Za Radiem Kraków2014-01-30
Tarnów: nie będzie koalicji PiS-u z "Tarnowianami"
Jak udało się ustalić reporterom Radia Kraków, taką stanowczą decyzję podjęły władze regionalne Prawa i Sprawiedliwości. Stało się to przy okazji rozmów na temat próby odwołania przewodniczącego Rady Grzegorza Światłowskiego z Platformy Obywatelskiej.
Taki projekt uchwały radnych SLD byli skłonni podpisać niedawni koalicjanci PO, radni "Tarnowian", ugrupowania, z którego pochodzi aresztowany prezydent. Nic z tego jednak nie wyszło, bo zabrakło poparcia PiS-u, który nie chce być kojarzony z aferą korupcyjną.
"To nie jest tak, że tylko jeden koalicjant ponosi odpowiedzialność za to co się w Tarnowie stało. Wiemy, że w koalicji były ugrupowania dwa i Platformy Obywatelskiej i "Tarnowianian". Więc trudno nam wchodzić w jakiekolwiek koalicje nowe z jednym ugrupowaniem, które tylko powiedziałbym zostało usunięte przez drugiego koalicjanta. Który skorzystał z takich oto zapisów ustawy samorządowej, że ta ustawa dała przedstawicielowi Platformy Obywatelskiej władze w mieście".
Szef tarnowskiego PiSu oraz klubu radnych Kazimierz Koprowski zastrzega, że jeśli pojawią się merytoryczne, a nie polityczne przesłanki do odwołania przewodniczącego Światłowskiego, to PiS może złożyć taki wniosek. Wtedy jednak będzie musiał zdobyć poparcie "Tarnowian", bo w tej chwili żadne ugrupowanie nie ma większości w tarnowskiej Radzie Miasta.
Tymczasem Jerzy Hebda, szef ugrupowania "Tarnowianie" jasno podkreśla, że monopol partyjny nie jest dobrym rozwiązaniem. Jak mówi, zmiana aktualnej sutuacji jest najważniejsza. - My patrzymy na to, żeby zmienić tę sytuację. A z kim, jest to zupełnie obojętne - wypowiada się w rozmowie z Radiem Kraków.
http://www.radiokrakow.pl/www/index.nsf/ID/KORI-9FUC9G