Tarnów na tle Rzeszowa

Wiadomości "z miasta".
Awatar użytkownika

Dominik_PCH
Rhetor
Posty: 1669
Rejestracja: 08-11-2010, 14:37

Post autor: Dominik_PCH »



Cubaza
Rhetor
Posty: 3787
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Post autor: Cubaza »

A jakiś komentarz? Jakieś słowo a nie wklejenie zwykłego linku ?
Może być jeszcze wyjaśnienie jak to ma się w temacie Tarnów na tle Rzeszowa, bo nie widzę tam ani jednej wzmianki o Rzeszowie.

Awatar użytkownika

Dominik_PCH
Rhetor
Posty: 1669
Rejestracja: 08-11-2010, 14:37

Post autor: Dominik_PCH »

bez komentarza

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11057
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

Ja stoję na stanowisku, że Tarnów lepiej by się rozwijał gdyby był w woj. podkarpackim.
Po pierwsze - zaliczany by był do ściany wschodniej i tak jak pisał Baxon, mielibyśmy dodatkową kasę.
Po drugie - mógłby rywalizować z Rzeszowem, bo byłby prawie równorzędnym miastem. Tarnów:Rzeszów - 110.000:170.000, Tarnów:Kraków - 110.000:750.000 mieszkańców.
No, ale przy podziale na województwa, coś władze pchało w stronę Krakowa - prestiż?


halford
Rhetor
Posty: 2093
Rejestracja: 21-10-2009, 15:44

Post autor: halford »

Tarnów:Rzeszów - 110.000:170.000, Tarnów:Kraków - 110.000:750.000 mieszkańców.
A mnie się wydaje, że tu kluczowym czynnikiem nie jest liczba mieszkańców, a lokalizacja geograficzna (nie administracyjna). Gdy jakaś firma ma do dyspozycji otworzyć nowy oddział do wyboru jest Kraków, Rzeszów i Tarnów to my odpadamy raczej od razu. Nikt z Krakowa nie będzie jeździł do Tarnowa załatwiać sprawy, podobnie z Rzeszowa. Zakładając natomiast, że Kraków odpada np. z powodu drogich działek czy ogólnie pojętych kosztów działalności. Mając do wyboru Tarnów czy Rzeszów wybór staje się tym bardziej oczywisty. Otwierając oddział w Rzeszowie mamy cała ścianę wschodnią + sporo potencjalnych klientów z Ukrainy.

Tarnów ma za mało do zaoferowania. W Rzeszowie dużo dobrego robi np. WSIiZ, kładą duży nacisk na rozwój nowoczesnych technologi, maja ciekawe kierunki przyciągające mnóstwo studentów, znakomite wyposażenie. A u nas ? Z całym szacunkiem dla PWSZ ale kształci ona w dużej mierze przyszłych bezrobotnych bo inaczej nie można nazwać polonistów, anglistów czy informatyków stosowanych. Do Tarnowa przychodzą ludzie, którym nie udało się dostać na lepsze studia, a nie zdolni którzy mogliby brać udział w rozwoju miasta.

Awatar użytkownika

Dominik_PCH
Rhetor
Posty: 1669
Rejestracja: 08-11-2010, 14:37

Post autor: Dominik_PCH »

halford: zaraz dostaniesz kontrargument, że WSIiZ to dziadostwo! :), a w Tarnowie są wartościowsze szkoły, które kształcą na wyższym poziomie a PWSZ jest najlepszy!!.

Za darmo w ramach grantu unijnego na WSIiZie zrobiłem drugą specjalizację z projektowania przestrzeni wirtualnej.


halford
Rhetor
Posty: 2093
Rejestracja: 21-10-2009, 15:44

Post autor: halford »

Za darmo w ramach grantu unijnego na WSIiZie zrobiłem drugą specjalizację z projektowania przestrzeni wirtualnej.
A ja podyplomowe na specjalizacji o której mogłem u nas tylko pomarzyć. Też za darmo :)

Akurat mam porównanie studiów na PWSZ i WSIiZ więc dyskusji się nie boję ;)

Awatar użytkownika

Baxon
Thesmothetai
Posty: 1374
Rejestracja: 15-09-2009, 21:33
Kontakt:

Post autor: Baxon »

Sam robiłem licencjat i magisterke na WSIiZie, ta uczelnia pod względem innowacyjności odstawała o kilka długości od innych. Było ciasno jak diabli, ale za to oferta programowa i wyposażenie było na najwyższym poziomie. Nie słyszałem żeby gdziekolwiek wtedy laboratorium komputerowe pozwalało na samodzielną pracę przy stanowisku, a tam każdy miał swój uruchamiany elektroniczną legitymacją studencką. Jak kończyłem studia to taką legitymację wprowadzano na UJ w Krakowie i halo było na pół Europy (4 lata po WSIiZie ;) )
Sam kilka osób namówiłem na studia tamże i nie słyszałem potem złego słowa.

Wspominałem już wcześniej, że oferta dla studentów jest i była w Rzeszowie nieporównywalnie bogatsza. To samo z lotniskiem i drogami, ale pytam się co poza tym?
Myślicie, że przeciętny Rzeszowianin ma się lepiej niż Tarnowianin? No chyba, że oferta handlowa podnosi samopoczucie, to się zgodzę ;)


Ravir
Rhetor
Posty: 1788
Rejestracja: 04-09-2009, 10:40
Lokalizacja: Mościce

Post autor: Ravir »

Z tą ofertą handlową to też nie do końca tak. :mrgreen: Bywam dość często w Rzeszowie i znacznych róznic nie widzę. Większość i tak trzeba via sieć lub Kraków, Warszawa i inne większe miasta. :mrgreen:

Osobiście też wolał bym być w Podkarpackim - nas bije to, że Małopolska jest uważana za bogate województwo. Stąd mamy dużo mniej Dotacji Unijnych niż Podkarpackie, a i to, że Rzeszów jest mniej niż dwa razy większy od Tarnowa dało by nam większe wpływy niż obecnie.
9000 ml A Rh-

Awatar użytkownika

Baxon
Thesmothetai
Posty: 1374
Rejestracja: 15-09-2009, 21:33
Kontakt:

Post autor: Baxon »

Bardzo prawdopodobne, że udałoby się wtedy uzyskać województwo z dwoma ośrodkami administracyjnymi jak Kujawsko-Pomorskie i Lubuskie.
W innym przypadku nie wiem czy byłoby tak kolorowo, popatrz na Dębicę - od kilu lat nie może się podnieść ponad obecny zastój.


dafi33
Rhetor
Posty: 2913
Rejestracja: 07-12-2009, 08:03

Post autor: dafi33 »

Miałem okazję być wczoraj na lotnisku w Rzeszowie-Jasionce i zaliczyłem nowy terminal ..... bardzo ładny ,przestronny i śmiem twierdzić że lepszy niż w Krakowie i teraz na tej podstawie porównałem sobie oba miasta ..... kiedyś równorzędne a nawet Tarnów kiedyś był większy obecnie dzieli nas przepaść i wnioskuję to nie tylko poprzez port lotniczy ale po ilości inwestycji .... niestety nasza władza ma inne priorytety woli się fotografować z klerem i klepać po ramionach niż rozwijać miasto . Panie Prezydencie ale od tego nie przybędzie nowych miejsc pracy , podatków i nie będzie rozwoju kiedy to do pańskiego towarzystwa dotrze ...... Polska nam ucieka nie mówiąc o Europie czy Świecie :-|

Awatar użytkownika

Baxon
Thesmothetai
Posty: 1374
Rejestracja: 15-09-2009, 21:33
Kontakt:

Post autor: Baxon »

Z tego wynika, że w RZeszowie nie robią sobie zdjęć z klerem i dlatego żyje im się lepiej.
Jesteś psychopatycznie chory na kler, a żeby Ci dokuczyć w cierpieniu, to zobacz sobie jak wyglądało otwarcie tego lotniska http://www.rzeszow.pl/image/14407/defau ... =808483619
chyba całą Twoja teoria w łeb wzięła :D
i reszta zdjęć:
http://www.rzeszow.pl/miasto-rzeszow/ga ... ionce.html


dafi33
Rhetor
Posty: 2913
Rejestracja: 07-12-2009, 08:03

Post autor: dafi33 »

Baxon pisze: a żeby Ci dokuczyć w cierpieniu
Umieram w męczarniach :lol:
Baxon pisze:chyba całą Twoja teoria w łeb wzięła
Nie wzięła bo to jest jedyne zdjęcie zresztą nawet w Szczecinie ''święcenia'' są na porządku dziennym - taki kanon świeckiego państwa :lol:
ps. chrześcijanin nie może dokuczać ....słabo słuchasz kazań :mrgreen:

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11626
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Post autor: defekator »

dafi33 pisze: Nie wzięła bo to jest jedyne zdjęcie


1 minuta szukania w google:
http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,3497 ... warty.html

http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,3497 ... cenie.html

http://www.pro-familia.pl/aktualnosci/a ... milia.html

To jak dalej się będziesz upierał, że Tarnów odbiega od Rzeszowa bo u nas władza fotografuje się z klerem ?



PS.
Tu masz na dokładkę obrazki z szerokiego świeckiego świata:
http://www.guardian.co.uk/uk/the-northe ... port-roads

http://www.wscountytimes.co.uk/communit ... -1-4074738


Zresztą wracając do tematu to różnica między poziomem życia między Tarnowem a Rzeszowem na oko wydaje się kolosalna. Jeżeli przyjrzymy się jednak statystykom to nie jest ona już aż tak duża. W niektórych dziedzinach Tarnów wypada nawet lepiej. (inną sprawą jest to, że Rzeszów prawie całkowicie został sztucznie napompowany a jego miejsce i funkcje powinien tak na prawdę pełnić Przemyśl, który przez preferowanie Rzeszowa przez kolejne władze, zwłaszcza te PRLowskie ogromnie stracił)

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7656
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

dafi33, jak zwykle chory z nienawiści. Nie przyszło Ci do głowy, że jak Rzeszów stał się miastem wojewódzkim, a Tarnów - powiatowym - to jest to już inna liga?
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński

ODPOWIEDZ