Tarnowskie skrzyżowania w TVP 3 "Jedź bezpiecznie"

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

pb
Rhetor
Posty: 2004
Rejestracja: 06-10-2010, 13:47
Lokalizacja: Krzyż

Post autor: pb »

gushman pisze:Ale w mojej opinii włączanie kierunków na tym rondzie przy zjeżdżaniu jest zgodne z przepisami a na tymczasowym nie jest.

Jest i nie jest. To zależy z którego pasa zjeżdżasz. Pasy zewnętrzne są tak wytyczone (znaki poziome!), że wyjazd następuje bez zmiany pasa ruchu i wtedy kierunkowskaz nie jest potrzebny. Jeśli zjeżdżasz z pasa wewnętrznego (na przykład wjeżdżasz Starodąbrowską pasem wewnętrznym i jedziesz "prosto" w kierunku Krzyża), to aby zjechać z ronda musisz zmienić pas jezdni i wtedy musisz włączyć kierunkowskaz.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6856
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

pb, też nie do końca, bo tam linia wyznacza ci, że możesz jechać prosto lub w lewo, więc który to twój pas?

Awatar użytkownika

pb
Rhetor
Posty: 2004
Rejestracja: 06-10-2010, 13:47
Lokalizacja: Krzyż

Post autor: pb »

Linia przerywana wyznacza pasy ruchu. Jeśli przecinasz linię przerywaną to musisz włączyć kierunkowskaz. Odpowiednio lewy albo prawy.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6856
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

Muszę obczaić jak tam jest, ale mi się wydaje, że nie ma przerywanej. Po prostu nie pamiętam a jeżdżę tamtędy codziennie.

Awatar użytkownika

pb
Rhetor
Posty: 2004
Rejestracja: 06-10-2010, 13:47
Lokalizacja: Krzyż

Post autor: pb »

Była tu kiedyś fajna analiza zjazdu z tego ronda z poparciem filmu (bez opisu kierunkowskazów ale za to z trąbieniem ;) )

O, znalazłem. Tu się zaczyna dyskusja: http://www.agora.tarnow.pl/viewtopic.php?p=52952#52952

Na filmie widać też rzeczony pas przy wyjeździe w Starodąbrowską.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6856
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

pb, a od czerwca to nie były tam pasy malowane?

Awatar użytkownika

pb
Rhetor
Posty: 2004
Rejestracja: 06-10-2010, 13:47
Lokalizacja: Krzyż

Post autor: pb »

Od czerwca chyba się tam nic nie zmieniło.

Awatar użytkownika

gushman
Rhetor
Posty: 3355
Rejestracja: 14-10-2009, 20:59

Post autor: gushman »

No, czyli masz jak byk - jadąc tak jak ja jechałem (autor filmu) nie muszę włączać kierunkowskazu, bo nie zmieniam pasa ruchu. I co więcej: mam pierwszeństwo (w tym przypadku przed punciakiem).
900 ml, grupy krwi nie pamiętam

Cały Tarnów na Facebooku

Awatar użytkownika

pb
Rhetor
Posty: 2004
Rejestracja: 06-10-2010, 13:47
Lokalizacja: Krzyż

Post autor: pb »

Zjazd z pasa wewnętrznego to jak zjazd z ronda jednopasmowego - po okręgu to jazda na wprost, zjazd z ronda to zmiana kierunku ruchu. Czyli z kierunkowskazem ale i z pierwszeństwem przed punciakiem. Dokładnie tak jak zachował się transit przed tobą.


Wyborca
Obywatel
Posty: 6
Rejestracja: 26-10-2010, 14:54
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Wyborca »

Obrazek
Wyborca

Awatar użytkownika

pan_wAZOn
Prytan
Posty: 260
Rejestracja: 21-05-2011, 19:13
Lokalizacja: a teraz to z Krzyskiej ...

Post autor: pan_wAZOn »

Echhhhh ... urzekła mnie ta historia;

za to w epoce "przed rondem" to było super fajno i cycuś glancuś, korków nie było - no i światła przecie były i wiadomo było jak jechać....

PS. taki OT mały - jak się już dzieło filmowe napisami wzbogaca to wartałoby przynajmniej o składnię i gramatykę zadbać....
"Pan Jan z Suwalszczyzny idąc na polowanie przez pomyłkę zabrał papierosy syna - do południa upolował: niebieskiego kangura, jednorożca i dwa smoki..."


Keleos
Rhetor
Posty: 4114
Rejestracja: 24-10-2009, 13:57

Post autor: Keleos »

"włączenie się do ruchu z każdej strony graniczy z cudem" - jestem cudotwórcą, bo jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się nie włączyć do ruchu na tym rondzie o.O


pankowal
Archont
Posty: 713
Rejestracja: 19-08-2010, 08:48

Post autor: pankowal »

gushman pisze:Na na rondzie Fieldorfa mam "problem" z kierunkowskazem, bo przelatując ze Szkotnik w Słowackiego czy odwrotnie włączam go, ale jestem przekonany, że na pewno oczekujący na wjazd na rondo nie są w stanie zaobserwować, czy go (nie)używam. Tam jest za mało czasu i miejsca by to obserwować.

Nawet jeżeli sam oczekując na wjazd zauważę, że ktoś nie ma "kierunku", to zanim to "zarejestruję", on już przejeżdża mi przed nosem i sprawa staje się nieaktualna. :)
No właśnie tak jest bo taki przejazd to jazda na wprost, ma się odbywać bez kierunkowskazu.
Za to jazda w lewo powinna się odbywać z lewym kierunkowskazem bo to jest wyraźnie w lewo a i sygnalizowanie zamiaru jest zawczasu i czytelne i komuś służy.
Jadąc przez to rondo w prawo jedziemy z prawym kierunkowskazem.
Ale w mojej opinii włączanie kierunków na tym rondzie przy zjeżdżaniu jest zgodne z przepisami
Niestety nie jest zgodne z przepisami.
Ani to w prawo, ani nie da się zawczasu, ani wyraźnie zasygnalizować.

Rondo Fieldorfa to pierwsze rondo w Tarnowie i sposób sygnalizowania ustalili sobie właściciele ośrodków szkolenia kierowców pod wpływem szkoły krakowskiej opowiadającej że zawsze wkoło ronda to na wprost a zjazd jest w prawo.
Ludzie to przyjęli i są święcie przekonani że to zgodne z przepisami.
A to zgodne z wymysłem paru osób, a dokładnie jednej z Krakowa a reszta bezkrytycznie to przyjęła, bo tamten Pan tak powiedział.
Wystarczy że przyjedzie do nas warszawiak i na rondzie sygnalizuje po warszawsku czyli tak jak napisałem i jest to zgodne z przepisami.


pankowal
Archont
Posty: 713
Rejestracja: 19-08-2010, 08:48

Post autor: pankowal »

pb pisze:Zjazd z pasa wewnętrznego to jak zjazd z ronda jednopasmowego - po okręgu to jazda na wprost, zjazd z ronda to zmiana kierunku ruchu. Czyli z kierunkowskazem ale i z pierwszeństwem przed punciakiem. Dokładnie tak jak zachował się transit przed tobą.
Skąd takie rewelacje bierzesz ??
Przy pierwszeństwie łamanym droga z pierwszeństwem skręca w lewo – jazda tą drogą jest bez zmiany kierunku (czyli bez kierunkowskazu) a zjazd z niej jest w prawo (czyli z prawym kierunkowskazem) ??
Zasady sygnalizowania na rondzie identyczne jak na Ziaji/Tuchowska.

Kto ci uprzywilejował i wyprostował obwiednię ronda ??


Ravir
Rhetor
Posty: 1788
Rejestracja: 04-09-2009, 10:40
Lokalizacja: Mościce

Post autor: Ravir »

Wyborca - proponuję POWIĘKSZYĆ und POSZERZYĆ z tekstem i przesunąć go BARDZIEJ na środek - tak by 90% ekranu zasłaniał.
Przyznam, że po pierwszych 30 sekundach ZREZYGNOWAŁEM z oglądania - bo mnie szlag trafił przez ten pasek. Mam gdzieś błędy - sam je robię - ale pasek z tekstem POWINIEN być na samym DOLE - a nie jak teraz.
9000 ml A Rh-

ODPOWIEDZ