tarnowskie MPK

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

TomekMKM
Rhetor
Posty: 2340
Rejestracja: 18-11-2010, 00:24
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: TomekMKM »

Dawid D, a jak wtedy z przydziałami kierowców do aut -> linii ?

Awatar użytkownika

Dawid D
Prytan
Posty: 226
Rejestracja: 21-04-2010, 20:04
Lokalizacja: Tarnów Pd

Post autor: Dawid D »

TomekMKM, rozumiem, że pytasz o przegubowce?

Chodzi mi tu już o chwilę obecną (żyjemy w czasie, kiedy nastąpiła już wielka reforma rozkładów jazdy) - dotychczasowe PR i Volvo, które i tak będą kasowane i zastępowane nowymi wozami, zamiast 12-sto metrowymi, mogłyby w jakiejś części zostać zastąpione osiemnastkami. Chodzi mi tu o ok. 2 wozy.

Przegubowce świetnie sprawdziłyby się na linii 9 zwłaszcza w godzinach szczytu. A wiem, że niektóre kursy są tak przepełnione, że lepiej nie mówić - z osobami młodszymi nie ma takiego problemu, ale osobom starszym nawet ciężko jest dojść do siedzenia, nie mówiąc już o wchodzeniu do takiego tłumu. Oczywiście wozy takie na pewno nie będą bardzo rentowne podczas kursów późnowieczornych, ale znając ZKM, zaraz znowu wymyśli redukcję kursów wieczornych i 9 będzie jeździła jeszcze rzadziej czy będą przegubowce czy też nie.

Dodam jeszcze, że dzisiejsze przegubowce nie palą już tak dużo jak dawniej i są tańsze w eksploatacji.

PS. Jestem przekonany o tym, że jak komunikacja lepiej by prosperowała (komfort, punktualność, zasięg), znacznie więcej osób by z niej korzystało. A tak...


Mistyczny
Prytan
Posty: 289
Rejestracja: 15-05-2011, 17:12

Post autor: Mistyczny »

Dobrze że wygrał Solaris :D Zobaczymy ich jakość, awaryjność i porównamy z Otokarami.
Co do przegubowców 2 sztuki na lini 9 chyba nic by nie zmieniły. Uważam jednak że ten pomysł warty jest uwagi, może na początek jakieś używane... Na pewno zmieszczą się na ulicach bo przecież już jeżdżą Mądel i Glob-tur.


TomekN
Prytan
Posty: 237
Rejestracja: 01-03-2011, 22:14

Post autor: TomekN »

Solarisy palą się tak samo jak Jelcze, MANy, Mercedesy, Volvo, Van Holl, Setra itp. więc nie wiem o co chodzi. Z tych trzech dostawców Solaris okazał się wyborem najlepszym. Jeżeli wygrałby autosan, to autobusy dostalibyśmy za może ponad rok i w dodatku jeździłby tylko na trasie Tarnów Zajezdnia - Sanok Serwis tak jak ma to miejsce w Lublinie. Kenty ogólnie są autami średnimi, głównie przez silniki, dodatkowo posiadają tylko 4 miejsca dostępne z poziomu podłogi a resztę na dość wysokich podestach. Solaris ma ten plus, że serwis jest blisko no i jeździ tych autobusów tysiące w całej Europie plus dość dużo wozów w ZEA ;) A co do przegubów, owszem przydałby się w Tarnowie, ale tłumaczenie MPK czy ZKMu było takie, że nie zmieszczą się na niektórych skrzyżowaniach i nie ma wystarczająco długiego kanału i specjalnych urządzeń serwisujących na bazie. Akurat z tym ostatnim trzeba się zgodzić.
http://www.kpt.jun.pl/ - tarnowskie forum o komunikacji zbiorowej


MST wónraT
Rhetor
Posty: 1896
Rejestracja: 05-05-2011, 22:57

Post autor: MST wónraT »

TomekN pisze:Z tych trzech dostawców Solaris okazał się wyborem najlepszym.
pod warunkiem,że skrzynka pocztowa z ul.Widok 39 Tarnów nie złoży odwołania ;)

Awatar użytkownika

ozi26
Thesmothetai
Posty: 1182
Rejestracja: 04-07-2010, 14:29
Lokalizacja: TARNOW-ŁÓDŹ

Post autor: ozi26 »

TomekMKM pisze:Dawid D, a jak wtedy z przydziałami kierowców do aut -> linii ?
Pamiętam jak były na testach Autosany. Tata jechał po niego do Sanoka i później nim jeździł plus drugi kierowca. Tylko oni. Każdy kierowca ma przydzielony autobus a linie wg. grafika. A przy jamnikach pewnie by jedni kierowcy nimi tylko jeździli.

TomekN nie wiem skąd masz info o silnikach?? Tata jeździ jednym z pierwszych kebabów i na silniki nie narzekają. Cała reszta jedna wielka kicha w skrócie. O serwisie już lepiej nie mówić. Turki jak składali Kenta to zapomnieli że u nas jest zima i lato. Na zimę musieli kable przedłużać bo się okazały za krótkie na mrozie a w lecie klimy padały bo gdzieś rurki popękały na mrozach.
A co do Solarisów to masz jakieś oficjalne info?? Bo mi się obiło u uszy że dalej z Turkami mieli współpracować.


Mistyczny
Prytan
Posty: 289
Rejestracja: 15-05-2011, 17:12

Post autor: Mistyczny »

Też myślałem że dalej będą Otokary kupować a tu miła niespodzianka :D
Na stronie MPK w przetargach jest informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty Solarisa więc raczej informacja potwierdzona.

Awatar użytkownika

ozi26
Thesmothetai
Posty: 1182
Rejestracja: 04-07-2010, 14:29
Lokalizacja: TARNOW-ŁÓDŹ

Post autor: ozi26 »

Jedno jest pewne, że będą lepsze niż Kenty ponieważ problemu wieku dziecięcego już dawno temu mają za sobą.
https://www.youtube.com/watch?v=3WMcBC4 ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;


TomekN
Prytan
Posty: 237
Rejestracja: 01-03-2011, 22:14

Post autor: TomekN »

Chodzi o spalanie podobno. Palą trochę więcej niż miały palić. Solaris wygrał bo zaproponował najlepszą cenę i miał najlepsze kryteria sprzętowe. Otokar został odrzucony bo nie sprzedał 10 sztuk w Unii. Sprzedał tylko 8 z konstrukcją aluminiową (amelinionową) i 3 z konstrukcją stalową. A co do przydziałów kierowcy są już wybrani i dostaną te wozy. Pewnie będą jeździć tylko wybrani. A linie będą zależne od grafiku. Solaris jest sprawdzoną marką, w większości miast w kraju można je spotkać, czy to na ON, CNG czy hybrydowe. O czymś to musi świadczyć ;)
http://www.kpt.jun.pl/ - tarnowskie forum o komunikacji zbiorowej

Awatar użytkownika

TomekMKM
Rhetor
Posty: 2340
Rejestracja: 18-11-2010, 00:24
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: TomekMKM »

ozi26 pisze:
TomekMKM pisze:Dawid D, a jak wtedy z przydziałami kierowców do aut -> linii ?
Pamiętam jak były na testach Autosany. Tata jechał po niego do Sanoka i później nim jeździł plus drugi kierowca. Tylko oni. Każdy kierowca ma przydzielony autobus a linie wg. grafika. A przy jamnikach pewnie by jedni kierowcy nimi tylko jeździli.

TomekN nie wiem skąd masz info o silnikach?? Tata jeździ jednym z pierwszych kebabów i na silniki nie narzekają. Cała reszta jedna wielka kicha w skrócie. O serwisie już lepiej nie mówić. Turki jak składali Kenta to zapomnieli że u nas jest zima i lato. Na zimę musieli kable przedłużać bo się okazały za krótkie na mrozie a w lecie klimy padały bo gdzieś rurki popękały na mrozach.
A co do Solarisów to masz jakieś oficjalne info?? Bo mi się obiło u uszy że dalej z Turkami mieli współpracować.
Dokładnie o to mi chodzi. Więc skoro taki autobus ma wykonać pięć kursów dziennie, to jak miało by to wyglądać z punktu widzenia kierowcy... ? ;)

Awatar użytkownika

ozi26
Thesmothetai
Posty: 1182
Rejestracja: 04-07-2010, 14:29
Lokalizacja: TARNOW-ŁÓDŹ

Post autor: ozi26 »

TomekN pisze:Chodzi o spalanie podobno. Palą trochę więcej niż miały palić.
Kolego co do spalania to zależy od kierowcy. Ich silniki nie są przystosowane do gniecenie w mieście, a co niektórzy kierowcy właśnie tak gniotą. Skoro jeden autobus potrafi spalić 27 litrów a drugi 35 litrów to gdzieś jest problem. Pewnego razu były problemy z rurami wydechowymi ponieważ zbierał się nagar tam gdzie rura była zgięta. Tylko dwa autobusy miały tam czysto, i spalanie mieli mniejsze niż te gnieciuchy. Więc 3/4 ile auto pali zależy od kierowcy. A inna sprawa to tankowanie autobusów i tu też jest pewna ciekawa historia z ilościami paliwa która się mieści w zbiorniku,bo kierowca teraz nie może tankować tylko jest koleś który tankuje. I zależy czy sobie autobus wypoziomuje na zero czy w jedna stronę się mu przechyli od tak przypadkiem. :lol: Ale to tylko taka ciekawostka.
https://www.youtube.com/watch?v=3WMcBC4 ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;


TomekN
Prytan
Posty: 237
Rejestracja: 01-03-2011, 22:14

Post autor: TomekN »

ozi wiem o co chodzi, jestem w tym temacie ;) Akurat z tymi rurami to były przejścia z tego co słyszałem.
http://www.kpt.jun.pl/ - tarnowskie forum o komunikacji zbiorowej

Awatar użytkownika

ozi26
Thesmothetai
Posty: 1182
Rejestracja: 04-07-2010, 14:29
Lokalizacja: TARNOW-ŁÓDŹ

Post autor: ozi26 »

TomekN pisze:Akurat z tymi rurami to były przejścia z tego co słyszałem.
A wiesz jak je serwis z Turcji czyścił ???? Gorącą wodą z kranu heheheh i jeszcze wzięli kasę za obsługę. Normalnie myślałem że padnę jak usłyszałem. Tyle tysięcy kilometrów przejechali żeby użyć gorącej wody. :D :o :mrgreen: :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=3WMcBC4 ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11079
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

http://www.tarnowianin.com/5521_kierowc ... wyzki.html

To ile będziemy teraz dopłacać do komunikacji? Podwyżki to jedno, pozostawienie ulg to kolejne straty.

Awatar użytkownika

Beaver
Rhetor
Posty: 1579
Rejestracja: 31-08-2009, 15:46

Post autor: Beaver »

Ja mam pytanie, może ktoś wie:
Dlaczego autobus który dojeżdża na zajezdnie w Mościcach, staje na końcu. Czeka tam 5 minut po czym podjeżdża pod przystanek i wio.
Czy taki problem jest dla kierowców, od razu podstawić autobus na przystanek ? Przy mrozie -13 ludziom którzy na niego czekają o wiele przyjemniej było by jednak siedzieć już w autobusie ?
Przecież przez te pare minut autobusu mu nie ukradną, nie zdemolują a po prostu się zagrzeją.
Różnica pomiędzy małym a dużym miastem polega na tym, że w dużym mieście można więcej zobaczyć, a w małym więcej usłyszeć. - Jean Cocteau

ODPOWIEDZ