Linia kolejowa 115 Tarnów-Szczucin "Szczucinka"

Wiadomości "z miasta".

Autor tematu
Rodowity
Archont
Posty: 733
Rejestracja: 17-11-2010, 16:42
Lokalizacja: Tarnów

Linia kolejowa 115 Tarnów-Szczucin "Szczucinka"

Post autor: Rodowity »

Po latach niebytu ktoś zainteresował się losem linii kolejowej 115, czyli naszej Szczucinki, plany przebudowy lk na ścieżkę rowerową na szczęście zostały powstrzymane, oby udało się wskrzesić przewód osób na tej linii. Proszę o pisanie swoich opinii na ten temat w tym wątku.


wklejam link do artykułu z gazety krakowskiej:
http://www.gazetakrakowska.pl/wiadomosc ... ,10669838/" onclick="window.open(this.href);return false;


faleQ
Archont
Posty: 745
Rejestracja: 12-10-2009, 08:24
Lokalizacja: KT str
Kontakt:

Re: Linia kolejowa 115 Tarnów-Szczucin "Szczucinka"

Post autor: faleQ »

Jeszcze dużo wody w Dunajcu upłynie zanim samorządy się dogadają z inwestorem. Dobrze, że ktoś chce prowadzić przewozy pasażerskie na tej linii i jeśli będzie możliwość szybkiego dotarcia do centrum Tarnowa, to mam nadzieję że będzie to popularne połączenie

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka


Autor tematu
Rodowity
Archont
Posty: 733
Rejestracja: 17-11-2010, 16:42
Lokalizacja: Tarnów

Re: Linia kolejowa 115 Tarnów-Szczucin "Szczucinka"

Post autor: Rodowity »

Nowe informacje w temacie reaktywacji omawianej linii kolejowej:

http://powiatdabrowski.pl/aktualnosci-c ... cinki.html

Pan Sorys zainteresowany współfinansowaniem linii, szkoda tylko, że kilka tygodniu temu uwalił projekt przedłużenia linii w strone Buska przez co znacząco skróciła by się droga w kierunku Warszawy,

link do mapki:


Obrazek


pilips1982
Prytan
Posty: 209
Rejestracja: 23-09-2016, 21:32
Lokalizacja: Tarnów - Centrum

Re: Linia kolejowa 115 Tarnów-Szczucin "Szczucinka"

Post autor: pilips1982 »

Podobno samorządy jednak są średnio zainteresowane dofinansowaniem do linii, chociaż kwota symboliczna...


Autor tematu
Rodowity
Archont
Posty: 733
Rejestracja: 17-11-2010, 16:42
Lokalizacja: Tarnów

Re: Linia kolejowa 115 Tarnów-Szczucin "Szczucinka"

Post autor: Rodowity »

do rozmowy nt Szczucinki włączył się prezes PSL Kosiniak Kamysz

http://www.kt24.pl/kosiniak-kamysz-odtw ... zczucinke/" onclick="window.open(this.href);return false; :)!

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11594
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Linia kolejowa 115 Tarnów-Szczucin "Szczucinka"

Post autor: defekator »

http://rdn.pl/?p=99509" onclick="window.open(this.href);return false;


Coś mi tu nie pasuje. Do tej pory mieliśmy informacje, że ewentualnymi przewozami zajmie się prywatna firma pod warunkiem dopłat od samorządów, co samo w sobie nie jest sytuacją niezwykłą bo często takie coś występuje. Ale z powyższego artykułu wynika iż roczny koszt utrzymania linii to 1,2 mln złotych. 800 tysięcy ma dać województwo, po 100 tysięcy Tarnów, Dąbrowa i Żabno. Pomijając to iż 1,2 ml złotych rocznie za połączenie Dąbrowa-Tarnów to dużo wychodzi na to, że 1,1 mln złotych na rok ma być z budżetu a tylko 100 tysięcy plus ewentualny zysk przewoźnika z biletów? W RDN coś pokręcili czy też opłacalność tego połączenia jest aż tak kiepska ?
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM


Ricardo
Archont
Posty: 645
Rejestracja: 09-10-2009, 15:30
Lokalizacja: Tarnów - Piaskówka Płn.

Re: Linia kolejowa 115 Tarnów-Szczucin "Szczucinka"

Post autor: Ricardo »

A to nie chodzi aby o samo utrzymanie linii (torowisko i cała infrastruktura). W tym wypadku rozumiem że działa to tak że zamawiający czyli samorządy pokrywają większość kosztów utrzymania infrastruktury a przewoźnik dokłada swoje 100 tys a reszta zysku idzie na utrzymanie połączeń (paliwo do lokomotyw, naprawy wagonów, pensje dla pracownikó) plus ewentualny zysk


pawel.n
Obywatel
Posty: 30
Rejestracja: 18-02-2016, 14:14

Re: Linia kolejowa 115 Tarnów-Szczucin "Szczucinka"

Post autor: pawel.n »

Chciałbym dodać, że obecne ograniczenie prędkości na LK 115 od 0 do 16,40 kilometra dla pociągów towarowych i osobowych wynosi 40 km/h. Czy taka prędkość może być naprawdę konkurencyjna dla przewozu autobusowego?


pysi
Prytan
Posty: 128
Rejestracja: 08-10-2014, 09:45
Lokalizacja: Tarnów - Mościce

Re: Linia kolejowa 115 Tarnów-Szczucin "Szczucinka"

Post autor: pysi »

SKPL zadeklarował, że przeprowadzi wszystkie prace remontowo-naprawcze, więc może i szlakowa się podniesie.
Sam plan dobry, ludzie coraz chętniej korzystają z połączeń kolejowych. Jak tylko ktoś dobrze ułoży rozkład jazdy i do tego zapewni komunikację z centrum miasta. Np. skomunikowany autobus na przystanku Tarnów Klikowa to może coś z tego będzie.
Na chwilę obecną jak dla mnie dojazd do Tarnowa Głównego i dopiero potem do centrum trochę chybiony. W końcu pociąg z Tarnowa Klikowej będzie jechał na główny pewnie z 10 minut potem na autobus (chyba najwięcej osób z busów wysiada na przystanku szujskiego-klikowska) co daje następne 10-15 minut i robi się trochę długo.


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Re: Linia kolejowa 115 Tarnów-Szczucin "Szczucinka"

Post autor: hurricane »

pawel.n pisze:Chciałbym dodać, że obecne ograniczenie prędkości na LK 115 od 0 do 16,40 kilometra dla pociągów towarowych i osobowych wynosi 40 km/h. Czy taka prędkość może być naprawdę konkurencyjna dla przewozu autobusowego?
Rozmawiałem, oczywiście nieoficjalnie, z jednym z naczelników z PKP PLK i powiedział on, że doprowadzenie "szczucinki" do prędkości szlakowej 80 km/h nie będzie ani trudnym ani bardzo kosztownym zadaniem, ponieważ większość linii położona jest na podkładach betonowych, które są w dobrym stanie, do wymiany tylko kwalifikują się podkłady na łączeniach szyn (drewniane), ponadto tor wymaga oczyszczenia (od Żabna trzeba usunąć samosiejki), uzupełnienia podsypki i podbicia. To wersja minimum.

Koszty wzrosną, gdy będzie konieczne odtworzenie posterunków ruchu, urządzeń sterowania i łączności z między posterunkami, bez tego na całej trasie będzie mógł operować tylko jeden skład, co znacznie popsuje elastyczność przewozów, zwłaszcza, że gdy na szczucinkę wyjeżdża jakiś towarowy pociąg zdawczy, to blokuje ją nawet na kilka godzin obecnie. No i pozostaje infrastruktura dla pasażerów.


pawel.n
Obywatel
Posty: 30
Rejestracja: 18-02-2016, 14:14

Re: Linia kolejowa 115 Tarnów-Szczucin "Szczucinka"

Post autor: pawel.n »

Prędkość szlakowa 80 km/h byłaby już bardzo dużym sukcesem. Dzięki za informacje pysi i rurricane, są bardzo optymistyczne. Sam głęboko wierze w to, że LK 115 odrodzi się i będzie "żywa" prawie jak za dawnych lat. Według mojej opinii transport kolejowy będzie przyszłością i ogromną konkurencją dla zatłoczonych dróg.


dzik
Archont
Posty: 561
Rejestracja: 29-12-2010, 18:19
Lokalizacja: świat

Re: Linia kolejowa 115 Tarnów-Szczucin "Szczucinka"

Post autor: dzik »

pawel.n pisze: Według mojej opinii transport kolejowy będzie przyszłością i ogromną konkurencją dla zatłoczonych dróg.

Otóż właśnie ;)
Polak Szkot dwa bratanki*

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11594
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Linia kolejowa 115 Tarnów-Szczucin "Szczucinka"

Post autor: defekator »

Wklejam tu bo trochę pasuje do tematu reaktywacji Szczucinki.

Ciekawy wywiad dotyczący sytuacji kolej w Polsce oraz transportu zbiorowego. Chociaż w niektórych momentach wypowiadający się pan zbyt daleko się zapędza moim zdaniem.

http://next.gazeta.pl/next/7,151003,245 ... BoxMMtImg1" onclick="window.open(this.href);return false;
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

Awatar użytkownika

mirak
Archont
Posty: 840
Rejestracja: 30-09-2009, 19:53
Lokalizacja: Tarnów Strusina

Re: Linia kolejowa 115 Tarnów-Szczucin "Szczucinka"

Post autor: mirak »

Również czytałem ten artykuł i tak jakoś się mi skojarzył z faktem jakie straszne larum się podniosło jak wyszło na jaw, że na placu Kazimierza nie będzie parkingu. Było na ogół: jak to na piechotę mam chodzić. Wracając do do artykułu to sceptyczny jestem co do powrotu do PKS. Myślę, że równie dobry efekt dałoby ucywilizowanie ruchu busów przez dobre umowy, przepisy i ich egzekwowanie.
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba mówić do ludzi"

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11594
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Linia kolejowa 115 Tarnów-Szczucin "Szczucinka"

Post autor: defekator »

W PKS też nie wierzę. To znaczy sam pomysł dobry, ale tego się nie da zrobić na szybko - po prostu skończy się tak,że kasa rozejdzie się na lewo i prawo bez większego sensu. Ale sam kierunek jest właściwy, bo to że 1/3 populacji Polski poza własnym autem nie ma żadnego innego środka transportu nie jest sytuacją normalą.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

ODPOWIEDZ