Tarnów w Wikipedii

Wiadomości "z miasta".

Autor tematu
Eredhel
Archont
Posty: 548
Rejestracja: 15-09-2009, 20:50
Lokalizacja: z urodzenia Tarnowianin

Tarnów w Wikipedii

Post autor: Eredhel »

Niech mi ktoś wyjaśni, co to i gdzie leży 'dzielnica' Oaza i od kiedy to Tarnów dzieli się na dzielnice?
Podział administracyjny Tarnowa w Wiki

W tej wiki o Tarnowie jakieś bzdury są popisane... swego czasu, podajże na starym forum jeszcze padło hasło przebudowania tego artykułu... może by powrócić do tego pomysłu?!
[center]"We're the lucky ones. Don't forget that"
[/center]


Macumba
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 24-02-2011, 21:24

Post autor: Macumba »

Część historyczna także wymaga dopracowania.

Czytamy w haśle:

"Pierwsza wzmianka o Tarnowie pochodzi z 1125. W 1264 spotkali się w Tarnowie książę Rusi Halickiej Daniel i Bolesław V Wstydliwy – wspólnie dokonali rozgraniczeń księstw.

Prawa miejskie Tarnów uzyskał w 1330 z nadania Władysława Łokietka. Ówczesnym właścicielem miasta był Spycimir Leliwita".

a) wzmianka z 1125 dotyczy nie Tarnowa, ale dzisiejszego Tarnowca. Wieś, gdzie później powstało miasto wzmiankowano po raz pierwszy w 1309,
b) nie mam pojęcia skąd ta informacja o zjeździe w Tarnowie dwóch książąt w 1264 r. Może ktoś mnie oświeci :?: W innych miejscach (np. haśle o Danielu Halickim) pisze się, że chodzi o Tarnawę, a tych jest kilka,
c) Tarnów nie uzyskał praw miejskich tylko został założony (lokowany) w 1330 r. praktycznie od zera jako prywatne miasto przez Spycimira Leliwitę, a to zasadnicza różnica.


Autor tematu
Eredhel
Archont
Posty: 548
Rejestracja: 15-09-2009, 20:50
Lokalizacja: z urodzenia Tarnowianin

Post autor: Eredhel »

Ja się w historię nie mieszam, bo nie znam historii miasta na tyle, a nie chciałbym zagmatwać jeszcze bardziej... postaram się jednak przebudować to hasło, bo to co tam się dzieje to... ech...
[center]"We're the lucky ones. Don't forget that"
[/center]


Keleos
Rhetor
Posty: 4114
Rejestracja: 24-10-2009, 13:57

Post autor: Keleos »

Ciekawe ile prac magisterskich z historii ma te informacje z wikipedii, które omówił Macumba ; )


Macumba
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 24-02-2011, 21:24

Post autor: Macumba »

Pewnie parę znalazłoby się ;) i dlatego warto zrobić to dobrze, aby ludziska nie kopiowali z internetu i nie rozpowszechniali takich informacji.
W razie czego historię mogę wziąć na siebie.


Autor tematu
Eredhel
Archont
Posty: 548
Rejestracja: 15-09-2009, 20:50
Lokalizacja: z urodzenia Tarnowianin

Post autor: Eredhel »

To bardzo proszę :)
Na razie widzę że ktoś usunął Oazę z dzielnic :)
Poza tym zgodnie z Raportem o stanie miasta 2010 uzupełniłem mieszkańców i poprawiłem podział na jednostki pomocnicze /osiedla/.
[center]"We're the lucky ones. Don't forget that"
[/center]


Racjonalista
Prytan
Posty: 196
Rejestracja: 03-05-2010, 16:16

Post autor: Racjonalista »

To działamy. Ja już zrobiłem kiedyś gazownictwo, bezpieczeństwo i administrację. Pouzupełniałem też trochę gospodarkę i uporządkowałem edukację. Aczkolwiek będę musiał kiedyś sprawdzić, czy dane są ciągle aktualne.


Autor tematu
Eredhel
Archont
Posty: 548
Rejestracja: 15-09-2009, 20:50
Lokalizacja: z urodzenia Tarnowianin

Post autor: Eredhel »

Ale Racjonalisto, to nie o to chodzi...
Tam panuje bałagan i totalny chaos, jest mnóstwo zbędnych informacji.
W głównym artykule powinno być krótko zwięźle i na temat, a nie rozwlekle i na kilka stron.
Podziwiam osobę która wpisała np wszystkie place i skwery, ale po co to?!
Trzeba się zastanowić co zostawić, co usunąć, a dla której części stworzyć osobne hasło.

Jeśli znajdzie się więcej chętnych, to można się wtedy tym podzielić...
[center]"We're the lucky ones. Don't forget that"
[/center]


Racjonalista
Prytan
Posty: 196
Rejestracja: 03-05-2010, 16:16

Post autor: Racjonalista »

Zgadza się, dużo rzeczy jest do usunięcia albo skorygowania. Ja część zrobiłem wzorując się na stronach innych miast. Co do skwerów to pełna zgoda. Sam kiedyś wywaliłem listę wszystkich rond w mieście. A nie było łatwo, bo cały czas ktoś ja przywracał;)


Autor tematu
Eredhel
Archont
Posty: 548
Rejestracja: 15-09-2009, 20:50
Lokalizacja: z urodzenia Tarnowianin

Post autor: Eredhel »

Dobrze by było znaleźć jakiś wzorzec do stworzenia 'prawie' od podstaw tego hasła...
Patrzyłem na Kraków, ale w sumie to bardziej mi się podobał jego angielski odpowiednik oznaczony jako "Good article" /zielone cóś ;) /
[center]"We're the lucky ones. Don't forget that"
[/center]


Navyy
Prytan
Posty: 144
Rejestracja: 31-07-2010, 09:39

Post autor: Navyy »



Autor tematu
Eredhel
Archont
Posty: 548
Rejestracja: 15-09-2009, 20:50
Lokalizacja: z urodzenia Tarnowianin

Post autor: Eredhel »

Navyy pisze:http://pl.wikipedia.org/w/index.php?tit ... 0718100714

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?tit ... 0718043853

Czego wam brakuje na tych mapach? Na innych też tak jest...
yyy... ale o co chodzi? czy ktoś tu wspominał o mapach?
[center]"We're the lucky ones. Don't forget that"
[/center]


Navyy
Prytan
Posty: 144
Rejestracja: 31-07-2010, 09:39

Post autor: Navyy »

To było apropo tematu wikipedii.

Awatar użytkownika

TomekMKM
Rhetor
Posty: 2340
Rejestracja: 18-11-2010, 00:24
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: TomekMKM »

Ja bym się mógł zająć sportem. Kiedyś założyłem np. dział komunikacja miejska w Tarnowie, ale niestety zwyczajnie nie mam czasu tego robić... Widzę, że ktoś się jednak tym super zajął... Dzięki dla tego kogoś :) Widzę, że nawet załapał o co chodziło z krzyżówką komunikacyjną - ale wrzucił słynną już Oazę :)

Awatar użytkownika

Baxon
Thesmothetai
Posty: 1374
Rejestracja: 15-09-2009, 21:33
Kontakt:

Post autor: Baxon »

Eredhel pisze: Tam panuje bałagan i totalny chaos, jest mnóstwo zbędnych informacji.
W głównym artykule powinno być krótko zwięźle i na temat, a nie rozwlekle i na kilka stron.
Podziwiam osobę która wpisała np wszystkie place i skwery, ale po co to?!
Ja mam swój typ odnośnie typa, który namiętnie umieszcza ronda, skwery i "dzielnice" czyli po prostu spamuje na Wikipedii o Tarnowie. Udziela się na naszym forum oraz na "Polskich wieżowcach", ale jakbym go z nicka wymienił, to na pewno się wyprze ;)

Na starym forum zarzuciłem ten temat, ale zdążyło zdechnąć i nic nie wyszło z tego. Zdążyłem jednak pokolekcjonować troszkę książek na temat historii Tarnowa, ale widzę, że od historii to Macumba jest specem.
Przede wszystkim trzeba chyba wyrzucić sporo kwiatków typ:
Szkoły policealne[edytuj]

Poza tym jest całe mnóstwo informacji bez podanego źródła, wiec jeśli magistranci bazują na takich informacjach, to ja im serdecznie gratuluję.
W Tarnowie funkcjonuje szereg szkół policealnych.

lub

Straż Graniczna[edytuj]

W Tarnowie funkcjonuje Placówka Straży Granicznej.

ODPOWIEDZ