Dyskryminacja Tarnowa! Walczmy o swoje!

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ

Autor tematu
Navyy
Prytan
Posty: 144
Rejestracja: 31-07-2010, 09:39

Dyskryminacja Tarnowa! Walczmy o swoje!

Post autor: Navyy »

http://www.rp.pl/artykul/612497_Skansen ... iast-.html

Skansen na wsi, rozwój miast?
Anna Cieślak 15-02-2011, ostatnia aktualizacja 15-02-2011 03:19

W 2030 r. ma funkcjonować 12 wielkich metropolii oplecionych siecią autostrad i superszybkich kolei

autor: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa
Trasa S8 w Warszawie

źródło: Rzeczpospolita
Resort rozwoju regionalnego chce poszerzyć plany budowy kolei dużych prędkości o połączenia np. ze stolicy do Trójmiasta.

Największy wpływ na rozwój kraju w 2030 r. mają mieć obszary metropolitalne – wynika z koncepcji zagospodarowania przestrzennego kraju. Przygotował ją resort rozwoju regionalnego, a kilka dni temu trafiła do konsultacji społecznych.

Te obszary mają tworzyć wielkie miasta oraz okoliczne miejscowości i wsie, gdzie wciąż zwiększa się koncentracja ludności. Polacy chcą pracować w aglomeracjach, korzystać z wszystkich usług, ale mieszkać wolą poza centrum. W 2030 r. ma powstać 12 takich obszarów metropolitalnych: Warszawa, Katowice, Kraków, Łódź, Trójmiasto, Poznań, Wrocław, Bydgoszcz i Toruń, Szczecin, Lublin, Białystok oraz Rzeszów.

Skomentuj ten artykuł

Pozostałe miasta wojewódzkie oraz te większe mają tworzyć regionalne ośrodki rozwoju. Chodzi o Kielce, Olsztyn, Opole, Zieloną Górę, Gorzów Wielkopolski oraz Płock, Koszalin, Słupsk, Bielsko-Białą, Częstochowę, Radom i Rybnik. W sumie w tych ośrodkach ma mieszkać 75 – 80 proc. Polaków.

W metropoliach dalej mają się koncentrować: inwestycje przedsiębiorstw, szkolnictwo wyższe, sektor badawczo-rozwojowy, a także główne funkcje kulturalne i społeczne.

– Po części są to zjawiska naturalne – komentuje Maciej Tarkowski z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Ale też rząd ma wspomagać te tendencje, głównie przez budowę sieci transportowej i teleinformatycznej. I tak do 2030 r. ma powstać np. o wiele gęstsza niż w obecnych planach sieć autostrad. Przykładowo mają one bezpośrednio połączyć Warszawę z Trójmiastem, Toruniem i Bydgoszczą, Białymstokiem, Rzeszowem czy Krakowem. Autostrada miałaby też połączyć Poznań z Wrocławiem czy Szczecin z Zieloną Górą.

80 procent Polaków może mieszkać do 2030 roku w aglomeracjach

Wielkie plany rysowane są też dla sieci kolejowej. Obecnie rząd zakłada, że koleją dużych prędkości będzie się można poruszać między stolicą a Krakowem, Katowicami, Poznaniem i Wrocławiem. Resort rozwoju chce, by superszybkim pociągiem można się też było dostać do Torunia i Bydgoszczy oraz Trójmiasta.

A co z pozostałymi rejonami Polski? Centrami obszarów wiejskich, pozametropolitalnych, ma się stać 150 miast powiatowych. Mają one zapewniać jednolity standard dostępu do podstawowych usług publicznych w zakresie edukacji, zdrowia, transportu publicznego, wyposażenia w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, komunikacyjną, bezpieczeństwa itp.

– Wizja nakreślona w koncepcji jest nieco szokująca dla mieszkańców obszarów peryferyjnych. Czy wsie mają się stać skansenem i sypialnią dla osób pracujących w miastach oraz emerytów? – pyta Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich. Jego zdaniem dokument utrwala traktowanie małych powiatowych miast i otaczających je terenów wiejskich jako obszaru drugiej kategorii, zaścianka, w którym nie ma perspektyw rozwoju.

MRR odpowiada, że zarysowany schemat rozwoju, z dodatkowym wsparciem m.in. dla Polski wschodniej i zachodniej, ma poprawić standardy życia w całym kraju. Co prawa będą różnice np. w poziomie zamożności, ale nie będą one dyskryminujące. Inwestycje infrastrukturalne sprawią zaś, że każdy Polak będzie mógł dojechać do metropolii w 120 minut.

Nad dokumentem od kilku dni pochylają się samorządowcy. – Obecna koncepcja oparta jest na bardziej realistycznej wizji niż poprzednie, stwarza szanse rozwoju również regionom peryferyjnym, takim jak Zachodniopomorskie – mówi „Rz” Wojciech Drożdż, wicemarszałek woj. zachodniopomorskiego. Ale wytyka, że brakuje np. połączeń autostradowych czy szybką koleją Szczecina ze stolicą. – Zależałoby nam, by jak najszybciej połączyć Toruń z Bydgoszczą – mówi z kolei Antoni Pawski, dyrektor z kujawsko-pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Koncepcja to przewiduje, ale dopiero po 2015 roku. Tymczasem, jak podkreślają samorządowcy, im jakieś plany rządowe dotyczą dalszej perspektywy, tym większe niebezpieczeństwo, że zostaną tylko na papierze.

Dokument ma też dla samorządowców wymiar praktyczny. Ostatecznie np. nowe drogi powinny się znaleźć w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Aktualna koncepcja zagospodarowania kraju pochodzi z 2001 r.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

a.cieslak@rp.pl
__________________________________________________________

Dlaczego mamy być gorsi? Jesteśmy miastem większym od Koszalina i Słupska... Zajmujemy strategiczne miejsce, bo jesteśmy pomiędzy Krakowem, Rzeszowem, NS i Kielcami. Mamy mniejsze bezrobocie niż Radom, Koszalin... Mamy większe pole oddziaływania niż BB... Gdzie tu jest sprawiedliwość? CHyba w Polsce nie mam dla nas miejsca...

Awatar użytkownika

kisiello
Prytan
Posty: 143
Rejestracja: 17-12-2009, 00:15

Post autor: kisiello »

nikt nie chce nas okraść :P taka tendencja jest generalnie na całym świecie

czytałem w "Forum" że jest nawet tendencja do powstawania samowystarczalnych "miast państw"


Ricardo
Archont
Posty: 646
Rejestracja: 09-10-2009, 15:30
Lokalizacja: Tarnów - Piaskówka Płn.

Post autor: Ricardo »

Zgadza się, kisiello ma rację, ale:

1. Dlaczego Tarnów nie znalazł się na liście regionalnych ośrodków rozwoju mimo że znalazły się tam mniejsze miasta jak Słupsk czy Koszalin (i nie jest to błąd w artykule co można zauważyć na załączonej mapce)

2. Co to wogóle za wymyślony podział że te miasta mają się rozwijać a inne stanowić "wiejskie ośrodki wzrostu" to RYNEK powinien o tym decydować a nie politycy

3. Cały raport zamiast stymulować zrównoważony stoi z nim w całkowitej sprzeczności. Jeśli faktycznie 80% Polaków będzie mieszkało w metropoliach to będzie to totalny Meksyk w dosłownym tego słowa znaczeniu, przecież te miasta za Chiny ludowe nie będą w stanie przyjąć takiej liczby ludności, już w tej chwili w Warszawie biją na alarm że infrastruktura nie wyrabia.

Dlatego też moim zdaniem takie plany są bez sensu, powinno się przede wszystkim zadbać o rozwój transportu, i wyposażyć WSZYSTKIE miasta w instrumenty do tworzenia aglomeracji z prawdziwego zdarzenia, a wtedy te miasta które dobrze to wykorzystają same niejako naturalnie staną się metropoliami, jednak pozostałe mając równe szanse mogłyby je gonić.



@edit

czytam właśnie tą koncepcję i ogólnie nie widzę nigdzie nic o tych "metropolitalnych planach" w każdym razie w dziale o urbanizacji wymieniona jest całkiem spora liczba metropolii i aglomeracji ( w tym naprawdę duża aglomeracja Tarnowska) nigdzie nie widzą jednak zapisów o tych "ośrodkach regionalnych" ale może to w jakimś innym dziale

Swoją drogą w planach znalazła się uwaga!!! droga ekspresowa S73 z Kielc do Tarnowa jako łącznica do S7

//http://www.mrr.gov.pl/aktualnosci/rozwo ... ATA_22.Pdf

oto link do koncepcji
Ostatnio zmieniony 17-02-2011, 18:00 przez Ricardo, łącznie zmieniany 3 razy.


Deto
Thesmothetai
Posty: 1350
Rejestracja: 07-09-2009, 12:50
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: Deto »

Ricardo pisze:1. Dlaczego Tarnów nie znalazł się na liście regionalnych ośrodków rozwoju mimo że znalazły się tam mniejsze miasta jak Słupsk czy Koszalin (i nie jest to błąd w artykule co można zauważyć na załączonej mapce)
Podobnie jak kilka lat temu nie zgłoszono Tarnowa jako bazy przygotowawczej dla ekip na EURO 2012, gdzie nie ma co ukrywać, ale Unia Tarnów (a teraz w przeważającej części miasto) ma jedną z lepszych ofert jeżeli chodzi o bazę sportową, niż inne miejscowości, które zostały zgłoszone.

Awatar użytkownika

angelo
Archont
Posty: 621
Rejestracja: 16-09-2009, 09:03
Lokalizacja: Tarnów/Strusina

Post autor: angelo »

Deto pisze:Podobnie jak kilka lat temu nie zgłoszono Tarnowa jako bazy przygotowawczej dla ekip na EURO 2012, gdzie nie ma co ukrywać, ale Unia Tarnów (a teraz w przeważającej części miasto) ma jedną z lepszych ofert jeżeli chodzi o bazę sportową, niż inne miejscowości, które zostały zgłoszone.
Myślę, że podejrzewano, iż nie zdążymy z autostradami...
29500ml B Rh+... A Ty?


dzik
Archont
Posty: 561
Rejestracja: 29-12-2010, 18:19
Lokalizacja: świat

Post autor: dzik »

Ricardo pisze:
Co to wogóle za wymyślony podział że te miasta mają się rozwijać a inne stanowić "wiejskie ośrodki wzrostu" to RYNEK powinien o tym decydować a nie politycy

Czyli dalej mamy komunę z urzędnikami minionego okresu-wszystko centralnie sterowane :( .Panowie-nie blokujcie rozwoju kraju.Czas na emeryturę!

Awatar użytkownika

Mr Greenback
Rhetor
Posty: 3590
Rejestracja: 28-01-2010, 19:31

Post autor: Mr Greenback »

Nie wicie dlaczego Tarnowa nie ma, ajest Słupsk i Koszalin? To ja wam powiem. Bo wybieracie sobie co kilka lat stado baanów, nie potrafiących nic załatwić. Dajcie chociaż jedna inicjatywę poselską jaka przepchnęli albo nawet zgłosili i było o niej głośno...
Macie ponowne szanse wyboru w październiku. Zastanówcie się na kogo głosujecie!
"Ludzie którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami". George Orwell


Leliwa
Prytan
Posty: 116
Rejestracja: 16-11-2009, 22:47

Post autor: Leliwa »

Dlaczego Tarnów nie znalazł się na liście centrów regionalnych? Według mnie to proste. Wystarczy zobaczyć jak w tej chwili przebiega granica Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego - na wschodzie podchodzi pod Brzesko. Zapewne do 2030 roku Tarnów bedzie już w granicach KOMu. Będzie autostrada, będzie szybsze połączenie kolejowe z Krakowem, leżąc 40-50 minut od Krakowa nie będziemy osobnym centrum regionalnym. Tough luck! :P

Awatar użytkownika

Versacz
Archont
Posty: 639
Rejestracja: 31-08-2009, 12:55

Post autor: Versacz »

Czyli według twoich sugestii na kogo mamy głosować?? Na p.o.???


dzik
Archont
Posty: 561
Rejestracja: 29-12-2010, 18:19
Lokalizacja: świat

Post autor: dzik »

Leliwa pisze: Zapewne do 2030 roku Tarnów bedzie już w granicach KOMu. Będzie autostrada, będzie szybsze połączenie kolejowe z Krakowem, leżąc 40-50 minut od Krakowa nie będziemy osobnym centrum regionalnym. Tough luck! :P
Autostrada-napewno TAK,będzie i nowe polaczenia kolejowe,ale Tarnów do 2030 ma byc malo znaczacym osrodkiem miejskim,"czyms"chyba nawet mniej niz centrum regionalne-PATRZ mapa zamieszczona w wyzej przytoczonym artykule-nawet Tarnowa nie ma zaznaczonego!To o jakim rozwoju mówimy? http://www.rp.pl/galeria/19420,2,612497.html :-/ Nawet jeśli w granicach KOM,oznaczalo by to,ze nasze miasto liczylo by sie niewiele-(patrz Slask i miasta wokół Katowic),a wszystkie funkcje regionu bedzie spelnial Krakow.Zresztą, to teraz zaczyna juz mieć miejsce.


Ricardo
Archont
Posty: 646
Rejestracja: 09-10-2009, 15:30
Lokalizacja: Tarnów - Piaskówka Płn.

Post autor: Ricardo »

Ogólnie to tylko koncepcja, zgłoszona do konsultacji społecznych, na stronie ministerstwa można wyrazić opinię i ew. poprawki.

Tylko nadal nie wiem skąd się wziął ten artykuł, bo w samej koncepcji takiej mapki nie znajdziemy, a jedyne słowa o metropoliach na jakie się natknałem w dziale o urbanizacji to to że "Kraków, Warszawa, Poznań, Śląsk, Łódź, 3miasto Lublin, Bydgoszcz, Szczecin i Wrocław są zdefiniowane jako metropolie, miasta powyżej 200 tys + pozostałe wojewódzkie jako ośrodki regionalne, miasta powyżej 50 tys jako ośrodki subregionalne, a reszta jako centra obszarów wiejskich. Jednak cała koncepcja to ponad 150 stron więc może w innym dziale można znzleźć takowe informacje.

Ogólnie już nic nie rozumiem z tą koncepcją co jest grane :P

Zobaczcie sami
http://www.mrr.gov.pl/aktualnosci/rozwo ... ATA_22.Pdf


O to co widzimy w rozdziale 1.5
1.5. Główne składniki systemu osadniczego
Są to grupy miast lub konurbacji zagregowanych według poziomu hierarchicznego
oraz kategorii wielkości (Mapa 6). Pierwszą stanowią ośrodki krajowe (w tym miasto stołeczne)
i ponadregionalne: Warszawa, Kraków, Gdańsk-Gdynia, Wrocław, Poznań, Katowice
(konurbacja górnośląska), Łódź, Szczecin, Bydgoszcz i Lublin. Z wyjątkiem dwóch ostatnich
są one wymieniane w opracowaniach ESPON przygotowywanych dla celów polityki przestrzennej
w skali Unii Europejskiej jako tzw. MEGA, wśród 76 największych ośrodków miejskich
UE. Pod względem poziomu infrastruktury i pełnionych funkcji nie zajmują one jednak
konkurencyjnej pozycji w stosunku do miast podobnej wielkości w krajach zachodniej i północnej
Europy. Konurbacja górnośląska jest obszarem problemowym pod względem ogólne25
go stanu przestrzennego zagospodarowania. W przypadku Łodzi niezakończona transformacja
struktury przemysłowej, a Szczecina, Bydgoszczy i Lublina niepełny profil funkcjonalny,
przy ograniczonym potencjale ludnościowym i rynkowym, stanowią istotne bariery rozwoju.
Kolejne grupy miast to pozostałe ośrodki regionalne: Białystok, Częstochowa, Radom,
Kielce, Toruń, Olsztyn, Rzeszów, Opole, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra oraz ośrodki
subregionalne (34 miasta), wśród których wyróżniające się podgrupy stanowią dawne miasta
wojewódzkie oraz ośrodki przemysłowe. Miasta w obrębie tych zbiorów różnią się wzajemnie
znacznie pod względem stanu gospodarki i infrastruktury. Ich pozycja w systemie osadniczym
jest jednak względnie stabilna.
Pozostałe miasta powiatowe (245 ośrodków) pełnią ważną rolę w zakresie funkcji sektora
publicznego na poziomie subregionalnym i lokalnym. Funkcje te stymulują rozwój usług
i wytwórczości w tych ośrodkach, stabilizują lokalne społeczności.

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11079
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

Najgorsze w tym jest to, że jakiś urzędas chce sterować rozwojem całego kraju.
A jak projekt przejdzie z etapu koncepcji do etapu wdrożenia, to faktycznie Tarnów może stać się małym, zaściankowym miasteczkiem, które taką rolę ma przydzieloną odgórnie.
Będzie starać się o jakieś pieniądze? "W naszym zatwierdzonym planie nie ma dla was pieniędzy, bo nie macie być centrum regionalnym". Koniec, kropka - i kto wówczas zainwestuje w mieście, które zostało centralnie skazane? A jak nikt nie będzie chciał inwestować, to taki spec z ministerstwa powie, "widzicie, nasz projekt się sprawdził, bo do tych miasteczek nikt nie chce sprowadzać firm". I koło się zamyka.
Prawdę Kuba prawił, kiedy mówił, że gminy powinny otrzymywać o wiele więcej pieniędzy z VAT niż teraz. Wówczas starałyby się przyciągnąć do siebie inwestorów.


Leliwa
Prytan
Posty: 116
Rejestracja: 16-11-2009, 22:47

Post autor: Leliwa »

dzik pisze:
Autostrada-napewno TAK,będzie i nowe polaczenia kolejowe,ale Tarnów do 2030 ma byc malo znaczacym osrodkiem miejskim,"czyms"chyba nawet mniej niz centrum regionalne-PATRZ mapa zamieszczona w wyzej przytoczonym artykule-nawet Tarnowa nie ma zaznaczonego!To o jakim rozwoju mówimy? http://www.rp.pl/galeria/19420,2,612497.html :-/ Nawet jeśli w granicach KOM,oznaczalo by to,ze nasze miasto liczylo by sie niewiele-(patrz Slask i miasta wokół Katowic),a wszystkie funkcje regionu bedzie spelnial Krakow.Zresztą, to teraz zaczyna juz mieć miejsce.
napisałeś dokładnie to co ja tylko innymi słowami :P


Gudek
Prytan
Posty: 122
Rejestracja: 14-02-2011, 21:38
Lokalizacja: No a skąd? :)

Post autor: Gudek »

Mnie też bulwersuje takie olewanie Tarnowa, ale zauważcie, że to tylko koncepcja.....

Koncepcja dotycząca fundamentalnych zmian w kraju dotykających miliony, która dotyczy okresu przeszło 20 lat, co najmniej kilku różnych ekip rządowych i pewnie nie jednego zwolnienia i boomu gospodarczego (vide ostanie 20 lat).

Liczą się fakty i one będą sterować rzeczywistością, a w naszym wypadku jest to głównie... demografia i inwestycje w przemysł lub innowacyjne technologie ( a nie jakieś tam sraj galerie). Również miałoby tu znaczenie modernizacja i wybudowanie ekspresówek (niestety tylko teoretycznie na razie ) do Kielc oraz do Sącza i na Słowację.

Niestety wnioski jakie teraz mamy po minionych 20 latach są takie, że Tarnów stoi w miejscu ( i nie chodzi o inwestycje typu teatr czy przejście podziemne)

Chyba przyznacie sami: jesli mamy być zmarginalizowani kosztem Rzeszowa i Krakowa - to chociaż przynajmniej niech sącz będzie większą dziurą od nas.......

EDIT ;)
Ostatnio zmieniony 18-02-2011, 15:59 przez Gudek, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6878
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

Gudek pisze:Mnie też bulwersuje takie olewanie tarnowa
Mnie też bulwersuje takie olewanie Tarnowa ;)

ODPOWIEDZ