Najwyżej w Tarnowie

Wiadomości "z miasta".
Awatar użytkownika

Autor tematu
gushman
Rhetor
Posty: 3355
Rejestracja: 14-10-2009, 20:59

Najwyżej w Tarnowie

Post autor: gushman »

Mam takie pytania, byłbym wdzięczny za pomoc:
- gdzie leży najwyższy punkt w Tarnowie (względem poziomu morza)
- który budynek jest najwyższy w Tarnowie

I pytanie dodatkowe, pomocnicze:

- najwyżej położone miejsce w Tarnowie (podłoże + budynek, czyli jednym słowem: gdzie można stanąć najwyżej nad Tarnowem?). To się tyczy sytuacji, gdy suma wysokości n. p. m. i np. budynku jest większa niż najwyżej położonego punktu Tarnowa.

Jeżeli moje pytania są niejasne, spróbuję później rozwinąć swoje myśli. :)

Przy okazji zakładam, że szczyt Góry Marcina i nadajnik na nim nie leży w granicach administracyjnych miasta. Ew. proszę o potwierdzenie.

Z góry dzięki za pomoc!

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11072
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

Szczyt g. Marcina leży w granicach miasta, nadajnik już nie.
Najwyższy punkt będzie właśnie gdzieś pomiędzy g. Marcina a nadajnikiem - ktoś musiałby łazić tam z jakimś dobrym GPS'em i mapą geodezyjną, żeby stwierdzić czy jest jeszcze w mieście czy już poza :)
Co do budynku - jeśli chodzi o budynki mieszkalno/biurowe do najwyższy jest chyba budynek TPSA (niestety). Wyższa na pewno jest np. wieża Katedry, ale nie wiem czy to się liczy.


fuutott
Obywatel
Posty: 47
Rejestracja: 19-09-2009, 18:37

Post autor: fuutott »

Wydaje mi sie ze ostatni blok na ulicy Marynarki wojennej (18 jesli sie nie myle) bylby najwyzej polozonym wysokim budynkiem. Ale marcinki raczej nie przebije.

Awatar użytkownika

Autor tematu
gushman
Rhetor
Posty: 3355
Rejestracja: 14-10-2009, 20:59

Post autor: gushman »

Goscinny pisze:Co do budynku - jeśli chodzi o budynki mieszkalno/biurowe do najwyższy jest chyba budynek TPSA (niestety). Wyższa na pewno jest np. wieża Katedry, ale nie wiem czy to się liczy.
A czy katedra faktycznie jest wyższa od bloków we wschodniej części miasta? Tam na Marynarki Wojennej (czy też Monte Cassino lub Wojska Polskiego - sorry, ale dla mnie to wszystko jedno i to samo :)) są dość wysokie budynki.

I jeszcze jedno: który to budynek należy do TP SA? Mam totalne zaćmienie.


Weredyk

Post autor: Weredyk »

Na ul. Legionów:)

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11072
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

Najwyższą budowlą będzie chyba komin na "Piaskówce" - 120 m, betonowy, więc można zaliczyć do budowli.

Awatar użytkownika

angelo
Archont
Posty: 621
Rejestracja: 16-09-2009, 09:03
Lokalizacja: Tarnów/Strusina

Post autor: angelo »

Wydaje mi się, że najwyżej można stanąć na słupie reklamowym obok kerfura, ale pewien nie jestem.
29500ml B Rh+... A Ty?

Awatar użytkownika

huziu
Archont
Posty: 641
Rejestracja: 26-08-2009, 02:10
Lokalizacja: Berlin

Post autor: huziu »

Gościnny mnie uprzedził. Najwyższym punktem w granicach administracyjnych miasta na 100% jest komin EC na Piaskówce, jednak wątpie aby udało Ci się tam dostać, więc pozostaje "ostatni" budynek na Manarki Wojennej. A można wiedzieć w jakim celu poszukujesz takiego miejsca?


CEO
Obywatel
Posty: 87
Rejestracja: 05-02-2010, 15:34

Post autor: CEO »

Tez mi przychodzi do glowy wieza kosciola w Krzyzu.

Awatar użytkownika

Autor tematu
gushman
Rhetor
Posty: 3355
Rejestracja: 14-10-2009, 20:59

Post autor: gushman »

huziu pisze:A można wiedzieć w jakim celu poszukujesz takiego miejsca?
Tajemnica. :)

Czyli podsumowując: geograficznie najwyżej położony jest szczyt Góry Marcina? I czy Góra Marcina jest wyżej niż dach bloku na Marynarki Wojennej?

Patrząc od Brzozówki widzę akurat maszt przy Echo, ale widzę też jakieś bloki, które są wyższe od niego. Heh, nawet nie wiedziałem, że w sumie mam niezły widok poglądowy na ten temat. :) Czyżby to w takim razie były bloki przy MW?

Wg mojego punktu widzenia dość wysoko plasuje się kościół Karoliny Kózki. :)

Z budowli najwyższy jest w takim razie komin na Piaskówce. A budynek mieszkalny - ten na Legionów? Choć powiem Wam, że dalej za cholerę nie wiem, który to. Ma ktoś zdjęcie?


fiber
Obywatel
Posty: 80
Rejestracja: 10-10-2009, 02:36

Post autor: fiber »

Według maps google.

Komin MPEC: podłoże ~215 m n.p.m. + komin 120 m = ~335 m n.p.m.

Szczyt Marcinki: podłoże ~380 m n.p.m.

Słup przy Echo na pewno odpada.


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Post autor: hurricane »

Wyprowadzę Was z błędu :)

Najwyżej położone miejsce w Tarnowie (w jego granicach administracyjnych) na powierzchni ziemi wynosi około 353 m. n.p.m. W tym miejscu znajduje się zabudowana działka budowlana. ;P Znajdźcie to miejsce :P, jak nie znajdziecie to Wam pokażę :)

Zamek na zboczach Góry św. Marcina położony jest na wysokości 290-300 m.n.p.m.

Szczyt Góry św. Marcina znajduje się w miejscowości Zawada na terenie wiejskiej Gminy Tarnów, mniej więcej kilkanaście metrów od nadajnika telewizyjnego i wynosi 384 m.n.p.m. :)
Zapraszam na Internetową Stację Meteo Tarnowiec - meteo.tarnowiec.prv.pl


GTW
Obywatel
Posty: 32
Rejestracja: 11-02-2010, 15:45

Post autor: GTW »

hurricane pisze:Wyprowadzę Was z błędu :)

Najwyżej położone miejsce w Tarnowie (w jego granicach administracyjnych) na powierzchni ziemi wynosi około 353 m. n.p.m. W tym miejscu znajduje się zabudowana działka budowlana. ;P Znajdźcie to miejsce :P, jak nie znajdziecie to Wam pokażę :)

Zamek na zboczach Góry św. Marcina położony jest na wysokości 290-300 m.n.p.m.

Szczyt Góry św. Marcina znajduje się w miejscowości Zawada na terenie wiejskiej Gminy Tarnów, mniej więcej kilkanaście metrów od nadajnika telewizyjnego i wynosi 384 m.n.p.m. :)
Katedra ? 8)
Gdy następuję upadek moralny władzy tam pojawiam się JAĄ

Awatar użytkownika

Autor tematu
gushman
Rhetor
Posty: 3355
Rejestracja: 14-10-2009, 20:59

Post autor: gushman »

Jeżeli to pisze hurricane to pewnie chodzi o jakąś stację meteorologiczną. :)
900 ml, grupy krwi nie pamiętam

Cały Tarnów na Facebooku


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Post autor: hurricane »

Katedra stoi około 220-225 m.n.p.m., najbliższy reper geodezyjny jest na rogu Lwowskiej i Dąbrowskiego i ma on wysokość 211,6 m.n.p.m. (z ciekawostek powiem, że Kościół Misjonarzy jest posadowiony dokładnie 200 m. n.p.m. :P )

Wieża Katedry ma 72 m., więc 225+72 daje 292 m.n.p.m.

Jak już Gushman wywołał to stacja meteo w Tarnowie przy al. Piaskowej stoi na wysokości 209 m.n.p.m. :P

A to owo najwyższe miejsce w Tarnowie.
[img]http://meteo_tarnowiec.republika.pl/mapeczka.JPG[/img]

Na czerwono zaznaczono granicę miasta.

ODPOWIEDZ