Karta Mieszkańca - ankieta.

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ

Czy będziesz korzystała, korzystał z Karty Mieszkańca?

tak
18
32%
nie
39
68%
 
Liczba głosów: 57


Ravir
Rhetor
Posty: 1788
Rejestracja: 04-09-2009, 10:40
Lokalizacja: Mościce

Post autor: Ravir »

A co w tym złego? Jesteś zameldowany w Tarnowie, płacisz tu podatki to masz zniżki. Przeprowadź się z Woli czy Koszyc do Tarnowa też dostaniesz zniżki.
Osobiście uwazam, że dla osób z po za miasta, które i tak przez 90% czasu korzystają z infrastruktury miasta powinny ponosić wyższe koszty. Parkowanie dla nich powinno być droższe, podobnie z komunikacją - niech ich własny samorząd im dopłaci.

A co do mieszkańców - ci moga sobie wyrobić kartę i mieć zniżki - a ze nie chce im się wyrobić karty? Cóż - nie wszyscy korzystają z promocji w Tesco :mrgreen: jak się komuś nie chce - to niech płaci więcej.

Ja kartę będę miał i będę korzystał ze zniżek.
9000 ml A Rh-


Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Zgadzam się, Ravir. Z tym parkowaniem to też mi się podoba (pewnie mnie zaraz zakrzyczą ludzie "spoza", ale cóż, bad luck)...

Jeśli faktycznie te karty premium będą dawać zniżki, to może i coś z tego pomysłu wyjdzie.
Żeby nie było, że forum tylko narzeka... Światełko w tunelu widać, teraz tylko konkrety poprosimy ;)

Co do portmonetki to bym się nie ekscytował (istnieje coś takiego jak karty debetowe, które pewnie każdy ma, więc po co taki dubel?)


Ravir
Rhetor
Posty: 1788
Rejestracja: 04-09-2009, 10:40
Lokalizacja: Mościce

Post autor: Ravir »

Ja to widzę jako dodatkowe drobne w kieszeni - no i zakładam, że Elektroniczna Portmonetaka nie ma dublować Kart Płatniczych ale umozliwiać płacenie za Parkowanie, Bilety i tym podobne drobne usługi. A że obracamy pieniędzmi E-Karta musi mieć zabezpieczenia - a Elektroniczna Portmonetka to gotowe i bezpieczne rozwiązanie. :mrgreen:
Więc najprawdopobobniej uznano, że skoro i tak obracamy kasą to dodanie funkcjonalności Elektronicznej Portmonetki nic lub niewiele kosztuje.
No i taka karta to doskanała opcja dla dziecka - zasilamy niewielkimi kwotami i mamy pełna kontrolę - niby można założyć subkonto z kartą prepaid - ale E-Karta ma dawać dodatkowe możliwości - wiec po co nosić dwie. :mrgreen:
9000 ml A Rh-

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6856
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

Taa, tylko niech będzie zabezpieczona, a nie jak ePUAP, który teoretycznie miał być bezpieczny.
Dla mnie to nie ma znaczenia, za kartę parkingową w centrum płaci mi firma, autobusami nie jeżdżę, na basen cyganię karnet od mamy (paskudny syn jestem :P ).
Na chwilę obecną ta karta nie jest mi po prostu potrzebna, bo nie oferuje mi nic, co byłoby mi potrzebne.


Ravir
Rhetor
Posty: 1788
Rejestracja: 04-09-2009, 10:40
Lokalizacja: Mościce

Post autor: Ravir »

Ja podpisuję dokumenty w Podpisem Elektronicznym, już PIT za 2010 rok przesłałem elektronicznie i podpisałem kwalifikowanym podpisem. Więc mam święty spokój - z tego co wiem - E-Karta ma zabezpieczenia porównywalne z kartami płatniczymi - więc jak zastosujemy podobne środki to będzemy bezpieczni.

Swoją ścieżką można by wpisać w E-Kartę podpis elektroniczy - niby miał być w Dowodzie Osobistym - ale obawiam się, że ja tego nie dożyję. :mrgreen: :mrgreen:
9000 ml A Rh-

Awatar użytkownika

mirak
Archont
Posty: 844
Rejestracja: 30-09-2009, 19:53
Lokalizacja: Tarnów Strusina

Post autor: mirak »

Nowe bilety dostępne będą w cenie jak dotychczasowy bilet na jedną linię tj. 2,40 zł – pełnopłatny, 1,40 zł – ulgowy i mogą być wykorzystywane w dwojaki sposób: jako bilet jednorazowy na jednej linii komunikacyjnej lub jako bilet czasowy 30-minutowy, ważny przez 30 minut od chwili skasowania w dowolnym autobusie w obrębie jednej strefy komunikacyjnej.
Czy zasada 30minut dotyczy również karnetów?
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba mówić do ludzi"

Awatar użytkownika

pb
Rhetor
Posty: 2004
Rejestracja: 06-10-2010, 13:47
Lokalizacja: Krzyż

Post autor: pb »

Wszystko pięknie. Tylko ja pytam jakie ta karta generuje dodatkowe koszty dla budżetu miasta? Dokładanie do biletów MPK i na basen są ważniejsze niż likwidowane szkolne stołówki dla dzieci? :-/


Ravir
Rhetor
Posty: 1788
Rejestracja: 04-09-2009, 10:40
Lokalizacja: Mościce

Post autor: Ravir »

Bez demagogi - równie dobrze można zapytać jakie koszty generuje budowa ronda czy remont drogi. Idąc tym tokiem myślenia należało by przestać cokolwiek robić. Karta jest finansowana w większości z Unii - a zniżki na bilety miesięczne nie są aż tak duże.

A co obiadów - to pretensje do Rządu, który ponad 50% wydatków na oświatę (w tym obiady dla dzieci w szkołach) przesunął na samorządy nie dając kasy.
9000 ml A Rh-

Awatar użytkownika

pb
Rhetor
Posty: 2004
Rejestracja: 06-10-2010, 13:47
Lokalizacja: Krzyż

Post autor: pb »

Różnica między rondem a kartą miejską jest taka, że rondo po wybudowaniu nie generuje kolejnych kosztów stałych, które są konieczne przy utrzymaniu systemu jakiem jest e-karta.

A co do braku pieniędzy to wygląda na to, że UMT ma ich wystarczająco dużo skoro inwestuje w takie ekstrawagancje, które generują wyłącznie koszty, bo zysku z funkcjonowania tego systemu miasto nie ma. A koszty te są niemałe, bo - nie licząc dotacji z zewnątrz - idą w miliony. Ja bym to nazwał niegospodarnością.

Beztroska jest nasza waaaadza.


imlazy
Thesmothetai
Posty: 1006
Rejestracja: 17-12-2011, 21:45
Lokalizacja: ze świata, obecnie Tarnów

Post autor: imlazy »

Ravir pisze:A co w tym złego? Jesteś zameldowany w Tarnowie, płacisz tu podatki to masz zniżki. Przeprowadź się z Woli czy Koszyc do Tarnowa też dostaniesz zniżki.
Osobiście uwazam, że dla osób z po za miasta, które i tak przez 90% czasu korzystają z infrastruktury miasta powinny ponosić wyższe koszty. Parkowanie dla nich powinno być droższe, podobnie z komunikacją - niech ich własny samorząd im dopłaci.

A co do mieszkańców - ci moga sobie wyrobić kartę i mieć zniżki - a ze nie chce im się wyrobić karty? Cóż - nie wszyscy korzystają z promocji w Tesco :mrgreen: jak się komuś nie chce - to niech płaci więcej.

Ja kartę będę miał i będę korzystał ze zniżek.
Płace tu podatki ale nie jestem tu zameldowany. Pierwsze nie implikuje tego drugiego, psze Pana.
I co w tym wypadku ? Mam kupić sobie domek i się zameldować w mieście, żeby było taniej z kartą ? Czyli samo płacenia podatku w mieście nic nie znaczy ?

A co do karty to chyba nie przeczytałeś o co był mój post na poprzedniej stronie. Rozumiem Twój entuzjazm co do karty, za to Ty nie zrozumiałeś mojego pytania do p. Doroty.
Dorota1975 pisze:
imlazy pisze:
Dorota1975 pisze:ceny biletów w ogóle zdrożały, więc ci, co karty premium nie mają, dokładać się będą do zniżek dla pozostałych.... taka teoria przynajmniej była...
Czyli karty są sponsorowane po części z pieniędzy mieszkańców nie premium ?


"Karty premium mieć nie musisz, ale jak nie masz to wiedz, żeś gorszy i głupszy ?"
Tak to rozumieć ?

w dużym skrócie tak...
bo preferencyjne zniżki dostaną posiadacze karty premium, czyli zameldowani na pobyt stały w Tarnowie...
Widzisz, chodzi mi o to. Podatki do miasta przeniosłem. Więc zasilam budżet miasta. Częściowo opłacę Ci też niższe ceny biletów, panie Ravir. Jednak nie wiem dlaczego Ciebie będę traktował lepiej niźli innych nie Premium. A takie podziały mnie drażnią. Bo nie są niczym usprawiedliwione.

Wnioskuję, abym ja jako niezameldowany w mieście ale płacący tu od kilku lat podatki był traktowany na równi z innymi -> też chce kartę premium, choć nie jestem obywatelem.
Skoro do płacenia podatków i zasilania kasy miasta mnie namówiono nie dziwne że chcę mieć z tego profit.
W razie potrzeby przedstawię PITu Pitu i inne cuda :P

EDIT:
W sumie to od początku to czy należy Ci się to czy tamto świadczenie w mieście powinno decydować nie zameldowanie ale kwestia podatków. Skoro płacę podatki w mieście to jestem jego obywatelem o wiele bardziej niż ktoś kto tu jest tylko zameldowany a np. obecnie studiuje i pracuje w Warszawie lub innym Krakowie.
I nie wyjeżdżajcie z obowiązkiem meldunkowym, bo w tej kwestii jest jak jest.... :P
Im Lazy and I like it


Ravir
Rhetor
Posty: 1788
Rejestracja: 04-09-2009, 10:40
Lokalizacja: Mościce

Post autor: Ravir »

Tyle, że podatki są dzielone wg meldunku - i jak jesteś zameldowany przykładowo w Woli to część Twoich podatków tam idzie. Mam na myśli podatki "osobiste" a nie od Działalności. Więc jak jesteś zameldowany po za Tarnowem a non-stop przebywasz w Tarnowie to na podatkowy sposób pasożytujesz na Miescie. :mrgreen:

Taka jest prawda - ot podatek od nieruchomości - w moim przypadku kilkadziesiąt złotych rocznie - ale przemnożone przez kilkadzisiąt tysięcy i robi się znaczna kwota.
9000 ml A Rh-


imlazy
Thesmothetai
Posty: 1006
Rejestracja: 17-12-2011, 21:45
Lokalizacja: ze świata, obecnie Tarnów

Post autor: imlazy »

Ravir: a jak nie jestem zameldowany ? :P ? To co wtedy panie dzieju ?

A w mieście płacę wszelkie podatki: od działalności i mój 'osobisty' i każdy inny jaki płacę ( no może poza VAT którą płacisz robiąc zakupy gdzieś tam w świecie ).
Więc jakim to cudem mogą być dzielone wg meldunku jak są dzielone wg urzędu do którego przynależysz.
Im Lazy and I like it

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7663
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

imlazy pisze:Ravir: a jak nie jestem zameldowany ? ? To co wtedy panie dzieju ?
Oj, wydaje mi się, że nie trzeba byc zameldowanym, żeby określić gdzie mają iść podatki z osobistych pit'ów - od kilku dobrych lat Warszawa prowadzi taką akcję, łącznie z podwarszawskimi gminami - tam jest najwięcej niezameldowanych przyjezdnych. Ale nie wgłębiałem się w zasady - może chodziło o czasowy meldunek, a może tylko o jakieś oświadczenie złożone w US...
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński


imlazy
Thesmothetai
Posty: 1006
Rejestracja: 17-12-2011, 21:45
Lokalizacja: ze świata, obecnie Tarnów

Post autor: imlazy »

ad2222: Dobrze prawisz. Miejsce zameldowania i miejsce zamieszkania to dwa odrębne terminy.
Skarbówkę interesuje miejsce zamieszkania. Choć i bez mieszkania w danym mieście możesz w nim płacić podatki. Wystarczy zaktualizować swoje dane w wybranym USkarbowym i tyle.

Od dawna zostawiam podatki w Tarnowie choć nie jestem tu zameldowany.

Co do procedury w samym US: składasz wniosek NIP-3 z aktualizacją właściwości USkarbowego.
Co ciekawe: USkarbowy jako chyba jedyny obecnie wie doskonale, że miejsce zameldowania a miejsce zamieszkania to dwie bajki. Dla nich liczy się właśnie kwestia zamieszkania ( co też jest napisane w formularzu NIP-3 ).
No ale nie o tym była dyskusja ;)
Im Lazy and I like it

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7663
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

imlazy pisze:No ale nie o tym była dyskusja
No właśnie o tym, bo to dość ważne - w takim razie mamy jedno zasadnicze pytanie - w jaki sposób UMT będzie premiował niezameldowanych a płacących w Tarnowie podatki ludzi???
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński

ODPOWIEDZ