wystawiać?
Problem nie sprzątania po swoim psie przez właścicieli czworonogów dotyczy nie tylko Tarnowa. To problem ogólnopolski i w dużej mierze jest spowodowany brakiem nawyku dbania o czystość przez mieszkańców w swoim bezpośrednim otoczeniu. Urząd Miasta Tarnowa, a także Straż Miejska od dłuższego czasu organizują akcje informacyjne dotyczące obowiązków spoczywających na właścicielach psów, a zwłaszcza konieczności sprzątania nieczystości po swoim pupilu. Umieszczanie w kolejnych dzielnicach Tarnowa dystrybutorów z workami na psie odchody, informacje umieszczane w mediach dotyczące sprzątania po psie, akcje profilaktyczne prowadzone w szkołach i przedszkolach - to część działań zmierzających do rozwiązania tego problemu.
Straż Miejska jest formacją umundurowaną i tylko w mundurze może podejmować interwencje, dlatego egzekucja obowiązku sprzątania nieczystości przez właścicieli po swoim psie nie jest taka prosta. Nałożenie mandatu karnego za zanieczyszczenie zieleńca lub chodnika przez psa, może nastąpić jedynie wówczas, gdy właściciel psa nie usunie odchodów pozostawionych przez jego czworonoga. Większość mieszkańców w obecności umundurowanego patrolu Straży Miejskiej nieczystości sprząta. Niemniej jednak Tarnowska Straż Miejska wykorzystując do tego celu między innymi monitoring, w roku 2010, nałożyła 70 mandatów na właścicieli psów i skierowała do sądu 13 wniosków o ukaranie.
Od dnia 10 stycznia 2011 roku, codziennie, Straż Miejska przeprowadza akcję „Posprzątaj po swoim psie”. W ramach tej akcji patrole piesze strażników działają w rejonach m.in. osiedli mieszkaniowych, zwracając szczególną uwagę na wspomniane wyżej wykroczenia.
Rezultaty dotychczasowych działań to:
34 osoby legitymowane, 22 osoby pouczono, nałożono 11 mandatów karnych, jedna osoba odmówiła przyjęcia mandatu – sprawa zostanie skierowana do Sądu.
8. Elektroniczna karta mieszkańca - co ona tak w ogóle będzie znaczyła dla szarych obywateli, na przykład mnie, co będę mógł łatwiej załatwić?
aneks:
Jaki jest zakres EKM, co obejmuje kwota przetargu, skąd rozbieżności w datach informacji i pisma, czy ta kwota obejmuje również "końcówki" w kioskach, autobusach, jadłodajniach i innych miejscach które mają zostać objęte tym "cudem"
aneks 2: ile % zniżki i na jakie usługi mogą spodziewać się mieszkańcy z racji posiadania EKM?
Niezależnie od odpowiedzi udzielonych w trakcie sesji oraz materiałów informacyjnych dostępnych za pośrednictwem MTK, przekazanych informacji na konferencji prasowej, ogólnodostępnych na stronie miasta jak i innych licznych publikacji opisujących dotychczasowe realizacje tego projektu w Polsce informuję, że System Karty miejskiej daje możliwości korzystania z usług świadczonych przez Urząd Gminy, jednostki administracji Państwowej, firmy i instytucje użyteczności publicznej.
Karta to między innymi:
 bilet transportu publicznego (w ramach projektu miesięczny, okresowy z uwagi na istniejące obecnie wyposażenie pojazdów),
 -płatności za korzystanie z kin, basenów, teatru, muzeów itp. (elektroniczna portmonetka),
 -programy lojalnościowe, bonusowe, rabatowe,
 -nieodpłatny podpis elektroniczny autoryzujący stronę załatwiającą sprawę (jeżeli prawo dopuszcza)
 -dostęp do systemów rejestracyjno-informacyjnych (OSOZ)
 -personalizowane zgłoszenia obywatelskie (szerokie spektrum wykorzystania)
 -pośrednictwo w świadczeniu usług przez podmioty gospodarcze (rezerwacje, zgłoszenia, informacje)
 -identyfikator uczniów, możliwości legitymacji, karty bibliotecznej (w perspektywie wymagana integracja z systemami dziedzinowymi)
 -karta parkingowa (w przyszłości po uzupełnieniu infrastruktury przez TZDM) itp.

Realizując projekt na etapie Studium przyjęto założenia, że z Systemu będą korzystać osoby zainteresowane i od tych osób będzie zależeć zakres stosowania, rodzaj wspomaganej sprawy.
Karta Miejska jest atrybutem nowoczesnego miasta posiadającego rozwiniętą sieć teleinformatyczną. Tarnowska Karta w odróżnieniu od funkcjonujących w Polsce jest tania, daje możliwości wspomagania różnych kategorii usług (nie tylko transportowych) oraz wykorzystuje innowacyjne techniki analiz ontologicznych w komunikacji PIAP.
9. Co z płaceniem za postój via SMS?
Wycofanie się Tarnowskiego Zarządu Dróg Miejskich z możliwości płacenia via SMS za postój pojazdów w strefie płatnego parkowania, spowodowane było przede wszystkim kosztami i uciążliwością takiej usługi dla potencjalnych odbiorców. Klient decydujący się na wnoszenie opłaty poprzez SMS musiałby wcześniej zdeponować jakąś kwotę, w ramach której mogłyby być pobierane opłaty za postój. Ponadto dla umożliwienia kontroli wniesienia opłaty musiałby zakupić i umieścić w samochodzie specjalny identyfikator. Klienci obciążani byliby dodatkową opłatą za wiadomości SMS do firmy, która obsługiwała system.
W efekcie usługa skierowana byłaby tylko do stałych użytkowników tych parkingów, zamiast zakładanej powszechnej dostępności.
10. Kiedy w końcu TPKS będzie faktycznie "Portalem Konsultacji Społecznych"? Bo jak na razie poza p. Mikutą nie odpowiada tam nikt, niewygodne pytania nie pokazują się wcale.
Przypominamy o konieczności monitorowania portalu urzędnikom, internautów zachęcamy do większej aktywności.
11. Dlaczego miasto zwleka lub nie interweniuje w sprawie stanu dróg w okresie gwarancyjnym?
A skąd takie informacje? Ulice są w stałym nadzorze, a wszelkie uchybienia zgłaszane do wykonawców zgodnie z umową.
12. Kiedy w końcu zaczniecie do pisania umów zatrudniać prawników specjalizujących się w prawie handlowym, żeby zawierali tam odpowiednie ustępu o wysokich karach za przekroczenie terminu?
Umowy cywilnoprawne mogą zawierać zapisy dotyczące kar umownych przewidzianych na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Ich wysokość jednak nie jest niczym nieskrępowana i pozostawiona całkowitej swobodzie. Musi ona bowiem odpowiadać przedmiotowi konkretnej umowy, co oznacza, że nie może być m.in. rażąco wygórowana. W przeciwnym wypadku oraz w sytuacji, gdy zobowiązaniu umowne zostało w znacznej części już wykonane, dłużnik może zawsze żądać zmniejszenia kary umownej. Oznacza to więc, że wprowadzone do umowy kary muszą być odpowiednio wyważone i dostosowane do konkretnego zobowiązania. Takie zasady obowiązują w Kodeksie Cywilnym. Wprowadzanie do wszelkich zawieranych przez Gminę umów zapisów o „wysokich” karach (w przypadku np. przekroczenia terminów), w oderwaniu od wskazanych reguł, uprawniałoby wykonawców do sądowego dochodzenia ich obniżenia. W konsekwencji narażałoby to Gminę na konieczność ponoszenia dodatkowych niepotrzebnych kosztów, np. sądowych itp.
Należyta staranność i dbałość o interes Gminy wymaga więc, aby prze konstruowaniu umów zawsze mieć na uwadze powyższe zasady, które stanowią kanon wiedzy każdego prawnika, niezależnie od jego specjalizacji. Reguły te są w pełni respektowane przy opracowywaniu umów przez pracowników Urzędu.
13. Kto odpowie GŁOWĄ za fuszerkę prowadzenia remontów dróg w Tarnowie i dlaczego tak późno?
Czasy sądów kapturowych minęły. Remonty prowadzone są w miarę środków i potrzeb. Do tego należałoby jeszcze rozróżnić, jakie remonty: cząstkowe, czy też generalne. Te ostatnie wykonywane są w miarę środków budżetowych.
14. Jaki jest umowny czas na reakcję w przypadku awarii wind przy przejściu podziemnym pod Mickiewicza dla firmy zajmującej się konserwacją dźwigów?
Jak najszybciej. Naprawa max do 8 godzin, chyba, że jest to niemożliwe z przyczyn niezależnych od wykonawcy.
15. Po co miasto kupiło obiekty Jaskółki i dlaczego mamy teraz dopłacać do tej ruiny? ile będzie nas podatników kosztować to dofinansowanie. Czy i jaką kwotę przewidziano w tegorocznym budżecie na dotację?
Pamiętajmy o tym, że jednym z najważniejszych zadań miasta jest zaspokojenie potrzeb i zapewnienie komfortu mieszkańcom, w tym również do infrastruktury czasu wolnego.
W budżecie miasta na 2011 r planowana dotacja przeznaczona na utrzymanie działalności wszystkich obiektów posadowionych przy ul. Traugutta w Tarnowie (Pływalnia Letnia, Miejski Dom Sportu, Hala Jaskółka, Stadion LA, Lodowisko Mobilne oraz tereny zielone) wynosi 1350000 zł.
16. Wiadomym powszechnie jest, że obiekty typu basen nie są dochodowe i trzeba je dotować. Pytanie, ile zarezerwowano w tegorocznym budżecie pieniędzy na dotowanie obiektów przy Piłsudskiego i Al. Tarnowskich. Jakie kwoty prognozowane są na lata następne.
W tegorocznym budżecie zaplanowano dotacje: Pływalnia Letnia Al. Tarnowskich 190 tysięcy zł, Park Wodny ul. Piłsudskiego 1590 tysięcy zł. W kolejnych latach dotacja planowana może wzrastać o wskaźnik inflacji.
17. Czy dopuszcza Pan Prezydent możliwość podjęcie działań uchwałodawczych w sprawie ograniczenia parkowania przy obiektach miasta przy ul. Nowej, Goldhammera i Piłsudskiego dla petentów wykluczając mieszkańców i pracowników UM.
Ograniczenie dostępności płatnych parkingów zlokalizowanych przy ulicy Nowej, Goldhammera oraz Piłsudskiego i ich przeznaczenie wyłącznie dla pojazdów osób załatwiających sprawy w Urzędzie Miasta nie jest rozważane. Wynika to przede wszystkim z tego, że jest to nie do wyegzekwowania ani przez zarząd drogi ani też służby porządkowe. Nie ma możliwości bieżącej kontroli czy kierujący pojazdem udaje się do budynku Urzędu Miasta, a nawet jeśli tak, to nie będzie w stanie stwierdzić czy osoba ta rzeczywiście załatwia jakąś sprawę w Urzędzie Miasta. Decydując się na wyznaczenie postoju na określony czas – pół godziny, godzinę lub inny nie obędzie się bez obecności służb porządkowych, które kontrolować będą godzinę przyjazdu i odjazdu oraz ewentualnie wypisywać mandaty za postój dłuższy niż wskazany znakiem. Nie można również określić okresu czasu, który powinien wystarczyć na załatwienie sprawy w urzędzie.
Inną i nie mniej skomplikowaną sprawą jest postój pojazdów mieszkańców, lub osób ich odwiedzających, dla których parking ten jest jedynym z dostępnych w pobliżu miejsca zamieszkania, ponieważ ani na ulicy Mickiewicza, ani na ulicy Waryńskiego – odcinku od ulicy Nowej do ulicy Bożnic nie ma możliwości postoju.
W tej sytuacji nie widzę możliwości dopuszczenia postoju wyłącznie dla klientów Urzędu Miasta.
18. W jakim celu ustawiono znaki drogowe B-36 Zakaz zatrzymywania się z tabliczkami T-24 Tabliczka wskazująca, że pozostawiony pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela skoro ich nikt nie respektuje. Dla Vimedu? Dlaczego Policja i SM nie egzekwują tych znaków? Zakupiona laweta wróciłaby się w niedługim czasie. A może ogłosić przetarg na wywożenie samochodów?
Przetarg został ogłoszony, obecnie pozostawione pojazdy usuwa PKS. W zeszłym roku usunięto ich 22, w tym już 4.
19. Kampania wyborcza się skończyła. Naiwni wierzyli, że kontakt Pana Prezydenta z mieszkańcami będzie trwał dalej. Dlaczego i z jakiego powodu zrezygnował Pan Prezydent z comiesięcznego czatu? Nie wspomnę o spotkaniach w realu.
Kontynuujemy zwyczaj z poprzedniej kadencji - comiesięcznego "czatowania" z szefem tarnowskiego samorządu. Z Ryszardem Ścigałą, na istotne dla miasta i mieszkańców tematy, porozmawiać będzie mógł każdy, kto w najbliższy czwartek, 10 lutego, o godz. 15.00 odwiedzi stronę www.tarnow.pl. Organizujemy także spotkanie z internautami.
20. Dlaczego na stronie miasta umieszcza się artykuły i fotoreportaże z uroczystości czysto religijnych ?
Jesteśmy oficjalnym portalem miejskim, więc jako taki portal posługujemy się kompleksową informacją dotyczącą różnych sfer życia w mieście.
21. Kiedy funkcjonariusze Straży Miejskiej zaczną karać mandatami osoby parkujące w strefie ograniczonego postoju w miejscach do tego nie przeznaczonych oraz osoby parkujące w sposób niezgodny z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym oraz osoby poruszające się pieszo a łamiące przepisy Prawa o Ruchu Drogowym z należytą starannością. Przykłady łamania przepisów przeaz parkujących można znaleść tutaj np: http://www.agora.tarnow.pl/viewtopic.php?t=121 . Mam nadzieję że pytanie jest wystarczająco uszczegółowione. Mam również nadzieję, że odpowiedź będzie konkretniejsza, niż "Funkcjonariusze SM ciągle karzą kierowców..."

22. Czy jest w planach otwracie w naszym mieście nowego kina?

23. Ja prosze o odpowiedz na pytanie co robi Straz miejska na Obwodnicy patrolujac w jedna i druga strone.
Obwodnica jest integralna częścią Tarnowa. Na obwodnicy często dochodzi do potrąceń zwierząt stąd też interwencje straży miejskiej w tym rejonie (np. poszukiwania rannych zwierząt). Poza tym zdarza się również, że z samochodów, głównie ciężarowych, wypadają różnego rodzaju śmieci, które mogą stanowić zagrożenie dla ruchu pojazdów. To druga główna przyczyna interwencji SM w tym rejonie.
Dodatkowo, to właśnie obwodnica stanowi najszybszą drogę przemieszczania się ze wschodu miasta na zachód i w drugą stronę, zwłaszcza w godzinach szczytu.
A swoją drogą, moja absolutną pasją są głównie trudne pytania i proszę o więcej:)
24. Czy miasto wpółfinansuje budowę krzyża na Marcince ? Jeśli tak to dlaczego ?
Obecnie inwestycja jest na etapie wydawania pozwolenia na budowę. Inwestorem jest strona kościelna, ale miasto okaże wszelką rozsądną pomoc w tym zakresie.
25. Jak miasto wydało tzw. warunki zabudowy dla tej inwestycji, skoro nie jest jasna własnośc gruntu?

26. Dlaczego pan Prezydent nie zapłacił mandatu za niezgodne z przepisami i znakami parkowanie? "Wykonywanie obowiązków służbowych" nie jest wytłumaczeniem, bo jest wiele takich osób, ale one otrzymują mandaty a nie pouczenia.

27. Jak wygląda sprawa, z ewentualną likwidacją hali widowiskowo-sportowej "Jaskółka", o której wspominał m.in. Pan Redaktor Kubisztal w jednym z numerów TeMi?!
Czy administrator hali, czyli TOSiR jest poinformowany, że tablica wyników od strony północnej jest nieczynna (z tego co udało mi się dowiedzieć uległa awarii), oraz że na tablicy od strony południowej uległo spaleniu kilka diod w zegarze głównym? :-)
Aktualnie firma wybrana w przetargu wykonuje ekspertyzę hali. Obejmuje ona badanie wszystkich elementów konstrukcyjnych istotnych dla bezpieczeństwa obiektu oraz audyt energetyczny. Dalsze losy obiektu są uzależnione od wyników tej ekspertyzy. Zakończenie ekspertyzy zaplanowano na czerwiec br. Póki co nie mówimy o likwidacji.
TOSiR jest poinformowany o całej sytuacji. Awaria została zgłoszona firmie obsługującej tablice. Jest to firma z Warszawy, a tablice zostaną naprawione jak tylko jej pracownicy będą w Polsce południowej. Chodzi tutaj przede wszystkim o obniżenie wysokich kosztów naprawy związanych z dojazdem do Tarnowa.
28. Czy w związku z zaplanowanym 1 lipca koncertem zespołu SCORPIONS na Stadionie Miejskim władze miasta zaplanowanowały również zabezpieczenie murawy, na której rozgrywane są mecze piłkarskiej nie tylko seniorów, ale juniorów czy innych grup młodziezowych ? Dodam tylko, że ta murawa już teraz wiele nie różni się od boisk z wiejskich lig, więc istnieje obawa, że po koncercie nie będzie się w ogóle nadawała do użytku !

29. Co z "Jaskółczym Gniazdem" ? Tablice miały być zamontowane na Stadionie Miejskim, tymczasem już prawie marzec a tablic jak nie było tak nie ma.

30. Dlaczego wydawanie pism w siedzibie UMT dokonywane jest niezgodnie z KPA. Pisma odbierane bezpośrednio w Urzędzie dokonywane jest na okaziciela osobie zgłaszającej się z awizem. Nigdy nie rząda się okazania dowodu tożsamości. Pracownicy wydający pisma przy ul. Nowej nie sprawdzają, czy odbierający jest uprawniony do odbioru (adresat pisma, domownik). Okazanie awiza w żadnym wypadku nie jest dowodem, że zgłaszający się jest uprawniony do odbioru korespondencji. Odbierając pismo doręczane za pośrednictwem Poczty Polskiej odbierający zawsze musi okazać dowód osobisty, na podstawie którego ustalane jest, czy ma prawo odebrać korespondencję.
Odp. Kodeks Postępowania Administracyjnego oraz Ustawa o Pracownikach Samorządowych nie nakłada na urzędników obowiązku legitymowania odbierających pisma. Pisma wydawana są za pokwitowaniem. Art. 43 KPA pozwala dostarczyć pismo „za pokwitowaniem, dorosłemu domownikowi, sąsiadowi lub dozorcy domu, jeżeli osoby te podjęły się oddania pisma adresatowi”.
31. Dlaczego decyzje wydawane przez UMT nie są podpisywane przez urzędnika upoważnionego do wydania decyzji, natomiast podpis zastąpuje faksymile nadrukowywane na decyzji. Na pewno ma to miejsce w przypadku decyzji wydawanych w Wydziale Urbanistyki i Budownictwa. Takie decyzje nie wywołują żadnych skutków prawnych. Zastąpienie podpisu faksymile powoduje brak jednego z niezbędnych elementów (podpisu), wobec czego taki dokument nie jest decyzją. Wszystkie wydawane w ten sposób decyzje są nieważne.
Odp. Opisana sytuacja nie mogła mieć miejsca. Ani pracownicy wydziału, ani jego dyrektor nie dysponują faksymile. Wszystkie decyzje dyrektor podpisuje własnoręcznie.
32. Dlaczego UM nie egzekwuje GWARANCJI na nawierzchnie i chodniki ? Czy znajduje się takowa w umowie ?

33. Bardzo proszę odpowiedzieć mi na pytanie jakie są plany co do ul. Abp. Jerzego Ablewicza ? Ta ulica to jest jeden wielki dramat.
Budowa ulicy zostanie wpisana do planu przyszłorocznych robót drogowych. Rozpoczęcie realizacja tego przedsięwzięcia jest dodatkowo uzależniona od planów rozbudowy osiedla mieszkaniowego.
34. Kto odpowiada za wymianę tablic reklamowych Tarnowa przy głównych wyjazdach z miasta i zamianę tych z tukanem na nowe, które nie prezentują się delikatnie mówiąc najlepiej i jakimi kryteriami, skoro nie estetyką, kierowano się przy tej decyzji?
Estetyka witaczy miejskich nawiązuje do formy graficznej zastosowanej w kalendarzu wydanym przez miasto na rok 2011. Na każdej z 12 stron przedstawiony jest wybrany element urbanistyczny miasta, przedstawiony w prostej, kontrastowej formie. W tym samym kierunku utrzymane są tablice billboardowe przy drogach wlotowych i wylotowych z miasta. Najprościej byłoby wykorzystać zdjęcie ratusza, używaną już wielokrotnie panoramę czy równie opatrzony już widok z balonu na stare miasto z podpisem "Tarnów wita!". Miasto Tarnów nie ma być postrzegane jako miasto konserwatywne, typowe tylko oryginalne i ciekawe, jest bowiem rzadkim połączeniem tradycji (historii0 i nowoczesności. I takie właśnie są witacze. Charakterystyczne i rzucające się w oko. Kierowca nie ma czasu na oglądanie, on ma zobaczyć i zapamiętać.
35. Czy wysyłając pytanie na rscigala@umt.tarnow.pl mozna oczekiwać odpowiedzi czy to jest adres na berdyczów?
Prezydent regularnie odbiera pocztę i w miarę możliwości odpowiada na maile osobiście, lub też przekierowuje poszczególne tematy do swoich służb.
36. Czy są może prowadzone rozmwy z jakimś inwestorem zajmującym się branżą kinową (Cinema City, Multikino, Helios?)

37. czy planowane jest uzupelnienie kostki na ul Walowej bo paskudnie to wyglada a zima juz dawno minela
Ubytki zostaną uzupełnione w tym roku. Obecnie trwają poszukiwania producenta odpowiedniej brukowej.
38. Czy Rynek też będzie brany pod uwagę chodzi o wymianę czy naprawę ''ruszających'' się całych połaci + sporo płyt spękanych ?

39. Czy będzie wreszcie przywrocenie starej organizacji ruchu na skrzyzowaniu ciągu Sitki-Słowackiego z Piłsudskiego? Przejście podziemne już dawno wybudowane, przebudowa skrzyżowania Szujskiego i Szkotnik też już za nami.
Obiecywano nam, że zmiana będzie JAK TYLKO się aura polepszy. Jest lepsza a dalej przenośne pachołki i żółte linie wyznaczają ruch.
Poprzednia organizacja ruchu powinna zostać przywrócona na początku czerwca.
40. Czy JE Prezydent Ryszard Ścigała przyjął i podjął ankietę rozsyłaną przez Newsweek?
Jeśli tak - to dlaczego notowania JE są tak mizerne?
Jeśli nie - to dlaczego? czyżby były obawy przed kiepskim porównaniem na tle innych?
Nie we wszystkich rankingach chcemy występować, nie na wszystkie ankiety odpowiadamy, nie na tym polega praca samorządu. A’propos Newsweeka - w kategorii miast przyjaznych biznesowi uzyskaliśmy szóstą lokatę (na blisko sto miast)!
41. Czy możemy się spodziewać powiększenia miasta Tarnów o ościenne miejscowości?

42. Czemu miasto marnuje ludzką pracę i materiały (czyt. pieniądze) skoro wszystko to musi być robione na kredyt? Czemu niszczymy ładny Plac Sobieskiego, parking i chodnik wzdłuż Krakowskiej żeby sobie granitowe płyty położyć ? Tam naprawdę wszystko ładnie wygląda a nawet jeśli komuś się nie podoba to jeśli nie ma pieniędzy to się tego nie robi póki nie jest to zniszczone a, oprócz ulicy, naprawdę wszystko tam jest w idealnym stanie... Kilkaset metrów dalej jest ulica Narutowicza w fatalnym stanie i żeby ją do końca zrobić nie ma pieniędzy a na niszczenie Krakowskiej i Pl. Sobieskiego oraz układanie tam płyt granitowych jest ? Tak w ogóle to Narutowicza powinna być robiona w pierwszym rzędzie, ta ulica przynosi ogromne straty dla mieszkańców ze względu na uszkodzenia samochodów, ale widzę, że przy innych bzdurnych inwestycjach ta ulica nawet nie będzie zrobiona do końca! Widzę pełno nowych przeszkadzających i niebezpiecznych wysepek, widzę pełno nowych wysepkowych przejść dla pieszych(na miejsce starych kostkowych, które także rozwalono), o co tu chodzi? Kto na tym zarabia?
Możliwość pozyskiwania środków zewnętrznych z UE wiąże się z koniecznością „dołożenia” części wartości inwestycji z własnych środków, czyli. tzw. wkładu własnego. Grzechem zaniechania byłoby nie skorzystać z tych możliwości, które stwarza nam członkostwo w UE, ze względu na strach przed zaciąganiem zobowiązań finansowych. Nikt co do tego nie ma chyba żadnych wątpliwości:) Miasto pięknie się rozwija, idzie do przodu, co ostatnio zostało zauważone m.in. przez MRR, które przyznało nam status ważnego ośrodka regionalnego oraz tygodnik Newsweek umieszczając na pozycji szóstej w rankingu miast przyjaznych biznesowi. „Chodzi tu” o to aby jak najefektywniej wykorzystywać możliwości absorbcji środków zewnętrznych. A remont ulicy Narutowicza powinien ruszyć w czerwcu, jeśli nie będzie odwołań przy przetargu.
43. Czy nowy duszpasterz samorządowców będzie zatrudniony na etacie i dlaczego?
Ksiądz Artur Ważny to znana i świetna postać. Jesteśmy ogromnie zadowoleni, że nominację do tej funkcji otrzymał właśnie on. To nie funkcja etatowa, to opieka duchowa.
44. Kiedy zostanie zamknięta ulica Bitwy o Wał Pomorski skoro nikt nic nie robi z jej skandalicznym stanem ? ''Hopki '' są już 20-30 centymetrowe ..... ktoś nie znający tej ''ulicy'' może stracić zęby
Rozstrzygnięcie przetargu na remont ulicy zaplanowano na maj, a prace, jeżeli nie będzie odwołań, rozpoczną się w czerwcu.
45. Skoro jesteśmy przy temacie duszpasterzy. Wiadomo, że wszelkie posługi wykonują za co łaska. Jednocześnie wszelkie otwarcia obiektów, wkopania kamieni węgielnych itp. kończą się pokropieniem. Domyślam się, że na prośbę UM. Skąd się biorą środki i jak są księgowane? Kto podejmuje decyzję jakiego kapłana poprosić (chodzi o wyznanie). Kto to w ogóle zleca. Jakaś procedura? Może to prywatna inicjatywa?
Wszystkie posługi świadczone przez kapłanów są bezpłatne.
46. kolejne pytanie czy planowana jest "rewitalizacja" Placu Drzewnego?
Póki co, nie.
47. Tymczasem rozmawiam ze znajomymi z różnych rodzajów szkół i wszyscy sobie łamią głowę, po jakiego czorta dziecku laptop na każdej lekcji, kto i gdzie będzie te laptopy ładował, kto i za jakie pieniądze wybuduje sieć zdolną obsłużyć kilkaset laptopów serfujących jednocześnie po sieci itd. Jaki będzie koszt obsługi projektu przez 5 lat, do czego miasto się zobowiązuje wchodząc w ten "deal"? Czy mógłbym prosić choćby o próbę odpowiedzi na te, dość podstawowe pytania?
Za przygotowanie i realizację programu odpowiedzialny będzie Samorząd Województwa Małopolskiego w ramach działania 8.3 Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu - eInclusion Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Łączna wartość projektu dla Gminy Miasta Tarnowa jako uczestnika projektu to ponad 3,8 mln zł, z czego wkład własny Gminy Miasta Tarnowa wyniesie 10% wartości projektu.
Projekt jest finansowany w 85% ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w 5 % ze środków Województwa Małopolskiego i w 10% ze środków własnych uczestnika projektu.

W celu zachowania trwałości projektu uczestnik projektu zobowiązuję się do:
- utrzymania majątku zakupionego w ramach projektu przez okres 5 lat od daty zakończenia realizacji projektu,
- dostarczenia beneficjentom ostatecznym oraz gimnazjom, które otrzymały dostęp do internetu w okresie realizacji projektu, sygnału internetowego,
- ubezpieczenia zakupionego w ramach projektu sprzętu komputerowego.
48. aki jest sens istnienia i działania tzw. "gumiak komando" ? Dlaczego wyrzuca się pieniądze podatników w błoto skoro to co załatają wytrzymuje przy dobrej pogodzie maksymalnie 2 tyg. (patrz np. Nowodąbrowska). Dlaczego poza Tarnowem (np. gmina Lisia Góra) dziury łatane są w normalny sposób tzn. wycinane, asfalt na gorąco i walec a w Tarnowie się nie da ?
Szybkie i bieżące łatanie dziur jest działaniem doraźnym. Prezydent wydał dyspozycję aby zmienić system napraw. Zostanie wprowadzona wewnętrzna konkurencja w tym zakresie - pojawi się drugi wykonawca.
49. Dlaczego podczas budowy nowego skrzyżowania ul.Szkotnik z ul.Szujskiego ciąg pieszo -rowerowy zrobiono z fazą? Pan Prezydent przd wyborami obiecał że każda nowa taka inwestycja będzie z nawierzchnią betonowa lub kostki bezfazowej!
Rozwiązanie docelowe układu ruchu na tym skrzyżowaniu zakłada budowę ronda. Nawierzchnie ciągów pieszo-rowerowych będą wykonane z lanego betonu lub kostki bezfazowej.
50. Dlaczego nikt z komisji do Spraw Ścieżek Rowerowych nie zaopiniował tej nowej inwestycji? (tj.skrzyżowanie Szujskiego - Szkotnik).
Rozwiązanie docelowe układu ruchu na tym skrzyżowaniu zakłada budowę ronda. Nawierzchnie ciągów pieszo-rowerowych będą wykonane z lanego betonu lub kostki bezfazowej.
51. Dlaczego ostatnie zebranie komisji do Spraw Ścieżek Rowerowych odbyło się w pełnej konspiracji przed Panem Mirosławem Bieniasz ? (wiem , że nie został poinformowany o spotkaniu w żaden formalny i nie formalny sposób).

52. Dlaczego na darowanych stojakach rowerowych dla miasta Tarnowa , na których widniało logo darczyńcy właśnie znikają tablice z jego logo , a pojawiają sie inne tablice reklamujące wykonawce stojaków KTÓRY DOSTAŁ SPORĄ ZAPŁATĘ za ich wykonanie. Czy miasto uzgodniło zmianę umowy z firmą BIENIASZ BIKE eliminując powoli jaki kolwiek znak od darczyńcy?
Stojaki poddawane są konserwacji przez ich producenta. Pierwotne oznaczenia powinny wrócić na miejsce, jeżeli nie uległy oczywiście zniszczeniu. Zainteresowani powinni być w kontakcie, aby wszystko przebiegło sprawnie.
53. zy to prawda że każdą, jednorazowa zmiana ustawienia świateł sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu w mieście Tarnów to koszt 5000 złotych ???
Koszt waha się w granicach 2000 do 5000 w zależności od ilości grup sygnałowych i zakresu koniecznych zmian. Koszt wykonania nowego programu może osiągnąć 8000zł.
54. Czy istniją konkretne oferty przetargowe na inną nawierzchnię ścieżek rowerowych niż kostka brukowa , prosze podać nazwę wykonawcy , cenę i dany odcinek do przetargu-dla porównania prosze podać tą samą wycenę na kostce brukowej (bo zawsze wygrywa kostka fazowa z Bruk-Betu)?
Przetarg na Wojska Polskiego jest rozstrzygnięty, nawierzchnia betonowa. Prace ruszą jeszcze w lipcu.
55. Na ulicy Okrężnej powstała nowa "ścieżka", czy raczej ciąg pieszo-rowerowy. Pas dla rowerów nie pozwala bezpiecznie minąć się z drugim rowerzystą, bo jest za wąski, a ścieżka bliżej PKS to zwykłe płyty chodnikowe. Kto odpowiada za wstawienie takiego bubla ??. (tradycyjnie wysokie krawężniki, no ale to już standard). Żeby było ciekawiej droga, czy też ulica, zwana jezdnią jest niewyremontowana, i można koła zostawić. Jaki ma sens budowanie pseudościezki koło dziurawej ulicy ??. Przecież ruch na "ścieżce" jest WIELOKROTNIE mniejszy niż na jezdni, po szerokim asfalcie można przejechać spokojnie rowerem, a samochodem po ścieżce nie bardzo i na dodatek jest to karane.

56. Czy UM wnioskował o odszkodowanie od wykonawcy Teatru który oddał inwestycję po terminie ? Oddał po terminie czy nie ?
Wysokość kar umownych 1.299.870,00 PLN
Umowne odsetki za niewykonanie remontu w terminie zostały naliczone i potrącone przez miasto z ostatniej faktury wystawionej przez wykonawcę.
57. Czy służby drogowe czekają na krasnoludki, które załatają "przełomy" na Lwowskiej koło skrzyżowania z Starodąbrowską oraz na krzyżowaniu z Skowronków ?
Obydwie sprawy związane są z działalnością Tarnowskich Wodociagów, a "przełomy" zrobione przez tą spółkę zostaną naprawione.
58. Kiedy urzędnicy odpowiedzialni za "ciągi pieszo rowerowe" zainteresują się ich stanem? Jest lato, roślinność opanowuje skraje "ciągów", w niektórych miejscach krzewy i drzewa od lat nie są przycinane (Wyszyńskiego, Tuchowska), trawa rośnie na zwałach piasku i gleby niesprzątanych od lat. Urzędnicy TZDM biorą za swoją pracę wynagrodzenie, może powinni czasem ruszyć w teren i sprawdzić co się tam dzieje?
TZD zostanie po raz kolejny poinstruowany w tym zakresie.
59. Płynie rzeczka w rejonach Tuchowskiej która w tamtym roku wylała czy ktoś się zajmuje wykaszaniem ... bo trawa w niektórych miejscach już po szyję dorosłego człowieka się ''rozwinęła''
Przyjdą solidne deszcze i znowu będzie zdziwienie jak okoliczne domki pozalewa a wiem że parę takich rzeczek-ścieków istnieje w Tarnowie .Kto za to odpowiada ?
Za utrzymanie cieków wodnych odpowiada Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie. Także monitujemy do nich w tej sprawie.
60. Kto i za ile opracował program restrukturyzacji UM? Kiedy odbyły się konkursy na nowych dyrektorów centrów, kto startował, kto wygrał? Dlaczego w dniu 1 lipca nie były znane te nazwiska?


To tyle - widac od razu na które pytania nie dostaliśmy odpowiedzi, no i widać gdzie odpowiedź jest wymijająca albo nie na temat.
Pania Rzecznik proszę o odpowiedzi w wątku "pytania do Pani Rzecznik", a my je tutaj będziemy uzupełniać.
Pytania też prosimy zadawać w tamtym wątku.
Ostatnio zmieniony 01-07-2011, 19:21 przez Administrator, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Administrator
Proksenos
Posty: 220
Rejestracja: 03-03-2009, 10:01

Post autor: Administrator »

Pytania bez odpowiedzi:

21. Kiedy funkcjonariusze Straży Miejskiej zaczną karać mandatami osoby parkujące w strefie ograniczonego postoju w miejscach do tego nie przeznaczonych oraz osoby parkujące w sposób niezgodny z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym oraz osoby poruszające się pieszo a łamiące przepisy Prawa o Ruchu Drogowym z należytą starannością. Przykłady łamania przepisów przeaz parkujących można znaleść tutaj np: http://www.agora.tarnow.pl/viewtopic.php?t=121 . Mam nadzieję że pytanie jest wystarczająco uszczegółowione. Mam również nadzieję, że odpowiedź będzie konkretniejsza, niż "Funkcjonariusze SM ciągle karzą kierowców..."

22. Czy jest w planach otwracie w naszym mieście nowego kina?

25. Jak miasto wydało tzw. warunki zabudowy dla tej inwestycji (krzyż na "Marcince"), skoro nie jest jasna własnośc gruntu?

26. Dlaczego pan Prezydent nie zapłacił mandatu za niezgodne z przepisami i znakami parkowanie? "Wykonywanie obowiązków służbowych" nie jest wytłumaczeniem, bo jest wiele takich osób, ale one otrzymują mandaty a nie pouczenia.

28. Czy w związku z zaplanowanym 1 lipca koncertem zespołu SCORPIONS na Stadionie Miejskim władze miasta zaplanowanowały również zabezpieczenie murawy, na której rozgrywane są mecze piłkarskiej nie tylko seniorów, ale juniorów czy innych grup młodziezowych ? Dodam tylko, że ta murawa już teraz wiele nie różni się od boisk z wiejskich lig, więc istnieje obawa, że po koncercie nie będzie się w ogóle nadawała do użytku !

29. Co z "Jaskółczym Gniazdem" ? Tablice miały być zamontowane na Stadionie Miejskim, tymczasem już prawie marzec a tablic jak nie było tak nie ma.

32. Dlaczego UM nie egzekwuje GWARANCJI na nawierzchnie i chodniki ? Czy znajduje się takowa w umowie ?

36. Czy są może prowadzone rozmwy z jakimś inwestorem zajmującym się branżą kinową (Cinema City, Multikino, Helios?)

38. Czy Rynek też będzie brany pod uwagę chodzi o wymianę czy naprawę ''ruszających'' się całych połaci + sporo płyt spękanych ?

41. Czy możemy się spodziewać powiększenia miasta Tarnów o ościenne miejscowości?

51. Dlaczego ostatnie zebranie komisji do Spraw Ścieżek Rowerowych odbyło się w pełnej konspiracji przed Panem Mirosławem Bieniasz ? (wiem , że nie został poinformowany o spotkaniu w żaden formalny i nie formalny sposób).

55. Na ulicy Okrężnej powstała nowa "ścieżka", czy raczej ciąg pieszo-rowerowy. Pas dla rowerów nie pozwala bezpiecznie minąć się z drugim rowerzystą, bo jest za wąski, a ścieżka bliżej PKS to zwykłe płyty chodnikowe. Kto odpowiada za wstawienie takiego bubla ??. (tradycyjnie wysokie krawężniki, no ale to już standard). Żeby było ciekawiej droga, czy też ulica, zwana jezdnią jest niewyremontowana, i można koła zostawić. Jaki ma sens budowanie pseudościezki koło dziurawej ulicy ??. Przecież ruch na "ścieżce" jest WIELOKROTNIE mniejszy niż na jezdni, po szerokim asfalcie można przejechać spokojnie rowerem, a samochodem po ścieżce nie bardzo i na dodatek jest to karane.

60. Kto i za ile opracował program restrukturyzacji UM? Kiedy odbyły się konkursy na nowych dyrektorów centrów, kto startował, kto wygrał? Dlaczego w dniu 1 lipca nie były znane te nazwiska?

Zablokowany