RYSZARD ŚCIGAŁA-JAK ODWOŁAĆ PREZYDENTA MIASTA TARNOWA?

Wiadomości "z miasta".

Czy jesteś za odwołaniem Przezydenta Tarnowa

Czas głosowania minął 01-05-2013, 22:05

TAK
26
68%
NIE
12
32%
 
Liczba głosów: 38

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: RYSZARD ŚCIGAŁA-JAK ODWOŁAĆ PREZYDENTA MIASTA TARNOWA?

Post autor: Jan Kowalski »

Czy w wyroku podano coś odnośnie 10-letniego zakazu pełnienia funkcji i kwoty pieniężnej?
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.

Awatar użytkownika

Mr Greenback
Rhetor
Posty: 3589
Rejestracja: 28-01-2010, 19:31

Re: RYSZARD ŚCIGAŁA-JAK ODWOŁAĆ PREZYDENTA MIASTA TARNOWA?

Post autor: Mr Greenback »

Jan Kowalski pisze:Czy w wyroku podano coś odnośnie 10-letniego zakazu pełnienia funkcji i kwoty pieniężnej?
Nie wiadomo.
"Ludzie którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami". George Orwell


kari
Thesmothetai
Posty: 1104
Rejestracja: 18-09-2010, 15:11

Re: RYSZARD ŚCIGAŁA-JAK ODWOŁAĆ PREZYDENTA MIASTA TARNOWA?

Post autor: kari »

Mnie ciekawi czy w zaistniałej sytuacji jego mandat wygaśnie?

Awatar użytkownika

Mr Greenback
Rhetor
Posty: 3589
Rejestracja: 28-01-2010, 19:31

Re: RYSZARD ŚCIGAŁA-JAK ODWOŁAĆ PREZYDENTA MIASTA TARNOWA?

Post autor: Mr Greenback »

kari pisze:Mnie ciekawi czy w zaistniałej sytuacji jego mandat wygaśnie?
Przesłanki wygaśnięcia mandatu radnego określa art. 383 § 1 ustawy z 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy.
Zgodnie z nim wygaśnięcie mandatu radnego następuje w przypadku m.in. utraty prawa wybieralności lub nieposiadania go w dniu wyborów.
Jak wskazuje art. 11 par. 2 kodeksu wyborczego, na radnego (ale także posła, senatora czy prezydenta) nie ma osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Zatem spełnione muszą być łącznie następujące przesłanki:
- przestępstwo zostało popełnione umyślnie,
- przestępstwo jest ścigane z oskarżenia publicznego,
- sąd orzekł karę pozbawienia wolności,
- wyrok musi być prawomocny.

W tym wypadku spełniły się te przesłanki. Mandat zostanie wygaszony. 8)
"Ludzie którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami". George Orwell


Czesio
Obywatel
Posty: 73
Rejestracja: 04-01-2015, 21:41

Re: RYSZARD ŚCIGAŁA-JAK ODWOŁAĆ PREZYDENTA MIASTA TARNOWA?

Post autor: Czesio »

Jak wiemy nieoficjalnie, do tarnowskiej Rady Miasta za Ryszarda Ścigałę wejdzie Stefan Wrona ze Stowarzyszenia Tarnowianie za http://www.rdn.pl/news/dzis-wyrok-spraw ... prezydenta" onclick="window.open(this.href);return false;


kari
Thesmothetai
Posty: 1104
Rejestracja: 18-09-2010, 15:11

Re: RYSZARD ŚCIGAŁA-JAK ODWOŁAĆ PREZYDENTA MIASTA TARNOWA?

Post autor: kari »

Czesio pisze:Jak wiemy nieoficjalnie, do tarnowskiej Rady Miasta za Ryszarda Ścigałę wejdzie Stefan Wrona ze Stowarzyszenia Tarnowianie za http://www.rdn.pl/news/dzis-wyrok-spraw ... prezydenta" onclick="window.open(this.href);return false;
Nie znam człowieka.


Szakuł
Prytan
Posty: 154
Rejestracja: 16-04-2015, 13:29

Re: RYSZARD ŚCIGAŁA-JAK ODWOŁAĆ PREZYDENTA MIASTA TARNOWA?

Post autor: Szakuł »

Ciekawe czy sprawę wyroku skomentuje biskup tarnowski Andrzej Jeż....


WSK
Prytan
Posty: 228
Rejestracja: 21-04-2010, 08:49

Re: RYSZARD ŚCIGAŁA-JAK ODWOŁAĆ PREZYDENTA MIASTA TARNOWA?

Post autor: WSK »

Widziałem go kiedyś w kościele w mościcach.


suraiw
Thesmothetai
Posty: 1013
Rejestracja: 01-09-2009, 17:01
Lokalizacja: Tarnów-Mościce

Re: RYSZARD ŚCIGAŁA-JAK ODWOŁAĆ PREZYDENTA MIASTA TARNOWA?

Post autor: suraiw »

WSK pisze:Widziałem go kiedyś w kościele w mościcach.
No i co w związku z tym?
Ja go tam widuję od ponad 30 lat i wcale nie uważałem, że to jakaś sensacyjna wiadomość, którą trzeba chwalić się na forum.

Tak samo jak mnie denerwuje pokazywanie w środkach masowego przekazu obecnie rządzących w pierwszych ławach kościelnych.Wiara i przynależność do jakiegokolwiek Kościoła, to ich osobista sprawa, dlatego nie reklamujmy ich jacy to oni bogobojni, bo rzeczywistość weryfikuje ich postępowanie.
Bądź tak mało konkretny, jak to tylko możliwe, dzięki temu nikogo nie urazisz.


WSK
Prytan
Posty: 228
Rejestracja: 21-04-2010, 08:49

Re: RYSZARD ŚCIGAŁA-JAK ODWOŁAĆ PREZYDENTA MIASTA TARNOWA?

Post autor: WSK »

suraiw pisze:
WSK pisze:Widziałem go kiedyś w kościele w mościcach.
No i co w związku z tym?
Ja go tam widuję od ponad 30 lat i wcale nie uważałem, że to jakaś sensacyjna wiadomość, którą trzeba chwalić się na forum.

Tak samo jak mnie denerwuje pokazywanie w środkach masowego przekazu obecnie rządzących w pierwszych ławach kościelnych.Wiara i przynależność do jakiegokolwiek Kościoła, to ich osobista sprawa, dlatego nie reklamujmy ich jacy to oni bogobojni, bo rzeczywistość weryfikuje ich postępowanie.
No nic w sumie. Jak cię to zdenerwowało to przepraszam, w sumie może nie powinienem:)

Awatar użytkownika

Mr Greenback
Rhetor
Posty: 3589
Rejestracja: 28-01-2010, 19:31

Re: RYSZARD ŚCIGAŁA-JAK ODWOŁAĆ PREZYDENTA MIASTA TARNOWA?

Post autor: Mr Greenback »

Ryszard Ścigała złożył wniosek w brzeskim sądzie o odroczenie mu kary więzienia z powodów osobistych.

Przypomnijmy, Sąd Okręgowy prawomocnym wyrokiem skazał go na 3 lata więzienia za przyjęcie 70 tys. zł łapówki od firmy Strabag.
Jak powiedziała naszej reporterce sędzia Bożena Waresiak z Sądu Rejonowego w Brzesku, prezydent powołał się na trudną sytuację rodzinną, dokładnie na konieczność sprawowania opieki nad osobami bliskimi. Sędzia dodaje, że podjęto już czynności sprawdzające w tej sprawie.
Kuratorzy ustalą też, czy ktoś inny mógłby sprawować tę opiekę. Do czasu ukończenia pracy przez kuratorów nie będzie decyzji o osadzeniu prezydenta w areszcie. Dodajmy, że do brzeskiego sądu wciąż nie dotarło uzasadnienie wyroku.
http://www.rdn.pl/news/wniosek-o-odrocz ... ezydentowi" onclick="window.open(this.href);return false;

Było do przewidzenia. Potem zacznie chorować na głowę. Stare metody.
"Ludzie którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami". George Orwell

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: RYSZARD ŚCIGAŁA-JAK ODWOŁAĆ PREZYDENTA MIASTA TARNOWA?

Post autor: Jan Kowalski »

Nie wiem kim tak dzielnie zajmuje się pan Ryszard, ale z tego co kojarzę, to on ma dwie pełnoletnie córki, więc chyba nie jest w opiece niezastąpiony.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.


Ricardo
Archont
Posty: 645
Rejestracja: 09-10-2009, 15:30
Lokalizacja: Tarnów - Piaskówka Płn.

Re: RYSZARD ŚCIGAŁA-JAK ODWOŁAĆ PREZYDENTA MIASTA TARNOWA?

Post autor: Ricardo »

Jan Kowalski pisze:Nie wiem kim tak dzielnie zajmuje się pan Ryszard, ale z tego co kojarzę, to on ma dwie pełnoletnie córki, więc chyba nie jest w opiece niezastąpiony.
Jego żona jest bardzo ciężko chora...

W ogóle moje prywatne zdanie jest takie że biorąc pod uwagę okoliczności, fakt nie bycia wcześniej karanym oraz wysokość łapówki powinien dostać wyrok w zawieszeniu. Idę o zakład że jeśli faktycznie wziął tą łapówkę to po tych wszystkich doświadczeniach już nigdy nawet o czymś takim nie pomyśli a przecież o to powinno chodzić, żeby kara skutecznie zniechęcała do ponownego wkroczenia na drogę przestępstwa


kari
Thesmothetai
Posty: 1104
Rejestracja: 18-09-2010, 15:11

Re: RYSZARD ŚCIGAŁA-JAK ODWOŁAĆ PREZYDENTA MIASTA TARNOWA?

Post autor: kari »

A skąd takie info, że jego żona jest poważnie chora?
Moim zdaniem powinien trafić za kratki.Bo takim sposobem każdy by łamał prawo jeśli groziłaby mu tylko kara w zawieszeniu...

Awatar użytkownika

dropszot
Archont
Posty: 907
Rejestracja: 05-08-2013, 16:32
Lokalizacja: Tarnów

Re: RYSZARD ŚCIGAŁA-JAK ODWOŁAĆ PREZYDENTA MIASTA TARNOWA?

Post autor: dropszot »

Ricardo pisze:W ogóle moje prywatne zdanie jest takie że biorąc pod uwagę okoliczności, fakt nie bycia wcześniej karanym oraz wysokość łapówki powinien dostać wyrok w zawieszeniu. Idę o zakład że jeśli faktycznie wziął tą łapówkę to po tych wszystkich doświadczeniach już nigdy nawet o czymś takim nie pomyśli a przecież o to powinno chodzić, żeby kara skutecznie zniechęcała do ponownego wkroczenia na drogę przestępstwa
Ależ skąd. Uznanie takiej argumentacji stanowiłoby bardzo niebezpieczny precedens. Stworzyłoby przekonanie, że można swobodnie traktować ograniczenia prawne, aż do momentu wyjścia na światło dzienne pierwszego udowodnionego przestępstwa, które (wg Twojego toku rozumowania) co do zasady uchodzi płazem.
Wyobraź sobie teraz w praktyce naszą sferę budżetową, w której osoby decyzyjne, obracające milionami złotych, dostają z automatu takie "zawiasy" przy pierwszym potknięciu. Koszmar.

Uderzanie w emocjonalne tony (np. choroba w rodzinie) w tej sytuacji nosi znamiona ewidentnej manipulacji. Przecież tak łatwo można było sobie zagwarantować spokój i niczym nieograniczoną możliwość opieki nad rodziną. Wystarczyło tylko... nie być skorumpowanym.

Edycja: w GK cytują sędziego, jest mowa o matce, żonie i teściowej.
http://www.gazetakrakowska.pl/wiadomosc ... ,12815482/" onclick="window.open(this.href);return false;
- Ryszard Ścigała przekonuje, że sprawuje obecnie opiekę na swoją schorowaną i leciwą już matką, swoją żoną oraz teściową. W związku z tym poprosił o maksymalne odroczenie wykonania kary, czyli w tym przypadku na rok - tłumaczy Bożena Waresiak, sędzia Sądu Rejonowego w Brzesku.

ODPOWIEDZ