Korki na Słonecznej

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ

fiber
Obywatel
Posty: 80
Rejestracja: 10-10-2009, 02:36

Post autor: fiber »

Faktycznie, rondo turbinowe pozwala na maksymalne wykorzystanie obu "pasów" ruchu. No i eliminuje kolizje.

Bo na takim rondzie dwupasmowym, jak jest obecnie, wewnętrzny pas nie jest w pełni wykorzystany (raz, że ludzie boją się z niego korzystać, a dwa, zjechanie z niego może być problemem i powodować zatrzymania w ruchu).

Awatar użytkownika

Versacz
Archont
Posty: 636
Rejestracja: 31-08-2009, 12:55

Post autor: Versacz »

No taak tylko czy nasi geniusze od dróg wpadną na taki pomysł, czy po prostu zrobią takie jakie jest.


atril
Obywatel
Posty: 42
Rejestracja: 19-09-2009, 15:51
Lokalizacja: Tarnów / UK
Kontakt:

Post autor: atril »

a ja wroce do pytania:

ZA CO 100tys ZLOTYCH ? !!


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Post autor: hurricane »

A ja zadam to pytanie na TPKSie (spodziewam się odpowiedzi od Pana Mikuty, że to nie ten dział, ale co mam zrobić skoro na tym rozdmuchanym TPKSie działa tylko ten jeden dział)... dzisiaj się temu rondelkowi przyglądałem, na wyspie środkowej jeden z separatorów się obluzował... a i elementy barier z tworzywa z jednej strony wyglądają jakby miały kontakt z jakąś przyczepą czy czymś :P bo się przesunęły trochę...

'Ciekawie' to będzie jak się separator pojawi na jedynej na rondzie linii ciągłej (bo ma się pojawić), by uniemożliwić zjazd w kierunku Mickiewicza z wewnętrznago pasa... podejrzewam, że kierowcy będą się nieźle o niego odbijać...

W tym miejscu klasyczne rondo wielopasowe moze nie być aż takie fajne... Według mnie gdyby wprowadzić selekcję ruchu przed skrzyżowaniem i zbudować rondo turbinowe, takie jak wyżej widziałem w któryms poście tylko nie o 1/2 pasach tylko o 2/3 pasach na tarczy ronda to uzyskalibysmy jeszcze większą przepustowość, napiszę o tym także na TPKS jak będą sondować koncepcję to może stado tych "mądrych" głów się nad tym choc przez chwile zastanowi.
Zapraszam na Internetową Stację Meteo Tarnowiec - meteo.tarnowiec.prv.pl

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7663
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

A czy to nie będzie tak, że selekcja przed rondem zrobi znów korki tak jak przy światłach?
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński

Awatar użytkownika

Versacz
Archont
Posty: 636
Rejestracja: 31-08-2009, 12:55

Post autor: Versacz »

Eeee a tal selekcja to niby że światła mają być??? Czy co.


trix
Rhetor
Posty: 5081
Rejestracja: 02-09-2009, 19:17

Post autor: trix »

Widzę jednak że swiatobetonopogląd sie niektórym zmienił. To dobrze.
Szmaciak chce władzy nie dla śmichu, lecz dla bogactwa, dla przepychu, chce mieć tytuły, forsę, włości i w nosie przyszłość ma ludzkościĄ - Tow Szmaciak.


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Post autor: hurricane »

Selekcja ruchu nie musi oznaczać świateł... ludzie nie dramatyzujcie ;) ani mi się widzi stawiać światła... bo jestem ich przeciwnikiem w miejscach, gdzie nie są absolutnie konieczne.

Choć przykład ronda turbinowego z dobrze ustawioną sygnalizacją nie wygląda tragicznie. Widać po krakowskim przykładzie.

Rondo turbinowe po pierwsze ma większą przepustowość od ronda klasycznego dwupasowego, po drugie jest bezpieczniejsze od klasycznego ronda właśnie dzięki selekcji ruchu, nie ma zgrożenia, że nagle ktoś nam zmieni pas na rondzie, bo pasy na rondzie prowadzą w relacjach wyznaczonych juz przed rondem...

Naszkicowałem takie rondo, które w tamtym miejscu byłoby rozwiązaniem na 20 lat... trzeba bedzie wziąć trochę z pustej działki przy szpitalu, wyburzyć kamienicę przy Starodąbrowskiej od strony szpitala i wziąć trochę parkingu przy domu towarowym... Wrzucę to wieczorem, bo teraz jadę do Krakowa.


Boruta
Archont
Posty: 582
Rejestracja: 29-08-2009, 15:16
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Boruta »

Hurricane, separatory obluzowały się bo pewnej nocy jakiś "miszcz" jazdy na pamięć przeleciał na wylot przez wysepkę ;-)


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Post autor: hurricane »

Narysowałem taką koncepcję ronda turbinowego na problemowym skrzyżowaniu ;)

Oczywiście nie jest to poparte dokładnymi obliczeniami w terenie, tylko koncepcja, szczegółowym posadowieniem tego ronda zająłby się projektant ;)

Obrazek

Rondo w takiej formie uwzględnia najbardziej obciążone relacje na obecnym skrzyżowaniu.

Co o tym myślicie?
Zapraszam na Internetową Stację Meteo Tarnowiec - meteo.tarnowiec.prv.pl


trix
Rhetor
Posty: 5081
Rejestracja: 02-09-2009, 19:17

Post autor: trix »

Gdzie tam jest tyle miejsca na takie coś ??
Szmaciak chce władzy nie dla śmichu, lecz dla bogactwa, dla przepychu, chce mieć tytuły, forsę, włości i w nosie przyszłość ma ludzkościĄ - Tow Szmaciak.


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Post autor: hurricane »

Oczekiwałem tego pytania, owszem jest to największy problem dla takiego rozwiązania, bo trzeba wejść w działki przylegające, dom towarowy, stary szpital... Cmentarz żydowski jest nie do ruszenia, i właściwie to jest największy kłopot, bo dojazd od Kielc wymagałby przeprofilowania w teren cmentarza...

Ostatecznie tarcza ronda musiałaby być przeniesiona nieco na południowy zachód ku terenom starego szpitala.

To się tak wydaje, że jest mało miejsca... Szczerze, ja nie wierzyłem, że w obrysie obecnego skrzyżowania da się wcisnąć rondo dwupasowe i to z wyspą o średnicy 16 metrów... a jednak się dało...

Sprawę ilości dostępnego miejsca rozwiązałoby całkiem wykurzenie tego domu handlowego stamtąd... ;) Wtedy takie rondo bez problemu umieszczamy w tamtym rejonie. Skoro miasto chce nabyć kilkanaście nieruchomości, by zrobić ciąg od Słowackiego przez Nowy Świat i Solidarności do Szujskiego, to wypadałoby się postarać pozyskać tę działkę...

Żeby nie było tak jak w Słupsku, że rondo takie tymczasowe przenośne stoi na skrzyżowaniu już 6 czy 7 lat...


trix
Rhetor
Posty: 5081
Rejestracja: 02-09-2009, 19:17

Post autor: trix »

Ja nie rozumiem jednego, dlaczego u nas robi się wszystko na siłę. Jak pisałem wczesniej dwa pasy na tym rondzie to troszke abstrakcja, argumenty wyżej, to tym bardziej abstrakcją sa 3 pasy. Przy prawoskrętach może miejsce bez problemu dało by sie jakos wygospodarować, to przy 3 pasach to już solidna inwestycja. Rondo turbinowe 2 pasy wygląda wręcz idealnie o ile ktoś nie wpadnie na pomysł żeby go "esofloresować".

Co co tego że rondo jest tymczasowe to ja tego wogóle nie moge pojąc. Albo się coś buduje albo nie. Ja nie słyszałem żeby ktoś budował tymczasową fabryke, dom, albo żeby robił tymczasową instalacje powiedzmy wodoru. Tymczasy robimy wtedy gdy coś sie tam skończy wyczerpie gaz itp itd. Jeżeli nie zakłądamy innej budowli w tym miejscu to po jaka cholere wywalać dodatkowo 100 tys zł ??Rondo to nie jest novum wczorajsze, i śmiem twierdzić że nawet w naszym kraju rond takich czy innych sa dziesiątki a może nawet i setki. Nie jest to najnowszy wynalazek drogowców i ten system skrzyżowania jest znany od dawna, powiem więcej ja ronda widziałem w książeczkach egzaminacyjnych z lat 70-tych. Jeżeli bedziemy robić na próby coś co dawno już jest to nigdy do niczego nie dojdziemy.


atril
Obywatel
Posty: 42
Rejestracja: 19-09-2009, 15:51
Lokalizacja: Tarnów / UK
Kontakt:

Post autor: atril »

tymczasowe pewnie dlatego zeby przeskoczyc biurokracje bo pewnie plany,mapy,pozwolenia, projekty itp. A tu bach w 12h i jest :P
Tymczasowe na 5 lat?


trix
Rhetor
Posty: 5081
Rejestracja: 02-09-2009, 19:17

Post autor: trix »

Bardzo dobrze. Więc co należy zrobić ??????? hę ????
Szmaciak chce władzy nie dla śmichu, lecz dla bogactwa, dla przepychu, chce mieć tytuły, forsę, włości i w nosie przyszłość ma ludzkościĄ - Tow Szmaciak.

ODPOWIEDZ