Tarnów. Stąd wyjechało najwięcej ludzi w Polsce!

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ

Autor tematu
Kulfon
Rhetor
Posty: 2185
Rejestracja: 14-11-2012, 08:37

Tarnów. Stąd wyjecha³o najwięcej ludzi w Polsce!

Post autor: Kulfon »

''Bardzo smutne "zwycięstwo" Tarnowa w ogólnopolskim zestawieniu. Według danych przytoczonych przez "Dziennik Gazetę Prawną" z miasta za granicę wyjechało 7,5 proc. mieszkańców. To największy wskaźnik w całym kraju. Z żadnego innego miasta nie wyjechała większa liczba osób''
http://www.tarnow.net.pl/index.php?poka ... c&id=15572

Mamy w ostatnim czasie kumulacje najbardziej trafne komentarze :
''tarnus:
Na pewno Pani Rzecznik Kunc-Pławecka opowie nam coś ciekawego na temat tej informacji, Pan Henryk SN napisze jakiś list, Pan Prezydent Ryszard Ś. pokiwa głową, że za jego czasów tego nie było i wszyscy z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku pójdą sobie do domu. I tylko żal ludzi i miasta... Droga Władzo - zarżnęliście to miasto. Tak wy - prezydenci, decydenci, urzędnicy i radni-bezradni (ale nie przy kasie, biorąc wypłatę). Zarżnęliście to miasto - nie żydzi, nie masoni i cykliści, nie komuniści i wszyscy inni "oni". To wy swoją arogancją, niekompetencją i prywatą zarżnęliście to miasto i zawiedliście ludzi...
10:35, wtorek, 29 lip. 2014 ''
''Bliższy Bogu jest niewierzący stosujący w życiu siedem przykazań, niż katolik, który wypełnia tylko trzy pierwsze''


wejss
Rhetor
Posty: 1610
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Post autor: wejss »

Jeszcze kilka osób wyjedzie po tym jak im sklepy z alkoholem pozamykają. Radni chcieli wygrać w tym rankingu i się im udało.


Daresh
Obywatel
Posty: 57
Rejestracja: 31-03-2013, 21:22
Kontakt:

Post autor: Daresh »

Ostatnio jak byłem w Tarnowie to - tu nowe domy, tam nowe szeregówki, jeszcze dalej niskie bloki. To jak to w końcu jest?

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11596
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Post autor: defekator »

Daresh pisze:Ostatnio jak byłem w Tarnowie to - tu nowe domy, tam nowe szeregówki, jeszcze dalej niskie bloki. To jak to w końcu jest?

Tak jak wszędzie. Jednym dobrze, innym średnio a jeszcze innym kiepsko. Jak w rodzinie oboje małżonków ma solidną pracę to nie żyje się najgorzej. Jak praca jest przyzwoita chociaż u jednego z nich i ma się jakieś oszczędności to i o kredycie na dom można pomyśleć. A jak się pracy nie ma to jest przerąbane - niektórzy szukają rok i nic z tego.



Natomiast zastanawia mnie te 7,5%. Tarnów w maksimum miał około 122,5 tysięcy mieszkańców. Obecnie (dane z 2013 roku) ma około 113 tysięcy. 122,5 tys. * 7,5% = 9,18 tys. 9,18 tys + 113 tys = 122,18 tys.

Czy przypadkiem nie było tak, że autorzy badania po prostu odjęli liczbę ludności, która ubyła i założyli, że to są te osoby, które wyjechały za granicę? A co z tymi co wyjechali do innych miast lub po prostu wynieśli się poza miasto do KTA ?

Nie przesądzam oczywiście, że tak było, ale w oryginalnej wiadomości mamy po prostu suchą liczbę 7,5%. Brak informacji skąd się wzięła, kto przeprowadził badanie, jak było przeprowadzane itp. Dlatego jestem lekko sceptyczny co do tej liczby, zwłaszcza, że dane ekonomiczne i dotyczące rynku pracy wielu miast Polski są znacznie gorsze od Tarnowa - więc teoretycznie miasta te powinny mieć podobną skalę emigracji (co nie oznacza, że oceniam tarnowski rynek pracy jako atrakcyjny dla młodych)


Oczywiście jest możliwe, że liczba jest poprawna a badanie nie uwzględniało w ogóle ilości osób zameldowanych tylko te które realnie wyjechały. Ale tego na razie nie wiemy.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM


kRoman
Obywatel
Posty: 27
Rejestracja: 10-06-2014, 13:49
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: kRoman »

Daresh pisze:Ostatnio jak byłem w Tarnowie to - tu nowe domy, tam nowe szeregówki, jeszcze dalej niskie bloki. To jak to w końcu jest?
Tak jest pewnie w większości mniejszych miast (o ile Tarnów można nazwać mniejszym miastem). Kto ma w miarę dobrą pracę buduje się/kupuje mieszkanie tutaj. W końcu koszty są niższe niż np. w takim Krakowie czy Warszawie. Koszty życia zapewne też są niższe.
Szkoda tylko, że o pracę nie jest łatwiej, to za nią głównie ludzie wyjeżdżają.
You can have anything you want
You can drift, you can dream, even walk on water
Anything you want.


Trishelle
Proedroj
Posty: 406
Rejestracja: 06-02-2014, 13:54

Post autor: Trishelle »

Statystyki tej gazety nigdy nie były brane na poważnie. W ostatnim zestawieniu GUS kwartał na kwartał na innym forum przedstawiałam zestawienie i m.Tarnów + pow. tarnowski mają w sumie jako region bilans migracyjny równy zero, co w związku z innymi miastami na prawach powiatu + ich powiatami daje bardzo dobry wynik. Jeśli chodzi o rodzimych mieszkańców, to faktycznie małopolska ma jeden z wyższych wskaźników wyjazdu za granicę, ale to jeszcze nie świadczy, że Tarnów się wyludnia. Temat jak dla mnie jest bez sensu zatytułowany, ponieważ z założenia jest błędny.

O tym o czym mowa w artykule to liczba mieszkańców na dzień dzisiejszy przebywający za granicą powyżej 12 miesięcy. Według GUS

http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... count=4643

Także to są ludzie którzy najprawdopodobniej wyjechali za pracą czasowo, a nie na stałe, ponieważ wciąż są meldowani w swoich miastach i tutaj płacą podatki.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11596
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Post autor: defekator »

Link nie działa, nawet po zalogowaniu.
Także to są ludzie którzy najprawdopodobniej wyjechali za pracą czasowo, a nie na stałe, ponieważ wciąż są meldowani w swoich miastach i tutaj płacą podatki.
Bardzo możliwe. Tylko, że to i tak są ludzie, którzy nie znaleźli satysfakcjonującej ich pracy u nas. Jeżeli te dane są faktycznie z GUSu to jest to sygnał ostrzegawczy nie tyle pod kątem wyludniania miasta (o to się jakoś nie martwię) ale odnośnie stanu lokalnego rynku pracy.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM


JacLe
Prytan
Posty: 271
Rejestracja: 28-03-2014, 23:22
Lokalizacja: Starówka

Post autor: JacLe »

Trishelle pisze:Także to są ludzie którzy najprawdopodobniej wyjechali za pracą czasowo, a nie na stałe, ponieważ wciąż są meldowani w swoich miastach i tutaj płacą podatki.
Przypuszczenie zdecydowanie nie trafne. Z mojej rodziny i znajomych kilkanaście osób mieszka za granicą, najdłużej od 18 lat, kuzyn ma nawet drugi paszport i wszyscy wciąż są zameldowany tutaj.

Ostatnio dowiedzialem się, że kolejny znajomy po zakładanym rocznym pobycie za granicą nie wraca do kraju, a inna osoba z rodziny, po kilku latach zrezygnowała z powrotu i zdecydowała na zakup mieszkania tam gdzie przebywa - jeden i drugi wciaż są zameldowani w Tarnowie.
Osobiście też mieszkajac kilka lat za granicą, przez ten dość długim okresie również się nie wymeldowywałem.

Ludzie wciąż maja tutaj rodziny, sprawy urzedowe, często nieruchomości z jakiego powodu więc mili by sie wymeldowywac.
Miejsce rezydencji podatkowej można wybrać po zazwyczaj 180 dniach pobytu w danym kraju - nie znam osób, które mieszkają tam a płacą podatki w Tarnowie. Znam natomist osoby mieszkające w Tarnowie i płacące podatki na Słowacji.

Także podane liczby mogą być jak najbardziej realne, a wg mnie nawet za bardzo optymistyczne.
L'union fait la force


MST wónraT
Rhetor
Posty: 1893
Rejestracja: 05-05-2011, 22:57

Post autor: MST wónraT »

JacLe pisze: Także podane liczby mogą być jak najbardziej realne, a wg mnie nawet za bardzo optymistyczne.

A konkretnie jakie liczby? 7,5%???


________________________________________________________________________

"jestem przyjacielem wujka – Wieśka F. – a przy okazji prezydentem miasta Tarnowa"

My w Tarnowie wszystko mogli

TARNÓW - POLSKA STOLICA KORUPCJI


luq
Obywatel
Posty: 42
Rejestracja: 08-12-2013, 00:19
Lokalizacja: Mościce
Kontakt:

Post autor: luq »

Część ludzi wyjechała,ale część wraca jak ja.Po 7 latach tułaczki zawitałem do naszego pięknego miasta i nie narzekam.Wróciłem jak pan Tusk obiecywał pracę i zostałem ;P


JacLe
Prytan
Posty: 271
Rejestracja: 28-03-2014, 23:22
Lokalizacja: Starówka

Post autor: JacLe »

MST wónraT pisze:A konkretnie jakie liczby? 7,5%???
Dziękuję bardzo za wskazanie nieprawidłowości w nazewnictwie , która jest wypadkową pospiechu i myślenia na skróty. 7,5 % jest to wielkość wyrażona w procentach, aby ją obliczyć trzeba bylo mieć jakieś dane liczbowe np. podane przez defekatora.
L'union fait la force


JacLe
Prytan
Posty: 271
Rejestracja: 28-03-2014, 23:22
Lokalizacja: Starówka

Post autor: JacLe »

luq pisze:Część ludzi wyjechała,ale część wraca jak ja
Z tego należy się cieszyć. Ludzie z doświadczeniem zdobytym za granicą są naszemu spoleczeństwu bardzo potrzebni. Gratuluję odwagi.

Ten przyklad pokazuje, że mamy też nowych mieszkańcow lub powracajacych ( mniejszość ).
Na mojej ulicy parkują trzy "nowe" samochody; dwa z rejestracjami KTA i jeden KRA.
Ten napływ z okolicznych miejscowości może nawet przewyższać przeprowadzki "na wieś".
L'union fait la force


MST wónraT
Rhetor
Posty: 1893
Rejestracja: 05-05-2011, 22:57

Post autor: MST wónraT »

JacLe pisze:
7,5 % jest to wielkość wyrażona w procentach, aby ją obliczyć trzeba było mieć jakieś dane liczbowe np. podane przez defekatora.

Ale tych danych liczbowych brak w cytowanym artykule i nie podaje ich również defekator.
defekator pisze: Natomiast zastanawia mnie te 7,5%. Tarnów w maksimum miał około 122,5 tysięcy mieszkańców. Obecnie (dane z 2013 roku) ma około 113 tysięcy. 122,5 tys. * 7,5% = 9,18 tys. 9,18 tys + 113 tys = 122,18 tys.

..... w oryginalnej wiadomości mamy po prostu suchą liczbę 7,5%. Brak informacji skąd się wzięła, kto przeprowadził badanie, jak było przeprowadzane itp. Dlatego jestem lekko sceptyczny co do tej liczby

Liczba stałych mieszkańców Tarnowa w poszczególnych osiedlach:

Obrazek


Liczba mieszkańców miejscowości okalających Tarnów:

Obrazek


1 brak informacji za rok 2010; dane z 2011
2 Brak danych szczegółowych za lata 2009 i 2011
3 Brak danych szczegółowych za lata 2009 i 2011
4 Brak danych szczegółowych za rok 2000; przyjęto dane za 2002 rok ze Spisu Powszechnego
5 Brak danych szczegółowych za rok 2000; przyjęto dane za 1998 r
.

Dane:Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Tarnowa
________________________________________________________________________

"jestem przyjacielem wujka – Wieśka F. – a przy okazji prezydentem miasta Tarnowa"

My w Tarnowie wszystko mogli

TARNÓW - POLSKA STOLICA KORUPCJI


patrycjaa
Obywatel
Posty: 16
Rejestracja: 18-12-2011, 20:20

Post autor: patrycjaa »

- Samo tempo ubytku ludności umieszcza Tarnów na 15 miejscu wśród 66 miast na prawach powiatu w Polsce. Biorąc pod uwagę liczbę wyjazdów zagranicznych na stałe, Tarnów w 2013 roku plasował się na 9 miejscu w Polsce wśród miast na prawach powiatu - podkreśla Elżbieta Niemiec z Urzędu Statystycznego

http://www.rdn.pl/rdn/index.php/wiadomo ... -i-spokoju


Autor tematu
Kulfon
Rhetor
Posty: 2185
Rejestracja: 14-11-2012, 08:37

Post autor: Kulfon »

Mój znajomy z cała rodzina 5 lat temu wyjechał ale dalej jest zameldowany więc te statystyki i tak sa optymistyczne.
''Bliższy Bogu jest niewierzący stosujący w życiu siedem przykazań, niż katolik, który wypełnia tylko trzy pierwsze''

ODPOWIEDZ