Pytanie o zamek tarnowski i mury obronne Tarnowa

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ

wejss
Rhetor
Posty: 1636
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Re: Pytanie o zamek tarnowski i mury obronne Tarnowa

Post autor: wejss »

defekator pisze:
04-01-2023, 11:26
Podstawowa kwestia to uregulowanie własności terenu - bez tego nic tam nie ruszy. Priorytetem zatem nie jest dogadanie się z rządem ale z Sanguszkami. Rząd się niedługo zmieni - własność terenu rzecz trwała.
Miał propozycję dogadania się i z niej nie skorzystał, zatem to on odpowiada za obecny stan.


Cubaza
Rhetor
Posty: 3795
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Re: Pytanie o zamek tarnowski i mury obronne Tarnowa

Post autor: Cubaza »

Ale miał propozycję dogadania się z rządem czy z Sanguszkami? Bo to jest różnica. W pierwszym poście napisałeś, że drze koty z rządem i zastanawiam się co rząd ma do tego terenu. Musiało mi gdzieś umknąć, że rząd wyskoczył z propozycją, że odkupi ten teren i nam przekaże i prezydent obruszył się, że on nie chce.


wejss
Rhetor
Posty: 1636
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Re: Pytanie o zamek tarnowski i mury obronne Tarnowa

Post autor: wejss »

Cubaza pisze:
04-01-2023, 14:31
Ale miał propozycję dogadania się z rządem czy z Sanguszkami? Bo to jest różnica. W pierwszym poście napisałeś, że drze koty z rządem i zastanawiam się co rząd ma do tego terenu. Musiało mi gdzieś umknąć, że rząd wyskoczył z propozycją, że odkupi ten teren i nam przekaże i prezydent obruszył się, że on nie chce.
Gdyby się dogadał z Sanguszkami to od dawna można było ruszyć z wnioskami o odbudowę. Niestety ani się nie dogadał ani o wnioski nie wystąpił bo i jak? Stan obecny jest następstwem podjętych decyzji.


wejss
Rhetor
Posty: 1636
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Re: Pytanie o zamek tarnowski i mury obronne Tarnowa

Post autor: wejss »

Izba Przemysłowo-Handlowa w Tarnowie organizuje w czwartek 12.01 spotkanie dla mieszkańców w ramach wykładów "Porozmawiajmy o Tarnowie" na temat odbudowy fragmentu zamku na górze Św. Marcina. Dokładnie chodzi o basztę. Spotkanie odbędzie się w ANS(PWSZ), budynek B sala nr 24 o godz 17.

https://www.temi.pl/tarnow/tarnowianie- ... ie-baszty/
Ostatnio zmieniony 11-01-2023, 11:21 przez wejss, łącznie zmieniany 1 raz.


Cubaza
Rhetor
Posty: 3795
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Re: Pytanie o zamek tarnowski i mury obronne Tarnowa

Post autor: Cubaza »

Tutaj użytkownik Ricardo opisał więcej szczegółów na temat tego spotkania:
https://agora.tarnow.pl/viewtopic.php?p=187140#p187140


wejss
Rhetor
Posty: 1636
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Re: Pytanie o zamek tarnowski i mury obronne Tarnowa

Post autor: wejss »

Tutaj wizualizacja zamku opracowana przez absolwenta Politechniki Krakowskiej Michała Szumlańskiego.

https://www.temi.pl/tarnow/powstaje-kom ... a-zdjecia/

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6863
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Re: Pytanie o zamek tarnowski i mury obronne Tarnowa

Post autor: LordRuthwen »



kato
Rhetor
Posty: 2705
Rejestracja: 24-08-2009, 11:27
Lokalizacja: Tarnów

Re: Pytanie o zamek tarnowski i mury obronne Tarnowa

Post autor: kato »

Niezła forteca!
Aż się wierzyć nie chce :)
Nikt Panu nie da tyle, ile ja mogę obiecać (KMN)



kato
Rhetor
Posty: 2705
Rejestracja: 24-08-2009, 11:27
Lokalizacja: Tarnów

Re: Pytanie o zamek tarnowski i mury obronne Tarnowa

Post autor: kato »

Tylko nikt nie zna składu średniowiecznej zaprawy. A bez tego ani rusz!
Nikt Panu nie da tyle, ile ja mogę obiecać (KMN)

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7665
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Re: Pytanie o zamek tarnowski i mury obronne Tarnowa

Post autor: ad2222 »

Dzisiaj byłem na odbudowanym zamku w Muszynie - eksponatów zero, jedynie tablice informacyjne i instalacje artystyczne typu "uczta burgrabiego" - a ludzi na prawdę sporo. Odbudowa to może być turystyczny strzał w dziesiątkę - oczywiście nie piszę tu o 2-3 czy nawet 10 latach - trzeba zacząć od przygotowania dokumentacji, planów - ale TRZEBA ZACZĄĆ. Niech to trwa 30-50 lat. Ale będzie warto.
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński


wejss
Rhetor
Posty: 1636
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Re: Pytanie o zamek tarnowski i mury obronne Tarnowa

Post autor: wejss »

ad2222 pisze:
03-05-2024, 21:26
Dzisiaj byłem na odbudowanym zamku w Muszynie - eksponatów zero, jedynie tablice informacyjne i instalacje artystyczne typu "uczta burgrabiego" - a ludzi na prawdę sporo. Odbudowa to może być turystyczny strzał w dziesiątkę - oczywiście nie piszę tu o 2-3 czy nawet 10 latach - trzeba zacząć od przygotowania dokumentacji, planów - ale TRZEBA ZACZĄĆ. Niech to trwa 30-50 lat. Ale będzie warto.
Przejedź się do Bobolic. Tam też były kontrowersje, marudzenie, protesty. Teraz to istna petarda i magnes turustyczny na całą Jurę Krakowsko- Częstochowską. Wszyscy zapomnieli i ruinach a cała okolica żyje z zamku. Przypominam, że tamtejsze ruiny były w znacznie gorszym stanie niż te w Tarnowie. W zasadzie jedna ściana. U nas duża część zamku jest nadal pod ziemią.

Tutaj artykuł z 2012 kiedy jeszcze mieli wątpliwości.

https://www.ruszajwdroge.pl/2012/09/zam ... mylka.html

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6863
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Re: Pytanie o zamek tarnowski i mury obronne Tarnowa

Post autor: LordRuthwen »

Tak w ramach marudzenia - gdy pisałem o tym jeszcze na starym forum, gdzieś w okolicach 2007 roku, to należałem do bractwa "Gladii Amici" z Tarnowa. Wiem, że było ich wtedy kilka w Tarnowie, nie licząc Kurków. I był to potencjał do wykorzystania jako "atrakcji" (ćwiczyliśmy techniki, walkę, na ostro też, manewry, życie obozowe), teraz nie wiem czy cokolwiek istnieje poza niezniszczalnymi Kurkami, ale nie wiem czy oni cokolwiek ćwiczą.
Wiem, że w Będzinie i w Spiskim Hradzie bractwa są wykorzystywane do urozmaicenia pobytu.

ODPOWIEDZ