Tarnów dramatycznie się kurczy

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ

Potato
Obywatel
Posty: 22
Rejestracja: 01-06-2017, 15:17

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Potato »

Wiadomo, Brzesko, Skawina bliżej.
Tarnow jako sypialnia Krakowa rozpatruje w przypadku osób mocno z Tarnowem związanych: pochodzeniem, rodziną.


Buduje sie sporo, ale zabudowa jest ciasna, brak parkingów. Dla wielu osób, dla młodych rodzin, często nie są to warunki komfortowe a mimo wszyskto bardzo kosztowne. Sporo ludzi szuka lokalizacji poza miastem.
Nie jest tak kolorowo z komunikacją miejską...szybki tramwaj, odjazdy co 5 min... przystanek w odległości 5min dla wielu nowych osiedli to marzenie :)

Awatar użytkownika

gushman
Rhetor
Posty: 3355
Rejestracja: 14-10-2009, 20:59

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: gushman »

Mam po prostu wrażenie, że z tą "sypialnią Krakowa" jest jak z "polskim biegunem ciepła": przeżywają to tylko mieszkańcy Tarnowa, a w praktyce nie ma to żadnego znaczenia.

Pojęcie "sypialni" wg mnie mogłoby zaistnieć, gdyby krakusy świadomie wybierały nasze strony do mieszkania, a Kraków był dla nich tylko do pracowania. A wg mnie takich ludzi praktycznie nie ma! Przykład spod mojego nosa: w Brzozówce są 2 osiedla domów w zabudowie szeregowej. Jedno niemal wypełnione jest tarnowianami (od lat wolne stoją 2 domy), drugie jest niemal puste (w pobieżnych obserwacji wynika, że zamieszkałych jest 6 spośród 24 domów). W tym pierwszym nie pojawił się nikt nowy od co najmniej 2012 r., a to drugie nie przyciągnęło mieszkańców nawet obietnicą dodania do domu samochodu.

Owszem, model: śpię w Tarnowie, pracuję w Krakowie jest dość popularny. Ale wtedy nie możemy mówić o "sypialni", bo to są nasze mieszkania i domy rodzinne.
900 ml, grupy krwi nie pamiętam

Cały Tarnów na Facebooku


Potato
Obywatel
Posty: 22
Rejestracja: 01-06-2017, 15:17

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Potato »

O tym aby krakusy wybierały Tarnow do zamieszkania nie ma co marzyć.
Dobrze, będzie jak Tarnowianie nie będą przeprowadzać się na stałe do Krakowa w celach zarobkowych.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6828
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: LordRuthwen »

Potato pisze:O tym aby krakusy wybierały Tarnow do zamieszkania nie ma co marzyć.
Dobrze, będzie jak Tarnowianie nie będą przeprowadzać się na stałe do Krakowa w celach zarobkowych.
Mylisz się.
Znam osobiście co najmniej kilka rodzin, które świadomie wyemigrowały z Krakowa do Tarnowa, również zarobkowo, bo:
1. Tańsze mieszkania
2. Niższe koszty życia
3. Wszędzie bliżej
4. Miejsca w przedszkolach... Tak, u nas jest ciężko, ale tam jeszcze ciężej.


wejss
Rhetor
Posty: 1610
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: wejss »

Znam jeden przypadek, gdzie facet z Krakowa przeprowadził się do Tarnowa na spokojną emeryturę. Powiedział, że nie wie jak mógł mieszkać w Krakowie całe życie. Chodziło mu o spokój.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11596
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: defekator »

Jak dla młodych ludzi Tarnów ma sporo minusów (głównie zarobki i oferta rozrywkowa) to dla emerytów faktycznie jest miejscem dużo lepszym do życia niż Kraków. Tak sobie myślę, czy nie można by próbować jakąś kampanią reklamową ich tu ściągać (po sprzedaży mieszkania w Krakowie mają takie same w Tarnowie i jeszcze im trochę oszczędności zostaje). Tylko nie jestem pewien czy miastu przyniosłoby to więcej zysków (nowi mieszkańcy wydający tu pieniądze, odwiedziny ich dzieci mieszkających w Krakowie) czy strat (większe obłożenie szpitali, przychodni etc.)
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM


Potato
Obywatel
Posty: 22
Rejestracja: 01-06-2017, 15:17

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Potato »

Sukcesem już będzie gdy młodzi Tarnowianie którzy pracuje w Krakowie, nadal będą mieszkać i wydawać pieniądze w Tarnowie.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11596
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: defekator »

Jeżeli tarnowskie sklepy znacząco nie poprawią swojej oferty i podejścia do klienta to z tym może być ciężko.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM


irekjj
Prytan
Posty: 283
Rejestracja: 23-11-2013, 20:09
Lokalizacja: Tarnów

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: irekjj »

defekator pisze:Jeżeli tarnowskie sklepy znacząco nie poprawią swojej oferty i podejścia do klienta to z tym może być ciężko.
Zwykle zgadzam się z tym co piszesz w różnych wątkach ale to co napisałeś teraz, uważam, że jest baaaardzo krótkowzroczne i traktujące sprawę z tylko jednego i to najprostszego do analizy sytuacji, kierunku.

Przypuszczam, że zdajesz sobie sprawę co mam na myśli, bo szkoda mi się tutaj rozpisywać, ale to nie jest absolutnie tak, że wystarczy wstawić super towar do sklepu i kazać personelowi się uśmiechać i podchodzić z szacunkiem do klienta - choć to drugie tak czy owak powinno być standardem wszędzie :)

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11596
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: defekator »

Chodzi mi o to, że często chciałem coś kupić w tarnowskim sklepie i się nie dało bo albo w ogóle nie mieli na stanie albo mogli zamówić na "być może w przyszłym tygodniu". I zaznaczam, że nie chodziło o jakieś "rarytasy" (rozumiem, że na niektóre rzeczy w Tarnowie po prostu nie będzie zbytu i nie będą dostępne od ręki) ale sprawy tak powszechne jak np. wygięty uchwyt balkonowy na antenę satelitarną czy też określony model butów, który o dziwo w identycznym sklepie w Krakowie (sieciówka) był dostępny od ręki. Ewentualnie rzecz była ale z tak absurdalną marżą, że rezygnowałem, gdyż jak rozumiem, że w sklepie może być drożej niż w sieci to 2 krotna przebitka to jest już zwyczajne szukanie frajerów. Łapię się na tym, że coraz częściej jak mam kupić cokolwiek bardziej niezwykłego niż przykładowo cukier ;) to nawet nie szukam w tarnowskich sklepach bo szkoda nerwów i czasu a od razu zamawiam w necie, wychodzi nie tylko taniej ale i szybciej. Naprawdę wolałbym wydać moje pieniądze w Tarnowie no ale cóż ...

Niekompetencja sprzedawców oraz jakość obsługi to już tutaj rzecz drugoplanowa, jak mniemam jest po prostu pochodną wysokości pensji jaką płaci właściciel - jaka płaca taka praca. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich sklepów, w niektórych nie ma takich problemów i są sklepy specjalistyczne odpowiednio zaopatrzone ale niestety wydaje mi się, ze to coraz rzadszy przypadek a sporo sprzedawców wystawia to co akurat chce sprzedać a potem narzeka, że biznes im nie idzie. Niektóre tarnowskie sklepy nie zmieniły się nic od dobrych 20 lat - i wcale nie dlatego, że już wówczas osiągnęły perfekcję ;) Po prostu ich właściciele nie mogą zrozumieć, że to już nie są złote dla handlu lata 90 gdzie można było postawić na ladzie największe badziewie a ludzie wygłodniali po PRL i tak to kupili.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM


trix
Rhetor
Posty: 5081
Rejestracja: 02-09-2009, 19:17

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: trix »

Nie wiem jak tam w statystykach rządowych czy innych śmiesznych, ale wczoraj byłem na rynku z kumplem. Pusto. Wracam wieczorem. Pusto.
Co do sklepów to niektórzy mnie maja za złe po co kupuje prze internet, przecież lepiej w sklepie na miejscu. Tylko że na miejscu to Pan/Pani ma, ale na zamówienie. To ja sobie zamówię nie wychodząc z domu, a i z przesyłką wyjdzie taniej. Mój taki powiedzmy znajomy po szmaty jedzie na ślunsk kupić, skąd pochodzi, bo jak mówi tam dużo taniej i większy wybór. Miasto wymiera i tyle.
Szmaciak chce władzy nie dla śmichu, lecz dla bogactwa, dla przepychu, chce mieć tytuły, forsę, włości i w nosie przyszłość ma ludzkościĄ - Tow Szmaciak.


Trishelle
Proedroj
Posty: 406
Rejestracja: 06-02-2014, 13:54

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy - fakty i mity

Post autor: Trishelle »

Miasto wymiera i tyle.
Ten argument jest bardzo przekonujący. W takim razie ja to tylko zostawię:

Obrazek

Obrazek

Ale wciąż są tacy według których statystyki kłamią i wiedzą lepiej.


Kulfon
Rhetor
Posty: 2185
Rejestracja: 14-11-2012, 08:37

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Kulfon »

No przecież ubyło za 6 miesięcy - 271 osób - to na razie jest nic demograficznie za 3-4 lata zaczną się znaczące ubytki ludności .
Niektórzy nie rozumieją że tych starszych roczników będzie lawinowo przybywać a co zatem idzie ilość zgonów również...... skoro z 2 osób ''rodzi się '' statystycznie 1,3 to nie wiem jak by nie liczył Polaków będzie ubywać .
''Bliższy Bogu jest niewierzący stosujący w życiu siedem przykazań, niż katolik, który wypełnia tylko trzy pierwsze''


ezola
Prytan
Posty: 111
Rejestracja: 06-11-2014, 11:49

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: ezola »

Taki smutny ranking w którym nasze miasto się znalazło
http://next.gazeta.pl/next/56,150859,22 ... oj,,1.html" onclick="window.open(this.href);return false;


wejss
Rhetor
Posty: 1610
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: wejss »

ezola pisze:Taki smutny ranking w którym nasze miasto się znalazło
http://next.gazeta.pl/next/56,150859,22 ... oj,,1.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Było już

ODPOWIEDZ