Stan tarnowskich chodników po zimie 09/10

Wiadomości "z miasta".

Autor tematu
Lvcas
Prytan
Posty: 140
Rejestracja: 01-05-2010, 21:54
Kontakt:

Stan tarnowskich chodników po zimie 09/10

Post autor: Lvcas »

Witam!

Z racji tego, że po Tarnowie podróżuję rowerem, rekreacyjnie, docelowo itp. pragnę zwrócić uwagę na tarnowskie chodniki/ścieżki rowerowe oraz pobocza dróg.
Nie mam na myśli tutaj stanu nawierzchni, bo jest dobra lecz tego co znajduje się na tychże chodnikach.
Była zima, ludzie oraz służby porządkowe sypali chodniki różnymi dziwactwami - OK
Zima się skończyła a to wszystko pozostało: pełno żwiru, piasku, liści, śmieci itp.
Jadąc chociażby chodnikiem-ścieżką rowerową:
- ul.Koszycka -Tutaj wszystko jest ok, chodnik jak i ścieżka jest czysta,posprzątana - brak "śmieci"
- ul.Krakowska w kierunku centrum - tutaj jest tragedia. Wiem, że były remonty itd. ale nadal pełno żwiru i innych odpadów na chodniku (po obu stronach) najbardziej po prawej jadąc do centrum.
- ul. Pułaskiego - również nieciekawie, pełno żwiru, niekiedy zardzewiałe gwoździe się znalazły.

Na szczęście odcinek od ronda - Klikowska,Słowackiego koło parku Strzeleckiego jest w miarę dobrym stanie.
Tak samo ścieżka rowerowa wzdłuż ul.Słonecznej - czysto, ale to pewnie dlatego, że jezdnie oddziela pas zieleni.
Następnie ul. JPII - również na dolnym odcinku tragicznie.

-al. Tarnowskich tutaj na wydzielonej części jezdni dla rowerów - źle. Połowę wyznaczonego miejsca zajmują śmieci w postaci liści,traw,kamieni,żwiru i GWOŹDZI. 2 razy przebiłem sobie dętkę jadąc właśnie na al.Tarnowskich poboczem dla rowerów.

I stąd nasuwa się moje pytanie: Kiedy miasto ma zamiar coś z tym zrobić?
W zeszłym roku widziałem specjalne maszyny, które sprzątały pobocza, czyściły je ze wszelkich śmieci. Kiedy mają zamiar się wziąć za to ??

Pozdrawiam, młody mieszkaniec.


Boruta
Archont
Posty: 582
Rejestracja: 29-08-2009, 15:16
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Boruta »

Trzeba gnębić urzędasów telefonami. Ostatnio w tej sprawie rozmawiałem z urzędasem z TZDM-u, nawet nie raczył się przedstawić. Zgłaszałem konkretne odcinki, zobaczymy czy coś zrobią.
Zgłaszałem ten problem również w internetowej skrzynce naszego forumowego radnego Jakuba, liczę na pomoc ;) Jak widać liczą też inni rowerzyści.


Ravir
Rhetor
Posty: 1788
Rejestracja: 04-09-2009, 10:40
Lokalizacja: Mościce

Post autor: Ravir »

Czerwonych Klonów, Czerwona i Krakowska aż do Rynku jest czysta, jeżdżę codziennie rowerem.

Awatar użytkownika

Mr Greenback
Rhetor
Posty: 3590
Rejestracja: 28-01-2010, 19:31

Post autor: Mr Greenback »

A to ja wam powiem dlaczego tak się dzieje. Otóż jedynym kryterium na [podstawie jakiego sa przyjmowane oferty jest cena. Zatem dajmy na to m2 wyceniają 3 firmy (czysto hipotetycznie!!): Brukbex SA-wykonawca chodników we Wrocławiu, Chodnix Zo.o.-gracz nr 2 na rynku, i Józef Stefan Garażex FHU-firma badylarzy z Wólki. wykonawcy, kominów, dachów, parkietów, rowów i czasami samochód naprawią. I dają cenę, która pod doliczeniu VAT jest niższa niż suma materiału podstawowego np.kostki brukowej z ŚREDNIEJ KLASY MATERIAŁU. I oczywisćie wygrywają! Gdzie oplacenie ludzi, gdziepodatki, gdziemateriał pomocniczy? gdzie koszty uzytkowani maszyn? NIE MA W CENIE!Ale robią chodnik, a za 2 lata można na nowo rozpisac przetarg, bo sie zapadło albo kostka spekała. I w ten sposób wydawane sa nasze pieniądze. Czy to na autostrady czy na chodnik na ulicy Owocowej(przykładowo). Dla mnie to jawne oszustwo i uważam, że dopóty kryterium jedynym będzie cena to tak sie będzie działo. Bo co jest tanie--jest drogie w użytkowaniu.
PS. Przykład jaki podałem jest rzeczywisty-dotyczył sieci wodociągowej z jednej z gmin na pólnocy Polski. Gm,ina teraz skarży Józka, ale szanse na egzekucję sa znikome.
"Ludzie którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami". George Orwell

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7665
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

Mr Greenback pisze:PS. Przykład jaki podałem jest rzeczywisty-dotyczył sieci wodociągowej z jednej z gmin na pólnocy Polski. Gm,ina teraz skarży Józka, ale szanse na egzekucję sa znikome.
Dlatego jednym z kryteriów powinny być podobne prace wykonywane już wcześniej, a żeby nawet mali wykonawcy się mogli przebić, to np roboty do 20-30 tys mogą się bez tego kryterium obejść, żeby pierwszorazowi wykonawcy mogli się wykazać. Do tego zabezpieczenie imienne - właściciela firmy, jak w kredytach - weksel na sumę robót, kasowany po upływie gwarancji. Nie mówię już o normie - chodnik zrobiony z kostki o takiej a nie innej wytrzymałości, nakładka asfaltowa o grubości np 10 a nie 8,5 cm... To wszystko jest do zrobienia...
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński

Awatar użytkownika

Mr Greenback
Rhetor
Posty: 3590
Rejestracja: 28-01-2010, 19:31

Post autor: Mr Greenback »

ad2222 pisze:
Mr Greenback pisze:PS. Przykład jaki podałem jest rzeczywisty-dotyczył sieci wodociągowej z jednej z gmin na pólnocy Polski. Gm,ina teraz skarży Józka, ale szanse na egzekucję sa znikome.
Dlatego jednym z kryteriów powinny być podobne prace wykonywane już wcześniej, a żeby nawet mali wykonawcy się mogli przebić, to np roboty do 20-30 tys mogą się bez tego kryterium obejść, żeby pierwszorazowi wykonawcy mogli się wykazać. Do tego zabezpieczenie imienne - właściciela firmy, jak w kredytach - weksel na sumę robót, kasowany po upływie gwarancji. Nie mówię już o normie - chodnik zrobiony z kostki o takiej a nie innej wytrzymałości, nakładka asfaltowa o grubości np 10 a nie 8,5 cm... To wszystko jest do zrobienia...
Podpisuje sie pod tym. Ewentualnie należałoby narzucić pewien poziom jakości materiałów-głównego(w tym wypadku kostki) oraz pomocniczych (piasek, żwir itp). Po prostu nie może być sytuacji, kiedy składana jest oferta na kwoty poniżej wartości materiału lub równa cenie materiału. Bo to się nie trzyma kupy.
"Ludzie którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami". George Orwell


Jakub Kwaśny
Rhetor
Posty: 3056
Rejestracja: 24-08-2009, 17:06
Lokalizacja: Tarnów - Lwowska
Kontakt:

Post autor: Jakub Kwaśny »

Boruta pisze:Zgłaszałem ten problem również w internetowej skrzynce naszego forumowego radnego Jakuba, liczę na pomoc ;) Jak widać liczą też inni rowerzyści.
Wszystkie wspomniane lokalizacje zostaną wysłane do TZDM via Prezydent. Wnioskiem radnego. Póki co z tego co wiem w zamrażalce czeka kilka moich wniosków. Choć terminy dawno minęły. Jak dostane jakieś odpowiedzi - umieszczę tradycyjnie na stronie ;) i poinformuję w skrzynce radnego ;)

Pozdrawiam
:)
http://www.kubakwasny.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
ponad > 22000 ml A Rh +, a TY?


Autor tematu
Lvcas
Prytan
Posty: 140
Rejestracja: 01-05-2010, 21:54
Kontakt:

Post autor: Lvcas »

Ravir pisze:Krakowska aż do Rynku jest czysta, jeżdżę codziennie rowerem.
Ale krakowska od Przemysłowej do Stacji PKP jest średnia. Pół chodnika jest pokryte żwirem, a drugie pół kostką ze smieciami i piaskiem.




Druga sprawa to ul. Przemysłowa. Kiedy będzie tam jakiś remont wykonany? Tragedia istna tam jest... gdzie kończy się nowa nakładka polozona przez gminę, zaczyna się część miejska, która nie należy do przyjemnych. Dziury, kamienie, piasek... no istna tragedia jak dla roweru..
serwis firmowy falowniki forum branżowe falowniki


Ravir
Rhetor
Posty: 1788
Rejestracja: 04-09-2009, 10:40
Lokalizacja: Mościce

Post autor: Ravir »

Co do cen - są widełki - jeśli zaoferujesz zbyt niską cenę to oferta odpadnie. Chyba, że udowodnisz dlaczego jest tak niska i czy uczciwie skalkulowana. Przegrani składają protesty i częstym powodem jest dumping cenowy. Więc ciężko jest zaoferować cenę poniżej kosztów. W mojej firmie w oddziale w Bochni, w którym się kostkę produkuje, wygryźliśmy Bruk Bet i innych konkurentów. Ceny kostki były podobne - zyskaliśmy na koście transportu - a w postępowaniu przetargowym na skutek protestów trzeba było przedstawić dokładną kalkulację.


Autor tematu
Lvcas
Prytan
Posty: 140
Rejestracja: 01-05-2010, 21:54
Kontakt:

Post autor: Lvcas »

Ravir pisze:Co do cen - są widełki - jeśli zaoferujesz zbyt niską cenę to oferta odpadnie. Chyba, że udowodnisz dlaczego jest tak niska i czy uczciwie skalkulowana. Przegrani składają protesty i częstym powodem jest dumping cenowy. Więc ciężko jest zaoferować cenę poniżej kosztów. W mojej firmie w oddziale w Bochni, w którym się kostkę produkuje, wygryźliśmy Bruk Bet i innych konkurentów. Ceny kostki były podobne - zyskaliśmy na koście transportu - a w postępowaniu przetargowym na skutek protestów trzeba było przedstawić dokładną kalkulację.
Dlaczego piszesz nie na temat?

Nijak się to ma do tego, co napisałem wyżej
serwis firmowy falowniki forum branżowe falowniki


Jakub Kwaśny
Rhetor
Posty: 3056
Rejestracja: 24-08-2009, 17:06
Lokalizacja: Tarnów - Lwowska
Kontakt:

Post autor: Jakub Kwaśny »

Druga sprawa to ul. Przemysłowa. Kiedy będzie tam jakiś remont wykonany? Tragedia istna tam jest... gdzie kończy się nowa nakładka polozona przez gminę, zaczyna się część miejska, która nie należy do przyjemnych. Dziury, kamienie, piasek... no istna tragedia jak dla roweru..
Na forum, była już odpowiedź w sprawie ul. Przemysłowej. W tym roku środki są, jest już nawet po przetargu, ale TZDM czeka na Tarnowskie Wodociągi, które mają wykonać jeszcze prace ziemne.
http://www.kubakwasny.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
ponad > 22000 ml A Rh +, a TY?


Autor tematu
Lvcas
Prytan
Posty: 140
Rejestracja: 01-05-2010, 21:54
Kontakt:

Post autor: Lvcas »

Dzięki Panie Jakubie za odpowiedź. Niestety nie śledziłem na bieżąco forum i nie przeczytałem tego o Przemysłowej.

Wracając do tematu, jechałem dziś al.Tarnowskich i pobocze jest posprzątane, także jest ok :)
serwis firmowy falowniki forum branżowe falowniki


Keleos
Rhetor
Posty: 4114
Rejestracja: 24-10-2009, 13:57

Post autor: Keleos »

1. Jako, że mam skręcony staw skokowy, jestem wyczulony na wszelkie nierówności chodnika i muszę przyznać, że momentami idzie się przez miasto fatalnie. Omijając wzniesienia, dziury, wystające kostki brukowe. Ciężka przeprawa.

2. W Holandii znaleźli sposób na dziury w budynkach. Może by tak naszym drogowcom takie rozwiązanie zaproponować? Staje się coraz bardziej popularne na świecie!
http://www.dispatchwork.info/amsterdam/

FGPO - klocki w dłoń! ; )


farciarzgilmore
Archont
Posty: 745
Rejestracja: 17-12-2009, 12:41
Lokalizacja: Polska

Post autor: farciarzgilmore »

Czy może mi ktoś powiedzieć do kogo należy ul. Abp. Jerzego Ablewicza w Tarnowie ? Mieszkam w blokach TBS przy tej ulicy i jeszcze z tydzień i nie dojadę pod blok. Droga jest po prostu tragiczna! Ewentualnie prosił bym o jakiś namiar gdzie takie rzeczy można zgłaszać.
Z góry dzięki.
PZDR

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6859
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

Zakładam, że do TZDM, Ablewicza jest ulicą miejską.

ODPOWIEDZ