[Teatr] Spektakle w Solskim - informacje prasowe

Dzieje się coś ciekawego w mieście? Jakiś koncert, wystawa - może Clooney przyjechał do miasta? Przeczytałeś dobra książkę, może film niezły widziałeś? Napisz o tym!
ODPOWIEDZ

Dorota1975
Rhetor
Posty: 2028
Rejestracja: 23-10-2009, 16:15
Lokalizacja: TARNÓW

Post autor: Dorota1975 »

"Księga bałwochwalcza" to rzeczywiście jeden z lepszych spektakli z repertuaru tarnowskiego teatru. I jeszcze "Łazarz" grany we foyer... też w reżyserii Andruckiego...


Autor tematu
Teatr Tarnów -
Archont
Posty: 563
Rejestracja: 29-03-2011, 16:23
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: Teatr Tarnów - »

PIOSENKI O WIERZE I POŚWIĘCENIU P.Wojcieszka tylko dla dorosłych, od piątku w naszym Teatrze.

http://www.youtube.com/watch?v=0Kf9qfkr ... e=youtu.be


sainte_nitouche
Archont
Posty: 937
Rejestracja: 23-11-2009, 15:45

Post autor: sainte_nitouche »

Tylko dla doroslych - bo.....?
z ciekawosci pytam; bo nie wiem, czy bedzie erotycznie czy ohydnie.
Notabene - "Jednoreki" tez powinien byc opatrzony taka klauzula - z powodu lejacej sie krwi, splywajacych po scianie mózgow i latajacych gesto k*rew.
Zamierzony efekt czasem lepiej osiagnac siłą aktorskich środkow wyrazu, zamiast obrzydliwymi obrazkami.


Autor tematu
Teatr Tarnów -
Archont
Posty: 563
Rejestracja: 29-03-2011, 16:23
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: Teatr Tarnów - »

sainte_nitouche pisze:Tylko dla doroslych - bo.....?
z ciekawosci pytam; bo nie wiem, czy bedzie erotycznie czy ohydnie.
Notabene - "Jednoreki" tez powinien byc opatrzony taka klauzula - z powodu lejacej sie krwi, splywajacych po scianie mózgow i latajacych gesto k*rew.
Zamierzony efekt czasem lepiej osiagnac siłą aktorskich środkow wyrazu, zamiast obrzydliwymi obrazkami.
W przypadku spektaklu "Piosenki o wierze i poświęceniu" wprowadzono ograniczenie ze względu na poruszaną tematykę oraz sceny gdzie aktorzy są w negliżu.


sainte_nitouche
Archont
Posty: 937
Rejestracja: 23-11-2009, 15:45

Post autor: sainte_nitouche »

Czyzby widok aktora/aktorki ww neglizu byl gorszy niz widok sikajacej krwi i rozbryzgujacego na scianie mozgu?
Jak w naszej telewizji: lagodny erotyk obyczajowy po polnocy, mordobicia i trup gesto sie scielacy - w porze obiadowej...
Zasciankowosc i hipokryzja.


neya3
Prytan
Posty: 126
Rejestracja: 06-11-2010, 17:15
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: neya3 »

a wystarczy przypomnieć co działo się gdy grany był Blackbird... i jakoś decyzja, że tylko dla dorosłych nie dziwi
ona jest jak skórzany pasek- niby cienki, a w rękach nie rozerwiesz. A gdybyś się na nim powiesił to też wytrzyma/ A. Sapkowski/


sainte_nitouche
Archont
Posty: 937
Rejestracja: 23-11-2009, 15:45

Post autor: sainte_nitouche »

A co sie dzialo?
Spektakl bardzo dobry.
Bez krwi, flakow, mózgow, przesadnego i nieuzasadnionego rzucania miesem.
"Jednoreki' jak dla mnie byl o wiele gorszy - i mowie tu zarowno o inscenizacji, jak i o wykonaniu.
Co takiego bylo w Blackbird, ze czynilo go wielce nieprzyzwoitym?
Tematyka?
Na co dzien ja w mediach spotkac mozna.


neya3
Prytan
Posty: 126
Rejestracja: 06-11-2010, 17:15
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: neya3 »

sainte_nitouche pisze:A co sie dzialo?
Co takiego bylo w Blackbird, ze czynilo go wielce nieprzyzwoitym?
Tematyka?
Na co dzien ja w mediach spotkac mozna.
tak, tematyka (słynne wyjście licealistów). A co do Jednorękiego-> czarny humor. moja Profesor zawsze powtarza, że do teatru trzeba iść przygotowanym, a Mistrz Witkacy mawiał, że "widz wychodząc z teatru ma się czuć jak obudzony z dziwnego snu"
ona jest jak skórzany pasek- niby cienki, a w rękach nie rozerwiesz. A gdybyś się na nim powiesił to też wytrzyma/ A. Sapkowski/


sainte_nitouche
Archont
Posty: 937
Rejestracja: 23-11-2009, 15:45

Post autor: sainte_nitouche »

>>>tak, tematyka (słynne wyjście licealistów>>>

Az dziwne, ze z buntu dwoch chyba nauczycielek zrobiona nie daj Boze jaka afere ;)
Czyzby licealistom ta tematyka byla obca? Zaloze sie, ze jednak wiedza na ten temat calkiem sporo i sztuka nie bylaby dla nich niczym szokujacym ;)

>>> obudzony z dziwnego snu" >>>

Oczywiscie, jak najbardziej; katharsis.
Ale nie z uczuciem ulgi pomieszanym z obrzydzeniem.
Zeby bylo jasne: chodzi mi o to, dllaczego sztuke typu Blackbird czy Piosenki... przeznacza sie tylko dla doroslych, a takie jak Jednoreki - nie?
I nie dlatego, ze mnie sztuka szokowala; po prostu - zabralam na nia 14-letnie dziecko, uprzednio zasiegnawszy opinii pani kasjerki, czy taka mlodsza mlodziez moze sztuke obejrzec; pani zapewnila, ze tak, ze spoko, nic szokujacego tam nie ma.
I przez cale poltorej godziny zastanawialam sie, czy juz wyjsc czy jeszcze nie?
Notabene - kilkanascie osob (doroslych) nie mialo takiego dylematu, tylko zwyczajnie wyszlo.
:roll:


neya3
Prytan
Posty: 126
Rejestracja: 06-11-2010, 17:15
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: neya3 »

sainte_nitouche pisze:Ale nie z uczuciem ulgi pomieszanym z obrzydzeniem.
Zeby bylo jasne: chodzi mi o to, dllaczego sztuke typu Blackbird czy Piosenki... przeznacza sie tylko dla doroslych, a takie jak Jednoreki - nie?
I nie dlatego, ze mnie sztuka szokowala; po prostu - zabralam na nia 14-letnie dziecko, uprzednio zasiegnawszy opinii pani kasjerki, czy taka mlodsza mlodziez moze sztuke obejrzec; pani zapewnila, ze tak, ze spoko, nic szokujacego tam nie ma.
I przez cale poltorej godziny zastanawialam sie, czy juz wyjsc czy jeszcze nie?
Notabene - kilkanascie osob (doroslych) nie mialo takiego dylematu, tylko zwyczajnie wyszlo
z tym się zgodzę w 100% !!!! powinna być informacja z określeniem wieku, bo po opisie trudno się domyślić. dziś już z bratem na to nie pójdę
ona jest jak skórzany pasek- niby cienki, a w rękach nie rozerwiesz. A gdybyś się na nim powiesił to też wytrzyma/ A. Sapkowski/


sainte_nitouche
Archont
Posty: 937
Rejestracja: 23-11-2009, 15:45

Post autor: sainte_nitouche »

Obejrzyj trailer - jest dostepny na youtube; jest w sumie kwintesencja tej inscenizacji; w sumie zaluje ze go czesniej nie zobaczylam; no i sama zdecydujesz/


neya3
Prytan
Posty: 126
Rejestracja: 06-11-2010, 17:15
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: neya3 »

na Jednorękim już byłam, właśnie z młodszzym bratem. znów go nie zabiorę
ona jest jak skórzany pasek- niby cienki, a w rękach nie rozerwiesz. A gdybyś się na nim powiesił to też wytrzyma/ A. Sapkowski/


Autor tematu
Teatr Tarnów -
Archont
Posty: 563
Rejestracja: 29-03-2011, 16:23
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: Teatr Tarnów - »

"Piosenki o wierze i poświęceniu" Przemysława Wojcieszka to nie musical. Nie jest to też koncert pieśni kościelnych albo patriotycznych. To bolesna historia dojrzewania duchowości czterech zupełnie różnych osób, które łączy tragiczne wydarzenie.

Syn Anny i Piotra pewnego dnia mdleje w szkole. Ona, wykształcona, pracująca dziewczyna, i on, spędzający całe dnie w pracy aktywny biznesmen, muszą zmierzyć się z tematami, które dotychczas istniały poza nimi. Anna, osoba wierząca, pomocy w momencie zwątpienia szuka w instytucji Kościoła katolickiego i w ramionach Mariusza- zagubionego, ale pewnego swoich przekonań młodego księdza, z którym zna się od szkolnych lat. Piotr, absolutny ateista, który "nie musi w nic wierzyć, żeby rano wstać, ogolić się, wyrzucić śmieci", na tragedię, która spotyka jego rodzinę, reaguje kompulsywnym poszukiwaniem uciech cielesnych. Zaczyna spotykać się z prostytutką Agnieszką. Dla tej postaci jedyną osiągalną formą religii jest miłość do drugiego człowieka- również ta fizyczna.
Sztuka Wojcieszka eksploruje tematy, które rzadko pojawiają się w publicznym dyskursie. W wywiadzie dla "Dialogu" Przemysław Wojcieszek podkreśla, że przede wszystkim ineresował go splot religii i seksualności.Choć akcja sztuki wyraźnie zakorzeniona jest w polskim kontekście i pokazuje kontrast między wiarą zinstytucjonalizowaną oraz tą, której bohaterowie poszukują na własną rękę- dotyka spraw uniwersalnych. "Czy ponoszę konsekwencje wszystkich moich działań? Czy zło, któe wyrządzam, wróci do mnie? Czy mogę sie spodziewać satysfakcji z tego, że jestem dobry dla ludzi, których nie cierpię? Jak ich pokochać? Czy dobrze przeżyję swoje życie, rezygnując z miłości?"- pyta Wojcieszek. I nie daje na te fundamentalne pytania wyraźnej odpowiedzi, dzięki czemu jego dramat otwiera wiele przestrzeni do interpretacji.

Dla reżysera tarnowskiej realizacji tekstu (a jest to polska prapremiera sztuki Wojcieszka, dotychczas wystawianej tylko w The Reg Factory w Londynie), Piotra Waligórskiego, kluczowym pojęciem związanym ze sztuką jest śmierć. "Czy śmierć boli? Czy śmierć innych to ulga dla mnie? Czy właśnie teraz umierasz?"- pyta.
Bo "Piosenki o wierze i poświęceniu" to tekst, który przede wszystkim dotyka tematów tabu- seksu, religii, potrzeby miłości, śmierci, rozpadu relacji w tradycyjnych konstelacjach rodzinnych czy wreszcie grzechu, zwłaszcza tego definiowanego przez instytucję Kościoła katolickiego. Wojcieszek poprzez relacje czwórki sportretowanych w "Piosenkach..." pyta, kim jesteśmy tu i teraz- w kraju rozwijającym się, przechodzącym przemianę, w którym podstawowe potrzeby człowieka są jednak takie same, jak wiele lat temu.

"Życie bez Boga jest możliwe. Życie bez Boga jest niemożliwe"- pisał Tadeusz Różewicz. Jest możliwe? Nie jest? Po obejrzeniu spektaklu w Tarnowskim Teatrze każdy z widzów będzie musiał odpowiedzieć sobie na to pytanie sam- w głowie, sercu lub duszy, w zależności od tego, w co wierzy.
Anna Wakulik


Autor tematu
Teatr Tarnów -
Archont
Posty: 563
Rejestracja: 29-03-2011, 16:23
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: Teatr Tarnów - »

KONKURS DLA CZYTELNIKÓW FORUM

Dla czytelników forum - Teatr Solskiego przygotował konkurs z wejściówkami na sobotni spektakl "Piosenki o wierze i poświęceniu".

Do wygrania:
3 zaproszenia na 27 października 2012 na godz 18.00


Każdy kto prześle na adres k.bogusz@teatr.tarnow.pl do piątku 26 października do godziny 17.00 swoje imię i nazwisko oraz nr tel. i adres e-mail weźmie udział w losowaniu wejściówek.

Zwycięzcy zostaną poinformowani e-mailem o wygranej (rozstrzygnięcie do godziny 18.00 - 26 października).


sainte_nitouche
Archont
Posty: 937
Rejestracja: 23-11-2009, 15:45

Post autor: sainte_nitouche »

Bardzo fajny pomysl; mam nadzieje, ze ktos skorzysta.
Ja juz mam bilet na listopadowy termin

ODPOWIEDZ