Fabryka Przyszłości w Tarnowie

Coś budują? Coś wyburzają? Masz jakieś własne pomysły (nawet futurystyczne)? Tutaj jest miejsce dla ciebie

Mark
Proedroj
Posty: 334
Rejestracja: 15-10-2009, 20:09

Post autor: Mark »

Goscinny pisze: projektowi nie wróźę sukcesu. Nie w tym towarzystwie.
Znakomity projekt wróży sukces a i towarzystwo doborowe, sami specjaliści.
Na temat i po raz ostatni na tym forum.

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11088
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

Mark, trzymam za słowo.
A co do "towarzystwa" - pożyjecie, zobaczycie. Już sobie zapisałem w kajeciku, żeby za rok nie zapomnieć dopytać o ten projekt.


sainte_nitouche
Archont
Posty: 937
Rejestracja: 23-11-2009, 15:45

Post autor: sainte_nitouche »

Ogladajac ten material - mialam deja vu, pamietajac zamierzchle ;) czasy, kiedy to urzad chcial budowac szybka internetowa siec miejska, i w ogole nie chcial dopuscic do 'przejscia internetu w prywatne rece', uzurpujac sobie prawo do wylacznosci.
Ludzie we wsi gadaja, ze jak sie urzednicy za cos biora - mozemy byc spokojni, nie wyjdzie to poza ramy 'projektu'

:roll:


Cubaza
Rhetor
Posty: 3825
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Post autor: Cubaza »

A wracając do tematu, to za bardzo nie wiem co o nim myśleć. Chodzi mi o to co on będzie sobą reprezentował... Na razie nie wiem co oni będą tam robić bo dowiedziałem się ogólników. Mam nadzieję, że więcej szczegółów się dowiem i mam nadzieję, że nie zapomnicie o technikach i zawodówkach. Dodatkowo mam nadzieję, że wam się powiedzie ponieważ każda inicjatywa, która prowadzi do tego żeby ludzie zostali w Tarnowie jest dobrą inicjatywą :)
--==Edit==--
Usunąłem część posta na prośbę użytkownika Mark. Poczuł się urażony tym, że nie spodobało mi się jego nabijanie postów.


Ravir
Rhetor
Posty: 1788
Rejestracja: 04-09-2009, 10:40
Lokalizacja: Mościce

Post autor: Ravir »

E - Dziennik - PROSTACKA baza danych - do napisania w kilkanaście dni w dowolnej bazie danych. Wystarczy zwykły Access lub darmowy Libre Office a dokładnie moduł Base.
Sam w 1995 w Clarionie napisłam działającą do dziś aplikację dazodanową rozliczająca karty drogowe, z takimi "bajerami" jak tono-kilometry, poprawki spalania paliwa dla przyczep. Do niedawna u Oajca pracował mój program, ktry rozliczał roboty remontowe : roboczo-godziny poszczególnych ludzi, materiały.
Pisany był tez w Clarionie tyle, że pod Windows - dzialał też via Strony Internetowe. I kosztował 2000 zł :mrgreen:

Cały tem projekt to jakieś nie porozumienie - do momentu w którym NIE ZMIENI się mentalność nauczycieli i Ministerstwa NIC z niego nie wyjdzie. Sprzęt się zmarnuje, podobnie pieniądze. Śledzę nauczanie od lat 80 - i CO? I gów... - matura nadal NIEPOTRZEBNA i nastawiona na wykucie wg SCHEMATU - KLUCZA, programy nie przystajace do realiów i całkowicie niepotrzebna religia. Od 30 lat nic się nie zmienia. Tyle, że zamiast tablicy czasme pojawią się rzutnik.

Taka inicjatywa się nie przebije - plus jest taki, że może mała grupka skorzysta - bo na większą skalę zostanie ona utrącona.

Zaś bardzo mi się nie podoba POMINIĘCIE Zawodówek i Technikó - to właśnie Zawodówki powinny być w pierszej kolejności brane pod uwagę - bo to w nich jest najmniejsza wiedza informatyczna. A nie w "bogatych" liceach.
9000 ml A Rh-

Awatar użytkownika

Dominik_PCH
Rhetor
Posty: 1669
Rejestracja: 08-11-2010, 14:37

Post autor: Dominik_PCH »

Nie wierze w pewne założenia projektu, no ale nie ważne.
Marcin jak zamierzacie zatrzymać odpływ młodzieży z Tarnowa?
co więcej jak poprzez FP chcecie stworzyć nowe miejsca pracy?
- mógłbyś napisać tak bardziej szczegółowo.
To interesujące co chcecie zaproponować miastu.
Ostatnio zmieniony 06-05-2012, 11:52 przez Dominik_PCH, łącznie zmieniany 1 raz.


halford
Rhetor
Posty: 2093
Rejestracja: 21-10-2009, 15:44

Post autor: halford »

Ravir,
i całkowicie niepotrzebna religia.
Wybaczcie mały OT. Gdzieś ostatnio widziałem wyliczenia, w których było pokazane ile godzin w liceum przeznaczone jest na poszczególne przedmioty. Religia zajmowała chyba 240 godzin (!), a fizyka, chemia, biologia po 30 ! Pomijając całą dyskusję czy religia jest potrzeba w szkole czy nie to po co tyle godzin ?

A wracając do tematu to cała ta fabryka może i ma sens, może zatrzyma odpływ ludzi z Tarnowa ale pod jednym warunkiem - będą płacić stawki na poziomie przynajmniej zbliżonym do Krakowa. Co z tego że powstanie ileś tam miejsc pracy skoro płacę będą na poziomie "tarnowskim" czyli 1500 brutto. Dziś takich ofert jest moim zdaniem sporo i nie jet problemem wielkim znaleźć pracę - gorzej jak chcemy dobrze zarabiać.
3150 A Rh+

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11712
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Post autor: defekator »

halford pisze:
A wracając do tematu to cała ta fabryka może i ma sens, może zatrzyma odpływ ludzi z Tarnowa ale pod jednym warunkiem - będą płacić stawki na poziomie przynajmniej zbliżonym do Krakowa. Co z tego że powstanie ileś tam miejsc pracy skoro płacę będą na poziomie "tarnowskim" czyli 1500 brutto. Dziś takich ofert jest moim zdaniem sporo i nie jet problemem wielkim znaleźć pracę - gorzej jak chcemy dobrze zarabiać.
No ale gdzie powstaną te miejsca pracy. Bo przecież nie w FP. ?


halford
Rhetor
Posty: 2093
Rejestracja: 21-10-2009, 15:44

Post autor: halford »

defekator, Nie wiem gdzie, ale skoro chcą szkolić kadry aby zatrzymywać ludzi w Tarnowie to coś powinno powstać.
3150 A Rh+

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11712
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Post autor: defekator »

halford pisze:defekator, Nie wiem gdzie, ale skoro chcą szkolić kadry aby zatrzymywać ludzi w Tarnowie to coś powinno powstać.
No ale kto to coś zbuduje? Bo faktycznie taki projekt jeżeli uda się go dobrze przeprowadzić zwiększy atrakcyjność i poziom Tarnowskich liceów. Co doprowadzi do tego, że młodzież z okolicznych miejscowości częściej będzie wybierać Tarnów a najlepsi gimnazjaliści z Tarnowa nie będą szukać liceów w Krakowie. Tylko, że to wyłącznie przesunie ucieczkę o trzy lata - potem chcąc studiować najlepsi i tak wybiorą Kraków lub inne miasta i prawdopodobnie tam zostaną, nawet nie dlatego, że tutaj jest jakaś wielka tragedia ale dlatego, że w ciągu 5 lat studiowania ich "ośrodek życiowy" przesunie się do miasta w którym studiowali - tam znajdą nowe znajomości, pracę którą podejmą na trzecim lub czwartym roku itp. Tak było z większością moich znajomych którzy wyjechali studiować - kilka lat po studiach gdy nabrali już doświadczenia teoretycznie mieli szanse znaleźć podobną pracę do tej którą mieli wracając do Tarnowa. Tylko, poza rodzicami z tym miastem nic już ich nie łączyło.
Natomiast umiejętności, których będzie uczyć FP faktycznie mogą być pewnym bonusem na rynku pracy ale nie na tyle dużym aby zachęcić firmy do budowania tutaj swoich oddziałów i zatrudniania tych ludzi. Tutaj trzeba by aby postawić instytut politechniczny PWSZ na nogi (i tak jest to najlepszy wydział tej uczelni - co nie oznacza, że dobry), zacieśnić jego współpracę z przedsiębiorcami i dopracować system praktyk. Jeżeli firmy będą wiedzieć, że w Tarnowie znajdą dobrze wykwalifikowanych pracowników - to zaczną tutaj lokować swoje oddziały. Na chwilę obecną brak odpowiedniej kadry jest największą barierą na naszym rynku pracy. Nie ma co się dziwić, że powstają same Biedronki (które akurat najgorszymi pracodawcami nie są) i stacje benzynowe - tutaj problemów ze znalezieniem pracowników nie ma co innego np z firmą programistyczną. Mamy tutaj troszkę błędne koło - ci co coś potrafią wyjechali do dużych miast bo nie ma tutaj firm oferujących ciekawą i rozwojowa pracę. Natomiast takie firmy tutaj nie powstają bo wiedzą, że będzie problem ze znalezieniem odpowiedniej kadry pracowniczej. Natomiast sporo ludzi nawet po studiach niestety nic nie umie i płacze, że nie może znaleźć roboty w której płacą więcej niż 1500 złotych brutto. Bo zwyczajnie czas przeznaczony na studiach zmarnowali - nie zawsze z całkowicie z własnej winy. I tutaj widzę kolejną sprawę, którą powinny zająć się licea - takie pokierowanie młodymi ludźmi aby zdawali sobie sprawę wybierając np pedagogikę, że w obecnej sytuacji pracy po niej nie znajdą. W każdej szkole co prawda jest jakiś doradca zawodowy - ale w praktyce doradztwo zawodowe to pic na wodę. Tutaj kompleksowo trzeba by obserwować ucznia jakie ma talenty jakie możliwości i tak nim pokierować aby decydując się na dalsze kształcenie nie pakował się w 100% bezrobocie- to nawet w gimnazjach trzeba by już robić, dodatkowo kończąc z mitem matury i studiów - obecnie w wielu przypadkach szkoła zawodowa lub technikum daje znacznie lepsze perspektywy niż liceum i studia - ale dalej pakuje się tam większość bo istnieje przekonanie o konieczności zdobycia papierka z licencjatem lub mgrem.

Dodatkowo też uważam, że taki projekt bardziej przydałby się bardziej w zawodówkach i technikach. Młodzież z liceów pójdzie albo na kierunki techniczne gdzie nauczy się mniej więcej tego co proponuje FP albo na socjologie, marketingi i filozofie - a tutaj nawet FP im niewiele pomoże ;)

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11088
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

defekator, dałes też odpowiedź na pytanie - dlaczego FP skierowane jest do liceów. Po prostu w tej chwili po skończeniu liceum, uczniowie nie mają żadnej przydatnej wiedzy (no, może poza znajomością języka obcego), a tak, to przynajmniej nauczą się jej szukać.


Autor tematu
Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Cieszę się, że ten wątek trzyma się fajnie merytoryki. Wszystkie powyższe posty bardzo wnikliwie czytam.

Defekator, dobrze mówisz z tymi studentami. Zwrócę na to uwagę podczas rozmowy w grupie inicjatywnej. Zawodówki i technika nie zostaną pominięte, ale od czegoś trzeba zacząć, a zaczniemy właśnie od uczniów liceów. Microsoft też nie zaczynał od razu od sprzedawania setek milionów egzemplarzy windowsa na całym świecie. Zróbmy jedno dobrze, to z czasem ruszymy lawinę, a jak będziemy chcieli ruszyć najpierw lawinę, to i nic wtedy dobrze naprawdę zrobione nie będzie.

Co do miejsc pracy, jak ktoś dobrze przeczyta dotychczasowe moje posty w tym wątku, jest tam co do tego informacja. Myślę, że do końca roku szkolnego wiele tych rzeczy zostanie już upublicznione.
halford pisze:Co z tego że powstanie ileś tam miejsc pracy skoro płacę będą na poziomie "tarnowskim" czyli 1500 brutto. Dziś takich ofert jest moim zdaniem sporo i nie jet problemem wielkim znaleźć pracę - gorzej jak chcemy dobrze zarabiać.
Jedna z odpowiedzi - Praca zdalna - bazujesz się w Tarnowie, płacisz za życie wg tutejszych stawek, tutaj płacisz podatki, ale jesteś wykonawcą zleceń dla firm ogólnopolskich czy międzynarodowych albo w ogóle zagranicznych. W ten sposób w Tarnowie działa wiele znanych mi ludzi i uwierz mi, 1500 zł to często w tego rodzaju pracy stawka na tydzień, a nie miesiąc. Uwierz mi, że nikt z tych ludzi nie narzeka, że mieszka w Tarnowie, wręcz przeciwnie, to świetne miasto na tego rodzaju życie i zarabianie. Jeszcze 10 lat temu tego typu rozwiązanie było nierealne lub dopiero raczkujące, dziś niezwykle ułatwione dzięki szybkiemu netowi, natomiast wciąż mało ludzi to wykorzystuje.

Awatar użytkownika

Dominik_PCH
Rhetor
Posty: 1669
Rejestracja: 08-11-2010, 14:37

Post autor: Dominik_PCH »

Marcin czytałem to co napisałeś w kwestii pracy.
Chciałem tylko napisać, że liczę na was!! nie zawiedźcie mnie :)


Autor tematu
Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Co prawda to nie o Fabryce Przyszłości, ale o innym projekcie robionym przez tych samych ludzi... http://tarwizja.pl/index.php/na-kady-te ... nych-szans


MST wónraT
Rhetor
Posty: 1896
Rejestracja: 05-05-2011, 22:57

Post autor: MST wónraT »

Goscinny pisze:projektowi nie wróźę sukcesu. Nie w tym towarzystwie.
i chyba miałeś racje.

https://pl-pl.facebook.com/fabrykaprzyszlosci

http://www.fabrykaprzyszlosci.pl

ODPOWIEDZ