Miejski portal

Wiadomości "z miasta".

Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Śledziłem na razie tę dyskusję z boku, ale trzy grosze włożę.

Po pierwsze, faktycznie, to nie schemat jest ważny przy stronie typu strona miasta, ale zasób informacji i ogólne wrażenie. Jak dla mnie tutaj, pozytywnie. Pod warunkiem, że wykorzystany schemat nie spotykany jest na co drugiej stronie internetowej. Mam wrażenie, że tutaj ten szablon nie jest, jeśli się mylę - RZUF - , to proszę o przykłady.

System CMS jest o tyle fajny, że newsy mogą dodawać osoby odpowiedzialne za różne działy w mieście niezależnie od siebie i nie muszą się do tego znać na programowaniu stron.

To pewnie kwestia gustu, (choć może i techniki fotograficznej) ale zdjęcie z lotu ptaka jak dla mnie nie jest poprawne pod względem ostrości i kontrastu. Nie jestem w tych sprawach ekspertem, ale na oko coś mi tu nie pasi. Zapytam o to brata, fotografika, to dam znać, co on powiedział. To powinno być zdjęcie będące reklamą miasta, a to tutaj fajne, ale...

Jeśli ta strona ma być wizytówką miasta w świecie, to na razie skandalem jest brak wersji obcojęzycznych - przynajmniej w ograniczonym zakresie. Jeśli gdzieś są, to w każdym razie ja ich nie znalazłem. Nawet strony liceów tarnowskich mają najczęściej informacje dla Anglików, Niemców czy Francuzów w ich językach.

Natomiast, Panie Krzysztofie, zupełnie normalne jest, że internauci mają swoje wątpliwości co do sposobu wyboru wykonawcy i trybu, w jakim strona została zamówiona. W końcu także z ich podatków to zlecenie zostało zrealizowane. Jeśli było wszystko zrobione uczciwie i ok, to przecież nie ma potrzeby się czegokolwiek obawiać. Po prostu rzetelne udzielenie informacji publicznej i po sprawie.

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7663
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

Jakub Kwaśny pisze:Niemniej jednak osoby tu piszące w dużej części dla nas nie są anonimowe i mimo posiadanych "nicków" jak to na forach bywa, tarnowskie forum spotyka się regularnie, znając się osobiście.
I dzięki temu, jak kolega Krzysztof ładnie poprosi, to kolega Jakub może koledze rzufowi dać na następnym spotkaniu fangę w nos (Copyright by Mikołajek) za te insynuacje.
Ja również bardzo się cieszę, że Krzysztof dołączył do forum i wyjaśnił (niepotrzebnie się na wstępie obrażając) wątpliwości dotyczące tarnowskiego portalu.
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11072
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

rzuf napisał, że ten szablon można kupić za $60, czyli wnioskuję z tego, że odnalazł stronę gdzie dokładnie ten szablon można kupić.
Co do samego silnika - nie przesadzajmy, że Ez Publish jest taki rozbudowany, profesjonalny i "enterprajsowy". CMS jak każdy inny - kwestią najwazniejszą było ile czasu trzeba spędzić, żeby stworzyć własny szablon, bo reszta to jest klikologia.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6856
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

Teraz tylko pozostaje pytanie (zaraz zostanę zjechany): po co tworzyć szablon od podstaw skoro można bazować na czyimś?
Wiele szablonów jest udostępnianych na wolnej licencji i można je za friko pobrać z sieci, przerobić odpowiednio dla swoich potrzeb i wszystko.

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7663
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

Lord: po to żeby mieć ten 'one&only'.
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6856
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

Aha, no chyba że tak :P
Nie żeby coś, ale przypomina mi to humorki panienek, które nie wyjdą, bo "Agnieszka ma taką samą bluzkę jak ja! Wstyd! Jak ja się ludziom na oczy pokażę!" ;) :oops:

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11072
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

LordRuthwen, ja osobiście bym nie chciał, żeby strona miasta była oparta na jakimś dostępnym szablonie, który używa 1000 innych stron, jak np. tutaj: www.powiat.tarnow.pl :)


Keleos
Rhetor
Posty: 4114
Rejestracja: 24-10-2009, 13:57

Post autor: Keleos »

szczerze? Bardziej mi się podoba niż strona Tarnowa. Jest przejrzyście, stonowanie i przede wszystkim.. nie ma tylu bannerów.

Mnie osobiście odrzuca od stron, po wejściu na które jesteśmy bombardowani setką linków i informacji. Wolę sam wybrać to, o czym chcę przeczytać i to, co chcę zobaczyć.

Awatar użytkownika

huziu
Archont
Posty: 641
Rejestracja: 26-08-2009, 02:10
Lokalizacja: Berlin

Post autor: huziu »

Wybór odpowiedniego systemu CMS zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia, funkcjonalności, a Ez Publish jest jednym z lepszych cms'ów open source, który do tego celu doskonale się nadaje.

Co do strony powiat.tarnow.pl, jesto to domyślny szablon Joomla, więc można go spotkać na wielu stronach opartych o ten cms.

Awatar użytkownika

Autor tematu
rzuf
Thesmothetai
Posty: 1416
Rejestracja: 03-12-2009, 19:20
Lokalizacja: Tarnów/Skrzyszów
Kontakt:

Post autor: rzuf »

Witam Pana Krzysztofa :) Czyli rozumiem że to Pan wykonał ten oto szablon? Moje wątpliwości pojawiły sie gdy zobaczyłem gdzieś taki sam lub podobny szablon (byc może sie mylę) ale w Pańskim portfolio szablon nie zawierał informacji i tekstów z informacjami o naszym mieście, a standardowe teksty jak to w szablonach w języku angielskim i jakimś innym (patrz załacznik wyżej), i ten właśnie fakt przyprawił mnie o dodatkowe wątpliwości. Jeśli to jednak Pan tam umieścił te przykładowe teksty (co by mnie zdziwiło) to przepraszam, normalnym jednak jest ze mam prawo dbać o to aby nasz wspólny interes jakim niewątpliwie jest strona miejska był w jak najlepszym porządku. Mam prawo uzyskac na takie pytania odpowiedzi. Bynajmniej nie jestem konkurencją, stronami zajmuje sie sporadycznie, no chyba ze w fotografii ale nie o tym tu mowa ;) Strona mi sie bardzo podoba i mam nadzieje że się mylę. Pozdrawiam


Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Miasto dobrze zrobiło, że przeniosło zasoby informacji z serwera jakiejś tam firmy na własne serwery, a teraz dzięki CMSowi urzędnicy dbają (w każdym razie w założeniu), żeby newsy były aktualne.

Pewnie wcześniej miasto płaciło coroczny haracz jakiejś tam firmie za ten serwer... Ostatnio szkoły dostały ofertę od jakiejś firmy, która proponuje własny serwer i prymitywny do bólu szablonik na zrobienie stronki. Wszystko to za kilkaset złotych rocznie. To śmieszne, bo takie same szabloniki na necie chodzą po prostu za darmo, a większość szkół własne serwery posiada w pracowniach. Więc pytanie, za co płacą?

Niestety, wielu się na to łapie, dzięki temu wiele szkolnych stron wygląda tak samo, różniąc się tylko beleczką u góry i kolorem tła czy czcionki...


sainte_nitouche
Archont
Posty: 937
Rejestracja: 23-11-2009, 15:45

Post autor: sainte_nitouche »

Autor strony niewatpliwie Wielkim fachowcem jest i czlekiem zdolnym - ale ja sie wypowiem jako istota absolutnie niemajaca pojecia o tworzeniu takich czy innych portali czy stron.
Natomiast pamietac warto, ze portale tworzy sie DLA LUDZI, z ktorych 99,9% fachowcami nie jest, i pojecia nie ma o czym tu mowa.
Ale z portali korzystac chce.
I chce, zeby portal byl ladny (to pojecie mocno wzgledne, wiec de gustibus...etc), ale tez zeby byl latwy w nawigacji, funkcjonalny, i nie przerazal juz na wstepie.
A ten mnie troche przerazil i zniechecil; trudno sie po nim 'biega'. I pojecia nie mam, czy system na ktorym jest oparty jest genialny czy tez nie - ale efekt koncowy, a wiec efekt DLA LUDZI, dla LAIKOW, nie jest najlepszy.
To tak, jakby do przyrzadzenia potrawy uzyc najdrozszych najwspanialszych skladnikow - a potem ja przypalic ;)
To mowilam ja; laik kompletny, ale UZYTKOWNIK, DLA KTOREGO TEN PORTAL MA ISTNIEC :)


Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Jak się już czepiać, to zerknijcie na tarnowski EDUNET - http://edunet.tarnow.pl/pl - za który miasto dało z tego co wiem SETKI tysięcy złotych, a który jest zdublowaniem wiadomości ze stronki tarnowskiej i różnych serwisów szkolnych.

Rok temu twórcy nie byli w stanie nawet zaimplementować sortowania alfabetycznego szkół (system źle rozpoznawał spację jako znak ASCII) i dopiero po mojej interwencji błąd naprawiono, co nie oznacza wcale, że można teraz fajnie sobie te szkoły posegregować.

Tradycyjnie - czepiamy się tych 4 tys, za stronę Tarnowa, a nie zwracamy uwagi na setki tysięcy wylane w coś, co jest delikatnie mówiąc gniotem technicznym i produktem do niczego większości ludzi nie potrzebnym...


OOO, właśnie chciałem zgłosić na portalu konsultacji społecznych kolejny gniot z edunetu, a tu... nie ma linku do portalu na stronie miasta - zdechł ten portal?


Dorota1975
Rhetor
Posty: 2028
Rejestracja: 23-10-2009, 16:15
Lokalizacja: TARNÓW

Post autor: Dorota1975 »

portal konsultacji jest nadal.... znalazłam wejście.

http://www.tarnow.pl/index.php/pol/Miasto

na liście po lewej - czwarty od góry.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6856
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

Druid - co do szkół:
Nie myl nauczycieli informatyki z informatykami.
W 80% to nie jest tożsame.

ODPOWIEDZ