Tarnów. Stąd wyjechało najwięcej ludzi w Polsce!

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ

Autor tematu
Kulfon
Rhetor
Posty: 2185
Rejestracja: 14-11-2012, 08:37

Post autor: Kulfon »

Wszystko w temacie ...
''Według GUS za 35 lat na w pracujących osób przypadnie aż 52 emerytów. W czołówce miast, które będą się wyludniać i starzeć najszybciej, jest Tarnów. W 2050 roku będzie tutaj mieszać około 72 tys. mieszkańców, czyli o prawie 40 tysięcy mniej, niż obecnie''
http://www.tarnow.net.pl/serwis/prasa/i ... ytaj=16519
''Bliższy Bogu jest niewierzący stosujący w życiu siedem przykazań, niż katolik, który wypełnia tylko trzy pierwsze''

Awatar użytkownika

Dominik_PCH
Rhetor
Posty: 1669
Rejestracja: 08-11-2010, 14:37

Post autor: Dominik_PCH »

Mój Tarnów

Awatar użytkownika

Leon
Archont
Posty: 606
Rejestracja: 24-10-2014, 23:17
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Leon »

Jedna inwestycja :roll: Rewelacja :D Gratulacje :lol:


Trishelle
Proedroj
Posty: 406
Rejestracja: 06-02-2014, 13:54

Post autor: Trishelle »

Widzę, że i lokalne media lubują się w narzekaniu. Dane GUS obejmują tylko miasta w granicach administracyjnych to raz, dwa zakładają tendencję liniową wyludniania się miast do zera, trzy - dane GUS rozjeżdżają się parę miesięcy po publikacji.

2050 rok jest tak odległy, że wszelkie prognozy są wróżeniem z fusów. Tarnów za 35 lat raczej odwróci suburbanizację i raczej odbije się ludnościowo. Dodatkowo zacznie być to miasto bardziej dogodne do osiedlenia się dla osób skuszonych niższymi cenami mieszkań względem Krakowa zważywszy na to, że żywotność, funkcjonalność i atrakcyjność bloków z wielkiej płyty wygaśnie i będą wręcz misiały być likwidowane przez zły stan techniczny. Sugerując się trendami jakie przerabiał już zachód, oraz patrząc na poważniejsze analizy jestem skłonna stwierdzić, że Tarnów o ile kiedykolwiek będzie miał poniżej 100 000 mieszkańców, to w 2050 ta liczba znów zostanie przekroczona.

Co do GUSu podam kilka ciekawostek według ich kalkulacji
- pierwszym miastem, które osiągnie 0 mieszkańców będzie Łódź
- Rzeszów do 2050 roku sukcesywnie będzie zwiększał powierzchnię i będzie wielkości około dwóch powiatów
- województwo Opolskie i Lubuskie będzie mieć około 300 000 mieszkańców

Czy to nie kuriozum? Chociaż wiem, że niektórzy użytkownicy forum to połkną jak i osoby chcące udowodnić, że Tarnów jest beee. Wszędzie ubędzie mieszkańców, ale gwarantuję, że w rankingu ludności miast Tarnów przeskoczy o kilka pozycji do góry. Wyprzedzimy zapewne Włocławek, Wałbrzych, killa miast GOPu oraz Opole, czy Elbląg.

P.S. Prognozy nie zakładają w żaden sposób, że kiedyś jakieś zjawisko może ustąpić, czy będą jakieś zmiany administracyjne czy to lokalne, czy ogólnokrajowe. Myślę, że w 35 lat Tarnów również zmieni granice administracyjne. Zasadniczo równie dobrze może zmienić się definicja miast, kierunki migracyjne i mnóstwo czynników. 35 lat to okres, w którym jeszcze nieplanowane dzieci zaczną mieć dzieci.

Pojawia się zatem pytanie. Jaki sens ma szerzenie kiepskiego PRu przez lokalne media, co wiąże się również z błędną i wybitnie nastawioną na narzekanie postawą mieszkańców. Mój partner pochodzi z niedużego miasta leżącego w wybitnie niżowym regionie, do tego z negatywnymi kierunkami migracyjnymi ze względu również na podłoże historyczne, ale nigdy nie zauważyłam mimo ubytków mieszkańców w tej miejscowości, aby panowało przekonanie, że jest katastrofa, trzeba "zaorać". Są jakieś głosy niezadowolenia, ale zwróciłam uwagę, że mimo skromnego budżetu miasto stara się rewitalizować, aby być przynajmniej atrakcyjnie turystycznie i stara się bazować na swej tożsamości opartej na dość rozpoznawalnej dziedzinie. Są to moje obserwacje.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11596
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Post autor: defekator »

Trishelle pisze: - Rzeszów do 2050 roku sukcesywnie będzie zwiększał powierzchnię i będzie wielkości około dwóch powiatów
A za jakieś 2 mld lat przedłużając liniową prognozę GUSu Rzeszów stanie się tak wielki, że zapadnie się grawitacyjnie pod swoim ciężarem tworząc czarną dziurę, co położy kres naszej cywilizacji. ;)
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM


dzik
Archont
Posty: 561
Rejestracja: 29-12-2010, 18:19
Lokalizacja: świat

Post autor: dzik »

Dwumiasto Tarnów -Rzeszów ;)
Polak Szkot dwa bratanki*

Awatar użytkownika

gumini_0317
Archont
Posty: 767
Rejestracja: 16-12-2010, 12:52
Lokalizacja: zza Dunajca

Post autor: gumini_0317 »

Trishelle pisze:Myślę, że w 35 lat Tarnów również zmieni granice administracyjne.
No. Może wreszcie się podzieli na dzielnice.


Trishelle
Proedroj
Posty: 406
Rejestracja: 06-02-2014, 13:54

Post autor: Trishelle »

W okresie redukcji jednostek administracyjnych... Myślę, że pójdzie to w innym kierunku. Twory takie jak gmina Tarnów są pierwsze do odstrzału w długiej perspektywie, gdyż da to znacznie większą oszczędność. Co więcej już teraz Zielona Góra dostała 100 mln za fuzję z gminą. Ewentualne rozbicie gminy, czy miasta zaowocuje obcięciem dodatków. Dlatego Mysłowice i Ruda Śląska jednak trzymają obecne kształty. Na domiar rozbicie miasta spowoduje, że samodzielne dzielnice nie będą miały czego dzielić.

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11050
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

Trishelle pisze:2050 rok jest tak odległy, że wszelkie prognozy są wróżeniem z fusów.
Trishelle pisze:gwarantuję, że w rankingu ludności miast Tarnów przeskoczy o kilka pozycji do góry
Jak rozumiem, wszystko jest wróżeniem z fusów, oprócz Twojej gwarancji? :)


Trishelle
Proedroj
Posty: 406
Rejestracja: 06-02-2014, 13:54

Post autor: Trishelle »

Fakt. Źle użyłam słowa. To moje subiektywne odczucie, tylko teraz nie jestem w stanie edytować.


Autor tematu
Kulfon
Rhetor
Posty: 2185
Rejestracja: 14-11-2012, 08:37

Post autor: Kulfon »

Goscinny pisze: Trishelle napisał/a:
gwarantuję, że w rankingu ludności miast Tarnów przeskoczy o kilka pozycji do góry


Jak rozumiem, wszystko jest wróżeniem z fusów, oprócz Twojej gwarancji?
Mloda jest pelna wiary tymczasem warto zejsc na ziemie wziasc kalkulator i policzyc :D

Nie ma co sie dziwic ze w Tarnowie tak masowo rozbudowuja sie szpitale prywatne przychodnie itp. teraz pytanie czy NFZ bedzie mial kase aby to wszystko finansowac?
''Bliższy Bogu jest niewierzący stosujący w życiu siedem przykazań, niż katolik, który wypełnia tylko trzy pierwsze''


Trishelle
Proedroj
Posty: 406
Rejestracja: 06-02-2014, 13:54

Post autor: Trishelle »

Wystarczy zerknąć jakie prognozy i tendencje panowały 35 lat temu i jak one odbiegają od obecnej sytuacji. Miło mi za komplement typu "młoda". Myślę, że jednak moja wiedza i doświadczenie pozwala mi wyciągać wnioski inne niż narzekanie. Po raz ostatni utwierdzono mnie w przekonaniu, że na tym forum nie ma miejsca na dyskusje inne niż "zabiorom, kradnom, psujom, oszukujom", oraz "jest źle !!!!!!111jedenjeden Nawet jak jest lepiej to i tak Ustrzyki Dolne takie lepsze!!!" Niestety tak to wygląda. Zobaczymy kto za 35 lat będzie miał rację. Na ten moment współczuję podejścia do życia. Gdyby niektórzy zmienili nastawienie, to mogliby więcej dostrzec i osiągnąć.

Tymczasem proszę o usunięcie konta.


Cubaza
Rhetor
Posty: 3776
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Post autor: Cubaza »

Trishelle, Niestety musisz się do tego przyzwyczaić. Tutaj to jest tylko źle.
Mloda jest pelna wiary tymczasem warto zejsc na ziemie wziasc kalkulator i policzyc :D
I ile Ci wyszlo? Bo ja próbowałem braść kalkulator, ale nie wiedziałem jakie cyfry mam wpisać.

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Post autor: Jan Kowalski »

Trishelle pisze:Gdyby niektórzy zmienili nastawienie, to mogliby więcej dostrzec i osiągnąć.
Dyskusja to nie tylko przytakiwanie, więc jeśli na forum jesteś nastawiona na głaskanie, a nie na kontrargumenty, to faktycznie źle trafiłaś. Ja jednak namawiam Cię do weryfikacji postawy i argumentowania swojego zdania, nawet jeśli wszyscy mają inne. Najwyżej dostaniesz pasek :)
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.


Szakuł
Obywatel
Posty: 52
Rejestracja: 28-01-2014, 10:17

Post autor: Szakuł »

Trishelle pisze:Wystarczy zerknąć jakie prognozy i tendencje panowały 35 lat temu i jak one odbiegają od obecnej sytuacji. Miło mi za komplement typu "młoda". Myślę, że jednak moja wiedza i doświadczenie pozwala mi wyciągać wnioski inne niż narzekanie. Po raz ostatni utwierdzono mnie w przekonaniu, że na tym forum nie ma miejsca na dyskusje inne niż "zabiorom, kradnom, psujom, oszukujom", oraz "jest źle !!!!!!111jedenjeden Nawet jak jest lepiej to i tak Ustrzyki Dolne takie lepsze!!!" Niestety tak to wygląda. Zobaczymy kto za 35 lat będzie miał rację. Na ten moment współczuję podejścia do życia. Gdyby niektórzy zmienili nastawienie, to mogliby więcej dostrzec i osiągnąć.

Tymczasem proszę o usunięcie konta.
Ja natomiast w pełni popieram post Trishelle- więcej optymizmu!! Nie męczy Was już ciągłe narzekanie w naszym Tarnowie?

ODPOWIEDZ