Wniosek PO o nazwanie ulicy im. abp. Józefa Życińskiego

Wiadomości "z miasta".

Keleos
Rhetor
Posty: 4114
Rejestracja: 24-10-2009, 13:57

Post autor: Keleos »

Większość ulic w Tarnowie powinna mieć nazwy typu: parszywa, dziurawa, fatalna, nieprzejezdna, zapadła, tragiczna, komiczna...

Nie chciałbym żeby moim imieniem tarnowskie drogi nazywano... tożto obelga.


Ricardo
Archont
Posty: 646
Rejestracja: 09-10-2009, 15:30
Lokalizacja: Tarnów - Piaskówka Płn.

Post autor: Ricardo »

Wg. mnie pomysł ulicy abp Życińskiego jest jak najbardziej trafiony, podobnie jak Abp. Ablewicz zasługuje on na taką formę upamiętnienia.

Co do ulicy Lecha Kaczyńskiego, sam kiedyś się zastanawiałem nad tym, i wg. mnie nie ma przeciwwskazań (poza obecnymi jakimiś chorymi animozjami politycznymi), bo obiektywnie rzecz biorąc zmarł on w śmierci tragicznej lecąc oddać hołd żołnierzom w Katyniu jako prezydent Polski. A i sukcesów bezsprzecznych miał kilka ważnych, jak interwencja w Tibilisi czy jeszcze jako prezydent Warszawy budowa Muzeum Powstania Warszawskiego i organizacja tych pamiętnych uroczystości... Na pewno był prezydentem który dbał o patriotycznego ducha w narodzie, dlatego wg. mnie jak najbardziej się na patrona ulicy nadaje.

Awatar użytkownika

Beaver
Rhetor
Posty: 1579
Rejestracja: 31-08-2009, 15:46

Post autor: Beaver »

A we wsi Grabowiec w powiecie toruńskim jest ulica Obi Wana Kenobiego :) I fajnie to wyglada taka odskocznia od tych wszystkich zwykłych nazw :)
Różnica pomiędzy małym a dużym miastem polega na tym, że w dużym mieście można więcej zobaczyć, a w małym więcej usłyszeć. - Jean Cocteau


Deto
Thesmothetai
Posty: 1350
Rejestracja: 07-09-2009, 12:50
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: Deto »

A może poprostu zamiast nazw to lepiej numery dawać poszczególnym ulicom i każdy będzie zadowolony.

- Na jakiej mieszkasz ulicy ?
- Aaaaa, na 666 :P


A co do zmian nazw ul. Czerwonej czy Ludowej, to bez przesady.
Może jeszcze zmieńmy:
- Cmentarną, bo brzmi źle
- ul. Jara, bo nie wiadomo kto i co tam jara,
- ul. Pomidorową, bo nie cierpie tej zupy ;)
- ul. Polną, bo polna to ona była, ale 50 lat temu,
- ul. Do Huty, bo juz nie prowadzi do huty,
- ul. Zgody, bo wcale tam zgody nie ma,
- ul. Robotniczą, bo teraz tam więcej inteligencji mieszka,
- ul. Przyjemną, bo wcale juz tak przyjemnie nie jest.
- itd.

Awatar użytkownika

golew
Obywatel
Posty: 90
Rejestracja: 23-09-2009, 13:20
Lokalizacja: Gdynia / Tarnów

Post autor: golew »

Ricardo pisze:Wg. mnie pomysł ulicy abp Życińskiego jest jak najbardziej trafiony, podobnie jak Abp. Ablewicz zasługuje on na taką formę upamiętnienia.
Byle ta ulica nie była takiej jakości jak obecna Ablewicza :-/

A co do Czerwonej - przecież obok jest Niebieska, Żółta, Modra, Barwna. Dla mnie fajne jest, jeśli w jednej dzielnicy są ulice "tematyczne" - kolory, zboża, poeci itd. Łatwiej wtedy zlokalizować okolicę, w jakiej może się znajdować dana ulica.

Awatar użytkownika

TomekMKM
Rhetor
Posty: 2340
Rejestracja: 18-11-2010, 00:24
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: TomekMKM »

a Czarna Droga się nie kojarzy źle :?!/ ) :-) I jeszcze koło cmentarza przebiega...

Awatar użytkownika

małopolska2
Archont
Posty: 521
Rejestracja: 20-12-2010, 18:24

Post autor: małopolska2 »

Ja się tak zastanawiam... jak można imionami zdrajców nazywać ulice? Co my na Kubie, w Libii czy Rosji żyjemy?
A ciemniaki zaraz podniecone...

Sławomir Cenckiewicz w swojej najnowszej książce "Sprawa Lecha Wałęsy" na str.
353, w przypisie Nr 47 pisze:
Józef Życiński był w latach 1977-1990 rejestrowany pod numerem 1263 przez
Wydział IV KW MO w Częstochowie jako TW ps. "Filozof". Materiały archiwalne
zniszczono w styczniu 1990 r. "Filozofa" miał pozyskać naczelnik wydziału IV,
ppłk Alojzy Perliceusz, a jego kolejnymi oficerami prowadzącymi byli: kpt.
Stanisław Boczek (1978-1984) i por. Zbigniew Kalota (od 1984 r.) Z zachowanych
akt lokalu kontaktowego SB o krypt. "Wanda" (Kraków, ul. Józefitów 15/7)
wynika, że odbywano w nim spotkania z "Filozofem" (por. IPN Ka 0026/1067).

Jeśli się nie mylę to przecież zgodnie z konstytucją szerzenie idei komunistycznych jest karalne.

Awatar użytkownika

starówka
Archont
Posty: 824
Rejestracja: 14-03-2010, 11:56
Lokalizacja: od zawsze ze starówki

Post autor: starówka »

małopolska2 odpuść sobie

A może Terlecki, Macierewicz, Kaczyński, Błasiak, Putra są Święci. Każdego nawet Ciebie można pomówić, należy czasem dowody przedstawić.
Arcybiskup Życiński znacznie więcej zrobił dla Tarnowa niż obecny ksiądz Biskup, a na nim jakoś się nie pastwisz mimo podobnej notatki w aktach .

Awatar użytkownika

małopolska2
Archont
Posty: 521
Rejestracja: 20-12-2010, 18:24

Post autor: małopolska2 »

Chodzi tylko o to, że po pierwsze - głupotą jest uwieczniać zdrajców, po drugie - jak ty byś się czuł mieszkając na przykład przy ulicy polskiej zjednoczonej partii robotniczej.

Awatar użytkownika

Beaver
Rhetor
Posty: 1579
Rejestracja: 31-08-2009, 15:46

Post autor: Beaver »

Ja bym chcial... albo inaczej w sumie to wesoło by było. Bo nazwa ulicy na której mieszkam tak mnie interesuje jak zeszło roczny snieg. Co mi w życiu zmieni czy bede mieszkał na ulicy PZPR czy PZPN... nic. Jedno wielkie NIC.
Różnica pomiędzy małym a dużym miastem polega na tym, że w dużym mieście można więcej zobaczyć, a w małym więcej usłyszeć. - Jean Cocteau

Awatar użytkownika

małopolska2
Archont
Posty: 521
Rejestracja: 20-12-2010, 18:24

Post autor: małopolska2 »

Tak à propos, notabene właśnie się dowiedziałem, że dziś do Tarnowa przyjeżdża ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, otwarte spotkanie z nim w restauracji Bristol, dziś o 18.00.

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11072
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

Przecież chyba do dziś mamy nazwę os. XXV-PRL i jakoś ludzie żyją :)

Awatar użytkownika

małopolska2
Archont
Posty: 521
Rejestracja: 20-12-2010, 18:24

Post autor: małopolska2 »

Wiesz, kiedyś to nawet był w Tarnowie prezydent co chciał stawiać pomniki komunistom. Zawsze lepiej zapobiegać....

Nie jestem pewny ale kiedyś mówiło się o zmianie tej ulicy na 25-lecia pontyfikatu JPII, nie wiem prawdę mówiąc jak się to skończyło.


Autor tematu
Jakub Kwaśny
Rhetor
Posty: 3056
Rejestracja: 24-08-2009, 17:06
Lokalizacja: Tarnów - Lwowska
Kontakt:

Post autor: Jakub Kwaśny »

Przecież chyba do dziś mamy nazwę os. XXV-PRL i jakoś ludzie żyją :)
Historii nie wymażesz! Są jeszcze inne ulice, co do których pojawiają się co jakiś czas wątpliwości w Tarnowie: ul. Lucjana Szenwalda, Ludwika Waryńskiego ... i jak pojawia się temat zmiany nazwy, podejrzewam, ze względu na koszty, ale również z przyzwyczajenia, z reguły mieszkańcy są przeciwni ...

Ja również uważam, że nie da się historii wymazać i o ile zmiana ul. Stalingradzkiej na ul. Legionów była celowa o tyle używanie nazewnictwa ulic do celów ideologicznych jest wątpliwe (mówię tu o zastępowanie nazw przyjętych innymi, nie mówię tu o nazywaniu czegoś po raz pierwszy)

tak jak zrobiono z ul. Nowodąbrowską na pewnym odcinku nazywając ją ul. Najświętszej Marii Panny...
http://www.kubakwasny.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
ponad > 22000 ml A Rh +, a TY?


Cubaza
Rhetor
Posty: 3795
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Post autor: Cubaza »

Jakub Kwaśny pisze:ak jak zrobiono z ul. Nowodąbrowską na pewnym odcinku nazywając ją ul. Najświętszej Marii Panny...
Chyba Matki Boskiej Fatimskiej ;)
Bo NMP jest po drugiej stronie rynku ;)

ODPOWIEDZ