Wschodnia obwodnica Tarnowa

Coś budują? Coś wyburzają? Masz jakieś własne pomysły (nawet futurystyczne)? Tutaj jest miejsce dla ciebie
ODPOWIEDZ

hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Post autor: hurricane »

Jakub Kwaśny pisze:Obiecali przecież kasę! :)
Kuba, jakbyś dostał się do sejmu i był posłem partii rządzącej szybko byś także zmienił zdanie na tzw. linię partii - tak podejrzewam niestety, choć nie przesądzam, może mnie kiedyś zaskoczysz pozytywnie. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Niestety w przypadku posłów sprawdza się to w 100%.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Versacz
Archont
Posty: 641
Rejestracja: 31-08-2009, 12:55

Post autor: Versacz »

Obrazek
Tu macie zaznaczone jak by planowane obwodnice przecinały planowane lotnisko. Plan pochodzi z grupy FB o lotnisku. Zaznaczony tam jest też czerwoną strzałką pomysł "objazdu", lotniska.
Ja osobiście sądzę, że na takie ominięcie raczej nie ma szans.


MTar
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 25-02-2010, 22:36

Post autor: MTar »

Takie coś miało by sens tylko wtedy gdyby ktoś o tym pomyślał dużo wcześniej. Wtedy to co jest zaznaczone jako etap drugi nie było by realizowane. Natomiast etapem drugim była by wschodnia obwodnica lisiej góry. Zyskalibyśmy dobrą obwodnicę, miejsce na lotnisko, lepsze połączenia z Mielcem a przy okazji Lisia Góra zyskała by obwodnice w pożądanym miejscu. Oprócz Woli Rzędzińskiej pewnie wszyscy byli by zadowoleni. Natomiast w obecnej sytuacji walka o takie rozwiązanie odkłada obwodnicę o kolejny rok lub dwa.

Awatar użytkownika

Baxon
Thesmothetai
Posty: 1374
Rejestracja: 15-09-2009, 21:33
Kontakt:

Post autor: Baxon »

Odnośnie lotniska i planowanej obwodnicy:
Bardziej precyzyjne określenie docelowej lokalizacji, jak i ewentualne rozpoczęcie prac analityczno-koncepcyjnych, będzie mogło zostać dokonane dopiero po ostatecznej decyzji co do przebiegu wschodniej obwodnicy miasta. Rozważany wariant dotyczy lokalizacji na terenie położonym na wschód od tzw. wariantu "czerwonego" przebiegu obwodnicy, tj. najbardziej wysuniętego na wschód, biegnącego w dużej części poza granicami administracyjnymi Tarnowa” (R.Ś.)
źrodło;
http://interia360.pl/artykul/lotnisko-w-tarnowie,44234


sprawiedliwy
Prytan
Posty: 297
Rejestracja: 07-07-2011, 23:59

Obwodnica - lotnisko etc.

Post autor: sprawiedliwy »

Widzisz Kuba jeśli naprawdę chciałbyś coś zrobić, to możesz wesprzeć działania które doprowadzą do rozwiązania które przedstawione jest poniżej. Czasem dialog daje większy efekt niż próby narzucenia swojego stanowiska jako jedynie słusznego.

http://interia360.pl/artykul/pkp-gddkia ... adze,51383


MTar
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 25-02-2010, 22:36

Post autor: MTar »

Czy ktoś coś rozumie z tego bełkotu? Bo jeśli ja dobrze zrozumiałem to tu się rozchodzi o łącznik a nie o obwodnice. I do autora artykułu jeśli chodzi o przebudowę linii kolejowej to sprawa jest już zamknięta projekt na ten odcinek zrobiony, roboty ruszyły.


sprawiedliwy
Prytan
Posty: 297
Rejestracja: 07-07-2011, 23:59

Post autor: sprawiedliwy »

W kwestii bełkotu ->była to aluzja do Kuby Kwaśnego

W odniesieniu do pozostałej części, projekt o którym pisał przedmówca nie ma zaktualizowanej decyzji środowiskowej na terenie Gminy Tarnów, wydana decyzja odnosi się do starego projektu, w związku z powyższym temat nie do końca jest zamknięty.
Tłumacząc dalszy ciąg:
a) W uzupełnieniu wprowadzenia - jeżeli mówimy o projekcie przebudowy E30 na odcinku Tarnów - Dębica. prace wykonywane dotyczą torowiska, nie infrastruktury stowarzyszonej na terenie Gminy Tarnów,
b) opisywane rozwiązanie dotyczy szczegółów rozwiązania Wschodniej Obwodnicy Tarnowa w którym połączenie Leier - Rondo jest jego składową.


MTar
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 25-02-2010, 22:36

Post autor: MTar »

To nie była aluzja do Kuby tylko do artykułu.
A dokładniej do jednego akapitu.
Dlaczego? W chwili obecnej oficjalnie brane są pod uwagę Warianty II i III oraz skorelowana z nimi droga łącząca rondo na ulicy Błonie z drogą powiatową 1371K przebiegającą przez Wolę Rzędzińską. Droga ta ma według projektu mieć parametry 2x2 (2 kierunki, 2 pasy) na większej długości trasy przebiegu zwężające się do 2x1 (2 kierunki, 1 pas) w okolicach firmy LEIER przebiegając wzdłuż cmentarza i łącząc się z drogą powiatową (uzgodniony przebieg między UG i UM Tarnów).
Jeśli dobrze rozumiem to tu chodzi o to że budujemy obwodnice w wariancie niebieskim lub czerwonym i dodatkowo drogę od ronda na na ul błonie do Leiera. Czyli w domniemaniu musi powstać węzeł na planowanej obwodnicy a droga w Tarnowie ma przebiegać obok lasku lipie. Jeśli źle zrozumiałem to mnie popraw.
Natomiast w przypadku przedłużenia jej przebiegu w formie 2x2 i wykonaniu estakady przebiegającej nad drogą powiatową oraz linią kolejową i zapewnieniu wjazdu i zjazdu z obwodnicy w okolicy drogi powiatowej 1371K (zamiast planowanego wiaduktu nad torami), poprowadzenie obwodnicy dalej przez Pałcze i zakończenie jej w Ładnej spowodowałoby doskonałe możliwości komunikacyjne dla lokalnego przemysłu oraz skomunikowanie Woli Rzędzińskiej i Skrzyszowa z Autostradą A4 oraz z drogą E4 w kierunku na Kraków i Rzeszów.
A tu to już nie wiem o co chodzi. Może nie umiem czytać. Ale w jednym miejscu jest napisane o drodze a w drugim o obwodnicy.


sprawiedliwy
Prytan
Posty: 297
Rejestracja: 07-07-2011, 23:59

Post autor: sprawiedliwy »

1) Dobrze zrozumiałeś

2) Chodziło o rezygnację z wariantu III i alternatywne poprowadzenie projektowanej drogi jako obwodnicy poprzez rozszerzenie jej do 2x2 z ronda JPII-Błonie z wyjściem na węzeł Lwowska w Ładnej.


MTar
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 25-02-2010, 22:36

Post autor: MTar »

Ale przecież obwodnica w przebiegu od ronda na ul Błonie do węzła Lwowska to wariant zielony. Bo chyba nie chodzi Ci o to, by poprowadzić ją od ronda pod Leier i powrócić z nią z powrotem na węzeł Lwowska?


sprawiedliwy
Prytan
Posty: 297
Rejestracja: 07-07-2011, 23:59

Post autor: sprawiedliwy »

Nie, węzeł Lwowska (typu koniczynka) i tak byłby do wykonania. Chodzi o wykonanie koniczynki w Ładnej i jednocześnie przy okazji skomunikowanie Skrzyszowa z Obwodnicą. Przy obecnej sytuacji tzn. pata decyzyjnego - wykonywany jest najgorszy tzn. wariant I (o ile w ogóle powstałaby Obwodnica). Dlatego w świetle drogi ekspresowej Warszawa-Gorlice itd. to rozwiązanie załatwiałoby też problem lokalizacji tej ekspresówki(droga do Tarnowa będzie sukcesywnie podwyższana do standardu S).


Ricardo
Archont
Posty: 646
Rejestracja: 09-10-2009, 15:30
Lokalizacja: Tarnów - Piaskówka Płn.

Post autor: Ricardo »

Teraz to i ja się pogubiłem.

Takiego rozwiązania nie można potraktować jako części S73 ponieważ kończyć się będzie w mieście, na rondzie przy ulicy Błonie i co dalej...

S'ką mogą być warianty II i III czyli niebieski i czerwony a to jeden z nich będzie prawdopodobnie realizowany.


MTar
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 25-02-2010, 22:36

Post autor: MTar »

http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/5 ... ,id,t.html
Co z obwodnicą Tarnowa? Inwestycja się oddala


Wiceprezydent Henryk Słomka-Narożański ma nadzieję przekonać GDDKiA do racji Tarnowa
Jeśli Tarnów będzie musiał zapłacić część kosztów budowy wschodniej obwodnicy miasta, inwestycja może nie doczekać się realizacji w najbliższych latach. Samorząd będzie przekonywać drogowców do wyboru tańszego dla miejskiej kasy wariantu przebiegu trasy.


W ciągu miesiąca w Warszawie zebrać ma się Komitet Opiniujący Projekty Inwestycyjne przy centrali GDDKiA i rozstrzygnie o wyborze wariantu, w oparciu o który powstanie dokumentacja drogi. Władze Tarnowa będą decydentów namawiać na poprowadzenie dwupasmówki w większej części poza granicami miasta - według tzw. wariantu "czerwonego".

Tymczasem Zespół Opiniowania Projektów Inwestycyjnych GDDKiA w Krakowie zarekomendował do dalszych prac rozwiązanie "niebieskie". Zgodnie z nim wschodnia obwodnica biec miałaby od zjazdu z autostrady w Krzyżu wzdłuż granicy Tarnowa i Woli Rzędzińskiej.

Do węzła południowej obwodnicy Tarnowa docierałaby przez rejon ulic H.Marusarz i Orkana. To zrodziło opór i protesty mieszkańców tego rejonu.

Problem w tym, że według obowiązujących przepisów Tarnów powinien pokryć koszty budowy obwodnicy w granicach administracyjnych miasta, za resztę zapłaci budżet państwa. W przypadku trasy "niebieskiej" byłby to dla Tarnowa wydatek rzędu 100-130 mln zł. Wariant "czerwony" oznaczałby koszty 70-80 mln zł.

- Choć różnica kwot jest znaczna, także realizacja tańszej wersji przekraczałaby możliwości miasta - przyznaje wiceprezydent Tarnowa Henryk Słomka-Narożański.

Kilka lat temu Tarnów miał już do czynienia z podobnym problemem. Dotyczył on remontu południowej obwodnicy miasta. Za roboty w granicach administracyjnych Tarnowa samorząd miał zapłacić około 70 mln zł. Nie wydał jednak ani złotówki. Dzięki umowie z GDDKiA o przekazaniu jej trasy do utrzymania. Taki zabieg byłby niemożliwy w przypadku drogi jeszcze nieistniejącej. Ale miasto liczy, że problem finansów uda się rozwiązać inaczej. Być może dzięki środkom unijnym, które będą dostępne po 2014 roku lub we współpracy z urzędem marszałkowskim.

Ale nawet z porażki wariantu "czerwonego" samorząd nie będzie robił tragedii.

- Obwodnica pozwoli odetchnąć miastu. Zależy nam na utrzymaniu tej inwestycji na liście ministra infrastruktury, opracowaniu dokumentacji i uzyskaniu decyzji środowiskowej. Jest jeszcze za wcześnie, by mówić, kto i w jakim zakresie będzie finansował inwestycję - podkreśla wiceprezydent.

Awatar użytkownika

Beaver
Rhetor
Posty: 1579
Rejestracja: 31-08-2009, 15:46

Post autor: Beaver »

Dobrze ze nie wariant zielony. Dla mnie najgorsze rozwiązanie, kolejne fajne miejsce w Tarnowie, gdzie można odpocząc, pospacerować pojeździć na rowerze itd było by zniszczone przez drogę.
Baxon pisze: Z drugiej strony wydaje mi się, że miasto nie zapewniając poszerzenia wiaduktu nad Lwowską zapewniło sobie straszak na gadakę: albo wybudujecie obwodnicę albo postawimy zakaz dla ciężkich pojazdów na JPII.
Liczysz na to że ktoś w władzach miasta miałby takie jaja żeby to zrobić ? Bo ja nie sądze.
Różnica pomiędzy małym a dużym miastem polega na tym, że w dużym mieście można więcej zobaczyć, a w małym więcej usłyszeć. - Jean Cocteau

Awatar użytkownika

Baxon
Thesmothetai
Posty: 1374
Rejestracja: 15-09-2009, 21:33
Kontakt:

Post autor: Baxon »

Składam do kupy fakty i tak mi wychodzi, dość racjonalne nieprawdaż? Tylko czy to jest racjonalizm włodarzy czy przypadkowy zbieg okoliczności, to już zupełnie inna para gumiaków ;)

ODPOWIEDZ