Miasto na prawach metropolii

Wiadomości "z miasta".

Autor tematu
Stradie
Proedroj
Posty: 332
Rejestracja: 09-08-2011, 16:37

Miasto na prawach metropolii

Post autor: Stradie »

http://wyborcza.pl/1,75248,14543332,Cza ... 14_r_.html

Może warto się zainteresować taką ustawą gdyż nie ma jakiegoś limitu jakie miasta mają uzyskać ten status, a miastu wspólne zarządzanie z okolicznymi gminami dało by mnóstwo korzyści!


Zygmunt
Prytan
Posty: 114
Rejestracja: 06-07-2013, 11:13

Post autor: Zygmunt »

Proponuję przenieść post do wątku: Poszerzenie granic Tarnowa, mowa tam o Krajowej Polityce Miejskiej i metropoliach...


wejss
Rhetor
Posty: 1610
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Post autor: wejss »

Haha. Już widzę zaangażowanie UM.


Ricardo
Archont
Posty: 645
Rejestracja: 09-10-2009, 15:30
Lokalizacja: Tarnów - Piaskówka Płn.

Post autor: Ricardo »

I znowu nasze władze zaspały. Do dofinansowania na integrację w ramach aglomeracji wnioski złożyły takie prestiżowe aglomeracje jak Mielec czy Dębica....

http://www.popt.gov.pl/dzialaniapromocy ... 9_2013.pdf


Ricardo
Archont
Posty: 645
Rejestracja: 09-10-2009, 15:30
Lokalizacja: Tarnów - Piaskówka Płn.

Re: Miasto na prawach metropolii

Post autor: Ricardo »

Stradie pisze:http://wyborcza.pl/1,75248,14543332,Cza ... 14_r_.html

Może warto się zainteresować taką ustawą gdyż nie ma jakiegoś limitu jakie miasta mają uzyskać ten status, a miastu wspólne zarządzanie z okolicznymi gminami dało by mnóstwo korzyści!
Niestety musi to zaakceptować rada ministrów (nie każde miasto będzie mogło być metropolią). To mi pachnie ograniczeniem tylko do największych

Awatar użytkownika

sajdak
Archont
Posty: 838
Rejestracja: 13-01-2012, 23:04
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: sajdak »

Bo to właśnie znaczy metropolia;-)
...


Ricardo
Archont
Posty: 645
Rejestracja: 09-10-2009, 15:30
Lokalizacja: Tarnów - Piaskówka Płn.

Post autor: Ricardo »

Przeczytałem ten projekt ustawy o powiatach metropolitalnych. Wygląda to bardzo fajnie, gdyby jakimś cudem udało się zastosować to w Tarnowie byłoby super. Jest jednak jeden problem. Powiaty metropolitalne działać by miały podobnie jak obecnie powiaty grodzkie. W tym mieści się administracja wszystkimi drogami publicznymi... Jak wyglądają te w naszym mieście każdy widzi. I mamy kolejny argument dla powiatu tarnowskiego który pewnie będzie bronił się rękami i nogami przed oddaniem powiatowi metropolitalnemu gmin podtarnowskich.

Swoją drogą zastanawiam się jak by to wyglądało np. w przypadku Krakowa czy Warszawy. Taka Wieliczka czy Pruszków nie koniecznie mogą chcieć zrzec się statusu miasta powiatowego... i to poddaje pod wątpliwość czy to przejdzie


demnel93
Obywatel
Posty: 6
Rejestracja: 10-10-2013, 16:18
Kontakt:

Post autor: demnel93 »

A czy inne mniejsze miast przychylają się do tego projektu?


Zygmunt
Prytan
Posty: 114
Rejestracja: 06-07-2013, 11:13

Post autor: Zygmunt »

Ciekawy projekt miała Unia Metropolii Polskich do obejrzenia tutaj. Co prawda Tarnów nie byłby metropolią :) ale regionem miejskim w jednym z większych powiatów w PL (połączone powiaty: tarnowski, brzeski i dąbrowski). W PL spadła by liczba powiatów z 379 do 249.


Ricardo
Archont
Posty: 645
Rejestracja: 09-10-2009, 15:30
Lokalizacja: Tarnów - Piaskówka Płn.

Post autor: Ricardo »

U nas się ciągle tylko mówi... a w Nowym Targu się działa

http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/9 ... ,id,t.html

Wygląda że nasze miasto znowu prześpi ogromną szansę wynikającą z krajowej polityki miejskiej jaką są ZiT'y czyli sformalizowane związku międzygminne. Instrument ten pozwala na zarządzanie aglomeracją jako całością, ZiT'y będą mogły m.in wspólnie występować o środki unijne. W Podkarpackim np. załapała się na to Dębica czy Mielec... Początkowo ZiT'y miały być tylko dla miast wojewódzkich, tymczasem jak podaje strona ministerstwa będzie chyba jednak inaczej!

http://www.mrr.gov.pl/aktualnosci/polit ... y_ZIT.aspx

Jak to przegapimy to będzie dramat... a nie wiem czy aby termin nie jest do końca roku...


Jakub Kwaśny
Rhetor
Posty: 3052
Rejestracja: 24-08-2009, 17:06
Lokalizacja: Tarnów - Lwowska
Kontakt:

Post autor: Jakub Kwaśny »

Ricardo pisze:Jak to przegapimy to będzie dramat... a nie wiem czy aby termin nie jest do końca roku...
Zgodnie z nasza rozmową na PW - wysłałem dziś ePUAPem pismo w tej sprawie, ale będę ją drążył. We wtorek jest Komisja Rozwoju a w czwartek sesja.

Treść pisma:

Szanowny Panie Prezydencie,

W związku z informacjami jakie pojawiają się na stronach Ministerstwa Rozwoju Regionalnego - zwracam się do Pana Prezydenta z zapytaniem, czy zostały podjęte już jakiekolwiek działania i rozmowy z Zarządem Województwa Małopolskiego w sprawie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych? Zgodnie z tym co jest napisane na stronach MRR : ZIT realizowane będą przede wszystkim na terenie miast wojewódzkich i ich obszarów funkcjonalnych. Ponadto, zarząd województwa będzie mógł zdecydować o finansowaniu ZIT w mniejszych ośrodkach – tzw. miastach regionalnych i subregionalnych oraz na obszarach powiązanych z nimi funkcjonalnie.

Tarnów, dzięki aktywności posłów z Elbląga i Legnicy oraz przedstawicieli świata nauki - stał się miastem regionalnym - taki zapis znalazł się w rządowym dokumencie "KPZK Polska 2030". W związku z tym należałoby jak najszybciej podjąć działania zmierzające do utworzenia stowarzyszenia czy związku międzygminnego w celu realizacji ZIT w nowej perspektywie unijnej.

Być może - będzie to dobry przyczynek do rozpoczęcia współpracy z okolicznymi gminami. W razie jakichkolwiek pytań - jestem do dyspozycji Pana Prezydenta i służę radą w sprawach związanych z rozwojem lokalnym i regionalnym.

Z poważaniem
Jakub Kwaśny
Radny Rady Miejskiej w Tarnowie
http://www.kubakwasny.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
ponad > 22000 ml A Rh +, a TY?


sprawiedliwy
Prytan
Posty: 297
Rejestracja: 07-07-2011, 23:59

Post autor: sprawiedliwy »

Jakub Kwaśny pisze: Zgodnie z nasza rozmową na PW - wysłałem dziś ePUAPem pismo w tej sprawie, ale będę ją drążył. We wtorek jest Komisja Rozwoju a w czwartek sesja.

Treść pisma:

Szanowny Panie Prezydencie,

W związku z informacjami jakie pojawiają się na stronach Ministerstwa Rozwoju Regionalnego - zwracam się do Pana Prezydenta z zapytaniem, czy zostały podjęte już jakiekolwiek działania i rozmowy z Zarządem Województwa Małopolskiego w sprawie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych? Zgodnie z tym co jest napisane na stronach MRR : ZIT realizowane będą przede wszystkim na terenie miast wojewódzkich i ich obszarów funkcjonalnych. Ponadto, zarząd województwa będzie mógł zdecydować o finansowaniu ZIT w mniejszych ośrodkach – tzw. miastach regionalnych i subregionalnych oraz na obszarach powiązanych z nimi funkcjonalnie.

Tarnów, dzięki aktywności posłów z Elbląga i Legnicy oraz przedstawicieli świata nauki - stał się miastem regionalnym - taki zapis znalazł się w rządowym dokumencie "KPZK Polska 2030". W związku z tym należałoby jak najszybciej podjąć działania zmierzające do utworzenia stowarzyszenia czy związku międzygminnego w celu realizacji ZIT w nowej perspektywie unijnej.

Być może - będzie to dobry przyczynek do rozpoczęcia współpracy z okolicznymi gminami. W razie jakichkolwiek pytań - jestem do dyspozycji Pana Prezydenta i służę radą w sprawach związanych z rozwojem lokalnym i regionalnym.

Z poważaniem
Jakub Kwaśny
Radny Rady Miejskiej w Tarnowie
Jakubie zanim wyślesz dokument zapoznaj się z sytuacją, SKA jest jednym z elementów ZIT, tak samo jak wykonanie połączenia z Węzłem Wierzchosławice, poza tym kompetencje powiatu regionalnego są jasno określone. Z całym szacunkiem dla Ciebie, ale jakoś nie bardzo widzę odnośnie czego miałbyś udzielać rad w sprawach związanych z rozwojem lokalnym i regionalnym. Miałeś możliwości ich udzielania jako radny przez dłuższy czas. Biorąc również pod uwagę Twoje wypowiedzi dotyczące okolicznych gmin i miejscowości (jak choćby gmina Tarnów) wątpię byś był dla nich partnerem do rozmowy.
Robert Erazmus


Jakub Kwaśny
Rhetor
Posty: 3052
Rejestracja: 24-08-2009, 17:06
Lokalizacja: Tarnów - Lwowska
Kontakt:

Post autor: Jakub Kwaśny »

sprawiedliwy pisze:
Jakub Kwaśny pisze: Zgodnie z nasza rozmową na PW - wysłałem dziś ePUAPem pismo w tej sprawie, ale będę ją drążył. We wtorek jest Komisja Rozwoju a w czwartek sesja.

Treść pisma:

Szanowny Panie Prezydencie,

W związku z informacjami jakie pojawiają się na stronach Ministerstwa Rozwoju Regionalnego - zwracam się do Pana Prezydenta z zapytaniem, czy zostały podjęte już jakiekolwiek działania i rozmowy z Zarządem Województwa Małopolskiego w sprawie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych? Zgodnie z tym co jest napisane na stronach MRR : ZIT realizowane będą przede wszystkim na terenie miast wojewódzkich i ich obszarów funkcjonalnych. Ponadto, zarząd województwa będzie mógł zdecydować o finansowaniu ZIT w mniejszych ośrodkach – tzw. miastach regionalnych i subregionalnych oraz na obszarach powiązanych z nimi funkcjonalnie.

Tarnów, dzięki aktywności posłów z Elbląga i Legnicy oraz przedstawicieli świata nauki - stał się miastem regionalnym - taki zapis znalazł się w rządowym dokumencie "KPZK Polska 2030". W związku z tym należałoby jak najszybciej podjąć działania zmierzające do utworzenia stowarzyszenia czy związku międzygminnego w celu realizacji ZIT w nowej perspektywie unijnej.

Być może - będzie to dobry przyczynek do rozpoczęcia współpracy z okolicznymi gminami. W razie jakichkolwiek pytań - jestem do dyspozycji Pana Prezydenta i służę radą w sprawach związanych z rozwojem lokalnym i regionalnym.

Z poważaniem
Jakub Kwaśny
Radny Rady Miejskiej w Tarnowie
Jakubie zanim wyślesz dokument zapoznaj się z sytuacją, SKA jest jednym z elementów ZIT, tak samo jak wykonanie połączenia z Węzłem Wierzchosławice, poza tym kompetencje powiatu regionalnego są jasno określone. Z całym szacunkiem dla Ciebie, ale jakoś nie bardzo widzę odnośnie czego miałbyś udzielać rad w sprawach związanych z rozwojem lokalnym i regionalnym. Miałeś możliwości ich udzielania jako radny przez dłuższy czas. Biorąc również pod uwagę Twoje wypowiedzi dotyczące okolicznych gmin i miejscowości (jak choćby gmina Tarnów) wątpię byś był dla nich partnerem do rozmowy.
Robercie, z całym szacunkiem, ale zaczynasz być nudny jak flaki z olejem. I to nie tylko moje zdanie. Jeszcze ani razu nie przeczytałem twej wiadomości o nacechowaniu pozytywnym, żebyś wychodził z jakąś konstruktywną propozycją. Może coś się faktycznie zdarzyło, bo postów na fb i na forum "produkujesz" dużo. Ale 90% z nich to narzekanie, malkontenctwo i nic konstruktywnego. W przyszłości, zamierzam odnosić się do Twoich postów tylko w przypadku, gdy "coś", cokolwiek będzie z nich wynikało. Udanej niedzieli :)
http://www.kubakwasny.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
ponad > 22000 ml A Rh +, a TY?


sprawiedliwy
Prytan
Posty: 297
Rejestracja: 07-07-2011, 23:59

Post autor: sprawiedliwy »

Jakub Kwaśny pisze: Robercie, z całym szacunkiem, ale zaczynasz być nudny jak flaki z olejem. I to nie tylko moje zdanie. Jeszcze ani razu nie przeczytałem twej wiadomości o nacechowaniu pozytywnym, żebyś wychodził z jakąś konstruktywną propozycją. Może coś się faktycznie zdarzyło, bo postów na fb i na forum "produkujesz" dużo. Ale 90% z nich to narzekanie, malkontenctwo i nic konstruktywnego. W przyszłości, zamierzam odnosić się do Twoich postów tylko w przypadku, gdy "coś", cokolwiek będzie z nich wynikało. Udanej niedzieli :)
Jakubie, jeżeli propozycje choćby dotyczące WOT (realizacja go m.in. z udziałem PKP PLK), gradacji i sposobu wykonywania inwestycji drogowych etc. nie były konstruktywną propozycją, to sorry, ale zaczynasz mi przypominać Tadzia Mazura. Różnica między nami polega na tym, że mi w przeciwieństwie do Ciebie nie zależy na pozytywnym odbiorze. To nie ja organizuję nic nie wnoszące happeningi na ulicy Romanowicza. Ja przedstawiam sytuację taką jaka jest, bez działań pozornych mających poprawić mój odbiór społeczny. Mnie w odróżnieniu do Ciebie zależy na zmianach w tym mieście, a nie na sukcesie wyborczym. Chcesz konstruktywną propozycję - WOT w przebiegu tuż poza granicą miasta jest do przyjęcia przez Gminę Tarnów, zorganizuj spotkanie w tej sprawie z G. Koziołem i H.S.N. oraz przedstawicielami lokalnej społeczności. Jak sam wiesz, do RDOŚ poszedł wariant I jako sugerowany. Przy szerokiej współpracy jest szansa, że realizacja wariantu III (wraz z łącznikiem do Leier-a) obciążyłaby budżet miasta w dużo mniejszym stopniu niż przedstawiał to do tej pory H.S.N. Ja Tobie również życzę udanej niedzieli.
Robert Erazmus

Awatar użytkownika

lll
Rhetor
Posty: 2927
Rejestracja: 27-06-2012, 10:28
Lokalizacja: Prawda w oczy kole

Post autor: lll »

Standardowa procedura odwracania kota ogonem. Jest krytyka to trzeba ją zażegnać poprzez ośmieszanie krytykującego. Zero refleksji, ani uderzania się w pierś. Tylko takie pokazóweczki jaki to jestem bohater, bo napisałem pismo. O tym, że większość z tych pism pozostaje bez odpowiedzi to już lepiej nie pisać, bo to uderzało by w sztucznie pompowany PR. Gdyby nie temat na Agorze radny w życiu nie wpadłby na pomysł, że może jako radny działać. Temat się pojawił i już wyciąga szabelke i oznajmia całemu światu, że pokona smoka, nawet jakby sam miał zostać dziewicą.

ODPOWIEDZ