Austriackie kuchenne historie Tarnowa

Dzieje się coś ciekawego w mieście? Jakiś koncert, wystawa - może Clooney przyjechał do miasta? Przeczytałeś dobra książkę, może film niezły widziałeś? Napisz o tym!
ODPOWIEDZ

Autor tematu
Aspiranci
Obywatel
Posty: 68
Rejestracja: 16-01-2013, 14:32
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Austriackie kuchenne historie Tarnowa

Post autor: Aspiranci »

Austriackie kuchenne historie Tarnowa: Warsztaty kulinarno - historyczne.

W jaki sposób zabór Austriacki zmienił kulturę jedzenia w Tarnowie? Na tak zadane pytanie odpowie cykl warsztatów kulinarnych, który skupi się na teoretycznym przypomnieniu oraz praktycznym przedstawieniu zmian, jakie zaszły w historii tarnowskich kulinariów w okresie zaboru Austriackiego.

„Austriackie kuchenne historie Tarnowa” to projekt, który przedstawi kulinarny i historyczno - kulturalny wpływ: pierwszej wiedeńskiej kawiarni Breitseera oraz restauracji i kawiarni Hotelu Krakowskiego na ówczesny Tarnów. Są to bowiem miejsca, w których rodziła się kultura jedzenia oraz celebracji picia kawy wśród ówczesnych elit tarnowskich, to również tymi miejscami żył cały ówczesny plac Pocztowy, a dziś Sobieskiego. To dzięki takim miejscom, w światowej kulinarni i świadomości społecznej istnieje kawa po wiedeńsku oraz strudel jabłkowy z bitą śmietaną, choć tak naprawdę niewiele osób dziś wie jak je przygotować właściwie i zgodnie ze sztuką.

W ramach warsztatów odwołamy się do tego co po dziś dzień zostało wpisane przez zabór Austriaków, w nasze kulinarne nawyki. Odwołamy się do dań, które pozostały do teraz na naszych talerzach, a także do tych o których już dawno zapomniano, choć królowały na stołach śmietanki towarzyskiej dawnej Galicji. W ramach warsztatów zaprezentujemy uczestnikom kunszt parzenia kawy przez pierwszych tarnowskich austriackich baristów - smakując jej niebywałej wyjątkowości smaku i różnicy od kawy serwowanej aktualnie. Podczas warsztatów nie pominiemy techniki przygotowania i wypiekania najbardziej popularnego ówcześnie deseru: strudli z polskimi jabłkami, obsypanej cukrem pudrem i podanej z bitą śmietaną. A jest to tylko kilka propozycji z menu, którym uczestnicy zajmą się podczas realizacji warsztatów u boku profesjonalistów i miłośników historii dawnych dziejów kulinariów lokalnych.

Warsztaty prowadzone będą w terminach: 24 wrzenia, 01 października i 08 października (Soboty), w dwóch grupach: Grupa I, w godzinach: 10.30- 13.00 oraz Grupa II, w godzinach 14.00 - 16.30. Opłata za uczestnictwo w zajęciach, w jednej z wybranych grup wynosi 50 zł. Zapisy prowadzone będą do 22 września (środa), w ART Squacie - Rynek 15 (Pierwsze Piętro). Liczy się kolejność zgłoszeń, a gwarantem miejsca jest wpłata. Liczba miejsc ograniczona. Minimalny wiek uczestnika to 16 lat.

Realizacja projektu: „Austriackie kuchenne historie Tarnowa” współfinansowana jest ze środków Województwa Małopolskiego.

Obrazek

ODPOWIEDZ