Poszerzenie granic Tarnowa

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ

psychoultras
Prytan
Posty: 188
Rejestracja: 09-09-2010, 20:34

Post autor: psychoultras »

Bardzo ciekawa dyskusja. Bezsensowna ale ciekawa. Jako mieszkaniec Gminy Tarnów króciutko się wypowiem:
Gdyby w całej gminie ogłoszono referendum, za przyłączeniem do Tarnowa byłoby moim zdaniem jakieś 3% mieszkańców.
Co do wójta Kozioła to ma on poparcie większe niż uzyskali separatyści na Krymie o czym przekonamy się wszyscy już za kilka miesięcy podczas wyborów samorządowych.
Zgadzam się ze niektóre inwestycje są bezsensowne, gmina jest zadłużona. Jednak to do nas uciekają mieszkańcy Tarnowa.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6828
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

psychoultras, a gdzie mają uciekać?
Jakby mnie było stać to też bym dom wybudował, bo wolę mieszkać na obrzeżach w domu niż w centrum i w bloku.


Kirk
Archont
Posty: 646
Rejestracja: 25-09-2009, 09:18
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Kirk »

psychoultras pisze:Zgadzam się ze niektóre inwestycje są bezsensowne, gmina jest zadłużona. Jednak to do nas uciekają mieszkańcy Tarnowa.
Ale uciekają nie z powodu (braku) inwestycji w mieście czy gminie, lecz głównie ze względów ekonomiczno-logistycznych, tańszy grunt, do Tarnowa (do pracy) względnie blisko, etc.


WSK
Prytan
Posty: 228
Rejestracja: 21-04-2010, 08:49

Post autor: WSK »

Raczej nie są tańsze. Porównywalne ceny. Tylko masz pod miastem większy wybór. Większy teren, więcej działek, mniejsza gęstość zabudowy. Do wyboru do koloru.


Kirk
Archont
Posty: 646
Rejestracja: 25-09-2009, 09:18
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Kirk »

Co prawda nie jestem na bieżąco z cenami działek, ale jak kilka lat temu budowałem dom, to ceny działek jak moja np. w Mościcach zaczynały się od 100 000 zł. za powierzchnię 10 ar, w tym samym czasie znajomi kupili w rejonie Wierzchosławic działkę o podobnej powierzchni za kilkanaście tysięcy zł. w drodze jakby licytacji - nie wiem jak się ten tryb sprzedaży nazywa fachowo. Tak z ciekawości rzuciłem okiem na kilka ofert działek, to jednak nadal tańsze są te poza Tarnowem, wiadomo działka działce nierówna, dochodzi kwestia konkretnej lokalizacji, sąsiedztwa, dostępności mediów, jakości dojazdu, itp.


WSK
Prytan
Posty: 228
Rejestracja: 21-04-2010, 08:49

Post autor: WSK »

Uzbrojoną przy drodze pod miastem to też koło 10 tys. za ar. Choć może się coś trafić taniej. Też nie siedzę.


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Post autor: hurricane »

Rejony Koszyc, Tarnowca, Zgłobic to już standardowo 10-12 tys. za ar, w Zawadzie się trafiają nawet za 20 tys. za ar, więc argument z niską ceną ziemi jest dość... nietrafiony.
Zapraszam na Internetową Stację Meteo Tarnowiec - meteo.tarnowiec.prv.pl


Kirk
Archont
Posty: 646
Rejestracja: 25-09-2009, 09:18
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Kirk »

No dobra, ale Zgłobice czy Tarnowiec to praktycznie przedmieścia i niezależnie od tego jakie mają szanse stać się dzielnicami Tarnowa, to odległość od ścisłego centrum to rzut beretem więc zgodzę się, że ceny będą w tym przypadku podobne, ja natomiast pisałem o nieco większym promieniu: 10 - 20 km, gdzie odległość jeszcze nie aż tak duża od Tarnowa, ale ceny już nieco niższe. Tak, jak pisałem, nie śledzę na bieżąco cen, to co pisałem wcześniej opierałem na tym z czym się osobiście spotkałem kilka lat temu i na dzisiejszym rzucie okiem na aktualne ogłoszenia.


incredibles
Obywatel
Posty: 45
Rejestracja: 05-05-2013, 23:32

Post autor: incredibles »

hurricane pisze:Rejony Koszyc, Tarnowca, Zgłobic to już standardowo 10-12 tys. za ar, w Zawadzie się trafiają nawet za 20 tys. za ar, więc argument z niską ceną ziemi jest dość... nietrafiony.
Z tymi Koszycami i Zgłobicami to "lekko" przegiąłeś. Takie ceny to może tam były, ale jednostkowe i to kilka lat temu. Obecnie Zgłobice i Koszyce Wlk. to zakres cenowy 6.000-9.000 zł/ar max. Nie mówię o cenach z ofert bo to są tylko pobożne życzenia sprzedających. Co do Tarnowca, to ceny realnie oscylują w granicach 8.500-10.000 zł/ar, ale jest też dużo niższych cen. Na ceny w Zawadzie to bardziej wpływ ma tzw. "efekt snobizmu", ale i tam ludzie poszli już po rozum do głowy.

Prawda jest taka, że ceny w mieście są zauważalnie wyższe niż w Gminie Tarnów. Oczywiście jeżeli weźmiemy pod uwagę końcówkę Mościc to ceny nie będą aż tak wysokie, a za to Zbylitowska Góra w rejonie Czarnej Drogi to już ceny w poziomie 10.000-11.000 zł/ar.

Wszystko zależy od lokalizacji i pozostałych cech, które wpływają na koszt inwestycji oraz koszt i wygodę późniejszego mieszkania.


sprawiedliwy
Prytan
Posty: 297
Rejestracja: 07-07-2011, 23:59

Post autor: sprawiedliwy »

WSK pisze:Polnische wirtschaft? Ty gardzisz nami. Na Polaka to ty mi nie brzmisz. Ale twoja sprawa kim jesteś. Szerzysz straszną nienawiść i starasz się podjudzać ludzi. Mam nadzieje, że nikt się na to nie nabierze.
Piszesz o pogardzie w stosunku do (nas) i tu pytanie kogo? Powinieneś znać z historii to, że właśnie działania typu polnische wirtschaft doprowadzały w historii do tego, że właścicielami fabryk, majątków byli przedstawiciele innych narodowości, a nie Polacy. Zastanów się dlaczego doszło do rozbiorów.
Piszesz o szerzeniu strasznej nienawiści, zacytuj mi więc moją wypowiedź, która to potwierdzi. Jeżeli to, że nie odpowiada mi polityka prowadzona przez władze Gminy i to, że staram się otwierać ludziom oczy uważasz, za szerzenie nienawiści i podjudzanie, to z całym szacunkiem ale Twoja wypowiedź przypomina mi wypowiedzi, którymi posługiwał się aparat bezpieczeństwa w latach 1945-1989. Wtedy też opozycja której nie odpowiadała jedynie słuszna droga partii oskarżana była o podjudzanie i działalność wywrotową.
Cóż rozumiem, że nie masz argumentów, żeby podjąć merytoryczną polemikę w kwestiach gospodarczych, więc musisz posługiwać się tego typu atakami.
Czy ludzie nabiorą się na propagandę sukcesu obecnej władzy, cóż czas pokaże.
Robert Erazmus


sprawiedliwy
Prytan
Posty: 297
Rejestracja: 07-07-2011, 23:59

Post autor: sprawiedliwy »

psychoultras pisze:Bardzo ciekawa dyskusja. Bezsensowna ale ciekawa. Jako mieszkaniec Gminy Tarnów króciutko się wypowiem:
Gdyby w całej gminie ogłoszono referendum, za przyłączeniem do Tarnowa byłoby moim zdaniem jakieś 3% mieszkańców.
Co do wójta Kozioła to ma on poparcie większe niż uzyskali separatyści na Krymie o czym przekonamy się wszyscy już za kilka miesięcy podczas wyborów samorządowych.
Zgadzam się ze niektóre inwestycje są bezsensowne, gmina jest zadłużona. Jednak to do nas uciekają mieszkańcy Tarnowa.
Co do referendum nie sądzę, żeby było to nawet 3%. Co do poparcia dla Wójta porównanie z krymskimi separatystami uważam za nietrafione ze względu na odniesienie do udziału Rosji w tych wyborach. Ale zgadzam się w pełni, że to ludzie zdecydują czy odpowiada im sposób kierowania gminą przez obecne władze. Natomiast co do "ucieczki mieszkańców Tarnowa", przenoszenie się mieszkańców miast do okolicznych miejscowości, to typowy przykład suburbanizacji. Cena działek nie jest czynnikiem decydującym. Dla mnie natomiast sygnałem ostrzegawczym na który władze gminy zupełnie nie zareagowały jest spadek dochodów gminy z tytuł podatku PIT i CIT przy wzroście liczby mieszkańców, co wskazuje na zubożenie mieszkańców i na wzrost osób bezrobotnych będących mieszkańcami gminy. Wskazuje to na zapomnienie o podstawowej wartości, że to mieszkańcy gminy, a nie jej władze stanowią podstawową wartość i to o ich (mieszkańców) interesy trzeba dbać przede wszystkim.
Robert Erazmus


WSK
Prytan
Posty: 228
Rejestracja: 21-04-2010, 08:49

Post autor: WSK »

sprawiedliwy pisze: Piszesz o pogardzie w stosunku do (nas) i tu pytanie kogo? Powinieneś znać z historii to, że właśnie działania typu polnische wirtschaft doprowadzały w historii do tego, że właścicielami fabryk, majątków byli przedstawiciele innych narodowości, a nie Polacy. Zastanów się dlaczego doszło do rozbiorów.
Strasznie mieszasz. Rewolucja przemysłowa dostała kopa tak na prawdę w XIX wieku. Polska była silnie gospodarczo, ale słaba militarnie. Sam 1 rozbiór dał Prusom podwojenie swojego budżetu. Prusy fałszowały polską walutę i obniżały jej wartość. Magnateria nie chciała się opodatkować i nie chciała reform. Do czasu rozbiorów z tego co się orientuje to głównie szlachta i magnateria miała majątki. Wówczas nikt prawie nie mieszkał w mieście. W Europie dopiero w XIX wieku ludzie zaczęli uciekać do miasta. Gospodarka opierała się na handlu zbożem, drogami rzecznymi i morskimi.
Piszesz o szerzeniu strasznej nienawiści, zacytuj mi więc moją wypowiedź, która to potwierdzi.
za wiki
Polnische Wirtschaft (pol. polskie gospodarzenie) – stereotypowe określenie funkcjonujące w społeczeństwie niemieckim, dotyczące organizacji społeczeństwa polskiego. Według tego stereotypu domyślnie „polnische Wirtschaft” oznacza skrajną niegospodarność, brak planowania i manier oraz brud.
czysta miłość:)
Jeżeli to, że nie odpowiada mi polityka prowadzona przez władze Gminy i to, że staram się otwierać ludziom oczy uważasz, za szerzenie nienawiści i podjudzanie, to z całym szacunkiem ale Twoja wypowiedź przypomina mi wypowiedzi, którymi posługiwał się aparat bezpieczeństwa w latach 1945-1989. Wtedy też opozycja której nie odpowiadała jedynie słuszna droga partii oskarżana była o podjudzanie i działalność wywrotową.
Cóż rozumiem, że nie masz argumentów, żeby podjąć merytoryczną polemikę w kwestiach gospodarczych, więc musisz posługiwać się tego typu atakami.
Czy ludzie nabiorą się na propagandę sukcesu obecnej władzy, cóż czas pokaże.
Odpowiedz mi szczerze, ty sam wierzysz w to co napisałeś? Przyznaje jedno. Jesteś mistrzem odwracania kotem ogonem i mieszania jednych rzeczy z drugimi. Dzięki twoim wywodom mogliśmy w kontekście gminy Tarnów cofnąć się do czasów rozbioru, aparatu komunistycznego.


MST wónraT
Rhetor
Posty: 1893
Rejestracja: 05-05-2011, 22:57

Post autor: MST wónraT »

Niemy powiedział głuchemu, że ślepy widział, jak szczerbaty obgryza włosy łysemu.

_____________________________________________________________

My w Tarnowie wszystko mogli

TARNÓW - POLSKA STOLICA KORUPCJI


sprawiedliwy
Prytan
Posty: 297
Rejestracja: 07-07-2011, 23:59

Post autor: sprawiedliwy »

WSK pisze:
sprawiedliwy pisze: Piszesz o pogardzie w stosunku do (nas) i tu pytanie kogo? Powinieneś znać z historii to, że właśnie działania typu polnische wirtschaft doprowadzały w historii do tego, że właścicielami fabryk, majątków byli przedstawiciele innych narodowości, a nie Polacy. Zastanów się dlaczego doszło do rozbiorów.
WSK pisze: Strasznie mieszasz. Rewolucja przemysłowa dostała kopa tak na prawdę w XIX wieku. Polska była silnie gospodarczo, ale słaba militarnie. Sam 1 rozbiór dał Prusom podwojenie swojego budżetu. Prusy fałszowały polską walutę i obniżały jej wartość. Magnateria nie chciała się opodatkować i nie chciała reform. Do czasu rozbiorów z tego co się orientuje to głównie szlachta i magnateria miała majątki. Wówczas nikt prawie nie mieszkał w mieście. W Europie dopiero w XIX wieku ludzie zaczęli uciekać do miasta. Gospodarka opierała się na handlu zbożem, drogami rzecznymi i morskimi.
WSK, po pierwsze nie odpowiedziałeś na zasadnicze pytanie w czyim imieniu się wypowiadasz, a nie uzurpuj sobie prawa do wypowiadania się w roli całego społeczeństwa. Co do zastosowania określenia polnische wirtschaft polecam tekst -> http://sed3ak-pro.salon24.pl/586724,pol ... nia-apteki.

W tym kontekście (tu cytat za RDN - http://www.radiokrakow.pl/www/index.nsf/ID/BMAZ-9JV6U3)

"Urzędnicy z gminy Tarnów nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego wybudowali kompleks bez konsultacji z zakładem energetycznym. I dlaczego do spotkania z energetykami doszło dopiero w momencie, gdy sprawą zainteresowały się Radio Kraków.
Zastępca wójta gminy Tarnów, Sławomir Wojtasik przekonuje w rozmowie z Radiem Kraków, że wcześniejsze przełożenie linii energetycznej wydawało się urzędnikom za drogie, a kompleks w Radlnej trzeba było wybudować, bo były na to pieniądze unijne. Teraz jednak przyznaje, że sprawa powinna być załatwiona dużo wcześniej.

W kwestii mieszania pojęć, przyczyną rozbiorów jak słusznie wspomniałeś była słabość militarna naszego kraju. Sytuacja ekonomiczna kraju nie była dobra, dobra była jedynie sytuacja ekonomiczna jednostek. Brak wizji prowadzenia polityki gospodarczej (rozwoju premysłu), a także wzajemne spory i brak chęci współdziałania w konsekwencji doprowadził do osłabienia skarbu i braku środków na opłacenie sił zbrojnych. Gdy inni, w tym wspomniane przez Ciebie Prusy rozwijały się, Polska stała w miejscu. Waluty innych krajów również były fałszowane, ale właściwa polityka monetarna zapobiegała wpływowi tego zjawiska na gospodarkę tych krajów.
W okresie późniejszym większość fabryk znajdowała się w obcych rękach (głównie niemieckich), a Polacy stanowili w głównej mierze tanią siłę roboczą.

Zestawię to z obecną sytuacją. W mojej opinii polityka obecnych władz Gminy Tarnów, dąży do tego by Gmina Tarnów stała się sypialnią miasta Tarnowa i innych miast w których pracują mieszkańcy gminy. W konsekwencji wszelkie perturbacje dotyczące sytuacji w tych miastach znajdują przełożenie na sytuację ekonomiczną mieszkańców gminy. Gdy inni, jak choćby ościenna gmina Lisia Góra przyciągają inwestorów (centrum logistyczne) i kreują miejsca pracy na swoim własnym terenie, to na pytanie mieszkańców dotyczące utworzonych miejsc pracy, które zostało zadane w trakcie zebrań wiejskich, Wójt rozbrajająco odpowiada, że nie jest to zadaniem gminy. etc
sprawiedliwy pisze: Piszesz o szerzeniu strasznej nienawiści, zacytuj mi więc moją wypowiedź, która to potwierdzi.
za wiki
WSK pisze: Polnische Wirtschaft (pol. polskie gospodarzenie) – stereotypowe określenie funkcjonujące w społeczeństwie niemieckim, dotyczące organizacji społeczeństwa polskiego. Według tego stereotypu domyślnie „polnische Wirtschaft” oznacza skrajną niegospodarność, brak planowania i manier oraz brud.

czysta miłość:)
Czekałem na Twoją wypowiedź w tej kwestii, bowiem zarzut (szerzenie nienawiści) który mi postawiłeś jest zarzutem podpadającym pod kodeks karny. Co do użycia przywołanego przez Ciebie określenia odniosłem się wyżej.
sprawiedliwy pisze: Jeżeli to, że nie odpowiada mi polityka prowadzona przez władze Gminy i to, że staram się otwierać ludziom oczy uważasz, za szerzenie nienawiści i podjudzanie, to z całym szacunkiem ale Twoja wypowiedź przypomina mi wypowiedzi, którymi posługiwał się aparat bezpieczeństwa w latach 1945-1989. Wtedy też opozycja której nie odpowiadała jedynie słuszna droga partii oskarżana była o podjudzanie i działalność wywrotową.
Cóż rozumiem, że nie masz argumentów, żeby podjąć merytoryczną polemikę w kwestiach gospodarczych, więc musisz posługiwać się tego typu atakami.
Czy ludzie nabiorą się na propagandę sukcesu obecnej władzy, cóż czas pokaże.
WSK pisze: Odpowiedz mi szczerze, ty sam wierzysz w to co napisałeś? Przyznaje jedno. Jesteś mistrzem odwracania kotem ogonem i mieszania jednych rzeczy z drugimi. Dzięki twoim wywodom mogliśmy w kontekście gminy Tarnów cofnąć się do czasów rozbioru, aparatu komunistycznego.
Ja w odróżnieniu od Ciebie nie stosuję cytowania wybiórczego, nie uchylam się jak Ty od odpowiedzi na zadane pytania i merytorycznej polemiki. Odniesienie do aparatu komunistycznego miało zastosowanie do Twojego sposobu "prowadzenia dialogu". A odwołanie do wcześniejszych czasów to, nawiązanie do wypowiedzi Normana Davisa, że "bez znajomości przeszłości swojego narodu niemożliwe jest tworzenie teraźniejszości oraz przyszłości" i wypływających z tej wypowiedzi wniosków, że błędów z przeszłości nie należy powtarzać, ale należy się na nich uczyć.

Reasumując, biorąc pod uwagę, że merytorycznie nie masz nic do powiedzenia, uważam nasz "dialog" za zakończony.
Robert Erazmus


Trishelle
Proedroj
Posty: 406
Rejestracja: 06-02-2014, 13:54

Post autor: Trishelle »

Chciałabym zauważyć, że jakiekolwiek nie powstawałyby w tym temacie spory, ministerstwo co raz przychylniej patrzy na fuzje jednostek samorządowych, gdyż za jakiś czas nieuniknione będzie redukowanie gmin i powiatów ze względu na panującą migrację wewnętrzną i kiepską sytuację demograficzną. Pieniądze będą wędrować do jednostek haków, czyli bardziej ludnych i ściągających ludność, a także uniwersalnych w kontekście sprzyjaniu młodzieży i osobom starszym. Takie gminy jak Tarnów idą do rozbicia w pierwszej kolejności, gdyż jako samodzielny twór są słabe. Albo tereny zostaną wchłonięte w miasto, albo rozbite według uznania po wybranych gminach. Dotychczasowej infrastruktury oczywiście nikt nie zaora, ale po wchłonięciu można racjonalniej zagospodarować tereny. Aktualnie gmina nastawiła się właśnie na bycie tylko i wyłączie sypialnią i na ściąganiu podatników. Zintegrowana z miastem ma więcej możliwości. Na przykład utworzenie w Białej, Zbylitowskiej Górze i Woli Rzędzińskiej spójnych terenów inwestycyjnych, a na południu sypialni z terenami rekreacyjnymi. Fuzja ułatwiłaby generalnie transfer pieniędzy i ułatwiłaby planowanie na większą skalę. A co by nie było zaludnienie na poziomie 150tys. Pozwoliłoby na poprawienie komunikacji zbiorowej na większym obszarze, a może nawet w dłuższej perspektywie postawienie na komunikację szynową tj tramwaj.

ODPOWIEDZ