Remonty ulic w Tarnowie

Coś budują? Coś wyburzają? Masz jakieś własne pomysły (nawet futurystyczne)? Tutaj jest miejsce dla ciebie
Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11645
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Remonty ulic w Tarnowie

Post autor: defekator »

Bastekxyz pisze:
12-12-2023, 21:01
Z doniesień medialnych wynika, że mają być to już wyrośnięte drzewa. Bardzo bym chciał, żeby takie nasadzenia stały się standardem.
Niesamowicie wkurzają mnie sytuacje, gdzie wycina się wiele dorodnych drzew pod jakąś inwestycję i w ich miejsce dokonuje nasadzeń młodych drzewek, które wysokością niewiele odbiegają od dorodnej trawy.
A potem władze się jeszcze chwalą, że zadrzewienie miasta wzrosło bo zamiast wyciętego 50 letniego kasztana zasadzono dwa miniaturowe klony.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11068
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Re: Remonty ulic w Tarnowie

Post autor: Goscinny »

Nasadzenia tych drzew spoko, szkoda tylko, że uczuleni na pyłki będą niezadowoleni.
Niestety, dzięki tej akcji ilość terenów zielonych w mieście nie wzrośnie ani o metr kwadratowy. Ale chwalenia się będzie co niemiara.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11645
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Remonty ulic w Tarnowie

Post autor: defekator »

Za to w korku w lecie będzie się przyjemniej stało bo jest szansa na cień ;) Tereny zielone swoją drogą, ale w mieście regularnie ubywa dużych drzew. Więc nasadzenia oceniam na plus. A, że część będzie niezadowolona? Nie wyobrażam sobie co miałoby powstać aby wszystkim się podobało. Już widziałem komentarze, że drzewa będą niebezpieczne bo ktoś może uderzyć autem. Tak jakby to drzewo było winne ewentualnemu wypadkowi a nie przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym i mocno zurbanizowanym :D
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11068
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Re: Remonty ulic w Tarnowie

Post autor: Goscinny »

A pamiętacie płacze jak usuwali ze Słonecznej te ohydne siatki?
Też ludzie mieli przechodzić jak bydło w losowych miejscach, też miały samochody przeskakiwać na przeciwległą jezdnię itd.
I się chyba nie sprawdziło :)
Zobaczymy na wiosnę ile się przyjmie i jak to będzie wyglądać.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6856
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Re: Remonty ulic w Tarnowie

Post autor: LordRuthwen »

@defekator:
1. W Tarnowie nie ma korków, serio.
2. Nawet jakby były to nie skorzystasz w przypadku Słonecznej, bo nowe drzewa będą po północnej stronie tego co ewentualnie może stać na czerwonym świetle.
3. Za max 3-4 lata ktoś wpadnie na to, żeby je wyciąć bo zmniejszają widoczność i są niebezpieczne, bo mogą komuś wyskoczyć na drogę.
4. Te doły są za płytkie jak dla mnie, w takim dołku to posadzą drzewo o wysokości 2m i pniu o średnicy 2-4 cm.
@Goscinny wiele rzeczy się mówi, żeby zniechęcić. To samo jest z pozwoleniem na broń - będziemy się niby zabijać na ulicach - gówno prawda.


petr
Prytan
Posty: 245
Rejestracja: 18-09-2009, 09:06
Lokalizacja: Tarnów

Re: Remonty ulic w Tarnowie

Post autor: petr »

Gdzieś na fb widziałem zdjęci i to są PALMY :)
pozdrawiam
petr

Awatar użytkownika

TomekMKM
Rhetor
Posty: 2340
Rejestracja: 18-11-2010, 00:24
Lokalizacja: Tarnów

Re: Remonty ulic w Tarnowie

Post autor: TomekMKM »

Czy widzieliście kuriozum na przejeździe kolejowo-drogowym na Wyszyńskiego?
Cyrk na kółkach. Wyrwy na łączniu płyty betonowej z asfaltem doraźnie zasypane jakimś zwirem/tłuczniem.
Nie muszę chyba tłumaczyć, że ten materiał jest wszędzie dookoła, niekoniecznie w tych dziurach.

Oczywiście oznakowania zero. Jest tylko "30-stka", która stoi tam zawsze. Gwarantuję, że przejazd 30 kmh przez to cudo mie jest najlepszym pomysłem. U mnie, ze startu stojącego (ciemno było) spowodowało to niemałe sensacje zawieszenia.


Cubaza
Rhetor
Posty: 3795
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Re: Remonty ulic w Tarnowie

Post autor: Cubaza »

To jest przepiękny przejazd :-) powinny być wszędzie takie. Ja muszę tam prawie do zera się zatrzymywać a i tak jestem wytelepany na każdą stronę.
Pamiętam, że służba drogowa coś tam grzebała 1 listopada (pamiętam bo mnie to bardzo zdziwiło, że coś tam robią wtedy) i po tej naprawie było jeszcze gorzej niż dzień wcześniej.


Bastekxyz
Archont
Posty: 937
Rejestracja: 05-06-2010, 02:45

Re: Remonty ulic w Tarnowie

Post autor: Bastekxyz »

LordRuthwen pisze:
13-12-2023, 09:34
@defekator:
1. W Tarnowie nie ma korków, serio.
2. Nawet jakby były to nie skorzystasz w przypadku Słonecznej, bo nowe drzewa będą po północnej stronie tego co ewentualnie może stać na czerwonym świetle.
3. Za max 3-4 lata ktoś wpadnie na to, żeby je wyciąć bo zmniejszają widoczność i są niebezpieczne, bo mogą komuś wyskoczyć na drogę.
4. Te doły są za płytkie jak dla mnie, w takim dołku to posadzą drzewo o wysokości 2m i pniu o średnicy 2-4 cm.
@Goscinny wiele rzeczy się mówi, żeby zniechęcić. To samo jest z pozwoleniem na broń - będziemy się niby zabijać na ulicach - gówno prawda.
AD 4.
Na pasie zieleni oddzielającym jezdnie kopią doły na 40 całkiem sporych rozmiarów lip drobnolistnych i szerokolistnych. Drzewa mają mieć od 5,5 do 6,5 metrów wysokości i obwód około 50 centymetrów.
Źródło: https://tarnow.naszemiasto.pl/w-tarnowi ... c1-9552843



Cubaza
Rhetor
Posty: 3795
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Re: Remonty ulic w Tarnowie

Post autor: Cubaza »

Może się identyfikują jako palmy, może w magistracie je o to zapytali.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11645
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Remonty ulic w Tarnowie

Post autor: defekator »

W Gliwicach mają całkiem spore palmy na rynku i są one niemałą atrakcją turystyczną.
Obrazek

Swego czasu pisałem, że Polski Biegun Ciepła - też mógłby o tym pomyśleć. Ale te palmy trzeba chować na zimę. W naszych warunkach w gruncie można by hodować niektóre odmiany bananowca - przy odpowiednim zabezpieczeniu korzeni nawet ładnie zimują a przy dobrym nawożeniu potrafią od korzenia w ciągu roku odbić 2-3 metry. Trochę roboty z tym jest ale na rondach przecież miasto sadzi kanny, które i tak wymagają wykopania i trzymania w pomieszczeniu aby nie umarzły.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM


wejss
Rhetor
Posty: 1634
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Re: Remonty ulic w Tarnowie

Post autor: wejss »

Te palmy wytrzymują nawet -17 C. Rosną nawet w Himalajach. https://twojapalma.pl/Trachycarpus-Fort ... -270cm-p91

Atrakcja dla mieszkańców i brak liści jesienią. No cóż. Jak zwykle zabrakło pomysłu.


farciarzgilmore
Archont
Posty: 745
Rejestracja: 17-12-2009, 12:41
Lokalizacja: Polska

Re: Remonty ulic w Tarnowie

Post autor: farciarzgilmore »

Powiedzcie mi do którego miejsca będą sadzić te drzewna? Na zdjęciach jest pokazany fragment od skrzyżowania z Jana Pawła do okolic Biedronki. Oby były sadzone na całej długości a najlepiej razem z ulicą Sitki.


japoneczka01
Proedroj
Posty: 488
Rejestracja: 16-12-2015, 12:17
Lokalizacja: Tarnów

Re: Remonty ulic w Tarnowie

Post autor: japoneczka01 »

Szkoda, że tak mało iglaków się sadzi. W Koszycach byłam świadkiem nasadzeń wielometrowych iglaków. Iglaki nie śmiecą w jesieni i wytwarzają zdrowe dla człowieka olejki eteryczne.

ODPOWIEDZ