Tarnów dramatycznie się kurczy

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ

kari
Thesmothetai
Posty: 1104
Rejestracja: 18-09-2010, 15:11

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: kari »

Mr Greenback napisał "Bo jakbym się spytał pojedynczo forumowiczów co robią po pracy to tak z 95% idzie do domu, ewentualnie wstępując do sklepu. Po prostu taki jest tutaj klimat i choćby władze Tarnowa lunapark wybudowały to będzie w tygodniu świecił pustkami."
Coś w tym jest. Ja akurat często bywam tu i ówdzie i muszę powiedzieć, że w teatrze w ostatnich tygodniach z frekwencją nie jest najlepiej. Wprowadzono szereg zniżek a i tak ludzie nie chcą przychodzić pomimo tego, że całkiem fajne mają ostatnio spektakle. Dochodzi do tego, że organizują konkursy w tarnowskich mediach społecznościowych i rozdają bilety za 1zł a i tak na małej scenie liczącej 60 miejsc było chyba ze 20 krzeseł wolnych. Gdyby nie bilety w tak atrakcyjnej cenie to spektakl zostałby odwołany.
Co do PWSZ to może więcej osób zostałoby w Tarnowie jeśli zaproponowano by im lepsze/atrakcyjniejsze kierunki. Ile osób dostaje pracę po filologi polskiej,pedagogice albo filologi angielskiej? Z drugiej strony z tego co podawano to PWSZ w Tarnowie nie narzeka na brak studentów.

Więcej miejsc pracy(lepiej płatnych) to ludzi mogliby sobie pozwolić na pójście do restauracji, teatru, kina, na piwo. Ostatnio w RDN była wypowiedz studentów/ młodych ludzi, że wolą spędzać czas w domu. Nie dziwię się, bo jak mało zarabiają to bardziej się opłaca kupić kilka piw w Tesco i się dobrze bawić niż piwa w lokalu, gdzie za jedno trzeba dać 6/7 zł.

Awatar użytkownika

Mr Greenback
Rhetor
Posty: 3590
Rejestracja: 28-01-2010, 19:31

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Mr Greenback »

wejss pisze:W piątek byłem ze znajomymi na mieście. Jeden z Krakowa drugi z Gorlic. Odwiedziliśmy kilka lokali. Obaj byli w lekkim szoku. Ten z Gorlic bo bardzo mu się podobały tarnowskie dyskoteki i knajpy na rynku a ten z Krakowa dlatego, że w tych knajpach i dyskotekach byli ludzie. Słyszał bowiem opinie od wielu ludzi, że w Tarnowie nic się nie dzieje i życie nocne nie istnieje. Mało tego, stwierdził, że przyjedzie we wakacje do Tarnowa razem z rodziną. Pozdrawiam marudzących.
Czym innym piątek , czym innym tydzień. I nie chodzi nawet o kluby nocne tylko o przejście sie ul. Krakowską o 18:00.
"Ludzie którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami". George Orwell


Mistyczny
Prytan
Posty: 289
Rejestracja: 15-05-2011, 17:12

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Mistyczny »

Więcej miejsc pracy(lepiej płatnych) to ludzi mogliby sobie pozwolić na pójście do restauracji, teatru, kina, na piwo. Ostatnio w RDN była wypowiedz studentów/ młodych ludzi, że wolą spędzać czas w domu. Nie dziwię się, bo jak mało zarabiają to bardziej się opłaca kupić kilka piw w Tesco i się dobrze bawić niż piwa w lokalu, gdzie za jedno trzeba dać 6/7 zł.
Ja mam inną teorię na ten temat, po prostu czasy się zmieniły. Jak ja chodziłem do liceum to po szkole szło się coś porobić ze znajomymi, na piwo w plener albo do Basteji. Każdy piątek spędzaliśmy na rynku, w soboty były domówki. Dzisiaj już tak nie ma. Mam siostrę w liceum i zarówno ona jak i jej znajomi zamiast siedzieć gdzieś na mieście siedzą w domu z laptopem na kolanach bo tam są jej znajomi. Nowe pokolenie to mniej kontaktów na żywo, efektem jest mniej młodych ludzi na mieście.


wejss
Rhetor
Posty: 1623
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: wejss »

Mr Greenback pisze:
wejss pisze:W piątek byłem ze znajomymi na mieście. Jeden z Krakowa drugi z Gorlic. Odwiedziliśmy kilka lokali. Obaj byli w lekkim szoku. Ten z Gorlic bo bardzo mu się podobały tarnowskie dyskoteki i knajpy na rynku a ten z Krakowa dlatego, że w tych knajpach i dyskotekach byli ludzie. Słyszał bowiem opinie od wielu ludzi, że w Tarnowie nic się nie dzieje i życie nocne nie istnieje. Mało tego, stwierdził, że przyjedzie we wakacje do Tarnowa razem z rodziną. Pozdrawiam marudzących.
Czym innym piątek , czym innym tydzień. I nie chodzi nawet o kluby nocne tylko o przejście sie ul. Krakowską o 18:00.
A przejdź się po Gemini o 18.

Awatar użytkownika

Mr Greenback
Rhetor
Posty: 3590
Rejestracja: 28-01-2010, 19:31

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Mr Greenback »

wejss pisze:
Mr Greenback pisze:
wejss pisze:W piątek byłem ze znajomymi na mieście. Jeden z Krakowa drugi z Gorlic. Odwiedziliśmy kilka lokali. Obaj byli w lekkim szoku. Ten z Gorlic bo bardzo mu się podobały tarnowskie dyskoteki i knajpy na rynku a ten z Krakowa dlatego, że w tych knajpach i dyskotekach byli ludzie. Słyszał bowiem opinie od wielu ludzi, że w Tarnowie nic się nie dzieje i życie nocne nie istnieje. Mało tego, stwierdził, że przyjedzie we wakacje do Tarnowa razem z rodziną. Pozdrawiam marudzących.
Czym innym piątek , czym innym tydzień. I nie chodzi nawet o kluby nocne tylko o przejście sie ul. Krakowską o 18:00.
A przejdź się po Gemini o 18.
W innych miastach też są galerie a jednak ludzie chodzą głównymi ulicami... ;) Wracamy do mojej tezy o specyficznym klimacie Tarnowa. Zamiast pójść na kawkę lub piwko to szybka wizyta w Biedrze, piekarni i do domu.
"Ludzie którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami". George Orwell


kari
Thesmothetai
Posty: 1104
Rejestracja: 18-09-2010, 15:11

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: kari »

Zauważyłem, że w ostatnim czasie znika co raz więcej sklepów/małych firm w Tarnowie. Na Czerwonej kilka miesięcy zamknięto aptekę, potem kiosk ruchu a teraz kwiaciarnię. Na Krakowskiej sklep z odzieżą został zlikwidowany, na Wałowej likwidacja sklepu obuwniczego, na Klikowskiej sklep z odzieżą używaną....

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Jan Kowalski »

To małe firmy, które powinny być pod szczególną opieką państwa. W takim kiosku pracują na ogół 2 osoby, od których haracz do ZUS wynosi łącznie jakieś 2,5 tysiąca i nikogo nie interesuje, czy wyrobił na to sprzedając gazety, czy nie. Daj Boże, żeby to było małżeństwo, ale jak pracownikiem jest ktoś z zewnątrz, komu trzeba zapłacić pensję, to ustawodawca zadbał już o to, żeby jego pensja była na poziomie min 2100 brutto, czyli koszt pracodawcy to 2400 zł. Do tego czynsz i media. Państwo stanęło na stanowisko, że firma musi zarabiać określoną kwotę, albo się nie opłaca. Gospodarka funkcjonowałaby dużo lepiej, gdyby ZUS był zależny od dochodu, a kwota wolna na europejskim poziomie.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.


Ricardo
Archont
Posty: 646
Rejestracja: 09-10-2009, 15:30
Lokalizacja: Tarnów - Piaskówka Płn.

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Ricardo »

wejss pisze:W piątek byłem ze znajomymi na mieście. Jeden z Krakowa drugi z Gorlic. Odwiedziliśmy kilka lokali. Obaj byli w lekkim szoku. Ten z Gorlic bo bardzo mu się podobały tarnowskie dyskoteki i knajpy na rynku a ten z Krakowa dlatego, że w tych knajpach i dyskotekach byli ludzie. Słyszał bowiem opinie od wielu ludzi, że w Tarnowie nic się nie dzieje i życie nocne nie istnieje. Mało tego, stwierdził, że przyjedzie we wakacje do Tarnowa razem z rodziną. Pozdrawiam marudzących.
Czym innym piątek , czym innym tydzień. I nie chodzi nawet o kluby nocne tylko o przejście sie ul. Krakowską o 18:00.

A przejdź się po Gemini o 18.

W innych miastach też są galerie a jednak ludzie chodzą głównymi ulicami... ;) Wracamy do mojej tezy o specyficznym klimacie Tarnowa. Zamiast pójść na kawkę lub piwko to szybka wizyta w Biedrze, piekarni i do domu.
A jakie to miasta podobne do Tarnowa masz na myśli? Kielce?... poza Sienkiewicza pustawo, Opole? też pustawo, Gorzów Wielkopolski?... trochę ludzi na Wełnianym Rynku a tak to pustawo, Elbląg? poza sezonem trochę wiatr hula po starówce,
Grudziądz? To samo, Nowy Sącz? - tak samo jak w Tarnowie nawet w Bydgoszczy troszkę pustawo na starówce biorąc pod uwagę wielkość miasta... W Rzeszowie są tłumy ale dlatego że tam mają 40tys. studentów i to robi różnicę...
Niestety ale galerie wysysają życie w wielu miastach, dlatego np. w Wielkiej Brytanii nowa Krajowa Polityka Miejska zawiera sporo zapisów mających na celu odwrócenie tego trendu, u nas też coś zaczyna się dziać na szczeblu rządowym...

W Tarnowie Restauratorzy też są sobie trochę winni jeśli chodzi o Tarnów, już kilka razy w niedzielę wieczorem zdarzało mi się że nie mogłem znaleźć otwartej kawiarni, efektem czego w tych kilku otwartych był ścisk i ludzie byli odsyłani z powodu braku wolnych stolików

Awatar użytkownika

Mr Greenback
Rhetor
Posty: 3590
Rejestracja: 28-01-2010, 19:31

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Mr Greenback »

Ricardo pisze:
wejss pisze:W piątek byłem ze znajomymi na mieście. Jeden z Krakowa drugi z Gorlic. Odwiedziliśmy kilka lokali. Obaj byli w lekkim szoku. Ten z Gorlic bo bardzo mu się podobały tarnowskie dyskoteki i knajpy na rynku a ten z Krakowa dlatego, że w tych knajpach i dyskotekach byli ludzie. Słyszał bowiem opinie od wielu ludzi, że w Tarnowie nic się nie dzieje i życie nocne nie istnieje. Mało tego, stwierdził, że przyjedzie we wakacje do Tarnowa razem z rodziną. Pozdrawiam marudzących.
Czym innym piątek , czym innym tydzień. I nie chodzi nawet o kluby nocne tylko o przejście sie ul. Krakowską o 18:00.

A przejdź się po Gemini o 18.

W innych miastach też są galerie a jednak ludzie chodzą głównymi ulicami... ;) Wracamy do mojej tezy o specyficznym klimacie Tarnowa. Zamiast pójść na kawkę lub piwko to szybka wizyta w Biedrze, piekarni i do domu.
A jakie to miasta podobne do Tarnowa masz na myśli? Kielce?... poza Sienkiewicza pustawo, Opole? też pustawo, Gorzów Wielkopolski?... trochę ludzi na Wełnianym Rynku a tak to pustawo, Elbląg? poza sezonem trochę wiatr hula po starówce,
Grudziądz? To samo, Nowy Sącz? - tak samo jak w Tarnowie nawet w Bydgoszczy troszkę pustawo na starówce biorąc pod uwagę wielkość miasta... W Rzeszowie są tłumy ale dlatego że tam mają 40tys. studentów i to robi różnicę...
Niestety ale galerie wysysają życie w wielu miastach, dlatego np. w Wielkiej Brytanii nowa Krajowa Polityka Miejska zawiera sporo zapisów mających na celu odwrócenie tego trendu, u nas też coś zaczyna się dziać na szczeblu rządowym...

W Tarnowie Restauratorzy też są sobie trochę winni jeśli chodzi o Tarnów, już kilka razy w niedzielę wieczorem zdarzało mi się że nie mogłem znaleźć otwartej kawiarni, efektem czego w tych kilku otwartych był ścisk i ludzie byli odsyłani z powodu braku wolnych stolików
W Opolu jest 30- tysiecy studentów, a w Rzeszowie tez mają CH.....Nie wiem czy dobrym tropem podążasz. W takiej tarnowskiej Warka Pub na Rynku co nie przyjdę w w tygodniu to są ludzie. i także w dni kiedy nie ma meczów.
W Sopranos też zawsze siedzą ludzie. Myślę, ze problem jest wielowymiarowy i trudno będzie znaleźć jedna odpowiedź.
"Ludzie którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami". George Orwell


Trishelle
Proedroj
Posty: 406
Rejestracja: 06-02-2014, 13:54

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Trishelle »

Teraz Kalisz chce się ratować przed utratą 100 000 mieszkańców. A Tarnów kiedy skorzysta z tego cichego przyzwolenia?

https://stooq.pl/n/?f=1216874" onclick="window.open(this.href);return false;


kari
Thesmothetai
Posty: 1104
Rejestracja: 18-09-2010, 15:11

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: kari »

Trishelle pisze:Teraz Kalisz chce się ratować przed utratą 100 000 mieszkańców. A Tarnów kiedy skorzysta z tego cichego przyzwolenia?

https://stooq.pl/n/?f=1216874" onclick="window.open(this.href);return false;

U nas chyba nie ma na co liczyć. Za 10, 15, 25 lat Tarnów nadal będzie liczyć tyle samo, czyli 72,38 km².Nikt nic z tym nie robi, ale jak mówi przysłowie do tanga trzeba dwojga. My będziemy chcieli, a sąsiednie miejscowości nie. Abo będzie tak jak z Kępa Bogumiłowicką. Powierzchnia miasta się nie zmieni, ale za kilkanaście lat diametralnej zmianie ulegnie liczba mieszkańców.


WSK
Prytan
Posty: 228
Rejestracja: 21-04-2010, 08:49

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: WSK »

Moim zdaniem najbardziej strategiczne to tereny Ostrowa, Kępy, Bogumiłowic, Zgłobic, Zbylitowskiej i Koszyc. Tych ostatnich ze względu na urbanizacje, oraz bliskość do centrum miasta. Brak większej rozbudowy miasta od strony południowo-zachodniej. Właściwie już za wiaduktem na krakowskiej rozpoczyna się urbanistyka wiejska. A Ostrów i Bogumiłowice ze względu na Dunajec, autostradę i kolej. Możecie się śmiać:) Ale mi się wydaje, że w najbliższej dekadzie powróci moda na transport śródlądowy. Takie wnioski z dwóch przynajmniej powodów. Jeden to fakt, że na zachodzie taki transport jest popularny. A dwa, że teraz w ministerstwie powstaje koncepcja przebudowy Wisły od Gdańska do Warszawy i dalej na Białoruś. Jak to wypali, to myślę, że transport śródlądowy odżyje w Polsce. I naturalnym jest jego przedłużenie do Krakowa. Jeżeli włączyć w to kawałek Dunajca, a jest do tego jakiś argument chociażby w postaci dużych zakładów chemicznych w Tarnowie, czy zakładów zbrojeniowych. Wtedy jest jakiś argument za tym. I miejsce w Ostrowie/Bogumiłowicach idealne bo to punkt, który może być punktem przeładunkowym transportu samochodowego, kolejowego i rzecznego.

Awatar użytkownika

Mr Greenback
Rhetor
Posty: 3590
Rejestracja: 28-01-2010, 19:31

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Mr Greenback »

Coraz więcej dzieci rodzi się w tarnowskich szpitalach – wynika z danych. W porównaniu do 2016 roku w ubiegłym roku Urząd Stanu Cywilnego w Tarnowie sporządził o 216 aktów urodzeń więcej.
Jak mówi RDN Beata Idziniak, kierownik USC w Tarnowie – duży wpływ ma na to przede wszystkim pomoc socjalna dla rodzin. – Tendencja to myślę, że przede wszystkim 500 plus, zawsze jest to jakiś zastrzyk pieniężny dla rodziców, łatwiej jest wtedy prowadzić gospodarstwo domowe – mówi kierownik USC.

http://www.rdn.pl/news/rodzi-sie-coraz-wiecej-dzieci" onclick="window.open(this.href);return false; Bzdura. Wszyscy jacy ostatnio urodzili w otoczeniu mojego syna mają pierwsze dziecko. Po prostu trzydziestolatkowie, a więc pokolenie wyżu, wzięło się do roboty. :lol:
"Ludzie którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami". George Orwell

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6841
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: LordRuthwen »

Moim zdaniem 500+ nie jest żadnym powodem dla "robienia dzieci", wśród znajomych od kilku ładnych lat (na biedę 5-6) widzę poprawę jakości życia, nie gwałtowny skok, ale najpierw stabilizację a potem powolną ale ciągłą poprawę, jak dla mnie to tu jest przyczyna tego, że ludzie decydują się na dzieci a nie marne 500 zł, pewnie, że jak ktoś nie ma to 500 zł to dużo, ale bez przesady, mając świeżo urodzone dziecko trzeba się liczyć z dużymi comiesięcznymi wydatkami: pieluchy, ubranka, pal licho jak je z cycka, a jak z jakiegoś powodu nie, to i mleko modyfikowane + jednorazowe wydatki p.t. wózek, łóżeczko, jakieś nosidło do samochodu. 500 + to nie to.

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Jan Kowalski »

Zależy. Ciężko uwierzyć, że ktoś ma dzieci z powodu 500+, tj. że podejmuje decyzje w oparciu o korzyści. Ale jeżeli ktoś chce mieć dzieci, ale nie decyduje się na nie ze względu na sytuację ekonomiczną, to dodatkowe bezpieczeństwo finansowe może przeważyć szalę.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.

ODPOWIEDZ