Naziemna telewizja cyfrowa w Tarnowie

Co byśmy bez nich zrobili? Masz problem ze sprzętem? Chcesz kupić grę? Tutaj jest odpowiednie miejsce na takie tematy.
ODPOWIEDZ

wojtek456
Obywatel
Posty: 94
Rejestracja: 05-06-2010, 13:26

Post autor: wojtek456 »

Mój tv obsługuje mpeg4 nawet ma tuner kablowy bo łapie cyfrową telewizje kablową .
A jakiej firmy posiadasz antene?


Kimlorek
Prytan
Posty: 102
Rejestracja: 22-06-2010, 07:29
Lokalizacja: Tarnow

Post autor: Kimlorek »

Witam,

Robiąc ostatnio przemeblowanie w pokoju, postanowiłem, że nie będę wieszał ani stawiał telewizora, bo tylko miejsce zajmuje, lecz po głębszym namyśle potrzebuje czasem oglądnąć wiadomości czy jakiś film. Korzystając z okazji, że w Tarnowie ruszyło DVB-T, zdecydowałem zakupić tuner do laptopa, po przeczytaniu kilku wątków na internecie znalazłem dwa wyróżniające się modele:

Not Only TV Tuner DVB-T

GIGABYTE U8300 Tuner Hybrydowy

Lecz dalej posiadam problem z doborem. Podkreślam, że nie potrzebuję hybrydy, lecz oczekuję, by obraz był igiełka. Czy na tych antenkach co są w zestawie, da radę odbierać naziemną telewizję cyfrową w odległości około 12,5km od nadajnika na "Marcince"? Jeżeli nie, to co trzeba zakupić?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź ;)

Awatar użytkownika

huziu
Archont
Posty: 641
Rejestracja: 26-08-2009, 02:10
Lokalizacja: Berlin

Post autor: huziu »

Nie ma gwarancji że w takiej odległości na antenie z zestawu będziesz miał wystarczający sygnał, bo wpływ na to ma także ukształtowanie terenu oraz najbliższa zabudowa od strony nadajnika. Bez większych kombinacji z instalacją antenową zamiast anteny z zestawu powinien wystarczyć sam dipol na pasmo UHF + symetryzator 300/75ohm, albo jakaś lepsza antena pokojowa, lecz gwarancji nie ma.

Osobiście posiadam odbiornik Not Only TV Tuner DVB-T. W centrum miasta antenka z zestawu umieszczona przy oknie pozwala na odebranie sygnału o sile prawie 100%. Możesz także zainteresować się odbiornikiem Gigabyte U7300 - jest oparty na tym samym chipsecie co ten Not Only.

Jakość obrazu zależy po pierwsze od nadawanego sygnału przez nadawcę i od jakości kodeka. Odbiornik w tym przypadku nie ma nic "do gadania". Za chwilę może wkleje jakieś screeny :)


Kimlorek
Prytan
Posty: 102
Rejestracja: 22-06-2010, 07:29
Lokalizacja: Tarnow

Post autor: Kimlorek »

To ja bym poprosił o screeny i chyba kupie tego Not Only TV Tuner DVB-T. A jaką długość ma ten kabelek od antenki co jest w zestawie? I ile kosztuje "dipol na pasmo UHF + symetryzator 300/75ohm" I co to w ogóle jest? (jestem atechniczny, przepraszam)

Awatar użytkownika

huziu
Archont
Posty: 641
Rejestracja: 26-08-2009, 02:10
Lokalizacja: Berlin

Post autor: huziu »

Kabelek do antenki ma ok. 1m z hakiem, w zestawie jest jeszcze pilot do zdalnego sterowania i płyta ze sterownikami.

Dipol to coś jak na poniższym zdjęciu:

Obrazek

Jeżeli nie znasz się na tym i nie wystarczy ci antena z zestawu lepiej będzie jak zaopatrzysz się w jakąś pokojową, lub doprowadzisz do komputera kabel z anteny na dachu.

Wyświetlany obraz jest dużo lepszej jakości jak screeny, ponieważ sam zrzut jest już gorszy, a do tego utraciły na jakości przy kompresji do jpg. Są też trochę zmniejszone na potrzeby forum.

POLSAT
Obrazek

TVN
Obrazek

TV4
Obrazek

TV PULS
Obrazek

TVN7
Obrazek

TV6
Obrazek

POLSAT SPORT NEWS
Obrazek

PULS2 (obecnie jest nadawana cały czas plansza kontrolna)
Obrazek


Kimlorek
Prytan
Posty: 102
Rejestracja: 22-06-2010, 07:29
Lokalizacja: Tarnow

Post autor: Kimlorek »

Bardzo Ci dziękuję za screeny :-) To pozostaje mi zrzucenie ze strychu kilometra kabla koncentrycznego i znalezienie końcówki. Mam jeszcze jedno pytanie, jak już przebrnę przez te kable i będę miał już tą końcówkę z tym zakończeniem co się wkłada do telewizora to mam kupować jakieś przejściówki czy coś, żeby wpiąć do tego pizdryka (tunera USB) czy ma już w sobie to wejście? Trzeba wzmacniacz podpinać czy na samej antenie można oglądać? Przepraszam, że tyle pytań, ale jestem zielony w takich sprawach (nigdy mnie to zbytnio nie interesowało) :oops: .

Awatar użytkownika

huziu
Archont
Posty: 641
Rejestracja: 26-08-2009, 02:10
Lokalizacja: Berlin

Post autor: huziu »

Tuner ma standardowe gniazdo antenowe, takie jak w odbiornikach telewizyjnych. Wzmacniacze nie są wskazane ze względu na interferencje i dodatkowe zakłócenia które mogą powodować.

Jak kupisz, spróbuj najpierw na antenie z zestawu wystawiając ją np. na parapet okna wychodzącego w stronę RTON Zawada/Góra Świętego Marcina wyszukać i zapamiętać kanały, a później przejdź w docelowe miejsce z laptopem i sprawdzisz czy/jaki masz sygnał. Jeżeli będzie go brak, albo niewystarczający, to wtedy będziesz musiał pokombinować z inną anteną.


Kimlorek
Prytan
Posty: 102
Rejestracja: 22-06-2010, 07:29
Lokalizacja: Tarnow

Post autor: Kimlorek »

Ok, bardzo Ci dziękuje za pomoc! Nie wiem jak Ci się odwdzięczę :-) Jakbyś potrzebował pomocy z mojej strony (byle nie technicznej :D) to proszę wołać :)

Awatar użytkownika

huziu
Archont
Posty: 641
Rejestracja: 26-08-2009, 02:10
Lokalizacja: Berlin

Post autor: huziu »

Nie ma za co :) Napisz na czym się znasz, to może kiedyś skorzystam hehe :)


Kimlorek
Prytan
Posty: 102
Rejestracja: 22-06-2010, 07:29
Lokalizacja: Tarnow

Post autor: Kimlorek »

Powiedzmy, że na optyce ;) . Wszelkiej maści lornetkach i lunetach, znaczy oglądanie samolotów na wysokościach przelotowych to moje hobby, dlatego musiałem co nieco poczytać o tym sprzęcie, toteż mam trochę wiedzy. Jeżeli byś potrzebował (lub ktoś inny z forum) pomocy w doborze patrzałek to zapraszam na PW :)

Tymże akcentem chciałem zakończyć dyskusję na tego mojego pytania i jeszcze raz podziękować za odpowiedź. Pozdrawiam!

Awatar użytkownika

huziu
Archont
Posty: 641
Rejestracja: 26-08-2009, 02:10
Lokalizacja: Berlin

Post autor: huziu »

Obecnie nie potrzebuję pomocy w tej dziedzinie, ale na przyszłość będę wiedział do kogo się zgłosić w razie czego :) Jak kupisz tuner pochwal się na forum.


Kimlorek
Prytan
Posty: 102
Rejestracja: 22-06-2010, 07:29
Lokalizacja: Tarnow

Post autor: Kimlorek »

Niema sprawy, ale na razie nie mam czasu, żeby się wybrać do komputronika, ale jak zakupie to się pochwalę :)

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika

huziu
Archont
Posty: 641
Rejestracja: 26-08-2009, 02:10
Lokalizacja: Berlin

Post autor: huziu »

Czemu akurat Komputronik? Zapytaj np. w TiM computers na ul. Ochronek, albo np. Stacom Na Krakowskiej 8 w bramie.


Kimlorek
Prytan
Posty: 102
Rejestracja: 22-06-2010, 07:29
Lokalizacja: Tarnow

Post autor: Kimlorek »

A gdzie najtaniej ?:D Co prawda, nie będę się bił o 2 zł, ale zawsze mi się za bilet zwróci :P

Awatar użytkownika

huziu
Archont
Posty: 641
Rejestracja: 26-08-2009, 02:10
Lokalizacja: Berlin

Post autor: huziu »

Obydwa tunery są w podobnych cenach. Ja dałem za swój 115zł. Możesz napisać maila do kilku sklepów i zapytać czy posiadają jakieś tunery tego typu, albo kiedy będą posiadać. Ja tak właśnie zrobiłem i nie chodziłem w ciemno od sklepu do sklepu.

ODPOWIEDZ