Poszerzenie granic Tarnowa

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ

Ricardo
Archont
Posty: 646
Rejestracja: 09-10-2009, 15:30
Lokalizacja: Tarnów - Piaskówka Płn.

Post autor: Ricardo »

defekator pisze:
sprawiedliwy pisze:[
Ricardo, przyłączenie na zasadach pokojowych nie wchodzi w rachubę.
Trzeba zatem wybrać prezydenta z "jajami" i powtórzyć scenariusz krymski ;) ;)
Da się zrobić, najpierw pasowałoby zorganizować "pokojowe manifestacje" w różnych miejscowościach gminy Tarnów za przyłączeniem do miasta w których uczestniczyliby dowożeni potajemnie pod osłoną nocy (co nie byłoby trudne z racji oszczędności na oświetleniu w gminie Tarnów) pracownicy urzędu miasta i ich rodziny, potem przemeldować się w liczbie ok 30 tys do gminy Tarnów, a następnie ogłosić referendum w sprawie przyłączenia gminy Tarnów do miasta, w referendum jako że mamy przewagę liczebną przegłosowujemy przyłączenie, i gmina Tarnów staje się cześcią Tarnowa ;)

Potem wzorem Putina scenariusz można spróbować powtórzyć w innych gminach, można również utworzyć tajny fundusz wspierania "separatystów" z ościennych gmin

Ech nie ma to jak pofantazjować :D


wejss
Rhetor
Posty: 1634
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Post autor: wejss »

Wystarczy dogadać się z wójtem którejś z gmin np. Tarnowiec. Potem zorganizować tam referendum za przyłączeniem do miasta. Następnie przeznaczyć pulę pieniędzy w magistracie i obiecać każdemu głosującemu za przyłączeniem do miasta np 1000 zł przy urnie. Frekwencja 100%. Liczba ludności Tarnowca 2146. To razy 1000 zł daje kwotę 2 miliony. Zważywszy na ostatnie zwroty do Unii Europejskiej to mielibyśmy wszystkie miejscowości w gminie.


sprawiedliwy
Prytan
Posty: 297
Rejestracja: 07-07-2011, 23:59

Post autor: sprawiedliwy »

wejss pisze:Wystarczy dogadać się z wójtem którejś z gmin np. Tarnowiec. Potem zorganizować tam referendum za przyłączeniem do miasta. Następnie przeznaczyć pulę pieniędzy w magistracie i obiecać każdemu głosującemu za przyłączeniem do miasta np 1000 zł przy urnie. Frekwencja 100%. Liczba ludności Tarnowca 2146. To razy 1000 zł daje kwotę 2 miliony. Zważywszy na ostatnie zwroty do Unii Europejskiej to mielibyśmy wszystkie miejscowości w gminie.
wejss litości, Tarnowiec to sołectwo Gminy Tarnów. Jedynym możliwym rozwiązaniem, które byłoby w stanie rozsadzić Gminę Tarnów, jest poparcie utworzenia Gminy Wola Rzędzińska w zamian za resztę Gminy Tarnów.
Robert Erazmus


WSK
Prytan
Posty: 228
Rejestracja: 21-04-2010, 08:49

Post autor: WSK »

sprawiedliwy pisze: byłoby w stanie rozsadzić Gminę Tarnów, jest poparcie utworzenia Gminy Wola Rzędzińska w zamian za resztę Gminy Tarnów.
Czasami człowiek sam nie zdaje sobie sprawy, kiedy odkrywa swoją prawdziwą twarz. Nie ma nic gorszego niż ludzie rządni władzy u władzy.


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Post autor: hurricane »

Na szczęście separatyzm w Woli Rzędzińskiej upadł kilka lat temu...
Zapraszam na Internetową Stację Meteo Tarnowiec - meteo.tarnowiec.prv.pl


sprawiedliwy
Prytan
Posty: 297
Rejestracja: 07-07-2011, 23:59

Post autor: sprawiedliwy »

WSK pisze: Czasami człowiek sam nie zdaje sobie sprawy, kiedy odkrywa swoją prawdziwą twarz. Nie ma nic gorszego niż ludzie rządni władzy u władzy.
Widzisz WSK jestem ostatnią osobą która jest żądna władzy. Jeżeli nie dostrzegasz obecnej sytuacji w Gminie Tarnów, cóż należy Ci współczuć, ja stwierdziłem jedynie fakty.
A ad vocem wypowiedzi hurricane-a separatyzm na Woli jest jak towarzysz Stali - wiecznie żywy.
Natomiast co do mojego stanowiska w tej kwestii wyraziłem je w artykule dotyczącym tego tematu na stronie gminatarnow.com. Obecnie jest niedostępna, więc pokrótce je przedstawię. Po pierwsze jestem za stworzeniem większego organizmu (w pierwszym etapie Gmina Tarnów, Skrzyszów, Lisia Góra), który ma większe szanse przejąć rolę ośrodka który byłby osią rozwoju m.in. dla Tarnowa. A także pozwala na inwestycje obszarowe, a nie tylko lokalne, itd.
Natomiast oddanie sołectw Gminy Tarnów miastu, doprowadziłoby do ich powolnego upadku, analogicznie jak ma to miejsce w przypadku Krzyża czy Klikowej.
Robert Erazmus


WSK
Prytan
Posty: 228
Rejestracja: 21-04-2010, 08:49

Post autor: WSK »

sprawiedliwy pisze:
Widzisz WSK jestem ostatnią osobą która jest żądna władzy. Jeżeli nie dostrzegasz obecnej sytuacji w Gminie Tarnów, cóż należy Ci współczuć
Nie wydaje mi się. Trochę cię to zabolało, bo po co piszesz, żeby mi współczuć. Chciałeś mi dogryźć. Ja się takimi rzeczami nie przejmuje, ale zwróć uwagę, że zaprzeczasz sam sobie, najpierw piszesz o kupczeniu sołectwami, a potem, że skończą jak klikowa. Tzn. że zdajesz sobie sprawę z tego jak mogą skończyć. Trochę fałszywe to, ale ja cię nie będę wychowywał.


sprawiedliwy
Prytan
Posty: 297
Rejestracja: 07-07-2011, 23:59

Post autor: sprawiedliwy »

WSK pisze:
sprawiedliwy pisze:
Widzisz WSK jestem ostatnią osobą która jest żądna władzy. Jeżeli nie dostrzegasz obecnej sytuacji w Gminie Tarnów, cóż należy Ci współczuć
Nie wydaje mi się. Trochę cię to zabolało, bo po co piszesz, żeby mi współczuć. Chciałeś mi dogryźć. Ja się takimi rzeczami nie przejmuje, ale zwróć uwagę, że zaprzeczasz sam sobie, najpierw piszesz o kupczeniu sołectwami, a potem, że skończą jak klikowa. Tzn. że zdajesz sobie sprawę z tego jak mogą skończyć. Trochę fałszywe to, ale ja cię nie będę wychowywał.
Nie wiem z czego wynika Twoja argumentacja, czy z chęci wypaczenia mojej wypowiedzi, czy z niezrozumienia czytanego tekstu. Cytowanie wybiórcze to nie sposób polemiki, ale parafrazując Ciebie nie moją rolą jest Ciebie uczyć.
Przechodząc natomiast do meritum, ocena sytuacji ekonomicznej Gminy Tarnów odarta z elementów PR-owych jest bardzo zła. Środki które Gmina pozyskała z UE praktycznie w całości zostały zmarnowane, mało tego, prowadzona przez Grzegorza Kozioła polityka doprowadziła do sporego zadłużenia Gminy. Gdybyś przeanalizował te kwoty, dałoby to sumarycznie łączną kwotę wydatków "pro inwestycyjnych" na poziomie ok. 100 mln zł. Przychody z podatków CIT i PIT spadły, obciążenie spłatami i odsetkami z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek, to 1/6 wydatków Gminy. Mam wymieniać dalej ?

Jeżeli chodzi o jak to nazwałeś "kupczenie sołectwami", to było to z mojej strony odniesienie do możliwości demontażu Gminy Tarnów. Swoje stanowisko na temat utworzenia Gminy Wola Rzędzińska wyraziłem w przywołanym przeze mnie wcześniej moim artykule.
Tu cytat z niego:
Biorąc pod uwagę skład grupy inicjatywnej - rozumiem przedsiębiorców, bowiem działania tak Wójta jak i radnych nie wnosiły nic dla rozwoju Gminy Tarnów w obszarze Woli Rzędzińskiej. Rozumiem także Wójta i radnych, że chcą ewakuować się z tonącego okrętu, któremu na imię Gmina Tarnów. Ale czy to ma być argument przemawiający za powstaniem nowej gminy? Nie widzę jasnego programu, który grupa inicjatywna mogłaby zaproponować mieszkańcom nowej gminy. Czy mają być robieni w konia, tak jak w przypadku Wschodniej Obwodnicy Tarnowa, tu cytat z Temi z 5 września „W protokole z posiedzenia nie ma w ogóle zawartego stanowiska wiceprezydenta Henryka Słomki Narożańskiego i zastępcy wójta gminy Tarnów, Sławomira Wojtasika. Obaj byli na posiedzeniu i opowiedzieli się za tzw. czerwonym wariantem (wariant przebiegający przez Wolę Rzędzińską), w kierunku którego zresztą dotąd szła również GDDKiA”. Może odpowiedzieliby mieszkańcom najpierw na kilka pytań, po pierwsze gdzie miałaby się mieścić siedziba Urzędu Gminy, jakie są ich zamierzenia inwestycyjne, co z wyjątkiem ucieczki z zadłużonej Gminy Tarnów mają mieszkańcom do zaproponowania. Faktem jest, że powstanie nowej gminy to nowe stanowiska do obsadzenia. Jeśli ich kompetencje będą analogiczne jak obecnych z UG Tarnów, to współczuję mieszkańcom nowej gminy.
Może zanim zaczniecie Panowie odpowiecie wpierw na powyższe pytania, choć osobiście w to wątpię. Natomiast nie wątpię w to, że Waszym kandydatem na Wójta Gminy Wola Rzędzińska będzie Grzegorz Kozioł, a kandydatami na radnych obecni radni.
Koniec cytatu
Robert Erazmus


WSK
Prytan
Posty: 228
Rejestracja: 21-04-2010, 08:49

Post autor: WSK »

Nie bardzo rozumiem jak są zmarnowane? Przecież wyremontowano masę dróg, praktycznie zniknęły dziury i nierówności. Buduje się hale, przedszkola, wybudowano nawet baseny i to w gminie wiejskiej? Tzn, że jeżeli tutaj jest tak źle, to w innych gminach wiejskich co powstaje? Dwupasmowe ulice osiedlowe?


Nie wiem czemu udajesz taką dewotkę. Nikt normalny nie radziłby jak kupczyć sołectwami, jakoś nie potrafię sobie tego wyobrazić. Musi ci to po głowie chodzić. Próbujesz z tego ładnie wybrnąć, no bo co innego miałbyś powiedzieć.


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Post autor: hurricane »

sprawiedliwy, a to Ty jesteś z tego ruchu, co krytykuje Grzegorza Kozioła za wszystko od a do z. Powiem tak: Gmina Tarnów ma wysoki wskaźnik zadłużenia, ale niczym nie odbiega ona w tym od innych gmin. Poza tym zwykle budżet konstruuje się na możliwie duże zadłużenie, a potem w miarę pozyskiwania i napływu środków zewnętrznych redukuje się zadłużenie gminy w ciągu roku np. z 55% do 45%. Niestety każdy samorząd, który chciał szybko inwestować musiał się zadłużyć. W żadem sposób nie bronię Wójta Kozioła, nie wszystkie jego działania mi się podobają, niektóre wręcz uważam, że są niepotrzebne, jednakże całokształt jego pracy jest zdecydowanie pozytywny.
Zapraszam na Internetową Stację Meteo Tarnowiec - meteo.tarnowiec.prv.pl


sprawiedliwy
Prytan
Posty: 297
Rejestracja: 07-07-2011, 23:59

Post autor: sprawiedliwy »

WSK pisze:Nie bardzo rozumiem jak są zmarnowane? Przecież wyremontowano masę dróg, praktycznie zniknęły dziury i nierówności. Buduje się hale, przedszkola, wybudowano nawet baseny i to w gminie wiejskiej? Tzn, że jeżeli tutaj jest tak źle, to w innych gminach wiejskich co powstaje? Dwupasmowe ulice osiedlowe?
Na FB (https://www.facebook.com/groups/249474461925128/) będziesz mógł przeczytać pełną analizę przeprowadzonych inwestycji. Pytasz dlaczego zmarnowane, budowa basenu (inicjatywa nie wyszła ani ze szkoły, ani z UG), to najgłupsze posunięcie o czym przekonał się GK gdy przyszła analiza kosztów utrzymania tego obiektu (prawie 2 mln zł rocznie - przy kosztach budowy ok. 5 mln) i dlatego zrezygnował z budowy 2 kolejnych.
Piszesz o budowie przedszkoli - popatrz do KRS-u i zobacz, kto jest prezesem Zgłobickiego Stowarzyszenia i porównaj z listą pracowników UG Tarnów. Zresztą to przedszkole jak i drugie w Woli Rzędzińskiej (z wjazdem usytuowanym na podjeździe wiaduktu, etc.) mają być placówkami niepublicznymi.
Budowa hal była koniecznością, niewłaściwe zadbanie o substancje budynków doprowadziło do tego, że stan techniczny większości z nich jest nieciekawy. Jeżeli piszesz o budowie dróg, to przeanalizuj sobie dokładnie dokumenty, to o czym mówisz, to w większości wykonanie nakładek asfaltowych na drogach o szerokości ok. 4m które zostały przejęte przez Gminę na zasadzie bezpłatnego przekazania terenów przez mieszkańców. Żadne z działań nie jest działaniem przemyślanym, kompleksowym, a jedynie doraźnym. Gospodarka przestrzenna Gminy nie istnieje, nad Gminą wisi sprawa Zgłobic.
Nie przygotowano żadnego terenu pod inwestycje, o inwestorów chętnych do ulokowania swoich działań w Gminie jakoś Gmina nie zabiega itd.
Natomiast biorąc pod uwagę, że Gmina przeznaczyła przeszło 100 mln zł na "inwestycje", to efektów tych działań nie widać. Spłata rat kredytów i obsługa zadłużenia to 1/6 rozchodów Gminy.
hurricane pisze:sprawiedliwy, a to Ty jesteś z tego ruchu, co krytykuje Grzegorza Kozioła za wszystko od a do z. Powiem tak: Gmina Tarnów ma wysoki wskaźnik zadłużenia, ale niczym nie odbiega ona w tym od innych gmin. Poza tym zwykle budżet konstruuje się na możliwie duże zadłużenie, a potem w miarę pozyskiwania i napływu środków zewnętrznych redukuje się zadłużenie gminy w ciągu roku np. z 55% do 45%. Niestety każdy samorząd, który chciał szybko inwestować musiał się zadłużyć. W żadem sposób nie bronię Wójta Kozioła, nie wszystkie jego działania mi się podobają, niektóre wręcz uważam, że są niepotrzebne, jednakże całokształt jego pracy jest zdecydowanie pozytywny.
hurricane myślę, że w odpowiedzi dla WSK wyjaśniłem motywy takiej, a nie innej oceny GK przeze mnie. Nie mam nic przeciwko nawet bardzo wysokiemu wskaźnikowi zadłużenia, jednakże zadłużanie winno czemuś służyć. Powiedz mi jak bardzo istotne dla mieszkańców Gminy jest dokumentowanie wydarzeń historycznych dotyczących eksterminacji Żydów (czyli izby/sale pamięci - http://ug.tarman.pl/news.php?readmore=497). Dlaczego to mieszkańcy Gminy Tarnów poniosą koszty budowy parkingu dla Żydów przyjeżdżających do Zbylitowskiej Góry etc.

"W Błoniu przede wszystkim dokumentowane będą wydarzenia historyczne dotyczące eksterminacji Żydów. Wykorzystane zostaną wszystkie dostępne źródła wiedzy na ten temat, w obszarze ościennych gmin i województwa, w szczególności jednak dokumentowana będzie martyrologia Żydów w pobliskim lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze."
http://www.sztetl.org.pl/pl/article/tar ... losci-zak/
Robert Erazmus


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Post autor: hurricane »

sprawiedliwy, zgadzam się w tych punktach z Tobą.

Polityka GK jest doraźna w kontekście kolejnych wyborów - a konkretnie wygrania kolejnych wyborów. Ukierunkowanie działań na aspekty historyczne, patriotyczne, aktywności seniorów jest bardzo potrzebne, lecz wartość dodana z tych działań jest niewielka. W wyborach samorządowych średnia wieku wyborców jest znacznie wyższa niż w parlamentarnych, zwłaszcza na wsi - stąd spokojnie twierdzę, że ten kontekst działań jest kontekstem ściśle wyborczym. GK kreuje się na dobrego gospodarza, choć niekoniecznie to jest poparte w działaniach mających służyć rozwojowi gospodarczemu gminy, ale niestety profil wyborcy Gminy Tarnów jest jaki jest. Młodzież nie jest zainteresowana w większości działalnością lokalną a szkoda.

Co do dróg, nie do końca się zgadzam. Masz rację, gro inwestycji to proste nakładki asfaltowe. W dobie szybkiego rozwoju gminy i napływu mieszkańców, trzeba było zapewnić im dogodny dojazd. Budowa drogi z projektem, odwodnieniem jest wiele razy droższa od nakładek asfaltowych, więc w tym przypadku było to rozsądne rozwiązanie, tyle, że z wykonaniem poszło gorzej, bo patrząc w specyfikację do wykonania tych nakładek okazało się, że to jest rozwiązanie bardziej niż tymczasowe ze względu na jakość. Powtarzam to wójtowi za każdym razem. Na szczęście widać w ostatnich latach, że Gmina Tarnów odchodzi od prostych nakładek na korzyść modernizacji dróg kompleksowej - co prawda buduje się mniej, ale inwestycje są bardziej żywotne.

Również w dobie niżu demograficznego zbyt duże inwestowanie w oświatę jest ryzykowne pod względem efektywności.
Zapraszam na Internetową Stację Meteo Tarnowiec - meteo.tarnowiec.prv.pl


WSK
Prytan
Posty: 228
Rejestracja: 21-04-2010, 08:49

Post autor: WSK »

Ale z ciebie chłopie maruda. Masakra. Przecież ty jesteś wampirem energetycznym stary:) Nie wiem mi nie przeszkadza, że te drogi mają nakładki. Co ja mam niby wymagać, żeby mi budowali nową drogę? I tak jak już się buduje nową drogę od podstaw to lepiej betonową wybudować, niższe koszty. Więc taniej jest nakładkę nałożyć. Też mam wrażenie, że wymagasz cudów od kogoś, a każdy jest tylko człowiekiem. Basen jak basen, jak się do niego dokłada to trudno. Przecież tam mają mieć zajęcia dzieci, to wolisz, żeby młodzi Polacy mieli krzywe plecy? Grunt, żeby gmina nie płaciła? Jak dla mnie to chore podejście. Później i tak za to zapłacimy u lekarza. Jak te przedszkola będą niepubliczne, to widocznie, tak łatwiej je utrzymać. Ich wina może, że rodzi się nas coraz mniej? Piszesz, że budynki mają kiepskie materiały? A co to znaczy? strop robili BV IV?? Kiepskie to wszystko może znaczyć. Jak tak piszesz to zaproponuj coś w zamian. Np. Nie jestem za budową basenów, niech dzieci zasuwają do miasta, płaca za basen. Gmina będzie miała więcej pieniędzy. Niech nie budują przedszkoli, rodzice niech łożą więcej na nianie. Budynek robiono z takich i takich materiałów, ja proponuję z takich takich, mimo, że koszt zwiększy się o tyle. Drogi proponuję takie, mimo, że będzie je o tyle mniej. Przynajmniej będzie coś wiadomo. Krytykować to każdy głupi potrafi. Szczególnie po fakcie. To nie sztuka.


sprawiedliwy
Prytan
Posty: 297
Rejestracja: 07-07-2011, 23:59

Post autor: sprawiedliwy »

Widzisz WSK postawa którą prezentujesz została kiedyś określona jako polnische wirtschaft. Brak skonkretyzowanej polityki przestrzennej doprowadziła do tego, że Gmina Tarnów rozbudowuje się w sposób całkowicie chaotyczny. Stąd wynikają nakładki zamiast sieci dróg rozprowadzających o właściwej szerokości czyli 8-10 m. Hurricane zauważył, iż następuje wykonanie pewnych odcinków dróg, ale odwodnienie ich powoduje zalewanie następnych terenów itd. Położenie nakładek bez stworzenia podbudowy doprowadza do tego, że droga zamiast służyć przez wiele lat jest co pewien czas naprawiana, a koszty napraw w końcowym rozrachunku przekraczają kilkukrotnie koszt jej właściwego wykonania. Nie wymagam cudów, ale rozsądnego gospodarowania i zarządzania majątkiem gminnym. Pamiętam wypowiedź GK podczas konsultacji społecznych dotyczących MPZP w Zbylitowskiej Górze - po prostu drugi HSN, który za nic nie odpowiada. Gdyby nie jego postawa w sprawie Zgłobic, ta kwestia byłaby już dawno załatwiona.
Gdyby ktokolwiek przeprowadził rachunek ekonomiczny, a nie była to decyzja pod wpływem, basen nigdy by nie powstał. Koszt dowożenia dzieci z terenu całej Gminy wraz z opłacaniem basenu w Tarnowie byłby niższy niż nakłady ponoszone na utrzymanie basenu w WR. Dzięki temu załatwiasz to, że utrzymanie basenu w Tarnowie jest tańsze i dzięki temu możesz negocjować stawkę.
Zamiast rozsądnie zarządzać oświatą (vide "dochodowa" szkoła z terenu hurricane-a, czyli Tarnowca), wygodniej jest przekształcić placówkę w niepubliczną. Załatwiasz w ten sposób 2 rzeczy, eliminujesz uwarunkowania wynikające z Karty Nauczyciela, "zapewniasz realizację obowiązku Gminy - nawet gdy rodzice musieliby płacić za naukę dzieci". Czy Twoim zdaniem jest to sposób rozwiązania problemów Gminy przez człowieka który nią od 12 lat zarządza (jedną kadencję jako vice). Stan budynków nie jest moją diagnozą, to cytat. Natomiast co do zastosowania materiałów etc., zwróć uwagę na konstruowanie SIWZ-ów, zastosowanie właściwych materiałów nie podroży kosztów inwestycji. Poza tym, pogorszenie substancji budynków nie wynika w większości przypadków z zastosowanych materiałów, ale braku właściwej ich konserwacji. Parafrazując Ciebie "lepiej wybudować nowe". W kwestii budowy nowych popatrz na ekonomikę obiektu w Zbylitowskiej Górze itd.
To, że rodzi się nas coraz mniej to efekt właśnie takiej polityki, że nie myśli się o miejscach pracy i źródłach utrzymania dla młodych ludzi, ale o tym, że coraz więcej osób "potrzebnych" jest w UG.
Piszesz, że tylko krytykuję, cóż porównaj mój udział w ostatnich wydarzeniach w kwestii WOT, Studium Tarnowa i obrony przeze mnie terenu Gminy z udziałem pracowników UG. Odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego PKP zorganizowała rozmawiała z mieszkańcami okolic wiaduktu w WR (nie ze względu na UG, ale z zupełnie innych powodów), itd.
Niedługo będziesz miał szansę na poznanie mojej koncepcji rozwoju Gminy. Która w odróżnieniu od zachowawczej od kilkunastu lat polityki GK da szansę Gminie.
Zastanów się też dlaczego brak jest szerokiej współpracy pomiędzy Gminami Lisia Góra, Skrzyszów (o Tarnowie nie wspomnę - pomimo, iż w UG pracuje kolega partyjny GK i syn jego drugiego kolegi partyjnego - który nie wyjechał do Anglii, bo udało mu się znaleźć pracę na miejscu), dlaczego posiadanie w WR idealnych terenu inwestycyjnych nie przekłada się na stworzenie nowych miejsc pracy. To co piszę to nie krytyka, ale stwierdzenie faktu. Zresztą, to nie ja tworzę sobie pomniki zwane "centrami wsi".
Robert Erazmus


WSK
Prytan
Posty: 228
Rejestracja: 21-04-2010, 08:49

Post autor: WSK »

Polnische wirtschaft? Ty gardzisz nami. Na Polaka to ty mi nie brzmisz. Ale twoja sprawa kim jesteś. Szerzysz straszną nienawiść i starasz się podjudzać ludzi. Mam nadzieje, że nikt się na to nie nabierze.

ODPOWIEDZ