Pytanie o zamek tarnowski i mury obronne Tarnowa

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

figa
Archont
Posty: 743
Rejestracja: 19-07-2011, 21:55

Post autor: figa »

A ja poszukuję dobrej publikacji dotyczącej murów miejskich Tarnowa. Bo oglądam album ze starymi zdjęciami miasta i przestaję wierzyć w swoją wiedzę (oraz to co mnie nauczyli na kursie przewodników).

Możecie podesłać jakieś tytuły? Linki?
(w tej chwili leżę w łóżku, więc nie bardzo mam jak się rozejrzeć sama po bibliotekach czy księgarniach...)


Autor tematu
tarnowianin1330
Prytan
Posty: 146
Rejestracja: 05-03-2011, 16:44
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: tarnowianin1330 »

figa pisze: Bo oglądam album ze starymi zdjęciami miasta i przestaję wierzyć w swoją wiedzę (oraz to co mnie nauczyli na kursie przewodników).
Możesz napisać coś więcej :?:

Awatar użytkownika

figa
Archont
Posty: 743
Rejestracja: 19-07-2011, 21:55

Post autor: figa »

Choćby mury w Bramie Pilzneńskiej, o które się kiedyś kłóciłam :D Patrzam, a tu mi jakiś budynek stoi :) Podobnie przy ulicy Fortecznej...
I teraz nie wiem, czy dany budynek to był "przyklejony" do murów, a mury oryginalne, czy też część jest oryginalna, a część to rekonstrukcja, czy też wszystko jest rekonstrukcją :)


wejss
Rhetor
Posty: 1634
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Post autor: wejss »

figa pisze:Choćby mury w Bramie Pilzneńskiej, o które się kiedyś kłóciłam :D Patrzam, a tu mi jakiś budynek stoi :) Podobnie przy ulicy Fortecznej...
I teraz nie wiem, czy dany budynek to był "przyklejony" do murów, a mury oryginalne, czy też część jest oryginalna, a część to rekonstrukcja, czy też wszystko jest rekonstrukcją :)
Z tego co gdzieś tam kiedyś wyczytałem to mury przy Fortecznej są rekonstrukcją. Z drugiej strony popatrzcie jak się wkomponowały w krajobraz starówki. Dziś już mało kto wie, że to rekonstrukcja. Większość z nas uznaje je za stare mury miasta. To samo było by z odbudowanym zamkiem na Marcince. Za kilkadziesiąt lat mało kto by myślał o nim jak o rekonstrukcji.


Autor tematu
tarnowianin1330
Prytan
Posty: 146
Rejestracja: 05-03-2011, 16:44
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: tarnowianin1330 »

figa pisze:Choćby mury w Bramie Pilzneńskiej, o które się kiedyś kłóciłam :D Patrzam, a tu mi jakiś budynek stoi :) Podobnie przy ulicy Fortecznej...
I teraz nie wiem, czy dany budynek to był "przyklejony" do murów, a mury oryginalne, czy też część jest oryginalna, a część to rekonstrukcja, czy też wszystko jest rekonstrukcją :)
Tak właśnie myślałem, że masz wątpliwości co do autentyczność niektórych fragmentów.Po to założyłem ten temat, aby to wyjaśnić.

Co do fragmentu przy ulicy Fortecznej - widziałem 2 stare zdjęcia, jedno z 1930-któregoś, drugie nie pamiętam, na których zachowany jest ten fragment (z tego co pamiętam to krótszy niż obecnie).Zdjęcia nie były super jakości, więc jednoznacznie nie ocenie, czy część tego fragmentu to oryginalny fragment, a część została zrekonstruowana.Czy np w czasie wojny został ten fragment zniszczony i w całości zrekonstruowany.Ale po obejrzeniu jednej z tych fotek poszedłem przyjrzeć się temu fragmentowi i wydawać by się mogło, że część tego muru wyglądała jak na tym starym zdjęciu.

Fragment przy Bramie Pilzneńskiej to rekonstrukcja.Tym bardziej jest to chore, że władze miasta postanowiły przeprowadzić renowacje rekonstrukcji, zapominając o oryginalnych fragmentach.


Macumba
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 24-02-2011, 21:24

Post autor: Macumba »

Moim zdaniem mur przy ul. Fortecznej jest autentyczny, chociaż ścięto go po obu stronach i jest teraz nieco cieńszy. Zachował się ponieważ stanowił przez wiele lat tylną ścianę domów przy ul. Wałowej, co doskonale widać na zachowanych fotografiach. Domy rozebrano chyba w latach 50. XX w. Ciekawa jest sprawa z tym zakratowanym przejściem, które wielu denerwuje. Było tak: władze miasta przygotowując inwestycję odnowy murów miejskich nie zadbały o to, aby wcześniej przeprowadzić w tym miejscu badania archeologiczne (można się domyśleć, że chciały mieć szybko i tanio), chociaż wystarczy popatrzeć na mur od strony Wałowej, żeby stwierdzić, że jakieś dzieło obronne i to może nawet nietypowe stało w tym miejscu. Konserwator nie dopuścił, aby bez badań zbudować w tym miejscu, jakieś schody, tym bardziej, że przejście zostało przebite tam stosunkowo niedawno. No i mamy furtkę z kratą na lata. Chociaż uważam, że mógł dopuścić jakieś zdejmowalne schody, np. metalowe.


wejss
Rhetor
Posty: 1634
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Post autor: wejss »



Macumba
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 24-02-2011, 21:24

Post autor: Macumba »

W ostatnim Temi też było coś na ten temat.

Uczniowie gimnazjum ZSO nr 2 zrobili makietę zamku. Najlepszą chyba z dotychczasowych.

http://www.kurierdabrowski.pl/milosnicy ... ii-tarnowa

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6855
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

Fajnie im to wyszło.


wejss
Rhetor
Posty: 1634
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Post autor: wejss »

Odbudowany zamek był by bez wątpienia największą atrakcją Tarnowa. Polecam zaglądnąć pod ten link http://www.google.pl/imgres?imgurl=http ... AQ&dur=144

Jest tu odbudowany od podstaw zamek w Bobolicach. Jak się chce to się da.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6855
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

Ja akurat od dawna jestem za tym, żeby się jednak dało.

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7661
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

Tylko tu by trzeba najpierw uregulować kwestię gruntu, a potem wpuścić PPP - partnerstwo publiczno-prywatne. Miasto samo nie da rady, a jak da to będzie ten zamek na 200% ocieplony styropianem i z dachem z blachy falistej.
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński


Macumba
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 24-02-2011, 21:24

Post autor: Macumba »

Dobrze byłoby przekonać ministra kultury, aby wykreślił ruiny zamku tarnowskiego z wojewódzkiego rejestru zabytków, bo wtedy ewentualnego inwestora ominie cała walka z konserwatorem. A potem będzie mógł zbudować zamek nawet w stylu neorokokoko ze spa i z centrum biznesowym ;) Niektórzy robią jeszcze inaczej. Dać konserwatorowi projekt akceptowalny do zatwierdzenia, ale potem...


Autor tematu
tarnowianin1330
Prytan
Posty: 146
Rejestracja: 05-03-2011, 16:44
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: tarnowianin1330 »

Macumba pisze:W ostatnim Temi też było coś na ten temat.
Nie było napisane tam nic nowego.

Najcelniejsza uwaga została napisana w ostatnim zdaniu - "Ciągle jest tak, że do roli właściciela wzgórza aspirują dwie strony, ale gospodarza nie ma ani jednego."

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7661
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

A najlepsze jest to, że Konserwator Zabytków ma narzędzia prawne, żeby działać. A nie działa.
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński

ODPOWIEDZ