Platforma Aktywności Obywatelskiej

Wiadomości "z miasta".
Awatar użytkownika

Autor tematu
Goscinny
Rhetor
Posty: 11057
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Platforma Aktywności Obywatelskiej

Post autor: Goscinny »

Miałem dopisać w tytule: "kolejna ściema?", ale nie napiszę :) choć i tak ktoś stwierdzi, że marudzę :)
Ale po kolei - tutaj sążnisty artykuł na ten temat: http://www.tarnow.pl/index.php//Miasto/ ... watelskiej" onclick="window.open(this.href);return false;

To takie coś jak ten portal/forum co to niby mieszkańcy mieli coś pisać, a urzędnicy odpowiadać. Jak wyszło - wiadomo, ważne, że kasa z UE na to poszła.
W tym projekcie mamy trochę inne podejście. Z ciekawszych rzeczy, które zauważyłem to:
Będzie ona narzędziem zapewniającym kompleksowe wsparcie dla mieszkańców w inicjowaniu i realizacji inicjatyw obywatelskich z zakresu kształtowania, poprawy funkcjonalności, ładu, estetyki i komfortu otaczającej nas przestrzeni miejskiej.
Zdaje się, że to samo miał robić BO - oznacza to koniec BO jaki znamy? Po ostatniej edycji jakoś mi BO nie szkoda.
Nowością ma być umożliwienie głosowania przez Internet oraz udostępnienie narzędzia finansowania społecznościowego (tzw. crowdfundingu).
Głosowanie przez Internet - jak najbardziej, tylko brak szczegółów kto będzie mógł głosować i w jaki sposób. Crowdfunding? Czyli ludzie sami mają się zrzucić na projekt? Ciekaw podejście - tylko czy potem ci sami ludzie będą mieli wpływ na to, jak te pieniądze będą wydane - monitoring przetargów, wykonywania prac itd.
Niby poniżej czytamy, że mieszkaniec, który zgłosił pomysł będzie:
Stanie się naturalnym kierownikiem, liderem projektu – aktywnie koordynującym sposób jego realizacji.
Ciekaw mnie jak to zorganizują prawnie, bo "honorowe kierownictwo" nic w praktyce nie oznacza.

W opisie projektu wyczytałem:
Dwa aspekty ww. problemu to:
1) Mała aktywność mieszkańców w zakresie realizacji inicjatyw obywatelskich, co przekłada się na niski stopień partycypacji w sprawach społecznych;
2) Brak realizacji rzeczywistych potrzeb mieszkańców, w tym w obszarze przestrzeni miejskiej (ładu przestrzennego).
Aktywność była mała, bo przecież mieszkańcy nie mieli za bardzo wpływ na to, co się robi z BO. I ta prawie wszystko szło na remonty szkół.

Trochę się boję, że to takie mydlenie oczu - niby mieszkańcy będą mieli wpływ, a potem okaże się, że prawo nie pozwala na udostępnienie kosztorysów, nadzór obywatelski nad projektami, pełną przejrzystość postępowań, umów itd. Obym się mylił.

Awatar użytkownika

lll
Rhetor
Posty: 2927
Rejestracja: 27-06-2012, 10:28
Lokalizacja: Prawda w oczy kole

Re: Platforma Aktywności Obywatelskiej

Post autor: lll »

Nazwa mi się źle kojarzy.

Awatar użytkownika

dropszot
Archont
Posty: 907
Rejestracja: 05-08-2013, 16:32
Lokalizacja: Tarnów

Re: Platforma Aktywności Obywatelskiej

Post autor: dropszot »

Intuicja mi podpowiada że to będzie podobna fasada jak budżety obywatelskie, które tylko pozorują partycypację mieszkańców w zarządzaniu miastem.


FNT
Metoikos
Posty: 4
Rejestracja: 24-05-2015, 13:30

Re: Platforma Aktywności Obywatelskiej

Post autor: FNT »

Kilka informacji wyjaśniających i systematyzujących poniżej.
Platforma Aktywności obywatelskiej nie jest projektem finansowanym ze środków budżetu Miasta, nie jest też nową formułą Budżetu Obywatelskiego, a tym bardziej nie ma go zastępować. Jest wynikiem realizacji projektu "Aktywni Mieszkańcy na rzecz kształtowania przestrzeni" realizowanego przez Fundację Nowe Technologie z Tarnowa przy dofinansowaniu ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
To, że PAO powstanie i że ktoś w Ministerstwie zaufał, że warto - jest wynikiem głębokiego zdiagnozowania pewnych cech społecznych (jak np. brak angażowania się na rzecz wspólnoty, brak inicjowania działań oddolnych, czy choćby ta słynna już specyfika mieszkańców Tarnowa :) ) jak i dostrzeżenia pewnych "ułomności" Budżetu Obywatelskiego, o czym piszecie powyżej.
Te wszystkie bolączki BO + smutna diagnoza społeczna + zasadność wdrożenia nowych technologii (o które aż się prosi) złączone w jedno - dały nam pewną ideę, pewien pomysł, który ewoluując w naszych głowach - zamienił się w projekt!
Mamy pełną świadomość jak trudnym zadaniem będzie obudzenie ducha wspólnoty, ducha działania, ducha sąsiedztwa w Tarnowie.. Ale jeśli nie my to kto? Kiedy? Czy w ogóle?
Głęboko wierzymy w to, że ta energia, którą teraz wkładamy w ten projekt - wróci. I że zmiana na lepsze musi zacząć się od dołu - nie od góry :)

A odpowiadając na kilka pytań:
1. Głosowanie przez Internet, crowdfunding - pracujemy nad tym. Temat trudny do ugryzienia, bo choćby taki crowdfunding to coś w Polsce niemal zupełnie nowego, nieznanego. Ale tak już działamy. Stawiamy na innowację, nowatorstwo, nowe technologie - bo chcemy aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu rzeczywistości wokół nas i ulepszać ją.
2. Lider projektu - i tutaj też nad tym pracujemy. Punktem wyjścia w tym przypadku była znów diagnoza społeczna. Wskazała ona wprost (zwłaszcza w kontekście BO), że mieskańcy owszem - angażują się w zgłaszanie projektów, ale de facto ich rola na tym się kończy. Nie wiedzą co i w jaki sposób dzieje się dalej z ich projektami (oprócz tego, że zobaczą efekt końcowy). Dlatego stawiamy na lokalnych liderów zmiany, bohaterów na swoim osiedlu, ulicy. Ludzi, którzy wskażą problem, podejmą pierwsze kroki, przekonają innych i z nimi zdobędą część finansowania. A jako, że projekt nie jest miejski, wprost publiczny - będziemy dążyć do tego by procedurę finansowania i realizacji projektów uwolnić w jak największym stopniu od długich i formalnych procedur przetargowych.

W najbliższą środę organizujemy spotkanie konsultacyjne dla mieszkańców, organizacji pozarządowych i generalnie każdego kto jest zainteresowany udziałem lub wręcz współtworzeniem tego projektu. Szczegóły dotyczące spotkania znajdują się na naszej stronie internetowej (http://fundacjanowetechnologie.pl" onclick="window.open(this.href);return false; w dziale "Aktualności"). Na spotkaniu będzie można zadać pytania, coś zasugerować, zwrócić uwagę na szanse lub ryzyka.
Serdecznie zapraszamy!

Zespół FNT

Awatar użytkownika

Dominik_PCH
Rhetor
Posty: 1669
Rejestracja: 08-11-2010, 14:37

Re: Platforma Aktywności Obywatelskiej

Post autor: Dominik_PCH »

FNT pisze:..
2. Lider projektu - i tutaj też nad tym pracujemy. Punktem wyjścia w tym przypadku była znów diagnoza społeczna. Wskazała ona wprost (zwłaszcza w kontekście BO), że mieskańcy owszem - angażują się w zgłaszanie projektów, ale de facto ich rola na tym się kończy. Nie wiedzą co i w jaki sposób dzieje się dalej z ich projektami (oprócz tego, że zobaczą efekt końcowy). Dlatego stawiamy na lokalnych liderów zmiany, bohaterów na swoim osiedlu, ulicy. Ludzi, którzy wskażą problem, podejmą pierwsze kroki, przekonają innych i z nimi zdobędą część finansowania. A jako, że projekt nie jest miejski, wprost publiczny - będziemy dążyć do tego by procedurę finansowania i realizacji projektów uwolnić w jak największym stopniu od długich i formalnych procedur przetargowych...
Z tym się nie zgodzę. Moim projektem interesowałem się od początku do końca. Robiłem co mogłem jako „honorowy kierownik projektu". Kilka rzeczy się udało, kilka nie. Są też inne osoby, które zgłaszały swoje projekty, a potem na tyle ile mogły koordynowały realizację.

Największym problemem są urzędnicy, którzy zmieniają zdanie co 5 min. Podejście urzędnika do projektu obywatelskiego + czynniki losowe = utopiony projekt rozbudowy skate-parku. Jest gotowy projekt budowlany (drugi), ale w związku z brakiem jednoznacznej decyzji nt. chęci i dążenia do rozbudowy przez urząd i pałac młodzieży, nawet nie myślę o szukaniu środków zewnętrznych. Diagnozuje największy problem, który zniechęca społeczność lokalną do podejmowania działań na rzecz wspólnoty -> urzędnicy w Tarnowie to patologia. Od ok lipca-sierpnia 2014 (zakończenie prac projektowych) były wydział inwestycji pan Madej i pan Nakielny nie realizują zapisu budżetu 2014 dot. budowy oświetlenia na skate-parku w Tarnowie. Do dziś nie został ogłoszony przetarg na realizację zaległej inwestycji. Domyślam się, że zapis w budżecie miasta 2015 dot. rozbudowy skate-parku zostanie zrealizowany w okolicach 2020.

O jakim budzeniu czegokolwiek my w ogóle rozmawiamy?

Drugi projekt rozbudowy skate-parku, który już poleciał do kosza.
Obrazek

Awatar użytkownika

Autor tematu
Goscinny
Rhetor
Posty: 11057
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Re: Platforma Aktywności Obywatelskiej

Post autor: Goscinny »

FNT,

Dziękuję za wyjaśnienie kilku spraw, ale po tych wyjaśnieniach wygląda to jeszcze mniej ciekawie. Dlaczego?
Bo chcecie aktywować mieszkańców, żeby... sami szukali kasy i robili zrzutę na projekty. Miasto niby oddało jakąś tam część budżetu mieszkańcom. Wyszła z tego patologia szkolno-przedszkolna.
Dominik dokłada do tego kolejną cegiełkę pokazując, że urzędnicy i tak zrobią jak sami będą chcieli, albo po prostu storpedują pomysł.
Wyobraźmy sobie taką sytuację, że mieszkańcy wymyślili, że np. chcą zamienić Plac Drzewny na parking albo na prawdziwy plac z drzewami, a nie z betonem. I co dalej? Mają szukać sponsora na parking? Sponsora na zerwanie betonu, projektanta itd.? Powiedzmy, że znajdą. I co dalej? Miasto powie, że nie "bo nie", albo będzie chciało zrobić po swojemu.
Puśćmy wodze fantazji i miasto powiedziało "fajny pomysł ten parking - róbcie". I....? Jak to ugryźć od strony prawnej? Ktoś prywatnie chce zrobić parking na miejskim terenie - trzeba przewalić pewnie tonę papierów, żeby zezwolić na coś takiego. Kto ma odpowiadać za inwestycję, skoro to kasa ze zrzutek, albo od sponsorów? Miasto, ze swoimi przepisami, przetargami? Jeśli tak, to nadzór nad takim przedsięwzięciem staje się mrzonką, bo miasto nie dopuści obcych osób do kontrolowania takiej inwestycji.
A jeśli nie miasto to kto? Fundacja? Jakiś jeszcze inny podmiot? A potem ktoś to musi utrzymać, przekazać (?) miastu itd.
Mam wiele wątpliwości prawnych jak realizować takie pomysły - poza tym, że to jest wyręczanie Miasta. Jeśli ludzie mają sami wyręczać urzędników, to może równolegle ich zwolnić, skoro nie są potrzebni?

Awatar użytkownika

Dominik_PCH
Rhetor
Posty: 1669
Rejestracja: 08-11-2010, 14:37

Re: Platforma Aktywności Obywatelskiej

Post autor: Dominik_PCH »

„Aktywni Mieszkańcy na rzecz kształtowania przestrzeni" realizowanego przez Fundację Nowe Technologie z Tarnowa przy dofinansowaniu ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.”

Chłopaki mają kaskę, teraz trzeba rozliczyć. Zrobią pewnie z kimś (seniorzy - lubią nowe technologie) jakiś nieszkodliwy projekt może dwa pod „patronatem" jakiegoś posła (wybory na jesień) albo prezydenta, który popchnie to do przodu i będzie git. Dziennikarze napiszą o sukcesie inicjatywy, koordynator zbierze dokumentację do rozliczenia i bierzemy następne dofinansowanie panie Krzysztofie Głomb.

Nie neguje inicjatywy - róbcie.

Awatar użytkownika

Dominik_PCH
Rhetor
Posty: 1669
Rejestracja: 08-11-2010, 14:37

Re: Platforma Aktywności Obywatelskiej

Post autor: Dominik_PCH »

Obrazek
http://www.pozytek.gov.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.pozytek.gov.pl/download/files/FIO/p3_I.xlsx" onclick="window.open(this.href);return false;

Nie chcę mi się dalej szukać, ale może chłopaki sami udostępnią projekt, który złożyli wraz z kosztorysem. A my tu go przeanalizujemy :) w ramach budzenia aktywności lokalnych grup społecznych i inicjowania zachowań pro-społecznych.

Awatar użytkownika

Dominik_PCH
Rhetor
Posty: 1669
Rejestracja: 08-11-2010, 14:37

Re: Platforma Aktywności Obywatelskiej

Post autor: Dominik_PCH »

Aktualizacja informacji.

Nie wiem czy co zasługa wpisów na tablicy FB pana prezydenta Słomki-Narożańskiego (urzędnik, po tym wpisie dzwonił do mnie i tłumaczył, że to tak nie jest jak napisem), czy wpis tutaj, czy może procedura ogłaszania przetargu po prawie roku dobiegła końca. Ogłoszono przetarg.

http://bip.malopolska.pl/umtarnow/Artic ... 62866.html" onclick="window.open(this.href);return false;

PS
przydałby się internetowy serwis, który pokazywałby prawdziwą relację tarnowian z urzędem


FNT
Metoikos
Posty: 4
Rejestracja: 24-05-2015, 13:30

Re: Platforma Aktywności Obywatelskiej

Post autor: FNT »

Dominik, jeśli informacja o PAO poprzez wywołanie dyskusji przyczyniła się do rozpisania przetargu, to choćby dlatego warto było :)

A tak na poważnie, przykro mi się trochę robi gdy czytam o robieniu projektu dla projektu...
Prawda jest taka, że to projekt nie z tych, gdzie dostaje się kaskę i byle tylko rozliczyć. To projekt społeczny, gdzie liczy się rozwiązywanie problemów tam, gdzie Państwo nie zawsze się sprawdza, gdzie procedury utrudniają życie, gdzie prawo nie nadąża.
To w końcu projekt z wkładem własnym - nie dla zysku. Nic na tym nie zarobimy - raczej dołożymy. Ale uważamy, że warto.

Kilka szybkich informacji uzupełniających (na szczegóły jeszcze przyjdzie czas):
1. Nie pokażemy wniosku, nie pokażemy budżetu - niestety. W pierwszym przypadku mówimy o know-how Fundacji. To w jaki sposób piszemy projekty to wynik naszych kilkuletnich doświadczeń i umiejętności zespołu. W drugim przypadku powód jest prozaiczny - przed nami wybór m.in. wykonawcy platformy i odkrywanie kart byłoby z naszej strony mało profesjonalne.
2. Projekt to nie alternatywa dla BO - to raczej uzupełnienie jego formuły. Nie chcemy zamieniać rzek w ulice a trawników w parkingi. Mówimy o małych projektach o wartości kilkuset złotych, kilku tysięcy, może kilkunastu. To inny kaliber, to działanie od dołu, to głos pojedynczego obywatela, od którego w głównej mierze zależeć będzie czy będzie słyszalny.
3. Siłą projektu jest fakt, że projekty finansowane będą w dużym stopniu - o ile nie w znakomitej większości - ze środków niepublicznych - a prywatnych (crowdfunding). Co to oznacza? Otóż choćby to, że dla takich małych projektów o wartości rzędu kilku tysięcy złotych nie musimy rozpisywać czasochłonnych przetargów.
4. W projekcie wbrew pozorom to nie tylko o nagrody i projekty chodzi. Tu chodzi przede wszystkim o budowę społeczeństwa obywatelskiego, o oddanie narzędzia do partycypacji obywateli, o budowę wspólnoty, naukę gospodarzenia i dbania o wspólne sprawy - zwłaszcza dotyczące najbliższej przestrzeni.
Ideowo? Może? Ale jeśli myślimy o efektach za kilka, kilkanaście lat - to właśnie teraz jest czas na pracę organiczną. Stąd konsultacje (jedne już za nami), uruchomienie wolontariatu (już rozpoczęliśmy), współpraca z NGOs (już się to dzieje). W sierpniu przyjdzie czas na media, instytucje i oczywiście mieszkańców.

No to teraz pytanie do Was - co myślicie o kryteriach wyboru projektów do wsparcia?
Toczyły się podczas zeszłotygodniowych konsultacji, a obecnie trwają wewnątrz naszego zespołu - żywe dyskusje o tym, czy wszystkie projekty mają mieć równe szanse, czy też premiować niektóre projekty dodatkowymi punktami, czy wręcz może nie dopuszczać części z nich do głosowania?

Jako, że projekty takie jak PAO zazwyczaj powodują emocje, często wywołują sceptycyzm - może właśnie to forum mogłoby stać się dobrą przestrzenią do dyskusji nad formułą projektu. Czekam na Wasze opinie - każda sugestia jest dla nas cenna.
Otworzyć projekt dla wszystkich czy wprowadzić kryteria?

Awatar użytkownika

Dominik_PCH
Rhetor
Posty: 1669
Rejestracja: 08-11-2010, 14:37

Re: Platforma Aktywności Obywatelskiej

Post autor: Dominik_PCH »

FNT pisze:Dominik, jeśli informacja o PAO poprzez wywołanie dyskusji przyczyniła się do rozpisania przetargu, to choćby dlatego warto było :)
...
Obawiam się, że nie :). Rzeczy, o których tu piszecie i których nikt nie rozumie, nie przyczyniły się do tego że ogłoszono przetarg. Od roku regularnie chodzę, spamuje, umawiam się spotkania PROSZĄC (patologia), były już wydział inwestycji, o ogłoszenie przetargu. Podobnie jak inni inicjatorzy projektów zgłaszanych do BO, interesuje się.

Budżet już znamy, bo wiemy gdzie złożyliście projekt :)
http://www.pozytek.gov.pl/download/files/FIO/p3_I.xlsx" onclick="window.open(this.href);return false;

Podsumowując każdy sposób dobry :), zarabiajcie.


FNT
Metoikos
Posty: 4
Rejestracja: 24-05-2015, 13:30

Re: Platforma Aktywności Obywatelskiej

Post autor: FNT »

Dominik, idąc Twoim tropem myślenia, na skateparku też ktoś zarobił... kwota niebagatelna - 260.000 zł... ;)
Ale wracając do naszego budżetu - oczywiście łączny budżet jest jawny, niemniej poszczególne pozycje już nie.
Cała kwota nie jest przeznaczona na platformę - to także m.in. specyfikacja, regulaminy, stworzenie logo czy promocja.
A żebyśmy rozmawiali merytorycznie, warto Dominiku abyś zapoznał się z założeniami programu - zwłaszcza z kwestiami finansowymi - czy rzeczywiście na tym zarobimy, czy też wręcz przeciwnie: http://www.pozytek.gov.pl/Dokumenty,do, ... ,3631.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika

dropszot
Archont
Posty: 907
Rejestracja: 05-08-2013, 16:32
Lokalizacja: Tarnów

Re: Platforma Aktywności Obywatelskiej

Post autor: dropszot »

Na ten moment FNT to jest anonimowa fundacja. Jakie konkretnie osoby są odpowiedzialne za tę inicjatywę?

Awatar użytkownika

Dominik_PCH
Rhetor
Posty: 1669
Rejestracja: 08-11-2010, 14:37

Re: Platforma Aktywności Obywatelskiej

Post autor: Dominik_PCH »

FUNDACJA NOWE TECHNOLOGIE
http://www.krs-online.com.pl/fundacja-n ... 93232.html" onclick="window.open(this.href);return false;

powiązania:
https://mojepanstwo.pl/dane/krs_podmiot ... echnologie" onclick="window.open(this.href);return false;

Zieliński Tomasz - Członek Rady Nadzorczej
Zdybał Zielińska, Agnieszka Maria - Członek Rady Nadzorczej
Król Łęgowski Sebastian Bartłomiej - Prezes Zarządu

Skate-park: Zarobił Tech-Ramps z Krakowa, 260 tyś jest częścią 400 tyś, które wygraliśmy w BO. Nie mam z tym problemu, nie rozumiem do czego zmierzasz. Był przetarg, wygrali, zrobili.

Nie chcę mi się wierzyć, że wykonujecie taką pracę za możliwość oddychania tlenem, że nie bierzecie z każdego projektu określonych kwot na utrzymanie fundacji (czyli siebie) albo że w kosztorysach projektów nie ma pozycji koordynator projektu z konkretnymi liczbami. Wszyscy w koło w ten sposób zarabiają pieniądze, a wy nie, wy dokładacie - podziwiam.


FNT
Metoikos
Posty: 4
Rejestracja: 24-05-2015, 13:30

Re: Platforma Aktywności Obywatelskiej

Post autor: FNT »

Dominik, emotka na końcu nie znalazła się tam bez przyczyny - to żart (ale to tak między nami ;)).

Ten projekt jest projektem społecznym, realizowanym w ramach naszej nieodpłatnej działalności statutowej (definicja: http://www.marki.pl/www/tag-praca_ngo" onclick="window.open(this.href);return false;). Tak - oczywiście, że wynagrodzenia wchodzą w skład budżetu projektu, bo ktoś fizycznie musi wykonywać tę pracę, ale nie wchodząc w szczegóły (bo za chwilę zrobi nam się tu dyskusja o tym co jest we wniosku, a nie to co jest sednem projektu) nasz wkład własny przewyższa wartość wynagrodzeń o ok. 2% (i ten wkład własny będzie się z każdym miesiącem zwiększał - co odczuwamy już dziś).
To nie chodzi o oddychanie tlenem Dominik. Fundacja prowadzi także działalność gospodarczą, z której zysk przeznaczany jest na działalność statutową - czyli choćby na wkład własny w takie projekty jak ten. Jesteśmy klasycznym przykładem tzw. ekonomii społecznej, w której organizacje pozarządowe nie są biernymi podmiotami żyjącymi z dotacji, ale same potrafią zarabiać na pokrycie kosztów organizacji, przeznaczając zysk na cele statutowe (czyli np. na taki projekt PAO) - nie wypłacamy sobie premii czy dywidend.
Do naszej narodowej nieufności i podejrzliwości już przywykłem, stąd nie dziwi mnie drążenie tematu pieniędzy - zamiast dyskusji o projekcie. Stąd właśnie m.in. ten projekt - żeby tym, którzy wierzą że się da - dać narzędzie do działania; a tym którzy nie wierzą - pokazać, że jednak się da :)

ODPOWIEDZ